Kyselina listová před početím u muže a MTHFR u ženy

333
3.2.21 07:24

Kyselina listová před početím u muže a MTHFR u ženy

Ahoj, bylo mi doporučeno, že před dalším snažením po zamlklém těhotenství máme brát já i manžel kyselinu listovou. Dostala jsem napsanou nějakou silnou jen na předpis. Ale nikdy jsem neslyšeli, ze je to potřeba i u muže, vy ano? A další já mám mutaci MTHFR, takže jsem si myslela, ze musím užívat folát, protože klasickou listovku (kterou předepsat lékař) neumím zpracovat. Folát beru už od cca října bez doporučení lékaře a budu v tom asi pokračovat. Jak to vidíte vy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2366
3.2.21 09:05

@Ivusska777 myslím, že když to bude brát i manžel, že se tím nic nezkazí. My byli na různých vyšetřeních a testech a tam nám oběma vyšlo, že neumíme štěpit listovku, mně teda byla silně doporučena a když jsme se ptali, jestli manžel, tak řekli, že důležité je to hlavně u ženy, ale že tím samozřejmě nic nezakzí, když ji bude brát taky (nakonec nebral). Ale v čem přesně je to dobrý u chlapa, to neřekli. Držím palce, aby vám to vyšlo, mám za sebou 2ZT a teď už jsem v 17tt, ťukám, ťukám, dnes další kontrola, samozřejmě se stále modlím, aby bylo vše v pořádku, ale zatím to vypadá, že snad jo. A já brala teda pregnafolin. Tam jsou všechny vitamíny. Do konce 1. trimestru poctivě, teď mám vitamíny i na druhý, ale to beru už třeba jen jednou za 2-3 dny (někde jsem četla, že děti můžou být moc velké, když se ty vitamíny berou celé těhotenství, tak zas nechci nějakého velkého pucka :mrgreen: )

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
333
3.2.21 09:17

@bambusek61 já jsem taky brala pregnafolin, když jsem zjistila, ze jsem těhotná a tedka po zamlklem jsem si koupila jen Folát samotný. No mě pravé trochu přijde, ze můj gynekolog vůbec netuší, co to vlastně to MTHFR je, protože když jsem mu říkala, ze potrebuju přímo Folát, tak mi řekl, ze důležitá je listovka a je jedno v jaké formě a ze MTHFR vpodstatě nic neznamená.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2366
3.2.21 09:23

@Ivusska777 no tak to je zvláštní, určitě ale ber ten folát, jinak je ta listovka podle mě k ničemu, nebo možná, když je to obří dávka, tak to tělo z ní něco málo vyprodukovat dokáže, ale rovnou ta štěpená je podle mě lepší :nevim: to by ses taky místo toho mohla od rána do večera cpát salátem a taky bys z toho třeba něco málo měla, ale rovnou ta naštěpená je určitě lepší

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
362
7.2.21 23:39

Ahoj, já mám také MTHFR a beru těhotenský multivitamín (v tom je 200mg klasické a 200mg té naštěpené). Manžel bere také nějaký multivitamín pro podporu otěhotnění.

Máš tu mutaci heterozygotní nebo homozygotní? Kdybys měla tu homozygot, tak bych si raději zašla na hematologii a zjistila si, zda si pak v těhotenství nemáš řešit krev. Já mám sice heterozygot (ta je méně vážná), ale ještě navíc Leidenskou mutaci. Často o tom ženy sní neví a mají bez problému děti, ale může to způsobovat potraty v prvním trimestru. Takže já mám předepsaný aspirin ihned jak budu mít pozitivní test, pro jistotu, aby se předešlo riziku. A budou mi dělat pravidelné testy a pokud bude třeba, tak dostanu pak něco dalšího.

Ps: Ale nijak bych se tím zase netrápila. ;) MTHFR má přes 40% žen. U mě se to tolik řeší, že mám za sebou 3 potraty a u druhého se neví příčina.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat