Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví

23.4.21 19:13

Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví

Ahoj, studoval prosím někdo tento obor? Jsem přijata do Hradce na kombinované studium, ale píšou tam, že se předpokládá praxe v oboru, kterou já nemám… Mám už ale jednoho bakaláře na chemické škole vystudovaneho, ale chtěla bych se vydat spíš tímto směrem. Škoda že jsem si to neuvědomila dřív 🙂 Jde mi o to, jestli se to dá zvládnout i bez praxe, doma na mateřské 🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
409
24.4.21 13:05

Přidávám se k dotazu, mám podanou přihlášku na stejný obor v Č. Budějovicích :) Mám syna 5 let a druhý se má narodit na konci června, tak doufám, že se to bude dát zvládnout 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.4.21 18:32

Ahoj, studovala jsem v hradci, ale denní studium. Na kombi jdou hlavně laborantky, které v laboratoři už pár let pracují, ale dle nových požadavků je nutno si pro práci laborantky VŠ dodělat. To je ten předpoklad praxe(pokud nevyžadují teda potvrzení o úvazku ve zdravotnictví od zaměstnavatele, to má třeba CVUT v Kladně), na praktická cvičení není prostě na kombinovaném studiu čas ( porovnej si sylaby denní a kombinované formy studia, rozdíl je markantní). Pokud ale umíš pipetovat, pracovat s mikroskopem, což asi jo, tak si myslím, že není důvod se bát (na denním studiu byla dobrá polovina lidí z gymnázia, a takoví neuměli prakticky nic než moc a taky to zvládli). Přeji hodne úspěchů.

• Citovat
  • Nahlásit
27.4.21 09:05

Ahoj děkuji moc za odpověď, už jsem si myslela že tento obor nikdo nestuduje 🙂. Já bych šla první klidně pracovat a časem si dodělat školu, jenže s tím mým oborem mě asi nevezmou. Takže takový začarovaný kruh 🙂… Ale mám právě strach, že budu muset ležet jen v knížkách a to s dvěma dětmi není úplně ok. Zhodnotila bys tu školu jako hodně těžkou? Nebo středně? Bylo tam toho učení hodně? Laborky jsem na svém oboru měla. Jen už je to pár let, tak bych si to musela připomenout. Ale to bych snad zvládla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.4.21 13:18
@Katulka1993 píše:
Ahoj děkuji moc za odpověď, už jsem si myslela že tento obor nikdo nestuduje 🙂. Já bych šla první klidně pracovat a časem si dodělat školu, jenže s tím mým oborem mě asi nevezmou. Takže takový začarovaný kruh 🙂… Ale mám právě strach, že budu muset ležet jen v knížkách a to s dvěma dětmi není úplně ok. Zhodnotila bys tu školu jako hodně těžkou? Nebo středně? Bylo tam toho učení hodně? Laborky jsem na svém oboru měla. Jen už je to pár let, tak bych si to musela připomenout. Ale to bych snad zvládla.

Ahoj. Ve zdravotnictví je malá šance, že bys získala práci s titulem z chemické školy. Abys mohla pracovat ve zdravotnictví, musíš absolvovat studium, které je akreditované MZ, tzn. absolvovat VŠ s touto akreditací nebo kurz na IPVZ v Praze. UK v HK by tuto akreditaci mít mělo, ale je dobré se zeptat na studijním, zda je stále platné /to jen na okraj, žádný student tohle neví, pokud už o tom víš, omluva/.

Za mě hodnotím školu jako středně náročnou. V prváku byl velký kámen úrazu organická chemie, na tom vyletělo dost lidí. Tak v tom máš výhodu. Je tam i hodně předmětů, který se musíš prostě našrotit, bohužel. Učení bych určo nenechávala jen na zkouškové, ale zvládnout se to určitě dá.

• Citovat
  • Nahlásit
2.5.21 20:49

Ahoj, moc děkuji za názor 🙂… Učení se zas až tak nebojím… Snad… Jsem docela zvyklá se učit ale bojím se laborek. Že si tam stoupnu první hodinu a oni po mně budou chtít postavit destilacni aparaturu nebo prostě nějaký úkol který nezvládnu nebo už si úplně nepamatuji. Nevím co umí laborantky které už pracují. Tak tohle mě hlavně odrazuje… 🙄

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.5.21 21:36
@Katulka1993 píše:
Ahoj, moc děkuji za názor 🙂… Učení se zas až tak nebojím… Snad… Jsem docela zvyklá se učit ale bojím se laborek. Že si tam stoupnu první hodinu a oni po mně budou chtít postavit destilacni aparaturu nebo prostě nějaký úkol který nezvládnu nebo už si úplně nepamatuji. Nevím co umí laborantky které už pracují. Tak tohle mě hlavně odrazuje… 🙄

Ahoj, proklikej si tady sylaby předmětů, je to tam jmenovitě vypsáno, které předměty mají laborky a co se tam bude dělat (https://www.faf.cuni.cz/…by-predmetu/). U něčeho to úplně napsaný není, třeba mikrobiologie, tam si pamatuju, že jsme pořád dělali protokoly s popisy narostlých kultur na agaru. Ten, kdo to má nakoukaný, to bude mít hned rychle, ostatní se prostě kouknou do materiálů. To samý hematologie, kdo nikdy neviděl pod mikroskopem nátěr, tak mu to potrvá déle. Ale opět nic, co by člověk nezvládl. Odradit se nenech, laborantů je ve zdravotnictví málo, práce je téměř jistá.

A jen post scriptum, i laboranti se dále vzdělávají, žádané je, aby nastoupili na specializační vzdělávání organizované NCO NZO v Brně. Trvá asi tři roky (teď si nejsem jistá). Že i po drilu na VŠ učení nekončí.

• Citovat
  • Nahlásit
786
10.5.21 20:01

Ahoj, v HK jsem končila 2016 kombi studium. Studoval s námi
i kluk od počítačů a taky to zvládnul.
Laborek bych se bála nejmíň, pracuje se minimálně ve dvojicích. Školu hodnotím jako těžkou, já musela chodit na doučování z organické chemie a matiku mě učil manžel, protože na zdrávce byla jen minimálně. První rok jsem byla na mateřské a to mě zachránilo, měla jsem více času na učení.
Pak jsem již studovala se dvěmi dětmi a plným úvazkem, ale zvládla jsem to
v termínu a napoprvé, kdo chce ten to zvládne. U nás měli problém mladé bezdětné, ty nějak nestíhaly :D.
Začínalo nás asi 40 a končilo 12.
Státnice byla z 5 předmětů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.5.21 21:51

@leryl
Takže myslíš že se to zvládnout dá? Mám doma dvě děti. Teď mám 4mesicni holčičku takže ještě ty 2 roky budu na mateřské. Já měla organickou chemii i na té chemické škole. No a s matikou jsem bojovala vždy ale to asi všichni :D
Bojím se abych nevlezla nekam kde to nezvládnu. Nejsem moc typ na „pokus - omyl“… A ty laborky… Myslíš že nehrozí že by mě Teda vyhodili třeba na první hodině kvůli tomu že to nebudu umět??
A hádám že tedy pracuješ jako laborantka v nemocnici. Jsi spokojená?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
786
10.5.21 22:53

Laborkama se opravdu netrap, to byla spíš oddechovka od učení a není jich tolik. Rozhodně nikoho z laborek nevyhazují.
Já jsem spokojená, práce mě baví, jsem na biochemii. Před rokem jsem si ještě udělala atestaci, takže jsem více studovala už jako máma, zvládnout se to dá. V té organice máš velkou výhodu, na ní ztroskotá hodně lidí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.5.21 08:27

@leryl
A ta atestace je Teda taky potřeba? Jak dlouho trvá?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
786
11.5.21 10:31

@Katulka1993
Atestace je specializace jednoho oboru, ve kterém pracuješ. Většinou to po tobě v práci chtějí, aby sis to udělala. U nás třeba slouží dvojice a jedna z ní musí mít atestaci.
Musíš mít nějakou praxi, teď nevím jestli rok nebo déle. Atestace pak trvá dle oboru 1-2 roky, ale může se to natáhnout, podle toho, jak vypisují jednotlivé moduly.
Pak jsou testy a závěrečné zkoušky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.5.21 10:43

Teda takže člověk se pořád vzdělává 🙂
To je super. Moc by mě to bavilo. Jen se odhodlat a zacit studovat a vydržet. Trošku se bojím abych kvůli škole nezanedbavala děti. Učila ses hodně i přes den, nebo se to dalo třeba v době kdy děti spí. Říkám si že když bych si slíbila že se budu učit jen večer až budou děti spát abych je nějak nezanedbavala, že by se to dalo 🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
786
11.5.21 17:14

V prváku na mateřské jsem se učila i po obědě, dcera spala 3 hodiny, jinak bych prvák asi nedala. Organika, matika a latina byl záhul a pak ještě anatomie. No prvák je fakt nejhorší.
Když jsem chodila pak do práce, tak jsem u toho usínala, zlatá mateřská :D.
Nebýt rodičů, kteří často hlídali děti pátek a sobotu, když jsem byla ve škole a manžela, který mě také podporoval, tak bych to nedala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat