Lačná glykémie po probuzení vs. u lékaře

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Markéta Fe
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 09.01.18 10:56
Lačná glykémie po probuzení vs. u lékaře

Jsem 12 tt, tudíž jsem zatím neabsolvovala test OGTT, měřím se doma ze své vlastní iniciativy glukometrem. Běžně mám ranní glykémii okolo 4,7 mmol. Dnes jsem jela do laboratoře nechat si udělat odběr ze žíly, abych zjistila odchylku glukometru. Ráno po probuzení lačná glykémie 4,7 mmol (6:30 hod), 1,5 hodiny poté v laboratoři glukometr ukázal 5,9 mmol (!). Takže mám cukrovku??? Uvádí se, že glykémii je třeba měřit hned po probuzení, jinak je to zkreslené, ale než se dopravím někam k lékaři na test, glykémie stoupne do diabetických čísel. Jak to hodnotit? PS: Hodnoty hodinu po jídle mám většinou do 5,8 mmol.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

zoy
Ukecaná baba ;) 1492 příspěvků 09.01.18 11:08

Ty sis měřila glykémii i v laboratoři glukometrem? Počkej na výsledky krve a neplaš. Nemohla jsi třeba vypít ráno něco sladkého, co by to zkreslilo?
Máš nějaký důvod se obávat, že bys měla cukrovku? Hladinu cukru v krvi zvyšují i stresové hormony a měření glykémie z vlastní iniciativy (pokud nemáš nějaký racionální důvod) mi přijde jako zbytečné vyšilování.

zoy
Ukecaná baba ;) 1492 příspěvků 09.01.18 11:11

A pokud máš většinou po jídle hodnoty do 5,8, tak cukrovku fakt nemáš. Spíš bych to viděla na nějakou chybu měření nebo něco takového.

Fima
Nadpozemská drbna 29154 příspěvků 15 inzerátů 09.01.18 11:18

Počkej si na OGTT a hlavně odběry ze žíly. Z tohoto nelze nic usuzovat. I při odběru na OGTT, pokud je první zvýšený, se provádí další pokus. Po jednom měření glukometrem nikdo diabetes nestanoví.

ugluk
Hvězda diskuse 41858 příspěvků 09.01.18 11:19

Glukometr v laborce bych neřešila, podstatná je krev. Glukometr často ukazuje vyšší hodnoty, až o 20 %. Teprve kdybys to měla dvakrát (!) zvýšené nalačno z krve, tak bych řešila cukrovku, ale takhle bych stres neměla.

Markéta Fe
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 09.01.18 11:38

Mně jde spíš o to, že se ta glykémie i bez jídla (a opravdu jsem pila pouze vodu) sama zvýšila. V laborce mi vzali krev ze žíly a já se hned po tom měřila glukometrem, abych věděla odchylku. Zatím výsledky nemám. Ale jak říkám, evidentní je, že se glykémie sama zvýšila, což nepochybně bude stres, ale v tom případě bych byla falešně diagnostikována jako GD, protože glykémie nalačno vyšší než 5 mmol se bere jako GD a už se ani nedělá OGTT.

Fima
Nadpozemská drbna 29154 příspěvků 15 inzerátů 09.01.18 11:48

@Markéta Fe Uvidíš, jak to bude dál a vypadat potom ten OGTT. Zatím to nech koňovi. Pokud budeš mít zvýšený lačný odběr na OGTT, budou Ti to opakovat v jiný den. Pokud bude zvýšený i ten druhý, pak by ti cukrovku přiklepli. Já to tak vlastně měla. Dvakrát zvýšený lačný odběr (5,17 a myslím 5,4) a valila jsem na diabetologii. Měla jsem teda opakovaně i cukr v moči a jednou zvýšený cukr při odběrech někdy kolem 14.týdne, tak mě na základě toho na OGTT poslali i dřív.

ugluk
Hvězda diskuse 41858 příspěvků 09.01.18 11:58

Tak jednak ta glykémie nalačno musí být zvýšená opakovaně, druhak opravdu na glukometru to bývá i ve stejný okamžik vyšší. Taky jsem párkrát zkusila pro kontrolu a např. z glukometru 7,3, z krve ve stejný okamžik 5,3. A jestli se glykémie může zvýšit i bez jídla - ano, může. Mně takhle vystoupá přes noc - po večeři v pohodě, po probuzení vysoká, pak se nasnídám a po dvou hodinách zas klesne :) Ne, fakt bych počkala na krev.

kyticka86
Zasloužilá kecalka 889 příspěvků 09.01.18 12:25

@Markéta Fe Mela sem tehotenskou cukrovku. Takze neco malo o lacne glykemii vim ;)

Merit se ma hned po probuzeni. Nebo do pul hod. Stejne tak rychle by mela probejnout i snidane. Lacneni nekolik hodin po probuzeni je hloupost a mne pokazde vylezla gylemie najoru. Proste telo zacalo proti hladu bojovat a zvedlo cukr.

A zbytek jak rikaji holky. pokud by ti 2× na lacno namerili nad 5.1 (a i tato hodnota je hranicni), mas cukrovku. Bohuzel vyssi lacna nejde casto srazit jinak, nez inzulinem.. To byl i muj pripad. Ale nechci strasit, pockej na vysledky.

A nedotykala ses predtim neceho? Mela si umyte ruce pred merenim? Jak kvalitní mas glukomer? Ja mela ne moc dobry a obcas zmeril kraviny..

Russet
Echt Kelišová 9507 příspěvků 09.01.18 12:26

@Markéta Fe
Z prstu vychází podle mě líp než ze žíly, proto se chodí na zátěžový test, aby neunikla ani myš :-) Neplaš, počkej do testu. Mohla to být náhoda.

ka2ka
Extra třída :D 12514 příspěvků 1 inzerát 09.01.18 12:27

Jednou jsem si ze srandy glukometrem měřila ze dvou prstů a rozdíl docela podstatný takže ono celý glukometr je na prd

kyticka86
Zasloužilá kecalka 889 příspěvků 09.01.18 12:29

@Russet Dovolim si nesouhlasit.. Par mesicu s glukomerem mi to nepotvrdilo. A i na webu o teh. cukrovce se pise, ze ze zily vychazi hodnoty lip

Markéta Fe
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 09.01.18 13:08

@kyticka86 Jenže k lékaři nebo do laborky se do půl hodiny po probuzení nedostaneš… Takže ta glykémie u těch, jak jsem já, vyleze vždycky, a vyjde falešně pozitivní výsledek.

Staworowski
Zasloužilá kecalka 633 příspěvků 09.01.18 13:17
@Markéta Fe píše:
Mně jde spíš o to, že se ta glykémie i bez jídla (a opravdu jsem pila pouze vodu) sama zvýšila. V laborce mi vzali krev ze žíly a já se hned po tom měřila glukometrem, abych věděla odchylku. Zatím výsledky nemám. Ale jak říkám, evidentní je, že se glykémie sama zvýšila, což nepochybně bude stres, ale v tom případě bych byla falešně diagnostikována jako GD, protože glykémie nalačno vyšší než 5 mmol se bere jako GD a už se ani nedělá OGTT.

Ano hodnota nad 5,1 už se bere jako cukrovka a nedělá se OGTT, moje čerstvá zkušenost z minulého týdne (měla jsem 5,3). Nasadila jsem tedy dietu a myslím že mám asi hypoglykemii jelikož mi je občas špatně až na modlení, což mi dřív nebylo… Nejím sladké a jim menší porce než dřív, ale večer mi to prostě nestačí. Tak nevím jestli u mě není chybně diagnostikovana cukrovka, kterou vůbec nemám

kyticka86
Zasloužilá kecalka 889 příspěvků 09.01.18 13:46

@Markéta Fe 3 To je dobry dotaz. Taky sem nad tim premyslela, kdyz sem byla tehotna. Nakonec sem se smirila s dietou a inzulinem. Ale zkus to probrat v poradne nebo s diabetolozkou v porodnici :nevim:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aby bylo mateřství jen samá radost!

Objevila jste dvě čárky na těhotenském testu poprvé nebo kolem vás už běhá... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Tipy na zdravé recepty přímo od výherkyň

Jaká zdravá jídla vedou v domácnostech výherkyň naší soutěže o hubnutí pod... číst dále >

Články z Expres.cz

Mladý fotbalista z Vrchlabí se po zápase oběsil. Bylo to kvůli nešťastné lásce?

Další fotbalista si vzal život. V noci z pátku na sobotu spáchal sebevraždu... číst dále >

Rozvod Vondráčkové a Plekance: Jak číst vztahovou válku a k čemu schyluje

Je to jen pár hodin, co Tomáš Plekanec zveřejnil své prohlášení na Facebooku,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Mámina péče už se nedala vydržet, říká Petr. Dětí jako on jsou tisíce

Některé děti prožijí víc, než mohou unést. Ozvat se není snadné. Je potřeba,... číst dále >

Módní bible Vogue přichází do Česka, titulní stránka patří Olze Havlové

Poprvé v historii se magazín Vogue objevuje v československé verzi. První... číst dále >

Reklama