Laparoskopie - žlučníkové kameny

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.19 13:45
laparoskopie - žlučníkové kameny

Dobré odpoledne,

omlouvám se za inkognito - rodina neví ještě.

Zjistili mi kameny ve žlučníku a byla mi doporučena operace. Při sjednání termínu v nemocnici mi lékař detailně vysvětlil proč na operaci (ne)jít a nechal na mne, jak se rozhodnu.

Nemám totiž žádné problémy, zjistili mi je opravdu náhodou - což potvrzuje rčení „dokud nejdeš k lékaři, jsi zdravý“. Pro operaci jsem se rozhodla z toho důvodu, že se od té doby pozoruji a mám strach - bojím se že časem bych byla paranoidní :lol: :zed: Z okolí (přátelé, kolegové) také doporučují, než mít pak problémy.

ALE - absolutně netuším co mne čeká. Tak se tu ptám jak tatar :oops: Tzn. při operaci mi odeberou celý žlučník? A pak si tělo bude zvykat žít bez něj, tzn. držet alespoň nějaký čas dietu? Slýchám tu historky o tom jak nebudu moct nic jíst a pokud něco sním, poeu se. Případně se mám smířit s průjmem atd atd. Historky x let staré.

Tak nevím co aktuálně. A skutečně netuším co si mám připravit - s čím počítat že budu po operaci jíst, ať si taky něco zajistím a mám doma. Určitě se zeptám v nemocnici, ale na předoperační jdu týden před. A já už bych to chtěla vědět teď :nevim:

Díky za pochopení a za rady - a omlouvám se, fakt jsem v tomhle nepolíbená :lol:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.19 13:55

A ještě - vím že toho je plný google, ale všude něco jiného.

Jak operace probíhá? Co po ní? Další „jedna paní povídala“ že budu po ní trpět něčím jako plynatostí a mám na to něco si koupit? :think: Jak radíte odpočívat, či držet nějaký režim (jaký?). A co sex, na co mám muže připravit? :lol: Bože můj, si přijdu jak malý dítě :mrgreen:

Natálka26
Kelišová 5659 příspěvků 09.01.19 13:57

Před operací projdes vyšetření, nastoupis buď den před, nebo v den operace nalačno, odvezou tě na sál, dají narkozu, břicho na 4 místech nariznou, vyndaji, zasiji, nechají dren na boku, druhý den tě vyšetří a buď propustí nebo nechají ještě jeden den, pokud bude vše v pohodě vyndaji dren. Budeš mít nafoukle břicho, zvedání a pohyb bude náročnější, protože máš porušene břišní svaly. Pak cca za 14 dní jdeš na stehy. Jim všechno, žádnou dietu nedržím ani jsem nedržela.

7.straka
Kecalka 468 příspěvků 09.01.19 13:58

Brali mi žlučník předloni. Měla jsem záchvaty bolesti, jak se daly kameny na cestu. Operace je rychlá, pár hodin si pospíš, když bude všechno OK, jde se ráno domů. Dietu jsem držela dva týdny po operaci, to ti řeknou, základ je bez tuku a bez koření. Je potřeba pochopit k čemu ten žlučník slouží a pak je jasné, proč a co se nesmí. Samozřejmě ti nikdo neslíbí, že budeš moci jíst jako dřív, ale já můžu cokoliv, včetně bramboráků v hospodě.

Natálka26
Kelišová 5659 příspěvků 09.01.19 13:59

Jo a mě to zničilo cca na 14 dní. Fakt jsem se nemohla pořádně narovnat, umýt vlasy bylo scifi. Plouzila jsem se fakt pomalu, protože mě to bolelo. Na sex jsem neměla ani pomyšlení. Pak chce aspoň 2 měsíce dodržovat nezvedani těžkých věci, aby sis nepotrhala vnitřní stehy.

ugluk
Hvězda diskuse 44739 příspěvků 09.01.19 14:07

No, asi úplně neporadím, mně zjistili kameny už před x lety, doktoři kouleli očima, je jich tam hromada, žlučník na utz jak dalmatin, ale… problémy mi to nedělá. Tudíž to neřeším, žlučníkovou dietu rozhodně nedržím (mám jinou blbou a kombinovat to, nemůžu téměř nic). Jestli problémy nastanou, operace nejspíš bude, ale nebýt těch utz, tak mě to nijak netrápí a čistě preventivně mi to teda nedoporučil žádný z doktorů, co to viděl.

Jinak laparoskopie bude asi jako každá jiná - mně zas brali jiné orgány :lol: Ale postup je nemocnice od nemocnice, já ráno nastoupila, dopoledne operace a druhý den dopoledne mě vyšoupli pryč a sbohem. Bylo mi mizerně, zvracela jsem, sotva chodila, ale tak do 14 dnů jsem byla plně provozuschopná, byť s aktivitama typu tanec jsem si ještě pár týdnů počkala.

Zabatko
Závislačka 4409 příspěvků 09.01.19 14:26

Já jsem to měla taky a řeknu Ti důvod proč to neodkládat. Mně začaly šutry vypadávat, pak už po jakémkoliv jídle a zhoršily se mi jateráky tak, že se báli, abych jim u operace neumřela. Takže operace pro mě byla pak vysvobození. Měla jsem doma malé mimčo, takže kvůli tomu všemu jsem nakonec přišla o mlíko. Ale přežila jsem. Samotný zákrok v pohodě, bolesti pak minimální, záleží asi na operatérovi. Co se jídla týče, tak jsem držela dietu asi 14 dní, pak už méně. Teď jím vše, je to 5 let zpátky už. Plynatost mám trochu větší, ale zase to není žádná hrůza. Osobně z jídla mi nejhůř dělá syrová zelenina, po té často mívám průjem a bolesti. Maso mi nevadí, tuky v podstatě taky ne. Nejlepší je jíst všechno rozumně, zeleniny syrové méně. Luštěniny mi nevadí. Ale je to individuální, každý snáší něco jiného.

7.straka
Kecalka 468 příspěvků 09.01.19 14:29

@Zabatko já můžu syrovou zeleninu na kila, plynatostí netrpím :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.19 15:35

Díky všem, od každého si něco beru k srdci :)

Kamenů mám hodně, dr. ani nepočítala bo řešila jiný problém, v nemocnici ale ani nový UTZ nedělali a spolehli se na zprávu kde bylo množství označeno jako „mnoho ve velikosti které už jinak než operačně odstranit nejdou“.

Divili se že nemám problémy, ale prý to bude nejspíš tím že jsem nebyla těhotná, jinak bych problémy zjistila hodně rychle :nevim:

Dieta - pod dietou si představuji suchary a šunku. Nic víc, nic míň. Tolik jedna z „chytrých rad“. Opravdu? Pod suchary si představuju takový to.. co vypadá a chutná jak polystyen :lol:

Jako né že by mi to nechutnalo, měla jsem to párkrát a to ještě kvůli tomu, že mě honila mlsná a nabídla kolegyně. Chutnalo to tak že sem ani nevěděla že něco jim :lol:

ugluk
Hvězda diskuse 44739 příspěvků 09.01.19 17:04

No, úspěšně s žlučníkem nacpaným šutrama končím druhý těhotenství :lol:
S tou dietou to pak nebude tak drsný, ale musíš si to vychytat, no. Mně zakázat syrovou zeleninu, vzhledem k mé druhé dietě mi rovnou můžou napíchnout hadičku s výživou do žíly.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.01.19 08:04

Díky.
A na co se mám teda připravit? Rohlíky, šunka.. rýže, kuřecí na vodě? Vůbec nemám páru.
Zeleninu syrovou v tomhle období nemám problém omezit, máme ji max jako přílohu :)
V práci do mě rejou že pěkně zhubnu. No kdyby to tak bylo nebránila bych se, ovšem známe to, jak rychle to bude dole, tak rychle to bude nahoře :roll:

7.straka
Kecalka 468 příspěvků 10.01.19 11:08

Vygoogli si žlučníkovou dietu. Základ je bez tuku a bez koření. V nemocnici možná dostaneš nějaký informační letáček. Už v nemocnici dostaneš druhý den pečivo a doma najedeš postupně - bílé pečivo, ovoce, zelenina, které tě nenadýmá, nízkotučné mléčné výrobky, můžeš marmeládu, brambory, rýži, libové maso v úpravě, která není na tuku (dušené, na páře, na vodě) těstoviny. A postupně najedeš na normální zdravé stravování. Zhruba po dvou týdnech můžeš zavádět po malých dávkách tuky - margarín, trochu másla na chleba, tučnější sýr nebo jogurt. Pak běžné úpravy jídla nakonec klidně i řízek nebo jiné smažené jídlo. Fakt na tom nic není.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.01.19 12:02

Bezva, to nevypadá tak hrozně.

Až na to tučný.. miluju zakysanou smetanu - Krajanku apod. A čokoládu. No ale to dám. Ještě jednou díky! :)

7.straka
Kecalka 468 příspěvků 10.01.19 12:06

Dva týdny se to dá. Můžeš třeba malé množství zkusit dřív. Určitě ale ne na lačno a na zkoušku fakt trochu. Musíš myslet na to, že máš stehy i vevnitř, ale až se to zatáhne, tak se po tučným maximálně po…

Bledulicka
Kecalka 146 příspěvků 10.01.19 22:03
@Anonymní píše:
Dobré odpoledne,

omlouvám se za inkognito - rodina neví ještě.

Zjistili mi kameny ve žlučníku a byla mi doporučena operace. Při sjednání termínu v nemocnici mi lékař detailně vysvětlil proč na operaci (ne)jít a nechal na mne, jak se rozhodnu.

Nemám totiž žádné problémy, zjistili mi je opravdu náhodou - což potvrzuje rčení „dokud nejdeš k lékaři, jsi zdravý“. Pro operaci jsem se rozhodla z toho důvodu, že se od té doby pozoruji a mám strach - bojím se že časem bych byla paranoidní :lol: :zed: Z okolí (přátelé, kolegové) také doporučují, než mít pak problémy.

ALE - absolutně netuším co mne čeká. Tak se tu ptám jak tatar :oops: Tzn. při operaci mi odeberou celý žlučník? A pak si tělo bude zvykat žít bez něj, tzn. držet alespoň nějaký čas dietu? Slýchám tu historky o tom jak nebudu moct nic jíst a pokud něco sním, poeu se. Případně se mám smířit s průjmem atd atd. Historky x let staré.

Tak nevím co aktuálně. A skutečně netuším co si mám připravit - s čím počítat že budu po operaci jíst, ať si taky něco zajistím a mám doma. Určitě se zeptám v nemocnici, ale na předoperační jdu týden před. A já už bych to chtěla vědět teď :nevim:

Díky za pochopení a za rady - a omlouvám se, fakt jsem v tomhle nepolíbená :lol:

Ahojky jsem po operaci nekolik let .kdybych si mohla vybrat tak na ni nejdu obratilo my to jidelnicek na ruby :oops:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Mějte plně pod kontrolou, jaká videa sleduje vaše dítě na YouTube

YouTube sledují děti již od předškolního věku a snadno se mohou dostat k... číst dále >

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let... číst dále >

Články z Expres.cz

Exkluzivně: Pozdravte nový pár Anetu Vignerovou a Petra Kolečka

Tak a konec mlžení! Bývalá miss z roku 2009 a modelka Aneta Vignerová se z... číst dále >

Trapný Dyk a afektovaná Kirschner. Má smysl dívat se na The Voice?

The Voice Česko Slovensko. Tak se jmenuje zábavná pěvecká reality show, která... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >