Laryngitida a jak ji zvládnout

258
16.11.19 12:55

Laryngitida a jak ji zvládnout

Zdravím maminky, vim, že nějaké diskuze na tohle téma tu proběhli, ale v žádné jsem se nedočetla co potřebuju. Naše malá (16 měsíců) má poprvé laryngitidu. Dávám ji stoptussin a fenistil, včera v noci dostala čípek rectodelt a dala sem jí i dychnout ventolinu. Pak naštěstí usla a spinkala až do rána ( tohle jsme absolvovali před půlnocí ) Od rána nějaké velké potíže nemá. Vlastně ani pořádně nekašle. Ráno mela trochu sypavy hlas, ale pak se rozmluvila a byla dobrá. Už jsem ji i slyšela si vlhce odkašlat, ale při breku jde slyšet, že ten krk není dobrý. Jde mi o to, že jedna maminka mi poradila, že když sem ji dala v noci čípek tak ji mám teď přes den dát půlku a zítra druhou půlku čípku. Prý ji to tak poradila jednou dětská doktorka. Ze i kdyz přes den nejsou větší potíže zabrání to pak v noci nějakému brutalnejsimu záchvatu. Dělala jste to tak některá? Ještě by mě zajímalo proč některé dáváte čípky do ledničky? Mě totiž dětská řekla, že tam být nemusí…Děkuji všem za reakce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

646
16.11.19 13:17

@PeBa12 čípky se davaji do lednicky aby se daly lepe aplikovat :)
ted bych cipek uz ted nedavala, laryngitida neni tak nebezpecna jak vypada, pokud v noci opet bude mit zachvat - otevrit okno nebo posadit pred lednici/mrazak a podat cipek. Pokud si nejsi jistá, zavolej klidne na pohotovost a poraď se.
Jinak zachvat se projevuje hlavne kolem pulnoci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
567
16.11.19 13:45

Obě holky (3 a 2,roky) mají laryngitidu dvakrát ročně. Dávám jim při záchvatu Dithiaden (půlku a čtvrtku) a beru je do chladna.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
396
16.11.19 13:56

Jakmile to přijde vařím domácí tymiáno-slézový sirup a hned nasazuju, aby kašel zvlhnul. Studený vzduch, spát při otevřeným okně, Priesnitz na krku a Fenistil kapky, pokud to nezabírá přidávám ještě pár kapek v průběhu noci. Taky se mi osvědčil kalciový sirup nebo kalcium v šumáku 1/4 tablety (ale mám děti už 4leté) Čípek máme v ledničce už dva roky pro případ, kdyby to nešlo zvládnout, ale ještě jsme nepoužili. Určitě bych do ní nervala čípky jen tak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
567
16.11.19 14:23

@swat tak třeba prisnitze mi dr. na pohotovosti vůbec nedoporucila…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
396
16.11.19 14:30

@AlenaSu A to jako proč? Na škole nás to tak učili, může se vynechat igelitová vrstva.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
567
16.11.19 15:10

@swat nevím proč, ale říkala mi, že prisnitze ne. Já ho nedělám, tak to neřeším.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
672
16.11.19 15:43

Cipky bych preventivne opravdu nedavala, jen kdyz je nejhur pri zachvatu, ktery neprestava ani po delsi dobe u chladneho okna… mam je preventivne v lednicce. ty cipky jsou peknej sajrajt :( nam se vzdycky vyplatilo sedet pred oknem a do 15min bylo vzdy po vsem, netopit v mistnosti, kde dite spinka a mokry rucnika na topeni :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
258
16.11.19 19:11
@llida píše:
Cipky bych preventivne opravdu nedavala, jen kdyz je nejhur pri zachvatu, ktery neprestava ani po delsi dobe u chladneho okna… mam je preventivne v lednicce. ty cipky jsou peknej sajrajt :( nam se vzdycky vyplatilo sedet pred oknem a do 15min bylo vzdy po vsem, netopit v mistnosti, kde dite spinka a mokry rucnika na topeni :palec:

A co už dneska sajrajt není? Neber to jako útok na sebe, ale já se nedokážu dívat na dítě co takhle trpí. Navíc mám před touhle nemoci fakt respekt a radši dám jeden dva čípky než aby nedej bůh došlo k nejhoršímu. I dr mi poradila, že mám čípek dát před spaním pokud malá bude špatně dýchat a nečekat až dostane v noci záchvat. Šlo mi jen o to jestli, když měli děti to nejhorší období, dali některá v noci při záchvatu čípek a pak ještě po pulkach aby se ten záchvat nevrátil (přirovnam to k léčbě atopickeho ekzemu- tam se dávají taky kortikoidy když je nejhůř ze zacatku se maže několik dní po sobě a pak se postupně ubírá) tak je to myšleno i s těma cipkama. Večer po čípku otok splaskne a díky dalším 2 pulkam už se nevrátí nebo aspoň ne v takové míře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
54541
16.11.19 19:16

@PeBa12 dala bych nanuka, cucat kousek ledu..
My v období laryngitid měli stále nacpaný mrazák…

Před spaním bych klidně dala…pokud slyšíš, že stále není v pořádku
Lar.je hnus…známe to moc dobře a v nemocnicí jsme byli jako doma :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3243
16.11.19 19:30

@PeBa12 Léky se davaji preventivně i druhou noc, kdy se laryngytida ráda vrací. Nemáš doma něco jiného než čípky? Používá se Prednison, Fortecortin. Obojí na predpis.

Pokud nemáš, čípek bych nedávala a hlídala jako ostriz. Hlavně ať má mladé v noci chladný vzduch, hlavu vyvysenou.

V pondělí ráno běžte k dětské. Minimálně pro léky na predpis, ať něco máte doma pro případ dalších záchvatu.

Píši vše z vlastní zkušenosti. Jedno dítě 3 X hospitalizace, 1 x na jip, po 2. byla jip zavřená, jinak by tam bylo také. Laryngytidu mělo několikrátdo roka. Už to hlásím zpětně, pokud se nerozjede kašel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
258
16.11.19 20:31
@jezzz píše:
@PeBa12 Léky se davaji preventivně i druhou noc, kdy se laryngytida ráda vrací. Nemáš doma něco jiného než čípky? Používá se Prednison, Fortecortin. Obojí na predpis.

Pokud nemáš, čípek bych nedávala a hlídala jako ostriz. Hlavně ať má mladé v noci chladný vzduch, hlavu vyvysenou.

V pondělí ráno běžte k dětské. Minimálně pro léky na predpis, ať něco máte doma pro případ dalších záchvatu.

Píši vše z vlastní zkušenosti. Jedno dítě 3 X hospitalizace, 1 x na jip, po 2. byla jip zavřená, jinak by tam bylo také. Laryngytidu mělo několikrátdo roka. Už to hlásím zpětně, pokud se nerozjede kašel.

Ty léky co píšeš neznám? Fungují jako čípky? Byla jsem s malou u dr právě včera a dala mi ty čípky. Jinak malá neměla nějaký brutální záchvat naštěstí. Jen se probudila, hrozně sipala a špatně se jí dýchalo, tak sem ji hned dala čípek ten ventolin a naštěstí to bylo dobré.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
672
16.11.19 21:52
@PeBa12 píše:
A co už dneska sajrajt není? Neber to jako útok na sebe, ale já se nedokážu dívat na dítě co takhle trpí. Navíc mám před touhle nemoci fakt respekt a radši dám jeden dva čípky než aby nedej bůh došlo k nejhoršímu. I dr mi poradila, že mám čípek dát před spaním pokud malá bude špatně dýchat a nečekat až dostane v noci záchvat. Šlo mi jen o to jestli, když měli děti to nejhorší období, dali některá v noci při záchvatu čípek a pak ještě po pulkach aby se ten záchvat nevrátil (přirovnam to k léčbě atopickeho ekzemu- tam se dávají taky kortikoidy když je nejhůř ze zacatku se maže několik dní po sobě a pak se postupně ubírá) tak je to myšleno i s těma cipkama. Večer po čípku otok splaskne a díky dalším 2 pulkam už se nevrátí nebo aspoň ne v takové míře.

jasne tak skoro vse z leku je sajrat ( neco tedy vice jako treba kortikoidy, ktere vlastne neleci pricinu, jen zmirnuji priznaky )… chapu ale, ze kdyz se clovek poprve setka s laryngitidou, tak ma pocit, ze se jeho dite udusi a neprezije, ale postupem casu clovek vetsinou zjisti, ze laryngitida je z tech blbych nemoci celkem pohoda :nevim:… doporucuji to okno / studeny vzduch, chvili vydrzet nez hned sahat po cipku… at je to brzo za vama a je lepe :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3243
17.11.19 08:10

@PeBa12 Mne bylo vysvětleno v nemocnici i od dětské lekarky, že od čípku se ustupuje a že šetrnější jsou léky. Hlavně ten Prednison. Šetrnější a zároveň účinnější. Čípky mají výhodu, že reaguji rychleji.Ten Prednison by měl účinkovat déle.

Zkus se na ně zeptat detske doktorky.
Ta je bude určitě znát.

Doporučuji je mít doma preventivně. U nás byla laryngytida v dost nebezpečné formě problém cca 4 roky. Pouze studený vzduch nestačil.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
258
17.11.19 09:55
@jezzz píše:
@PeBa12 Mne bylo vysvětleno v nemocnici i od dětské lekarky, že od čípku se ustupuje a že šetrnější jsou léky. Hlavně ten Prednison. Šetrnější a zároveň účinnější. Čípky mají výhodu, že reaguji rychleji.Ten Prednison by měl účinkovat déle.

Zkus se na ně zeptat detske doktorky.
Ta je bude určitě znát.

Doporučuji je mít doma preventivně. U nás byla laryngytida v dost nebezpečné formě problém cca 4 roky. Pouze studený vzduch nestačil.

Jenže u nás je problém, že prášky mi ještě nesní. Čípek ji tam šoupnu bez většího násilí. Nevím jak bych do ní řvala prášek…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama