Látkování - je to vážně tak složité?

142
7.1.20 18:00

Látkování - je to vážně tak složité?

Zdravím všechny, které látkujete a smekám před vámi. Jsem prvorodička, malý ještě není na světě a rozhodla jsem se, že budu látkovat. Myslela jsem si, že nejhorší bude se zorientovat mezi typy plen. Jenže jsem se šeredně pletla. Teď, když jsem se konečně zorientovala a rozhodla, co koupím, jsem zjistila, ze vůbec nic o látkování nevím a každý píše něco jiného. Jedna stránka na netu píše ze prát v mýdlu, další ze mýdlo být nesmí, pak nesmí být soda, jiná zas že soda může, pak jsem někde četla, že někomu smrděla pračka od hovínek, někomu smrděl celý byt od hovínek, jiný měl neustále opruzené mimino, protože nepoužíval přírodní olej na prdelku ale Weledu… no upřímně těšení se na látkování se změnilo a začíná mě to odrazovat :( Navíc mám pračku starou 10 let, kde nejde doplňovat během praní voda (protože jsem někde četla, že se tak pleny musí prát :roll: ) Je vážně tak složité látkovat mimina? Já jsem si to představovala tak, ze koupím převážně čtverce, par kalhotových plen různých značek na zkoušku, svrchňáky, separační pleny a budu už jen přebalovat, prát na běžný 60 stupňový program obden v nějakém prášku určeným pro mimina. Jenže všude čtu něco jiného. Vážně na to potřebuji speciální programy na pračce, speciální mýdla, speciální prací prášky bez chemie, sody a kdo ví čeho ještě? Jo a nejlépe to všechno i se speciální sušičkou? Prosím, kdo má zkušenosti, napište mi, jak to děláte/co používáte. Chci tomu dát šanci, ale potřebuji vědět, jak to je doopravdy v reálu, abych si udělala obrázek a sama viděla, zda na to mám. Díky moc všem!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

48823
7.1.20 18:06

Ale nepotřebuješ. Používej, co ti bude vyhovovat. Per, v čem ti to bude vyhovovat (někdo domácí sliz, někdo persil a někdo něco mezi), mýdlo nesmí na flís. V pračce se vykašli na ekoprogramy, hlavně hodně vody - kdyby bylo málo, tak předepírku nebo extra máchání. Opruzeniny řeš, jestli se objeví, dost dobře možná se neobjeví nikdy. Látkuju druhý dítě a věda to fakt není.
Přebalím - hodím do kýble - strčím do pračky - usuším - můžu znovu přebalovat :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13
7.1.20 18:07

Já jsem latkovala u obou dětí a složité to není. Ani na praní není nic složitého, rozhodně jsem nikdy nedoplňovala vodu apod. Před narozením první dcery jsem se taky nechala vystrašit různými články a názory na netu. A říkala jsem si, že se do toho radši nebudu pouštět. Ale jedna kamarádka mě uklidnila a já jsem pak sama zjistila, že to není vůbec nic náročného. Jinak praní… Začala jsem si dělat svůj vlastní prací prášek (návod na Mamavize), koupila jsem žlučové mýdlo a normálně jsem prala v pračce na 60. Opravdu nic složitého, žádné speciální přípravky, nepřišlo mi to ani časově náročné. Takže já rozhodně doporučuju se do látkovani pustit. Pokud tě to láká a chceš to zkusit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13741
7.1.20 18:23

Není to věda, latkovaly i naše maminky/babičky atd a neměly žádné vymoženosti :D já mám klasicke čtverce, dávám 2 na jedno balení, jednu separacku (místo té teda dávám pruh perlanu a s bobkem vyhodim) a navrch svrchní kalhotky. Pro mě bylo nejsložitější se naučit ten sklad, ale za pár dní už sem to dělala automaticky. Jinak taky mám starsi pračku, v sušičce nesusim (myslím že se to ani nedoporučuje, protože to ty pleny ničí). Peru v klasickém pracím prášku pro děti, nebo nějakém eko, prostě aby byl šetrnější k pokožce mimča. Peru na 60. Jednou za čas sem pak ty pleny vzala na 90 a dala tam trochu sava na vybělení a pak to vyprala ještě jednou v tom dětském prášku. Čím je syn větší tím min to bylo třeba, protože jak už nemá tekutou stolici, tak ty pleny ani neumaze, jenom pocura, takže už je nemusím bělit. Peru ob den, ob dva, jak to vyjde. Jediné co mě štve je žehlení, to mě fakt nebaví :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1179
7.1.20 18:26

Já mám sadu od Bamboolik. Hovínka odstraňuju předem. Dám vkládačky i svrchňáky do pračky. Na předpírku i hlavní praní nějaký dětský prášek/gel/perkarbonát (je to fuk). Peru program co je na bavlnu, s předpírkou, na 60. Potom vyndám svrchňáky a zbytek pustím v sušičce, v létě budu sušit na vzduchu.
Víc neřeším. Ta voda se dopouští tak, že ji naliješ do nádobky na prášek a ona steče do bubnu. Já to nedělám, nechci být otrok plen :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.1.20 18:32

Hele v pohodě :D prostě dáš pleny do pračky zapneš máchání až ss ti to vyždímá tak přidáš prášek a dáš klasicky vyprat :). Používám gel jelena, ale můžeš použít co ti vyhovuje. Sušičku nemám, mám sušák :D. Používala jsem především čtverce a měla jsem pár svrchních kalhotek a zvládla jsem tak skoro dva roky :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2670
7.1.20 18:32

@Ela333 Nepotřebuješ. Před praním pleny vymacham v pračce, aby se odplavila moc, pak peru na 60 nebo 90,podle toho, jestli tam mám svrchnaky. Peru v prášku Sonett, teď zkusím mýdlo na přání. Soda se dává kvůli změkčení vody, pokud ji dobře nevymavhas, někdo na ni má reakci. Nemažu mimino ničím, z látkové není třeba. Někdy má i eko pleny z DM a pak striknu květinovou vodou na mimina od Purity vision a mám mesickovou weledu pro tyto případy. Zkus to a uvidíš, není to věda :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22770
7.1.20 18:36

V klidu. Je jasné, že někdo to moc řeší. Osobně jsem měla na děti hlavně čtverce a k tomu ze začátku vlňáčky, pak pul kalhotky. Pár kalhotových plen jsem měla na delší cesty. Prala jsem v persilu senzitiv prášek, gel mi je nevypral. Prala jsem normálně na 60, jedno máchání před a jedno po a vše OK. Pračka nesmrděla, pleny taky ne. Skladovala jsem je ve velkém kýbly od barev na malování a stačilo ho mít přiklopený víkem. I jsem se pár známých ptala, jestli tam není něco cítit a říkali že ne. Když jsem byla občas nucená dávat chvíli jednoráz, tak jsem byla našťastná. Děti často pokakané až na zádech, pokud se plena ihned neodnesla, tak za chvíli smrad strašný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3184
7.1.20 18:39

Ja mela klasicke bile ctverce (mela jsem je teda uz “zajete” na jednom diteti z rodiny, stara poctiva bavlna) a svrchni kalhotky. Prala jsem je na 90 v Lovele a vse bylo v poradku. ;) Kosmetiku jsem pouzivala na mazani obycejnou modrou Indulonu a od Eone Delfinka na koupani a na zadek Medvidka (jsou to myci oleje). ;) Hodne stesti! :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1057
7.1.20 18:40

Někdo z toho potřebuje dělat vědu a přitom jde doslova o h**** :mrgreen: ve skutečnosti jde kombinovat různé materiály, prací prostředky, susicku nebo sušit volně… každému to vyhovuje jinak, každý do toho jinak investuje a má jinou motivaci k látkování, taky děti jsou různé, některé buclaté a jiné hubené, některé kaká 10× denně a jiné jednou. Tak si jeďte podle sebe a svých preferencí, během prvního měsíce na to přijdete :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14262
7.1.20 18:43

Speciálního nic nepotřebuješ, určitě ne extra sušičku apod., ale budeš mít práci navíc. Určitě bych nedala do pračky plenu s hov.nama, to může udělat jen magor, takže předeprat, vyprat, usušit, poskládat,… Za mě úplně zbytečné. A rozhodně bych si netroufla mimino ničím nemazat, zas tak zázračné látkovky nejsou, to ať se pak někdo nediví, že má opruzené dítě :roll: mě nejvíc vyhovovala Weleda.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
518
7.1.20 18:50

Koukni na instagram na uzivatelku mamouve43 ma tam ulozeno ve storicku vse o latlovkach. Jak prat jak susit. Co koupit co je zbstecne… Sama latkuje a ma toho odzkouseno hodne. Doporucuji :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3184
7.1.20 18:51

Jo jinak pokakanou plinku byla samozrejmost zbavit necistot, predeprat v umyvadle a skladovala jsem je v uzaviratelnem boxu (da se to koupit, neco jako kyblik s vikem) a prala tak jednou za cca 2 dny. Za me to neni nejaka extra prace, clovek proste setre, premachne a hodi do kybliku, prace tak na 3-5 min, nic narocneho a vzhledem k tomu, ze jsem nic neplatila za porizeni, tak me latkovani vyslo v pomeru k papirovym hodne proznive a treba nase deti byly spis opruzene z papirovych nez z latkovych plen. ;) :kytka: :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.1.20 19:41

Nic narocneho - péči o latkovky zvládá i tatinek. Mame klasické ctvercove plinky, svrchní kalhotky pak od G-miny (jsou cenově nejlevnější a mě i nejvíc vyhovují - rychle schnou). Latkovky jsem dřív prala s machanim na 90 stupňů, teď už střídám 40-60 stupňů a peru společně se svrchnima kalhotkama nebo po vymáhání i s jiným pradlem. Na noc dávám absorpční froté vlozku. Pokakane plenky premachnu ve vodě, než jdou do pračky. Sušičku nemáme, veškeré prádlo i plinky peru v Jelenovi. Krém na opruzeniny téměř nepouzivam- není potřeba. Zkoušela jsem „moderní“ latkovky - přišly mi drahy (i když se dají levneji koupit na Alibabe) a neměly by se prát na víc jak 40.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
142
7.1.20 19:44

Všem moc děkuji za názory a rady, jsem za ně opravdu moc ráda a doufala jsem, že něco takového si od vás přečtu. Na internet už kašlu, máte pravdu, zkusím podle sebe a určitě si najdu to, co bude vyhovovat nám :) Hovínka do pračky by mě ani nenapadlo dát, mám v plánu plenku promáchnout a pak do kyblíku. Když ale budou mokré, zavřené v kýblu den-dva… nezatuchnou? Nebo je v něčem namáčíte?
@Petula306 s tou vodou jsi mě dostala :joy: :see_no_evil: tohle mě vůbec nenapadlo… jsem fakt pako :joy: moc díky za rady :slight_smile:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama