Reklama

Látkové pleny - co všechno koupit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

kamilakovarova
Povídálka 29 příspěvků 21.02.18 09:10
Látkové pleny - co všechno koupit?

Ahoj, čekame prvni miminko a ja jsem se rozhodla že bych chtěla používat látkové pleny. Jenže ze všemožných informací na internetu mi jde hlava kolem. :zed: Mohla bych poprosit vás zkušené maminky o nějaké stručné informace co všechno je potřeba nakoupit?? :) Moc děkuji za odpovědi a pomoc. :)

Reklama

Reakce:

P4ja
Kelišová 5776 příspěvků 21.02.18 09:15

@kamilakovarova Já teda budu taky začínat. Tak jsem to řešila taky.
Tohle se mně zatím dostalo. A třeba to někdo upřesní.
Buď koupíš klasické čtverce, nebo bambusové a k tomu snapi sponku a pak na to potřebuješ svrchní kalhotky. Do plen se dají dát jještě vkládací pleny a potom taky separační.
Nebo pak jsou all in one kalhotky, které se perou celé a je tam všechno. Některé už mají i tu svrchní vrstvu. Jiné ne.

No a je samozřejmě milion značek, materiálů, cen a stejně pak musíš vybrat, co ti bude sedět. Hodně mně doporučovali nějakou testovací sadu, a podle toho pak koupit.

Lendeš
Kelišová 5288 příspěvků 21.02.18 09:47

Kopíruju a doplňuju takové shrnutí, co jsem psala ve zkratce už v jiné diskuzi:

V zásadě máš vnitřní plenu - např. kalhotkovou nebo klasickou čtvercovku (tu je potřeba složit např. na novorozenecký sklad, na rovno) nebo vícevrstvou plenku nebo chobotovku. Na všechny tyhle typy patří svrchní kalhotky (PUL, vlňáčky nebo fleecové). Nebo můžeš mít koupený systém, který spojuje tu vnitřní plenu už se svrchní dohromady (AIO - na pevno, SIO - na přicvaknutí, kapsové - vložení vnitřní pleny do kapsy svrchních kalhotek). Do všech těchto plen můžeš dávat separační plenu na odvedení vlhkosti od zadečku a zachycení stolice. A pokud už ti nebude stačit savost toho zvoleného systému, tak dokoupíš vkládací pleny, ale jako vkládačku můžeš použít i třeba čtvercovku složenou na rovno nebo vícevrstvou plenu nebo já používám malé froté ručníky z Ikey (za cca 12 Kč). Prostě jakoukoliv další savou vrstvu. Vkládačky ale nemusíš řešit na začátku, ale až podle potřeby.

Každému vyhovuje něco jiného. Nejlépe by bylo, kdyby sis ty plenky mohla obhlídnout na nějakém semináři k látkovým plenám nebo v obchodě. A lepší nekupovat ze začátku moc a spíš dokoupit, co ti bude vyhovovat. Taky je dobré nekupovat všechno od jedné značky, protože ti to nemusí sedět. Pak taky záleží kolik do toho chceš investovat.

chaela
Ukecaná baba ;) 1165 příspěvků 21.02.18 09:49

Ahoj, mne se na to pidi mimino nejlip osvedily klasicke ctverce na novosklad a na to svrchnaky. Jak rostl dokoupila jsem vicevrstve plenky, nejake vkladacky a kombinovala to podle potreby. Mela jsem taky testovaci sadu Bamboolik, z te jsem vyuzila svrchnaky a pulku vkladacek, ty tvarovany mi nevyhovovaly. Za me nekupovat all in one, malo sajou a jak se furt perou, dostavaji zabrat a pak kolem noh protekaji. Mela jsem i par kalhotovek a taky mi nevyhovovaly. Nejlepsi bylo mit milion vkladacek plus ctverce a kombinovat to podle potreby. Napred novosklad, pak novosklad s vkladackou, pak ctverce na rovno (1 nebo 2 nebo v kombinaco s vkladackou, zalezi, na jak dlouho jsem balila), nakonec jsem nejvic a nejdyl pouzivala vicevrstvy plenky. To je nejjednodussi. Ke vsemu samozrejme separacky.

AudiH
Kecalka 461 příspěvků 21.02.18 09:54

Menší investice : 20 latkovych plen, svrchní kalhotky a muzes par All in oné plenek

Pokud mas neomezený rozpočet, tak toto i méně latkovych a více All in oné plenek ( vše v jednom ), pro ještě větší pohodlí lze koupit Sio plenky.

Já mam 8 All in oné plenek, ale více používám 24 latkovych plen a na to 3 svrchní kalhotky, vlastním i susicku, ale temer nepoužívám. Plus mam několik vkladacich plenek, je to pak lepší až bude mimi větší

Petrajtjv
Kecalka 142 příspěvků 21.02.18 09:59

My latkujem od druhého mimca, výbavu máme takovou:
4ks AIO Bamboolik
4ks kalhotkovky Unuo
4ks kalhotkovky BabyIdea
3ks kalhotkovky Majab
10ks vkladacich plen (krátkých)
4ks vkladacich plen dlouhých
38ks ctvercovych plen(ale ty jsem používala když byly synové malé miminka na novorozenecky sklad pak už ne)
4ks Svrchnich plen s pul zaterem
2ks vlňáčků(ty používám spolu s kalhotkovkama od BabyIdea a dlouhou vkladackou na noc)
Separacni pleny jsem si nastrihala z flisove deky, na cestách používáme ty celulozove(jed­norázové separacky)
Potom super věc, nepromokavy pytel na pleny, máme 2ks, jeden na suché druhý na mokré.
Na prebalovani používáme mycí olejicek medvídek od eone a látkové ubrousky.
Omlouvám se za háčky atd. píšu z mobilu.
Nám to takhle vystačí :)

Heivka
Závislačka 3116 příspěvků 21.02.18 10:29

Mě na úplně malé miminko (do tří měsíců) vyhovovaly plenky haipa daipa. Pro starší mám komplet sadu od Bamboolik a jsem spokojená, sice po 2,5 letech vypadají ty vnitřky strašně (moje vina, peru na 90 a drtím je v sušičce úplně do sucha, máme i tak doma dost vysokou vlhkost a opravdu nebudu dosušovat plenky a riskovat plísně), takže na druhé dítě budu některé kusy dokupovat, ale myslím, že až na pár opravdu špatných kousků mi to co mám vystačí plně na druhé dítě, jen pak už ty plíny budou neprodejné. Obyčejné čtverce jsem zkoušela ale nevyhovovaly mě ani synovi (po sušičce se musí žehlit jinak mají dost hrubý povrch - jakoby se zkrabatí podle hlavní osnovy). Ale kamarádka látkovala jenom se čtverci a pohoda, ale oni jsou v rodině všichni drobci, když bylo synovi kolem půl roku tak jsem to zkoušela a aby mu čtverce vydržely aspoň hodinu, tak jsem potřebovala 7vrstev bavlněných nebo 5vrstev bambusových.

Ale na začátek doporučuji koupit tak 2-3 kousky těch nejprofláknutějších značek a druhů a uvidíte co bude vyhovovat, výhodou dnešní doby je, že skoro všechno zboží vám doručí za pár dní.

SlečnaDahlia
Ukecaná baba ;) 1815 příspěvků 21.02.18 10:34

Záleží na tom, jak se rozhodneš látkovat a kolik chceš do látky investovat. Normálně se dá (nová) výbava na celé plenkovací období sehnat cca od tří, čtyř tisíc výše, běžnější je ale spíš kolem 6-8 tisíc. Je to větší investice najednou, ale vrátí se už při prvním dítěti a když necháš zásobu i pro další, tak už vůbec není co řešit. Na netu je spousta seznamů látkovacích výbav, ale u látkových plen opravdu platí, že jsou jen orientační - pleny, které jednomu miminku naprosto vyhovují a jede jenom v nich, druhému nemusí vůbec sednout. I proto určitě nekupuj do začátku takové ty výhodné sady od jedné značky. Určitě si dávej pozor i na levné plenky z aliexpressu apod. (bývá problém s materiály)

V zásadě můžeš látkovat takto:

1. s klasickými čtverci. Ty jsou úplně nejlepší pro novorozence, protože toho je třeba přebalovat častěji a stačí mu menší savost. Navíc čtverce z bavlny rychle schnou a dělají složené na novorozenecký sklad malý zadeček. Úplně nejlepší mnou vyzkoušené jsou čtverce Kikko „Staré časy“, jsou to opravdu silné, kvalitní plenky. Jsou i čtvercové plenky z jiných materiálů, třeba bambusu, které sají trošku více a jsou jemnější, ale zase déle schnou. Samotných čtverců budeš potřebovat min. 40. K nim si kup dvě snappi sponky, kterými plenky přichytíš, a roli separačních plen (pro novorozence radši celulózové, pro větší děti viskózové). K nim 3-4 svrchní kalhotky, o kterých krátce napíšu něco na konci. Takhle se dá v podstatě vystačit celé plenkovací období, ale je s tím samozřejmě větší práce a většina látkujících prahne i po jiných variantách :)

2. základ čtvercové pleny, k nim přikoupit různá savá jádra: vícevrstvé plenky, bambusové a konopné vkládací plenky (ty velmi sajou), vkládací plenky z froté nebo z nějakého funkčního materiálu. Pokud umíš šít, není nic lepšího, než si koupit kvalitní bambusové ručníky a z nich našít vkládačky. Taky můžeš koupit zavazovací plenky: jsou více savé, hezky se přizpůsobí tělíčku, dobře drží a rychle schnou, jsou ekonomické.

3. k základu z čtvercových plen a/nebo vkládaček přikoupit plenky kalhotkové, ideálně AiO (vše v jednom), které zvládne i babička na hlídání a které jsou fajn třeba na parádu k doktorce nebo na ven. Ke klasickým kalhotkovým plenkám se vždy musí použít svrchní kalhotky, k plenkám, které jsou vše v jednom (AIO), ne.

4. doplnit výbavu o hodně savé noční plenky (skvělé jsou třeba bum hugger).

5. mít výbavu cca 50:50 čtvercové plenky a kalhotkové plenky různého typu. Tahle kombinační varianta je asi nejoblíbenější. Čtvercovými plenkami se dají kalhotkové doplnit, kapsové a AIO plenky jimi můžeš vycpat, můžeš je použít v podstatě kdykoliv během celého plenkového období, jsou variabilní.

6. mít výbavu jen z kalhotkových plen. Nejjednodušší, ale finančně nejnáročnější. Kalhotkové plenky se vyrábějí jednovelikostní (pro celé plenkovací období), nebo vícevelikostní (cca ve třech velikostech pro každé období zvlášť). Jednovelikostní mohou být buď zmenšovací (zmenšíš pomocí patentek), nebo typu chobot, kdy jen zakládáš chobot plenky dovnitř podle velikosti miminka (např. Pastelka). Jednovelikostní dělají malému miminku větší zadeček, ale zase jsou ekonomičtější. Zapínání může být na suchý zips, patentky nebo snappi sponku. To musíš sama vyzkoušet, co ti bude sedět nejlépe.

Svrchní kalhotky:

• s PUl zátěrem: většinou se při znečištění nemusí prát, stačí je jen otřít hadříkem, jsou prodyšné a nepropustné. Doporučuji nejvíce. Dají se koupit jednovelikostní i vícevelikostní, doporučuji u nich jít rovnou do těch jednovelikostních (i na malé miminko se dají zmenšit tak, že nedělají tak velký zadeček).
  • vlněné: prodyšné, přirozeně nepropustné, musí se impregnovat lanolinem.
  • flísové: prodyšné, přirozeně nepropustné, nemusí se impregnovat, ale zvlášť u sedících dětí mají tendence protékat.

Důležité drobnosti:

• do všech plenek používej separační plenku. Udrží vlhkost dále od pokožky, zachytí stolici, kterou můžeš s plenkou jednoduše spláchnout.
  • nepoužívej na pleny aviváž: snižuje savost plenek
  • pokud máš sušičku, nesuš v ní AIO plenky a separační plenky
  • nekupovat do začátku hodně plenek jednoho typu. S velkou pravděpodobností většina plenek tvému miminku sedne, ale zrovna ten jeden tyo by nemusel a byly by to vyhozené peníze.
  • dají se vybrat svrchní kalhotky s nádhernými vzory. Vyber si nějaké hezké, ať máš z přebalování i radost :-)

SlečnaDahlia
Ukecaná baba ;) 1815 příspěvků 21.02.18 10:42

Jinak teda naše výbava pro jedno miminko, drtivá většina z toho zůstává i pro další. Pořizovací náklady dohromady kolem 7 tisíc, dalo by se při stejné kvalitě jít i níže:

40ks čtvercových plenek (Kikko Staré časy)
12ks vícevrstvých
3ks zavazovací plenky
10× bambusová vkládací plenka
2× noční vkládací plenka do Bamboolik systému
2× chobotovka
2× kalhotová plenka jednovelikostní
2× kalhotová plenka vícevelikostní
2× AIO plenka
2× noční plenka
3× PUL svrchní
1× vlněné svrchní Shorties (na každou velikost jiné)
2× snappi sponka
impregnace na lanolin
separační pleny

kamilakovarova
Povídálka 29 příspěvků 21.02.18 18:51

Děkuji moc za informace :) už se začínám alespoň trochu orientovat :D

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Za 50 až 100 let se podle vědců začne válčit o vodu! Kde dojde ke konfliktům?

Globální oteplování nebezpečně pokračuje, v Česku jsme to ostatně během léta... číst dále >

Nejznámější český vodník Josef Dvořák: Na prahu osmdesátky vypadá prostě skvěle

Když se řekne vodník, každý si hned vybaví Josefa Dvořáka (76). Herec totiž,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm hříchů, které škodí pleti. Pozor na mačkání pupínků i dietu

Péče o pleť je pro většinu z nás každodenní součástí života. Často se však... číst dále >

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >