Látkové pleny pro novorozence - značka, tipy, zkušenosti

13.9.20 10:27

Látkové pleny pro novorozence - značka, tipy, zkušenosti

Ahoj holky. Za chvíli mě čeká porod prvního potomka, ale v jednom mám jasno - chci látkové pleny (alespoň od doby, kdy přijdeme domů z porodnice). Mám toho načteno dost, ale stále tápu. Takže bych ráda založila tuto diskuzi na téma „látkové pleny pro novorozence“. Jaké máte zkušenosti - značky, AIO vs. SIO vs. svrchnáky + vkládačky, popř. i klasická plena ve skladu pro novorozence. Chápu, že každé mimčo je jiné, co sedne jednomu nemusí druhému… Možná by stálo za to spíš zkoušet po jednom-dvou kousích od různých značek a testovat. Mě osobně se líbí pleny od Pepetit Lulu, ale nevím. Budu ráda za každou radu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
163
13.9.20 10:33

Ahoj, my používali novorozenecké kalhotkové plenky + svrchňáčky od Petit lulu a velka spokojenost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
222
13.9.20 10:38

Ja mam dobrou zkusenost s imsevimse. Svrchnaky + plena s „chobotem“ + ctverec jako vkladacka. Alternativa s novoskladem je objemnejsi, ale taky jde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6224
13.9.20 10:38

Já používám Bamboolik, už na druhé dítě a jsou super. Mám tedy ten jejich původní systém na patentky. Kamarádka má teď roční holčičku a používá ten nový systém, který je, dle mého, o něco lepší, protože na plence chybí slabá místa v podobě patentků, kde měly původní plenky tendenci se trhat. Taky je super, že jdou kombinovat s jednorázovým vkládacími vložkami, takže když jedeme na delší výlet, netahám s sebou hromadu mokré látky. Taky jsem moc ocenila možnost kombinace s tréninkovými kalhotkami, takže člověk jen koupí tréninkové svrchňáky a pokračuje s původními plenkami. U nás to dokonce vyšlo tak, že když se narodila dcera, tak syn nosil na noc pro jistotu tréninkové kalhotky s krátkou vkládací vložkou. A než jsem ty krátké vložky začala potřebovat pro dceru, tak syn už je nepotřeboval vůbec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
924
13.9.20 10:39

Já měla na kluka před deseti lety rada vázací Disana plenky, na novose mi přišly tehdy úplně nejlepší a vim, ze jsem ještě hned po porodu dokupovala. Dávala jsem do nich ctvercovku a takový ten bílý froté rucnicek z Ikey, tehdy se tam prodávaly za 5 Kč jeden kus a nakoupila jsem si jich mnoho :mrgreen: přes to jsem dávala nějaké obyc kalhotky pul, ale už nevim jaké. Akorat je musíš předem vyprat a to tak třikrát nebo čtyřikrát, jinak zpočátku min sajou (ty disany).

Teď na budoucího novoše mám taky nakoupene a připravené ty disany, do toho tedy jen ty ctvercovky, pac ty levné ručnícky už nemají :nevim: A kalhotky jsem si koupila na minimimi popolini obyc bílé, a na starší ditko potom frote plínky popolini, bambusové Gaga a aio s vkladackama taky Gaga. I větší kalhotky od nich. Proste se mi líbí, nestojí moc a na omak jsou příjemné a i tvarové vypadají, ze by mohly sedět.

Vim, ze me tehdy stvalo, ze jsem měla od různých značek po jednom dvou kusech a neměla jsem jakoby celou sadu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Tak jsem se teď tedy už omezila na ty dvě značky, popolini jsou takové přírodní a Gaga barevné a dohromady to k sobě pasuje a přijde mi, ze i tvarově jsou si podobné, když jsem to porovnávala. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jinak jsem tehdy zkoušela krom popolini i imsevimse, babylucy, anavy a ještě něco, a všechno mi to přišlo tak asi nastejno, vše mělo nějaké plus a minus. Tak jsem si teď proste vybrala ty pro me hezké a vyřešeno :lol: byt tebou, pokud už mas nějaké, co se zalibily, tak vezmu ty, a případně ještě něco podobného k tomu ;)

Příspěvek upraven 13.09.20 v 10:56

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19033
13.9.20 10:41

Ja mam uplne obyc bavlnene čtverce, daji se různe poskládat, takze pouzivam od narození a pouzivam je i ted na 16 mesicniho. Dovnitr davam akorat separacku, abych ji kdyztak vyhodila i s bobkem a navrch mam svrchni kalhotky od Bobanka, ty jsou nastavitelné takze opet pouzivam od narozeni doted.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
352
13.9.20 10:45

Začínala jsem se čtvercovými plenami + svrchní kalhotky, ale moc mi to nevyhovovalo. Vaječina téměř vždycky protekla i na svrchní, takže i čtvery svrchní byly často málo. Postupně jsem přešla na kalhotkové pleny (Breberky) + svrchní kalhotky a ty mi vyhovují mnohem víc. A je to dobrý kompromis cena vs. pohodlí.
AIO nemám, tolik peněz jsem do plenek odmítla dát.

Teď na větší miminko mám i různé SIO (Unuo, Bamboolik starý i nový systém) a když očekávám, že bude jen čůrat, tak je dávám a jsou fajn, ale kolem nožiček netěsní.

Koukni na fb na skupiny Zažij plenku a Poradna pro látkovačky :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1210
13.9.20 10:45

Měla jsem obyčejné čtverce, první půlrok jsem je skládala na novorozenecky sklad, pak už jenom na třetiny. Kalhotky Bambino mio s PUL, mají dvě velikosti.

První dítě (holčička) do roku a půl dobrý, žádný problém, pak už chodila na nočník. Druhé dítě (chlapeček) vždycky všechno procural už v šestinedělí, tak jsem se na to pak po dvou měsících vykaslala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10257
13.9.20 10:47

Já si na zkoušku koupila svrchňáky z růzých materiálů (nakonec jsem zůstala u klasiky s PUL zátěrem) a mínila začít klasickými čtverci. Těch jsem měla taky několik značek, jakž takž mi vyhovovaly jen Kikko (ty ostatní se mi zdály hned nacucaný a dcerka byla v mokrém všude). Nicméně, protože se narodila dřív a je hodně drobná, od čtverců jsem upustila, protože jí dělaly tak obří zadek, že měla záda skoro ve vzduchu. Čekala jsem, až dosáhne aspoň k pěti kilům a začala používat svrchňáky s PUL a pětivrstvou bambusovou vkládačku. Ty používám doteď a je to naprostá pohoda.

S příkrmama jsem najela ještě na separačky, zatím mám kukuřičné, ale chtěla bych mikrovlákno. Ty si ušiju sama, ale čekám, až bude stolice ještě pevnější, protože dvakrát denně přepírat se mi to nechce :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1247
13.9.20 11:04

Taky jsem chtěla používat látkovky od narození, ale nakonec jsem počkala do doby, kdy se mimčo začalo přetáčet na bříško, takže cca půl roku. Možná jsem zvolila nějakou špatnou značku, ale ta látková plena je prostě balík a malému miminku to zvedá zadek. Takže leží vlastně našikmo. Pak jsem to zkoušela později a přišlo mi, že to brání v přetáčení. Tak jsem ještě chvíli počkala a pak už mi to přišlo super :-)
Doporučuji tedy vybrat nějaké skladnější nebo prostě uvidíš, jak ti to přijde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10257
13.9.20 11:08
@pet p píše:
Taky jsem chtěla používat látkovky od narození, ale nakonec jsem počkala do doby, kdy se mimčo začalo přetáčet na bříško, takže cca půl roku. Možná jsem zvolila nějakou špatnou značku, ale ta látková plena je prostě balík a malému miminku to zvedá zadek. Takže leží vlastně našikmo. Pak jsem to zkoušela později a přišlo mi, že to brání v přetáčení. Tak jsem ještě chvíli počkala a pak už mi to přišlo super :-)
Doporučuji tedy vybrat nějaké skladnější nebo prostě uvidíš, jak ti to přijde.

Je fakt, že my měli fyzioterapeutkou přímo zakázané používat látkovky na pasení :think

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19167
13.9.20 11:09

Ja bych osobne do latkovek pro novorozence neinvestovala, max bych poridila par svrchnaku a pouzivala ctverce. Latkovala jsem obe deti budu i treti, ale na tom pidimiminku mne to prislo jako obri balik, ktery brani diteti si ulevit od nafouknuti briska. Takze prvni mesic, klidne i dva jsem jela normalne v eko jednorazovkach, na latkovky jsme najeli a pote.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1247
13.9.20 11:15
@Cuddy píše:
Ja bych osobne do latkovek pro novorozence neinvestovala, max bych poridila par svrchnaku a pouzivala ctverce. Latkovala jsem obe deti budu i treti, ale na tom pidimiminku mne to prislo jako obri balik, ktery brani diteti si ulevit od nafouknuti briska. Takze prvni mesic, klidne i dva jsem jela normalne v eko jednorazovkach, na latkovky jsme najeli a pote.

Je fakt, že jsem taky vypozorovala, že mimčo si dá daleko snáz palec od nohy do pusy, když je nahaté nebo v jednorázovce, než když je v látkovce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
924
13.9.20 11:26

Mne zase doktorka chvalila za ty latkovky, prý kvůli kyclim ze je to dobre a říkala mi, ze do nich klidne ještě muzu dat jednu plinku navíc.

A mne osobně tedy přišlo, ze se to dítě v tom lip drželo :mrgreen: ze proste mas něco pevného, za co ho můžeš chytit, syn jak byl drobounky, tak v te jednorazovce jsem měla pocit, ze mi z ruky vypadne, jak je malinký :lol: kdežto s tím nabalenym zadeckem byl celkově větší a na nošení příjemnější :lol: :potlesk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10257
13.9.20 11:32
@Semtex píše:
Mne zase doktorka chvalila za ty latkovky, prý kvůli kyclim ze je to dobre a říkala mi, ze do nich klidne ještě muzu dat jednu plinku navíc.

V tomhle mám opačnou zkušenost. Starší doktoři to chválí (speciálně takoví ti rutinní kyčlaři), ale mladší, modernější se na to moc netváří. Prý je teď lepší než široké balení co největší volnost. Fyzioterapeut i ortoped radil třeba i o číslo větší jednoráz :think: Jak jsem psala, omezila jsem to během pasení, ale teď když dcera leze a staví se, bych řekla, že ji to v ničem nevadí a látkuju hodně… Ale mám trochu pocit, že lékařům navzdory :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama