Látkové pleny - začátečník 2020

1336
22.2.21 09:47

Látkové pleny - začátečník 2020

Ahoj, čekám první dítě a zejména kvůli finanční úspoře mě zaujali látkové pleny.
Chtěla bych se zeptat, na názor zkušenějších, které látkovali nebo látkují.

• Kombinujete s jednorázovými plenami?
  • Neprotékají látkové pleny? Nejsou moc těžké?
  • Kolikrát za den látkové pleny přebalujete?
  • Jak perete? Je to časově hodně náročné?
  • Je to dle vás vážně finančně výhodnější?

Už jsem se na internetu dívala a líbí se mi ty kalhotkové (zvládnu obléct i já :D). Každopádně, co jsem se zrovna dívala, tak cena za nějakou sadu 6 tisíc. Bylo tam psáno, že by měla vydržet po celou dobu plenkování, ale mně tedy přišlo, že toho je tam tedy málo.

• Jaký typ používáte?
  • Kolik byla vstupní investice?
  • Co vše je potřeba pořídit (a jaké množství), aby mi to doopravdy stačilo do těch cca 2,5 let dítěte?

Budu ráda o nějaké tipy přímo na konkrétní látkové pleny.

Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1336
22.2.21 09:50

Jen dodám, že plánujeme i druhé, takže o to více by se to nejspíš vyplatilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1421
22.2.21 10:16

Nejsem nějaký látkový veterán, ale taky jsem je vyzkoušela, abych se vrátila k ne-ekologické verzi.
Látkovky jsou docela velké a ano, pročůrají se. Stejně jako jednorázovky i látkovky mají omezenou savost. Pokud bude vaše dítě jako to moje = průtokový ohřívač, tak to budete mít celkem náročné.
Já látkovky vzdala poměrně rychle právě kvůli praní. Absolutně jsem to nestíhala točit. V malém bytě bez balkónu a sušičky ty pleny schly strašně pomalu. A pořád dokupovat další a další a další jsem opravdu nechtěla.
Druhá věc je, že stejně jako jednorázovky i ty kalhotky mají svou velikost a je třeba po čase nakoupit jiné a hlídat to a měnit. Takže není to úplně levná záležitost - v závislosti na tom, jak moc často vaše dítě čůrá/kadí. Ale rozhodně je to pro přírodu příjemnější než pytle a pytle plastových plínek. Látkovky navíc nemají takový ten hnusný chemický zápach.
Zase na druhou stranu kamarádka si látkovky strašně chválí a nedá na ně dopustit. Na nějaké cestování a výlety si ale pořizuje ekologické jednorázovky. Protože tahat sebou pytle počůraných/pokaděných plen, není úplně super.
A poslední dodatek: děti, které nosí látkovky na nočník přejdou často velmi rychle. Protože v látkovce není takové sucho jako v jednorázovce a dětem to prostě vadí. Takže si rychle zvykají na nočník, aby se těch těžkých mokrých plen zbavily. Takže bych se nebála, že bude dítě do 2,5 let v plenkách :) Tak maximálně přes noc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53215
22.2.21 10:29

Látkuju druhé dítě s rozestupem několika let. Vyzkoušela jsem všecko možné a skončila až na výjimky u Bamboolika.

Kombinujete s jednorázovými plenami? - zpočátku ano, teď už maximálně na dovolenou, nemám důvod. Ale obecně pokud ti to tak vyhovuje, proč ne.

Neprotékají látkové pleny? Nejsou moc těžké? Ne, správně nasazená látkovka mi neprotéká. Ne, nejsou těžké, byť samozřejmě váží o něco více než jednoráz, po počůrání už na tom ale nesejde.

Kolikrát za den látkové pleny přebalujete? Když je třeba. V průměru přesden tak co dvěhodiny, v noci minimálně.

Jak perete? Je to časově hodně náročné? Co 2-3 dny hodím do pračky, asi dvě-tři hodiny se to tam máchá, pak přendám do sušičky (nebo na sušák) a suché hodím do krabice. Tak 10 minut času souhrnně?

Je to dle vás vážně finančně výhodnější? Zcela jistě ano.

Jaký typ používáte? Všecko možné, nemám ráda čtverce, nejradši mám sio nebo duo.

Kolik byla vstupní investice? Asi 10 000, kupovala jsem vše nové a zvolila dražší systém, nešetřím na tom. U prvého dítěte to bylo 8000 a asi za 4000 jsem pak zase prodala.

Co vše je potřeba pořídit (a jaké množství), aby mi to doopravdy stačilo do těch cca 2,5 let dítěte? To je individuální. Klidně začni s méně kousky a dle potřeby dopořídíš, co ti bude vyhovovat. Určitě nešetři na kvalitních svrchňákách, ty do začátku minimálně čtvery, užila jsem i více.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7899
22.2.21 10:51

No jako chlap co chodí na nákupy a platí i energie. Tak mě přijde, že ty jednorázový vyjdou levnější :D a ta ekologie taky nebude žádná sláva, jednorázový se spálí ve spalovne u nás a vyrobi elektřinu nebo teplo a tydruhy mají extrémní spotřebu pitné vody a čištění vody v čistírně

Jelikož jedna sada ti nestačí, musíš toho dokoupit plno, abys mohla reálné fungovat. Ale to dokupujes průběžně.

Prebalujes častěji, jelikož dítěti může vadit pocit mokra. Klidně i 5-10 denně u malých. (Vidíš, sada ti nestačí zvlášť když budeš dosusovat na sušáku).

Pořád dokupujes separacky, což je taky celkem dráhy.

Ne vždycky to dítěti sedne.

Pračka a sušička pak jedou pořád, podle toho co si nakoupit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8519
22.2.21 10:58

@Nicole 1234 Odlátkovala jsem 3 děti. Jednorázové plenky jsem používala velmi výjimečně, spíš na nějakých delších výletech, kde nebyla možnost praní. Jinak látka ve dne v noci. Měli jsme skoro jen obyčejné čtverce a vkládačky, po pár dnech, jak jsem si na to zvykla, mi to přišlo celkem jednoduché a zvládal to i muž. Prrbalovala jsem poměrně často, třeba co 2 hodiny, rozhodně mnohem častěji, než přebalují maminky s jednorázem. Přála jsem co 2-3dny. Za mě se látkovky finančně vyplatí i u jednoho dítěte, část výbavy určitě prodáš. Já jsem něco prodala i po těch třech dětech, hlavně novorozenecké kalhotky, vkládačky, pytle na pleny, vlněné kalhotky. A u více dětí je ta úspora docela slušná. Já jsem si to u svých dětí orientačně vypočítala (zahrnula jsem kromě plen i prací prostředky, vodu, energii…) na 60 000kč.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53215
22.2.21 11:09

@Cenarius já teď nemám kapacitu počítat to znovu, ale u prvního dítěte jsem si tu práci dala, započítala konkrétní spotřebu mé pračky, vodu, energii, používaný prací prostředek, spotřebu sušičky. Znala jsem množství paných plen týdně. Započítala jsem komplet vše, co jsem k látkovkám pořídila, odečetla, co jsem utržila zpět, porovnala s tím, kdybych ve stejném množství používala jednoráz, co jsem kupovala. A i při ne zcela výhradním látkování byla úspora znatelná, desítku to klidně udělalo. Na jednom dítěti, pak jsem prodala, jinak bych utahala i na druhý.
Ale jasně, ony jsou celkově náklady na děti takový, že dělat to jenom kvůli penězům, tak se na to pro ušetřenou pětistovku měsíčně zvysoka vykašlu. Nebo mít hodně hluboko do kapsy, nekupuju superpohodlnouu výbavičku za desítku, ale čtverce za dvojku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1547
22.2.21 11:58

Chystám se látkovat první mimčo - nakoupila jsem si nějaký základ od Bamboolika (po dlouhém rozhodování a několika radách a poradách - chtěla jsem ČR firmu) - mám tam něco na novorozence a poté už ty rostoucí - svrchní a pak vkládačky, a ještě jsem si koupila na vyzkoušení Prefoldy, přes které se dají taky svrchňáky a když bude nejhůře, tak doma i nějaké ty čtverce určitě jsou. Koupila jsem takový základ na vyzkoušení a uvidíme, co pak budu dokupovat :-)… 3× svrchní novorozenecké, 3× svrchní rostoucí, 12× tvarovaná vkládací, 6× dlouhá vkládací, 6× krátká vkládací, 1× kalhotková plena novorozenecká, 2× snappi sponka, 2× Geffen Baby SUPER Absorber a 3× Prefold, plus tedy přebalovací podložky látkové a separačky jednorázové (až bude větší, tak klidně i ty budou pratelné - až bude pevný bobek).

A co se týká dalších otázek, tak si myslím, že se s nimi člověk prostě musí naučit pracovat, jako s jednorázovkama a pak to jde. Přebalovat budu, jak to bude třeba (je mi jasné, že v začátku to bude častokrát). Pere pračka, tak to mi času příliš nezabere (plus tedy sušit může sušička).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
42
22.2.21 12:03

Taky jsme to zavrhli, potřebuješ hromadu plenek, prát, voda, elektřina, prášek, funkční pračka s nějakou životností, místo na sušení atd… Nakonec ušetříš dvacet osm korun…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1547
22.2.21 12:08

@ugluk Joo, taky myslím, že to jde hodně levně… čtverce + svrchňáky a kolik jich to tak řeší. Taky jdu tou „dražší“ cestou. A tedy látkovat jsem se nerozhodla jen kvůli „ušetření“, ale prostě si myslím, že je to pro mimčo zdravější, méně odpadu a tak celkově, když jsem četla pro a proti. Proti je možná o něco větší pracnost, ale zase nemůsím dokola nakupovat pleny, hlídat akce, atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
42
22.2.21 12:18
@x.lenulinek.x píše:
@ugluk Joo, taky myslím, že to jde hodně levně… čtverce + svrchňáky a kolik jich to tak řeší. Taky jdu tou „dražší“ cestou. A tedy látkovat jsem se nerozhodla jen kvůli „ušetření“, ale prostě si myslím, že je to pro mimčo zdravější, méně odpadu a tak celkově, když jsem četla pro a proti. Proti je možná o něco větší pracnost, ale zase nemůsím dokola nakupovat pleny, hlídat akce, atd.

Plenky kupujeme jednou za měsíc snad? Koupíš balík aktuální velikosti a máš po starostech. Nedokážu si představit, že bychom k tomu všemu ještě měli čistit pleny od hovínek, a čekat, až se toho nahromadí víc do pračky :-) To musí bavit :-)
A ono prát, spotřebovávat elektřinu a prací gel či prášek taky není úplně hyper super eko ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1547
22.2.21 12:33

@fotrik1 Nevím, jak často, já pleny nikdy nenakupovala a ani se na to nechystám :-D Tedy mimo nákupu těch látkových. Tak ono se na to ani nečeká, prostě se každé 2-3 dny vyperou plínky, protože stejně nemá být přeplněná pračka. Ale já to nikomu necpu - každému podle jeho gusta a o tom, co mu vyhovuje. A to nejsem žádná eko/bio bojovnice tedy - a propočty, co se ušetří jsou včetně praní. Pokud budu do zblbnutí koupovat nové a nové a zkoušet, tak na tom neušetřím. Pokud koupím sadu a tu používám, tak věřím, že ano. A jak se napsalo výše - čtverce + svrchňáky by na celé období vyšly na cca 3500,– plus praní. Když se koupí „lepší“ materiály, ano je to o něco dražší, ale při více (i jednom mnohdy) dětech se musí vyplatit. A ono látkování opravdu není mnohdy jen o myšlence „ušetřit“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53215
22.2.21 12:37

@fotrik1 ty si to neumíš představit, já tak souhrnně čtyři roky úplně na pohodu funguju. Ty si odhaduješ baj vočko dvacet osm korun, já zcela reálně se započtením všeho kolem dospěla k jiné sumě. Na čí zkušenosi se tady zakladatelka ptá? Na kterou z jejích mnoha otázek jsi dokázal reálně odpovědět?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1547
22.2.21 12:46

Řekla bych, že nejvíce proti látkování hovoří lennost a pohodlnost. Jinak to bude mít mnohé výhody. Ale myslím, že pokud se na to už někdo ptá, tak by do toho chtěl jít a ledaccos si přečetl a vidí to jako dobrou volbu pro něj a jeho dítko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
542
22.2.21 12:59

Přidám svou zkušenost s plenkami Bamboolik. Mám tu starší verzi, stačila mi střední sada a dvoje svrchňáky navíc, protože syn byl skoro furt prokaděný až na ty svrchňáky. Pokaděný byl ze začátku fakt každé přebalování. PUL svrchňáky to vždycky zachytily, v jednorázové plence měl stolici pomalu až u krku. Takže mě vlastně zachránily látkovky spoustu času s praním oblečení a opakovaným koupáním miminka. Plinky jsem jen zhruba očistila a mrskla je do kyblíku s víkem a jednou za 2 dny vyprala. Toť celá má péče. S jednorázovými bych zas každý den letěla s košem no. Nevýhodu vidím v tom, že synek měl od těch gumiček otlačená stehýnka, byl prostě faldíkatej. V roce mu byly svrchňáky malé a větší jsem už nekupovala. Přešli jsme komplet na jednorázové, ale kupuju aspoň eko z DM. Od toho roka už jsem tolikrát denně nepřebalovala, max. tak 5×/den.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat