Látkové pleny - zkušenosti s různými systémy

1130
6.10.20 13:02

Látkové pleny - zkušenosti s různými systémy

Potřebuji poradit. Podědila jsem sadu na novorozence, je to 13 kalhotkových plen a 3 svrchňáky. Takže začnu s touto sadou (byla zadarmo :dance: ). A pak přemýšlím, co dál. Zatím mám času dost, ale třídím si myšlenky. Asi se mi nejvíce líbí právě tento systém - kalhotkové+svrchňáky. Všimla jsem si, že i u těch novorozeneckých je nacvaklá dovnitř vkládací plena. Je to nutnost u těch kalhotkových? Prodává se rovnou vkládací s těmi kalhotkovými nebo si to musím dopočítat extra do nákladů? Já tak letmo na internetu koukala, že občas je asi jedna v ceně? Stačí jedna nebo jich je potřeba časem víc? Kolik jich je na ty starší děti potřeba? Je nutné na noc kupovat tu noční nebo stačí dovycpat?
Dále jsem koukala na systém AIO. Podle mě už to není tolik dražší, když člověk k těm kalhotkám+svrchňákům dokoupí ještě vkládačky, ne? Jaké s tím máte zkušenosti? Jsou AIO spolehlivé? Protékají? Je do nich také třeba nakoupit vkládačky?
Dále jsem koukala na tu sadu od bambooliku. Tam jsou svrchňáky + rovnou jenom vkládací plena. Je to třeba lepší oproti těm kalhotlovým plenám?
Já to asi dokoupím až se mimčo narodí, podle toho, jak to budu s těmi plenami zvládat, ale ráda bych si už udělala nějaký přehled, po čem koukat. Na internetu je toho straaaašně moc.
Jo a používáte separační pleny? Vyskočila na mě nabídka za 1,5Kč kus, to je polovina ceny jednorázové pleny, to by se snad pak vůbec nevyplatilo, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
41
6.10.20 13:21

Já používám hlavně aio z eshopu Plenkoteka, mají podle mě nejlepší značky. Nejraději mám Mother Ease, Smart Bottoms a Blueberry. Človek pak žádné vkladacky nepotrebuje, vše je sesite spolu jako Pampers :lol: a pokud by savost nestačila, je možné pridať vkladacku do kapsy.
Na noc používám Mother Ease Duo nebo taky Smart Bottoms s noční vkladackou.
Separacky používám jen občas, když mažu krémem. Ale i to raději sáhnu po pratelne flisove separacce.
Nevyhodou aio systému je cena.
Osobně ale kalhotkové pleny nemusím, přijde mi to zbytečně slozite a nedovedu si představit natahovat kalhotovku a pak ještě svrchní na chodici dítko… :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1130
6.10.20 13:25

@Laloe Takže ti ty AIO neprotékají? Já četla poměrně dost negativních recenzí, že protečou buď že nestačí nebo kolem nožiček, že by měly mít křidýlka (já vůbec nevím, jak to vypadá :D ) a že nechytí vaječníků. Mně se líbí ta jednoduchost, jsem trochu líná :lol:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
508
6.10.20 13:48

Mám kalhotkovky+svrchní, za mě nejlepší poměr cena/jednoduchost používání.
U miminka a většinou i teď u ročního dávám kalhotkovku bez vkládačky, tu dávám jen na procházku, když vím, že nebudu dýl přebalovat.
Novorozenec pořád učůrává, takže jsem přebalovala cca co hodinu a půl (většina lidí přebaluje častěji) a kalhotkovka stačila. A v noci také, protože novorozence přebaluješ i v noci často.

Jinak místo vkládaček dávám malé ručníčky z bambusového froté, stály pár korun a funkční jsou dobře.

Ještě proč u mě vyhrály kalhotkovky?

• čtverce mě nebaví skládat a protékaly kolem nožiček na svrchní kalhotky
  • SIO také netěsní, ty používám až teď občas, když nečekám 💩
  • AIO jsou hodně drahé a nemůžou do sušičky (většina značek) = dlouho schnou a je jich třeba koupit o to víc
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
6.10.20 14:00
@Kolicek95 píše:
@Laloe Takže ti ty AIO neprotékají? Já četla poměrně dost negativních recenzí, že protečou buď že nestačí nebo kolem nožiček, že by měly mít křidýlka (já vůbec nevím, jak to vypadá :D ) a že nechytí vaječníků. Mně se líbí ta jednoduchost, jsem trochu líná :lol:.

To je právě rozdíl mezi českými a zahraničními aio, ty zahraniční jsou bohužel lepší, protože jsou na trhu už celkem dost let. Někdy protekly, ale mě protekly i jednorázové, takže v porovnaní s jednorazem si určite nepohorsis. A třeba na noc používám Mother Ease Duo a to je AI2, tj ne čisté aio (předem si to musíš nacvaknout, ale pak už nasadíš na dítě jako celek). Ale na noc si klidně muzes pořídit ty kalhotkové, pokud chceš mít jistotu, protože je pravda, že ty jsou proti protekani víc odolné už z logiky věci. Ale já nevím, teď jsem začala zkoušet noční kalhotkové plenky a je hrůza, jaky balík to dělá na zadečku. A to nasazování trvá strašně moc času :?
Rozhodně ale doporučuji vyzkoušet pár aio stejně jako ty kalhotkové, co máš, a pak uvidíš a doobjednáš :kytka: jen aio nedoporučuji v novorozenecke formě, nebo ano, ale jen pokud ti nevadí vyšší pořizovací cena. Já je měla, ale chceme víc dětí, tak neřeším. Ale do jednovelikostních aio bych se nebála investovat, opravdu je to úžasný komfort a nádherné štíhlé balení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
904
6.10.20 16:49

Mě třeba kalhotovky moc nevyhovují a i když jsme měli novorozenecké, tak v tom měla hroznou bambulu na zadku. Mě třeba vyhovují AIO a SIO a máme i bambusové vícevrstvé čtverce a pul svrchní a ty jsou taky super. Mě třeba přišlo fajn mít na začátek od všeho něco a vyzkoušet, co ti bude sedět. Třeba koupit z bazaru nějakou všehochuť a rozhodnout se na základě toho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4428
7.10.20 10:15

Souhlasím s tím, že je dobré pořídit si první výbavu stylem od každého kousek. Co vyhovuje jednomu, nevyhovuje druhému miminku (i rodičům, samozřejmě). Já na novorozence nejraději používala kvalitní čtverce (bavlněné, flanelové), novorozenecké kalhotovky jenom na ven/cestu/noc, do noční kalhotkové pleny jsem pro zvýšení savosti i vepnula nebo vložila vkládačku (ta může a nemusí být součástí pleny). V přebalovací komodě jsem měla nachystané čtverce poskládané na ten sklad, který aktuálně vyhovoval (obvykle Jo Fold, kalhotkový), v něm rovnou i nachystanou separačku, připnula jsem snappi sponkou a pohoda. Měla jsem dostatek svrchních kalhotek, takže jsem i často jen složila plenu do vhodných svrchňáků narovno, pak vyprala celé i se svrchňákama. Dva kousky AIO jsem měla v novorozenecké velikosti jen na zkoušku, použila jsem jen párkrát. Malé miminko čůrá malinko, ale zato často, vyhovovalo mi ho přebalovat co nejčastěji. Na to jsou čtverce super, protože savostí u novoše stačí, rychle schnou a jsou ekonomické, takže jich lze mít hromadu.

Když byl syn větší, čtverce už mi moc nevyhovovaly (málo savé, dítě je těžší přebalit). Přešla jsem na kalhotovky, AIO a SIO. Pár AIO a SIO jsem měla českých značek (Anavy, Bamboolik, Petit Lulu) a co se týče komfortu pro mě a pro dítě (rychlost přebalování, objem pleny, schnutí, savost), zdaleka nedosahovaly kvality zahraničních značek - Blueberry Simplex, Smart Bottoms, Mother Ease Wizard se Stay Dry vrstvou. Jsou dražší, ale v podstatě nezničitelné, odplenkuje se na nich v pohodě několik dětí a pak se ještě prodají jen s malou ztrátou. Na další děti určitě dokoupíme jenom tyhlety a zažít si tyhle značky dříve, vyprdnu se na ty české AIO.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1130
7.10.20 12:24

@SlečnaDahlia díky za zkušenost. Ty zahraniční AIO si pochvalují i v jiných diskuzích, zatím jsem jim nakloněna asi nejvíce. Ale ta cena… Já mám navíc zakázáno od manžela koupit bazarové, že když už teda musím látkovat, tak raději zaplatíme nové, „čisté“ :lol:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50940
7.10.20 12:31

@Kolicek95
Musíš vyzkoušet. My měli vlastně všechny - AIO, kapsovky, zavazovačky, kalhotkový, čtverce, bambus, konopí, bavlna… nahoře flísák, vlňáky, PUL…
Nejmíň sem ai využívala ty AIO, protýkají i zahraniční, vlastně český sem snad ani neměla.
Kalhotkový bez svrchňáků hodně na doma (na nožkách návleky), kapsovky na ven, zavazovačky mě bavily motat… A nebavilo rozmotávat uzly z pračky :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4428
7.10.20 17:10
@Baba píše:
@Kolicek95
Musíš vyzkoušet. My měli vlastně všechny - AIO, kapsovky, zavazovačky, kalhotkový, čtverce, bambus, konopí, bavlna… nahoře flísák, vlňáky, PUL…
Nejmíň sem ai využívala ty AIO, protýkají i zahraniční, vlastně český sem snad ani neměla.
Kalhotkový bez svrchňáků hodně na doma (na nožkách návleky), kapsovky na ven, zavazovačky mě bavily motat… A nebavilo rozmotávat uzly z pračky :cert:

Jaký zahraniční ti protékaly?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4428
7.10.20 17:14
@Kolicek95 píše:
@SlečnaDahlia díky za zkušenost. Ty zahraniční AIO si pochvalují i v jiných diskuzích, zatím jsem jim nakloněna asi nejvíce. Ale ta cena… Já mám navíc zakázáno od manžela koupit bazarové, že když už teda musím látkovat, tak raději zaplatíme nové, „čisté“ :lol:.

Ony se ani bazarové v nějakém větším množství sehnat nedají. Jsou dražší a je třeba o ně nějak adekvátně pečovat (nenechat je zanést), ale opravdu jsou použitelné na řadu dětí a pak ještě prodatelné dále. Měla jsem moc ráda i kapsovky a AIO BumGenius, první kousky jsem si koupila z bazaru na zkoušku a po dvou odplenkovaných dětech byly bez přehánění jako nové.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50940
7.10.20 17:50
@SlečnaDahlia píše:
Jaký zahraniční ti protékaly?

Si myslis, ze si to pamatuju? :jazyk: AIO stejne vsechny, neslo to tak hezky nastelovat jako kalhotkovy a+ svrchnaky.
My meli nejvic kalhotkovych cuddle buns, vlnaky na cvoky taky od nich, to byly uplne nejlepsi pleny. Kapsovky taky dobry, ale postupne odchazel PUL.
Kdyz sem zacinala latkovat, tak tady jeste tolik hezkych plen nebylo. Objednavaly jsme z USA i Finska. Jo, to byly casy :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4428
7.10.20 17:54
@Baba píše:
Si myslis, ze si to pamatuju? :jazyk: AIO stejne vsechny, neslo to tak hezky nastelovat jako kalhotkovy a+ svrchnaky.
My meli nejvic kalhotkovych cuddle buns, vlnaky na cvoky taky od nich, to byly uplne nejlepsi pleny. Kapsovky taky dobry, ale postupne odchazel PUL.
Kdyz sem zacinala latkovat, tak tady jeste tolik hezkych plen nebylo. Objednavaly jsme z USA i Finska. Jo, to byly casy :mrgreen:

Tak ono je to celkem podstatné, jestli to byly nějaké skoro no name ze zahraničí nebo třeba ty Smart Bottomsky, které mají právem pověst naprosté neprůstřelnosti. Snad víš, jestli jsi někdy kupovala jednu AIO za skoro litr :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50940
7.10.20 18:01
@SlečnaDahlia píše:
Tak ono je to celkem podstatné, jestli to byly nějaké skoro no name ze zahraničí nebo třeba ty Smart Bottomsky, které mají právem pověst naprosté neprůstřelnosti. Snad víš, jestli jsi někdy kupovala jednu AIO za skoro litr :)

To vis, ze nepamatuju. Zadny cinsky nebo jaky smejdy jsme fakt nekupovaly. Litr bych za hezky vzor tehdy kldne dala :mrgreen: AIO mi proste prisly nejpitomejsi. Casto protekly, dlouho schly a PUL se opotrebovaval.
Odlatkovany mam 3 kusy. Pliny s PULem to vetsinou neprezily. Snad jen Hahtuvahullu. Ty byly fajn, takovy stihly kapsovky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50940
7.10.20 18:04

Na smart bottoms nevidim nic extra. Normalni AIO
Taky zalezi na tvaru mimina :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...