Lehce nezralý novorozenec - jak se mu věnovat

Veru.Kb
10.6.13 12:05

Lehce nezralý novorozenec - jak se mu věnovat

Hezký den maminky, omlouvám se, jestli už tu takové téma je… Narodil se mi chlapeček o 6 týdnů dříve, lehce nezralý, váha 2550 g. Teď už je mu měsíc a chtěla bych se mu nějak lépe věnovat, aby těch několik týdnů postupně pěkně doháněl a byl šikovný chlapeček, pokud máte zkušenosti, jak jste si s nedonošeným od začátku hráli, jak jste s ním cvičili, jak jste se mu věnovali? Děkuji za rady. Všude jsou akorát články o těžce nedonošených.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
13646
10.6.13 12:17

Zkušenost nemám ale já bych ho ještě nechala v klidu. Pěkně zavinutý, v teple u maminky :srdce:
Přeji hodně zdravíčka :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.6.13 12:18

Ja jsem teda necvicila specialne ani s jednim, nevenovala se specialne (jinak nez bych se venovala donosenemu diteti), hrala jsem si normalne, pripadne, kdyz mi neco poradila doktorka, tak jsem to delala (jako v pozdejsim veku s prvorozenym Vojtovka apod.). Ale nic, co by se dalo aplikovat na kazdeho lehce nedonoseneho novorozence jsem nedelala… ;)

Jenom mam zkusenost. Obe deti na UM, obe jedli (mala ji) daleko vic nez jine deti v tomto veku, protoze dohanely to, o co driv se narodily… ;)

A taky prikrmy jsem zacala na radu doktorky u obou davat hned ve 4-tem mesici (ukoncenem) bez ohledu na nedonosenost. ;) Potrebuji pry vic vitaminu apod… ;)

A maly prospiva krasne a mala je teda boubelka… :D

(maly se narodil 35+4 a mala 36+1tt.).

omlouvam se za anonymitu, ale kvuli osobnim vecem radeji anonymne. Dekuji za pochopeni

• Citovat
  • Nahlásit
17568
10.6.13 12:30

No máš ho teď už skoro v termínu porodu, takže s ním můžeš zacházet jako s normálním novorozencem. Snažit se něco dohánět podle mě nemá smysl, jeho vývoj by se měl minimálně rok hodnotit podle korigovaného věku, tak nač spěchat. Jestli nebudete chodit na rehabku, tak ho prostě nechej, ať si jede svým tempem, jako každé jiné dítě :-)
Jinak různé tipy na cvičení s miminama jsou třeba v knížce „Rozvíjej se, děťátko“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11691
10.6.13 12:38

@Veru.Kb
Mám holčičku 35+1, váha 2.25kg, chovala jsem se k ní jako k normálně donošené, dle mého názoru není potřeba nějaké speciální péče, pokud vám doktor sám něco nedoporučí.. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2202
10.6.13 13:01

Jestli kojíš, tak hodně koj. Nos, mazlete se i kůže na kůži. Nevím jak bych se zachovala ve své situaci, ale ted mám názor, že bych s příkrmama začla až na to dítě bude zralé (bude se natahovat po jídle rodičů, naroste zub či nebude po mléku prospívat). :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.6.13 13:03

Můj první syn se narodil před necelými 8 lety v 36+2 s váhou 2650g a byl v pohodě, nyní se mi narodil druhý syn v 36+1 v váhou 3350 g a musíme cvičit Vojtovku…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4697
10.6.13 13:20

Já mám chlapečka 37+3 váha 2200g ale pediatr v porodnici si nebyl jistý tím 37+3 malý se mu zdal mnohem menší a niják zvláštně s ním nezacházím teď ve 4 týdnech už máme 3 kg a jedem jak motorová myš náš pediatr z nás má velkou radost - jen kojim žádný příkrm, takže já bych to asi nehrotila pokud má vše vpořádku tzn. sluch, oči, atd. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4373
10.6.13 13:27

@Veru.Kb dobrá je knížka Rozvíjej se dětátko. Podle ní můžeš volit aktivity adektvátně k jeho vývoji.

Mám dcerku o 5 týdnů dřív (35+1tt). Teď je jí 13 týdnů (korigovaně tedy 2 měsíce). Můžu trochu porovnávat, co dělá „jinak“ než starší dcerka v jejím věku a zatím to tedy odpovídá, že je o ten měsíc „pozadu“.
V uvozovkách schválně, protože je fakt potřeba se řídit tím korigovaným věkem. Takže teď ve 3 měsících prostě dělá věci jako 2 měsíční - začíná broukat, sleduje hračky na hrazdičce, bouchá do nich, usmívá se atd.

Osobně si myslím, že je hlavně důležité nechtít po dřív narozených dětech aby vše rychle dohnaly. To je nesmysl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
219
10.6.13 13:33

My jsme 36+3 a v pohodě, hodně jsem ho zavinovala a nosila a spinkal se mnou v pelíšku, cítil moje teplo a spinkal lépe, moc si vytrpěl s prdíkama a spí tak dodnes, pořád kojíme, ze začátku nám to nešlo, přece jen špatně sál, ale po třech dnech už vyžahnul i 50ml a šli jsme z porodky normálně čtvrtý den domů..malej je zdravej kluk, sedí, stojí, leze, krásně baští, povídá si..takže jako by se narodil v termínu..není na něm nijak poznat že je dřív narozenej, je ho kus, takže by to fakt nikdo nehádal..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Poison Ivy
10.6.13 14:02

Při této nezralosti nemusíš dělat vůbec nic. Nechala jsem syna vše dospat a v jeho devíti měsících je dávno srovnaný s ostatními dětmi, naopak stran psychomotoriky je na tom jako o dva měsíce starší děti :).

• Citovat
  • Nahlásit
Veru.Kb
11.6.13 18:15

Děkuji všem za rady :-)

• Citovat
  • Nahlásit
3481
12.6.13 12:03

Ahoj, můj syn se narodil ve 34+1 a měl 2400 g. Párkrát se mu vrátila žloutenka a měl anemii a hrozila transfuze, naštěstí zažehnáno.
JInak mi doktorka radila hlavně hodně chovat, v klubíčku, co nejvíc v zavinovačce a dávat pohodlné oblečení (dupačky, overálky, ne rifle, kšiltovky atd.).
UM jsme museli nasadit už ve 4 měsících, úplně kojit jsem přestala v 8 měsících, kdy se sám dostavil. Příkrmy v 5 měsících.
Teď je mu rok, chodí, žvatlá a dokonce si nás už vyškrtli z neonatologické poradny, kde paní doktorka už na kontrole v 6 měsících konstatovala, že všechno dohnal… Váží teď 10,4 kg :)
Neboj, on to dožene i bez nějakýho cvičení (pokud teda doktorka nenazná jinak) :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat