Lehká centrální hypotonie - chůze

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

kiwis
Nováček 5 příspěvků 31.10.18 11:40
Lehká centrální hypotonie - chůze

Dobrý den, ráda bych věděla, jak to mělo vaše dítko s vývojem pokud mělo lehkou centrální hypotonii. Jsou různé druhy hypotonie a taky různě těžké. Musím říct, že kvůli zaostalosti jsem začala navštěvovat rehabilitace v 8 měsících. Přetáčení nastalo v 8,5 měsících, plazení 10,5 měsíce, pérování na kolínkách po ukončeném 12 měsíci, postavování 13,5 měsíce, lezení a obcházení nábytku od ukončeného 14 měsíce, posazení 14,5 měsíce, teď měla 15m a začíná zvedat stehna, když je v kleku - nevím jestli je to příprava na chůzi či co?? Spoustu toho začala dělat trošku dříve, ale nebylo to dokonalé nebo jen zřídka, takže uvádím dobu, kdy to už zvládala dobře. Moc jsem s ní necvičila, protože mě to psychicky ničí, nějak jsem si neuvědomovala, že má nějakou hypotonii a zkrátka jsem si myslela, že je to jen dítko mimo tabulky a všechno dožene. Ale když čtu tady ty diskuze tak mi to nedá a začíná mě to trápit, mám obavy kdy bude chodit a tak. Neuroložka řekla, ať dojdeme za 3 měsíce a třeba už bude chodit a když ne, tak uvidíme co dál. Co se v takovém případě dá dál dělat? Taky jsem se jí ptala jestli jsou ty rehabilitace nutné, když už pěkně leze a říkala, že ano, že stoupá na špičky, jednu stranu má slabší a to lezením nevypiluje. Sama se ve stoji neudrží, musí být zapřená, jinak jde k zemi, je taková hadrová ještě. Myslíte, že to může do 18 měsíců nějak změnit? Chtěla bych, aby chodila už na vánoce…Je prostě úplně normální, sice nemluví a má pomalejší vývoj, ale rozumí, staví kostky, rozezná zvířátka, ukazuje, směje se. Ani bych o ní nijak nepochybovala, kdybych nečetla ty diskuze a nenavštěvovala doktory. Prosím maminky se stejnou diagnózou o info. Myslíte, že lze podpořit svaly i lezením do schodů?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Hadumi
Extra třída :D 13517 příspěvků 31.10.18 11:58

Důležité je cvičit. U staršího dítěte je to obtížnější, už umí dát dost dobře najevo, co se mu líbí a co ne. A teda, že tě cvičení psychicky ničilo a ty ses na to vybodla, je taky dobrý. Pokud bys na to nedlabala, tak teď mohlo být dítě už úplně jinde. Já se snažila cvičit poctivě a to už jen proto, aby se syn dobře srovnala a nemusela ho „trápit“ dalších x měsíců.
Takže začni dělat to, co ti radí rehabilitační a neupínej se ke svému přání, aby ti dítě co nejdřív chodilo.

Teresa.p
Kecalka 277 příspěvků 31.10.18 12:02

zkuste v okoli najit hipoterapii.

Ijen
Zasloužilá kecalka 971 příspěvků 31.10.18 12:22

Omylem 2×

Příspěvek upraven 31.10.18 v 12:25

Ijen
Zasloužilá kecalka 971 příspěvků 31.10.18 12:24

Cvicili jsme ( stridali jsme se s manzelem) se synem od 3 mesicu, na neurologii mel spatny nalez. Po roce uz to byl trochu problem ho udrzet, zmenili nam cviky a pridali hipoterapii. Se samostatnou chuzi zacal presne v den dovrsenych 17mesicu. Pozdeji se to promitlo do spatne grafomotoriky a spatne vyslovnosti. Naucil se postupne vsechno ale o rok, dva pozdeji. S tim je treba pocitat.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.18 12:30

Dcera to mela v podstate stejne, stavet se zacla o neco pozdeji, chodit zacla v 19 mesicich. Je ji 11 a je bez problemu.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.18 12:53

Muj chlapecek mel mensi problemy, nez vase dite,take lehkou ckp a hranicni hypotonii. Chodit zacal ve 14 mesicich, cviceni jsem take trochu flakala a ted chodi divne. Co tim chci rict, cvicte! Najdete si Bobath terapeuta, pokud vas Vojtovka nici, ale cvicte, delate to pro dceru. Neni dulezite, kdy bude chodit, ale jak.

Svistice
Neúnavná pisatelka 17457 příspěvků 20 inzerátů 31.10.18 12:54

Dcera byla lehce hypotonická (ale bez vojtovky a bez nutnosti navštívit neurologii), ale podchytili jsme to včas. Takže jsem s ní trochu motivačně cvičila mezi 2.-8. měsícem. Aby byla symetrická a aby vše dělala tak, jak se má.
Přetočila se ve třech měsících, lézt začala už v 8 měsících, což je na hypotonické dítě brzo, ale samostatně chodila až v 16. měsících.
Pokud už obchází, tak jí můžež maximálně něchat co nejvíc trénovat, nedávat jí boty. Na fyzio mi doporučovali i plavání pro posílení svalů.
Hlavně ji nevoď za ruce a nenech lidi, aby s ní dělali takové ty kolotoče a letadla (dítě se chytí za ruce nebo za ruku a nohu a točí se s ním dokola) - tyhle hadrové panenky jsou ideálními adepty na vykloubení ruky.

Jinak co se ostatních dovedností týče, tak je lepší průměr. Mluvit začala před druhým rokem, bez pleny i na noc od 22 měsíců. Brzy zvládla lžíci i oblékání.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.18 14:00

nas chlapecek cvicil Vojtovku, chodi pravidelne na hippoterapii a ergoterapii, masirujeme mu kartacem cele telo a hlavne jsme mu na radu ergoterapeutky poridili trampolinu - ted pres zimu nafukovaci, na jare dostane velkou s vnitrni siti na zahradu. pry je to uplne nejlepsi pro stimulaci vsech svalu. beha po ni, zkousi skakat, to mu neslo vubec, a vazne mam pocit, ze se hodne pohybove diky trampoline zlepsil, najednou behem ctrnacti dnu se naucil samdelat kotrmelce

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.18 14:04

anonymni 14:00 - oprava, samozrejmne trampolinu na radu fyzioterapeutky, ktera si vsimla, ze chuze neni uplne v poradku

kiwis
Nováček 5 příspěvků 31.10.18 14:26

Nase mala ma koupani rada a kdyz sem to rikala neurolozce nebo primarce na rehabilitacnim tak rikali ze plavani nijak nepomuze.porad jen doporucuji vojtovku.bobath je dle nich taky na nic.tu hipoterapii si nedokazu predstavit kdyz ma dite 15m, jak to probiha?moc se mi nelibi ji takhle mucit.ano jsou maminky ktere vojtovku doporucuji ale jsou maminky, ktere cvici nekolik mesicu a vysledky nic moc.takze je otazka jestli vojtovka opravdu pomaha a nedosly by stejneho vysledku i bez ni, coz se asi nikdo nedovi

kiwis
Nováček 5 příspěvků 31.10.18 14:33

Jinak se lzici uz to pomalu zacina zvladat

Ijen
Zasloužilá kecalka 971 příspěvků 31.10.18 14:43

Já si myslím, že nebýt vojtovky tak my třeba syna nerozhýbáme. Na hipoterapii ho posadí do sedla, teda spíš na takovou deku, jeden člověk koně vede a z jedné strany dítěte jde terapeut a kontroluje polohu a z druhé rodič. V zimě se, aspoň u nás stejně nejezdí, takže vás vezmou až na jaro a to už bude zas o něco větší. Ono nejde „jen“ o to jestli se postaví a bude chodit, ale taky aby si nezafixovala vadné držení těla.

Příspěvek upraven 31.10.18 v 14:48

Gracelynx
Povídálka 13 příspěvků 31.10.18 14:47

@kiwis hipoterapie je prijemnejsi nez vojtovka, neboli a pomaha, rozhybava diteti spravne svaly

Hadumi
Extra třída :D 13517 příspěvků 31.10.18 14:58

@kiwis takže když jsou maminy, dle kterých je to na nic (jako mohou mít pocit, že se to srovnalo i bez cvičení, ale pak se to může projevit až ve vyšším věku, že to stále ok není), tak ty to radši cvičit nebudeš. Taky dobrý přístup.
Nám Vojtovka pomohla, ale cvičila jsem pravidelně. Jo, když byl syn větší, tak řval (ne bolestí, ale prostě se mu to nelíbilo), ale „přemohla“ jsem se a cvičila dál, protože jsem věděla, že to brzy skončí.
Na mě děláš dojem, že chceš, aby dcera chodila a tys pro to nemusela dělat nic, případně s co nejmenší námahou.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Řepka: Ženy mě využívají pro mou slávu! Jsem pro ně vstupenka do jiného světa

Za pár dní, konkrétně 20. listopadu, jde na trh už čtvrtá knihy bývalého... číst dále >

Oscarový Michael Caine v českém filmu Jan Žižka. Jaký je jeho příběh?

Když byl ještě dítě, chodil často do kina, kde ho napadlo, že se stane... číst dále >

Články z Ona Dnes

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává... číst dále >

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >