Lék proti kouření ZYBAN

leisa
13.1.20 21:02

Lék ZYBAN na podporu přestat kouřit - VARÓVÁNÍ

VAROVÁNIÍ!!

Nejen zde v USA, ale i v České republice se prodává oficiální lék proti kouření, zvaný ZYBAN (V ČR proplácen některými zdravotními pojišťovnami), či jeho odnož WELBUTRIN (=jiný název, stejná aktivní složka jako Zyban). Někteří psychologové jej také mohou předepsat jako antidepresivum pro jeho antidepresivní účinky.
ALE POZOR!!!
Tento lék v ne zřídkavém případě vyvolává epileptické záchvaty a kromě mnoha dalších vedlejších účinků Vám může rozhodit krevní tlak natolik, že Vám bude hrozit infarkt, mozková mrtvice a další příhody způsobené extrémním vysokým tlakem.

Má dcera po dvoutýdenním užívání tohoto „léku“ skončila dne 3. ledna 2020 na den a půl na Emergency Room poté, co doma zkolabovala v epileptickém záchvatu, kdy přestala i dýchat. Nepřeji nikomu cítit tu bezmoc, kdy držíte v ruce své bezvládné dítě s očima vytřeštěnýma, bez známek života, bez jakéhokoliv pohybu bránice a bez srdeční akce, kdy si myslíte, že to je konec a. bojujete s osudem.

Bylo zapotřebí stabilizovat srdce, neboť tep byl extrémně rychlý a kriticky vysoký.
CT mozku poté odhalilo 4 rychle po sobě jdoucí záchvaty, které vedly lékaře k rozhodnutí svěřit dceru do péči neurologa ve větším městě.

Dnes si již můžeme oddychnout, dcera je z nejhoršího venku, doma, v kruhu rodiny a v milujícím náručí své malé dcerky, dozvuky však bude pociťovat ještě určitou dobu.

Prosím, berte tuto zprávu jako varování před tímto lékem Zyban a jeho odnoží Wellbutrin. Pokud skutečně chcete přestat kouřit, volte jiné, méně drastické, svěřte se do rukou odborníkům. Ale pokud vám někdo nabídne tento lék, s díky odmítněte a předejte jim mé varování.

Náš příběh skončil happyendem, ale někdo další to štěstí mít již nemusí.

Hledala jsem v češtině soupis vedlejších účinků, ideálně v rámci příbalového letáku, ale nenašla jsem, tak alespoň v angličtině:
https://www.rxlist.com/…g-center.htm?…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
23293
13.1.20 21:25

Premyslim, jaky smysl ma tenhle prispevek. Welbutrin je u nas registrovan, Zyban ne, pribalovy letak je volne ke stazeni na netu, ma pet stranek a vedlejsi ucinky a kontraidikace jsou popsany dost podrobne. Moc jsem to nestudovala, ale nerekla bych, ze je na tom cokoli tajneho. O tom, ze by se pouzival k lecbe koureni, tam nepisou nic. Jediny smysl bych snad videla ve varovani pred sarlatany a nakupem na netu. Jinak tomu asi nerozumim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
leisa
13.1.20 21:29

@mroe Zadej si do vyhledávání Zyban lék na kouření a vyskočí na tebe hned několik odkazů, kde přímo Zyban doporučují. Například zde:
https://uznekourim.psychoweb.cz/zyban/
https://www.koureni-zabiji.cz/…ani-koureni/
nebo zde: https://www.lekarnanaproudu.cz/zyban-bupropion

A mnoho dalších.

Ještě stále si myslíš, že to varování je bezpředmětné???

Příspěvek upraven 13.01.20 v 21:31

• Citovat
  • Nahlásit
3697
13.1.20 21:29

Ahoj,
Wellbutrin (bupropion) měl/má nějaký výpadek, místo něj je Elontril. Mrzí mě, co se stalo tvojí dceři, ale je to asi dosti vzácné, já tehdy ještě Wellbutrin brala opakovaně na deprese a žádné NÚ jsem nezaznamenala. To bys nemohla žádný lék, některé mají přímo jako NÚ uvedeno i úmrtí, prostě každý reagujeme jinak. Jinak po Wellbutrinu jsem kouřit nepřestala ani trochu, pomohl mi poprvé při odvykání až Champix, ale ten má taky spousty NÚ a pak jsem stejně kouřit začala a když jsme ho brala podruhé, tak se mi totálně rozsekala psychika, takže už ho nemůžu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
leisa
13.1.20 21:35

@Lollitka
Já jsem vyhledávala recenze na oba léky (mají stejnou aktivní složku) a byla jsem překvapená, kolik lidí právě mělo tyto údajně vzácné vedlejší reakce. Skoro 50:50.
A také jak píšeš, že jiný lék ti rozsekal psychiku, tohle se tam také stalo hned několika. Doporučeno jim na deprese, ale skončili v nemocnici v akutních záchvatech (extrémní panické ataky atd.). Hodně pacientů zase zažilo příhodu jako má dcera - jak přes kopírák Jak tedy mohou tvrdit, že lék je bezpečný či že tyto reakce jsou vzácné, když pacienti říkají něco zcela jiného?

• Citovat
  • Nahlásit
3697
13.1.20 21:45
@leisa píše:
@Lollitka
Já jsem vyhledávala recenze na oba léky (mají stejnou aktivní složku) a byla jsem překvapená, kolik lidí právě mělo tyto údajně vzácné vedlejší reakce. Skoro 50:50.
A také jak píšeš, že jiný lék ti rozsekal psychiku, tohle se tam také stalo hned několika. Doporučeno jim na deprese, ale skončili v nemocnici v akutních záchvatech (extrémní panické ataky atd.). Hodně pacientů zase zažilo příhodu jako má dcera - jak přes kopírák Jak tedy mohou tvrdit, že lék je bezpečný či že tyto reakce jsou vzácné, když pacienti říkají něco zcela jiného?

Já nevím, znám několik lidí, kterým Wellbutrin pomohl na deprese a nikdo po něm NÚ typu který uvádíš, neměl. Já ho brala asi 3 roky, ale samotný mi nějak extra nepomohl, brala jsem k němu ještě jiná AD. A ono, že najdeš pár diskuzí, kde lidé popisují toto a už nenajdeš tu spoustu lidí, kteří po Wellbutrinu NÚ neměli a proto nikam nepíšou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23293
13.1.20 22:45
@leisa píše:
@mroe Zadej si do vyhledávání Zyban lék na kouření a vyskočí na tebe hned několik odkazů, kde přímo Zyban doporučují. Například zde:
https://uznekourim.psychoweb.cz/zyban/
https://www.koureni-zabiji.cz/…ani-koureni/
nebo zde: https://www.lekarnanaproudu.cz/zyban-bupropion

A mnoho dalších.

Ještě stále si myslíš, že to varování je bezpředmětné???

Příspěvek upraven 13.01.20 v 21:31

Ano, pak jsem nasla, ze se pouziva i tak. Ale stale je to lek na lekarsky predpis, takze pokud je nekdo tak blbej, ze si to koupi na netu, dobre mu tak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23293
13.1.20 22:47
@leisa píše:
@Lollitka

Mezi agenturou JPP a studii vidim rozdil. Recenze na netu me nezajimaji, ti co nemaji zadne reakce, nemaji duvod o tom psat.
Lek je mozne brat jen pod lekarskym dohledem a nezadouci ucinky a kontraindikace jsou znamy. Vic k tomu nemam co dodat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
leisa
14.1.20 01:21
@mroe píše:
Mezi agenturou JPP a studii vidim rozdil. Recenze na netu me nezajimaji, ti co nemaji zadne reakce, nemaji duvod o tom psat.
Lek je mozne brat jen pod lekarskym dohledem a nezadouci ucinky a kontraindikace jsou znamy. Vic k tomu nemam co dodat.

Docela jsi mě rozesmála. Lék se nebere pod lékařským dozorem, lékař nestojí u tebe, když si ten lék bereš a nehlídá tě následujících 5 hodin, kdy se lék pomalu rozpouští. I když máš lék na lékařský recept, nejsi pod lékařským dozorem. Nežádoucí reakce většinou přijde mimo lékařovu ordinaci. Tam se pacient dostane až poté, co se s těmito vedlejšími účinky setká osobně.

• Citovat
  • Nahlásit
23293
14.1.20 06:11
@leisa píše:
Docela jsi mě rozesmála. Lék se nebere pod lékařským dozorem, lékař nestojí u tebe, když si ten lék bereš a nehlídá tě následujících 5 hodin, kdy se lék pomalu rozpouští. I když máš lék na lékařský recept, nejsi pod lékařským dozorem. Nežádoucí reakce většinou přijde mimo lékařovu ordinaci. Tam se pacient dostane až poté, co se s těmito vedlejšími účinky setká osobně.

To ma byt vtip? V zivote jsi neslysela o tom, ze leky maji nezadouci ucinky? Umrit se da i po ATB a nevidam tady zadna varovani od pacientu.
Pribalove letaky asi nectes, vid?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat