Reklama

Lékařská zpráva z kyčlí - prosím, poraďte

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

fragollinna
Závislačka 3018 příspěvků 27.01.17 15:59
Lékařská zpráva z kyčlí - prosím, poraďte

Ahoj holky,
včera jsme byly s malou na vyšetření kyčlí v 18ti dnech. Doktor mi toho moc nevysvětlil, pouze řekl, že 3 pleny naširoko.
V lékařské zprávě máme toto:
klinicky lehce tužší, abdukce kyčlí bilat., stabilita zachovaná plná oboustranně
Nožky - plantigrádní, volné
USG - kyčle - centrace zachovaná správná bilat., střešení deficitní
Dop. - cvičení kyčlí dle instruktáže 3-5× denně, abdukční balení (3 pleny na 1/3) na plnou dobu do kontroly za 4 týdny

Jsem z toho docela jelen, protože nic patologického na tomto nálezu nevidím. Mám takový dojem, že to dávám jen preventivně, protože máme pozitivní rodinnou anamnézu (já i mamka jsme měly špatné kyčle, měly jsme i peřinku tenkrát).

Od včerejška tedy poctivě dávám 3 pleny naširoko, ale malá se mi v tom kroutí jak blázen, má koliky, protože nemůže kopat nožičkami. Vykaká se jen přes rourku i přes to, že nemá zácpu, ale prostě to ze sebe nedostane jak má omezenou hybnost.

Poradíte někdo co přesně znamená ta lékařská zpráva?

Děkuji, Monika

Reklama

Reakce:

Janitka
Zasloužilá kecalka 944 příspěvků 27.01.17 16:13

Nejsem lékař, ale je tam střešení deficitní…tzn. nedostatečné, dle mě tedy nejsou dovyvinuté stříšky---možná tedy jen obava, aby se dovyvinuly správně.

Janitka
Zasloužilá kecalka 944 příspěvků 27.01.17 16:16

Asi bych ji nechala v klidu prokopat, třeba hodinku denně, jestli máš už vypozorované, kdy se vyprazdňuje, tak cca kolem té doby…

monrom
Echt Kelišová 9686 příspěvků 27.01.17 16:23

@fragollinna Určitě bych balila na celý den naširoko, jak je napsané a také s ní cvičila (to ti musel ty cviky ukázat jak). MYslím, že na hodinku nebo dvakrát na půl h jí můžeš nechat na volno, ale jinak pečlivě balit naširoko, jinak se jí ty stříšky nedovyvinou. A zejména pokud je pozitivní RA!

fragollinna
Závislačka 3018 příspěvků 27.01.17 16:23

@Janitka děkuji moc. to vyprazdňování bohužel ještě vypozorované nemám. malá je plně na UM, dávám Sunar Complex a pokaždé kaká trochu jinak. Řekla bych, že po Sunaru ale ty koliky nemá, bolení jí fakt začalo včera večer jak jsem nasadila ty 3 pleny. Nakonec se jí tedy povedlo prdnout a usnula.
Dneska se taky kroutí jak had, celý den spí poměrně neklidně. Odpoledne už jsem jí nechala vykadit přes rourku a ulevilo se jí, teď klidně spinká :dance: Říkala jsem si, že jí vezmu ještě k jinému ortopedovi a budu to konzultovat ještě s jiným lékařem :think:.

fragollinna
Závislačka 3018 příspěvků 27.01.17 16:25

@monrom ano, cviky mi ukázal, takže to cvičíme. Určitě balím, nechci to zanedbat. Holt je to pro ní nepohodlné, ale musí mít zdravé kyčle, to je nejdůležitější. Spíš jsem nerozuměla tomu nálezu v lékařské zprávě.

fragollinna
Závislačka 3018 příspěvků 27.01.17 16:26

@monrom ano, cviky mi ukázal, takže to cvičíme. Určitě balím, nechci to zanedbat. Holt je to pro ní nepohodlné, ale musí mít zdravé kyčle, to je nejdůležitější. Spíš jsem nerozuměla tomu nálezu v lékařské zprávě.

monrom
Echt Kelišová 9686 příspěvků 27.01.17 16:32

@fragollinna To nemá cenu jít konzultovat jinam. KDyž má pozitivní rodinnou anamnézu, tak i ta prevence musí být lepší. Balení naširoko se dává i bez pozitivní RA, když nejde vše podle plánu. Takže balit a cvičit a poctivě! KDyž budete teď poctivě balit a cvičit, je velká šance, že se jí to rychle upraví a pak již bude klid.
Mám známou a u ní to nějak zanedbali a její malá musela pak od půl roku až do roka nebo déle nosit třmeny. To je pak horší a ten vývin se zbrzdí. Takhle na začátku právě mimina tolik pohybu nedělají, tak toho tolik nezameškají. Jo a i v tom širokém balení jde pokládat na bříško - ve zvýšené poloze horní polovnu těla.

dalmati
Ukecaná baba ;) 1185 příspěvků 27.01.17 16:42

Deficitní = nedostatečné… raději teď plenky než pak peřinku či třmínky

Isia
Zasloužilá kecalka 900 příspěvků 27.01.17 18:11

Mohu se zeptat, co znamená dávat 3 plenky na 1/3? Naše malá má 4 týdny a v porodnici ji taky zjistili nedostatečně vyvinuté kyčle. Dostali jsme široké balení, když jsem se ptala, zda mohu dcerce dávat látkové pleny, tak mi řekli, že ne, že mám dávat právě to široké balení. PRoto by mě zajímalo, jak to máte řešené vy.

Ornwen
Závislačka 4238 příspěvků 1 inzerát 27.01.17 18:55

@Isia no pres plenku jako takovou (jedno jestli látkovou) das dalsi latkovky prelozene na 1/3. Nebo jsou spec. Kalhotky.
Ale je fakt, ze latkove pleny se nekdy berou, ze muzou nahradit to siroke. Jenze to bys musela používat normalne ctverce. A ne ty moderni. Mozna to mysleli tak.

fragollinna
Závislačka 3018 příspěvků 27.01.17 19:53

@Isia to znamená, že přes jednorázovou plenu dáš ještě 3 látkové pleny, kdy každá plena je složená na třetiny a pak ještě přeložená na půl (ne úplně napůl), miminko pak leží na hladké straně (přeložení na půl směřuje dolů). Vznikne z ní dlouhý cca 20 cm široký pruh. Já to přichycuji svrchnáčky, který jsou na sucháč.
Nám teda ten ortoped i zakázal, že se to nesmí dávat na jednorázovku. Já úplně vyjukaná (moje první miminko) mu to odkývala a včera jsem skutečně dávala jen látkové pleny bez pampersky, ale malá úplně durch, pročůraná až na zádech, mokré body, zavinovačka, převlíkala jsem jí co hodinu úplně celou. Tady na netu jsem se dočetla, že všechny maminky to dávají na jednorázovku, takže jsem to udělala taky tak a nožky má roztažené úplně stejně jako bez pampersky.

fragollinna
Závislačka 3018 příspěvků 27.01.17 19:57

@monrom však ano, balím i cvičím poctivě :-). Tuhle diskuzi jsem nezakládala proto, že bych to nechtěla dělat nebo to chtěla podcenit. Je pro mě důležité, aby měla kyčle správně vyvinuté. Jen jsem nerozuměla té lékařské zprávě, všude jsem četla o nějakém označení kyčlí Ia/Ib nebo IIa/IIb apod., což my tam zmíněno nemáme.
Na kontrolu jdeme 23.2., tak třeba už to bude v pořádku a budeme moct 3 pleny naširoko odložit :-).
Na to bříško zkusím pokládat, díky za tip :palec:

@dalmati děkuji :kytka: budu v plenkách dál poctivě pokračovat ať to máme v pořádku :-)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Gottovi volali, že letos Slavíka nedostane. Důvod? Rakovina a Ortel

Karel Gott a Lucie Bílá tuhle zprávu jenom těžko rozdýchají. Pořadatel ankety... číst dále >

Zablokovaný Facebook? Chtějí mi zavřít pusu, je to jako za nacistů, říká Klaus ml.

Chystá zákon o svobodě slova na internetu, kvůli cenzuře se v neděli veřejně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo... číst dále >

Jsem tak trochu rebelující černá ovce rodiny, říká sestřička z Ordinace

Ha Thanh Špetlíková, která je známá jako zdravotní sestřička ze seriálu... číst dále >

Reklama