Letošní příjímací zkoušky CERMAT na 5G

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kaliopa
Závislačka 3282 příspěvků 20.04.18 12:34
Letošní příjímací zkoušky CERMAT na 5G

Ahoj, jak hodnotíte letošní obtížnost přijímacích zkoušek na 8G? Bylo to pro Vaše děti lehké nebo těžké? Čtu hodně na internetu kritiku na matematiku, prý moc příkladů a málo času a příklady těžké na přemýšlení. Jaký je váš názor?

Testy jsou k dispozici zde:

http://www.cermat.cz/…4035487.html

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

viola1122
Kecalka 160 příspěvků 20.04.18 12:40

Dcera řekla, že matika byla těžká, čeština ušla ;-). Šance asi moc nemá, u nás berou každého desátého :nevim:. Připravovaly jsme se podle těch sešitů i mně se tam ta matematika zdála obtížná.

viola1122
Kecalka 160 příspěvků 20.04.18 12:41

A i v té češtině si nejsem jistá, jestli jsou dostatečně připravení ze ZŠ v pojmech… např. personifikace, střídavý rým, antonyma ap. Pak vlastně neví, co se po nich v tom zadání chce.

rokris
Kelišová 5127 příspěvků 20.04.18 12:50
@viola1122 píše:
A i v té češtině si nejsem jistá, jestli jsou dostatečně připravení ze ZŠ v pojmech… např. personifikace, střídavý rým, antonyma ap. Pak vlastně neví, co se po nich v tom zadání chce.

Souhlas. Hlavně si myslím, že řada ZŠ dnes opravdu ty děcka nepřipraví tak dobře, aby tohle pak zvládly. A taky se jich plno hrne na SŠ, i když mají spíš na učňák.

Kaliopa
Závislačka 3282 příspěvků 20.04.18 12:51

Mých dětí se zkoušky netýkaly, ale jen tak jsem se na ně dívala a opravdu hodně z nich si žádá nějaké zamyšlení.

Třeba příklad děti tvoří pětice, v každé pětici jsou 3 chlapci a 2 dívky. Pokud chtějí tvořit dvojice, 6 dívek chybí. Kolik je dívek?

Jako jasně, není to těžké, ale nevím, jestli bych v omezeném časovém limitu nezačala nějak zmatkovat a stihla si vše promyslet.

Třeba tady si může říct, že v každé pětici chybí jedna dívka do dvojice. Pokud chybí 6 dívek, bude těch pětic 6, a pak ví, že v každé pětici jsou 2 dívky, takže 6×2 dá výsledek 12 dívek. Ale jsou děti na tyto příklady připraveny? Mně přijde, že často ani nemusí pochopit zadání a mohou být zmatené. Tento příklad jsem zkoušela dát 8letému synovi, sám by to nespočítal, protože i to zadání pro něj bylo složité. To samé příklady s CD.

viola1122
Kecalka 160 příspěvků 20.04.18 13:00

Dcera má v matice Hejného metodu, ta je na tohle celkem dobrá. Ty děti pak mají určitý způsob myšlení, že v těch příkladech/úlohách nehledají žádné složitosti.

Já z některých těch slovních úloh byla na mrtvici :zed: :lol:

rokris
Kelišová 5127 příspěvků 20.04.18 13:04

@viola1122 Já taky. Živě jsem si vybavila své přijímačky. A mám velkou radost, že už žádné dělat nebudu. Protože to je o nervy. :D

Ijen
Zasloužilá kecalka 547 příspěvků 20.04.18 13:40

Ano matika hlavne u druheho terminu, mi pripadala tezka, ale obtiznost se prilis nelisila od testu z pripravnych kurzu, na ktere syn chodil nekolik mesicu. Kdybych mela hodnotit jak ho na prijimacky pripravila ZS, tak musim rict ze naprosto nedostatecne. Jak byl v testech uspesny samozrejme jeste nevim, prijeti necekam, berou 30 deti z 300. Ale aspon nam to otevrelo oci a zarizujeme prestup na jinou ZS.

Ijen
Zasloužilá kecalka 547 příspěvků 20.04.18 13:44
@rokris píše:
Souhlas. Hlavně si myslím, že řada ZŠ dnes opravdu ty děcka nepřipraví tak dobře, aby tohle pak zvládly. A taky se jich plno hrne na SŠ, i když mají spíš na učňák.

Souhlas. Ale kdyz ma dite porad same 1 tak clovek proste podlehne a mysli si, ze to dite na gympl ma. Navic syn se dobre umistoval i v Klokanovi. Jenze kdyz je okoli podprumerne tak se bezne dite muze jevit jako nadane a ono je jenom normalni.

viola1122
Kecalka 160 příspěvků 20.04.18 13:50

Tak to si říkám taky „slepý mezi jednookými…“ :? U dcery ve třídě je to průměr až podprůměr, není tam žádný tahoun. Ona je šikovná, ale jde jí to celkem samo a učení samo o sobě jí fakt nebaví.
Já to na základce měla opačné, většina spolužáků byla nadaná a já se musela snažit, abych udržela aspoň nějaké tempo. Nakonec střední jsem zvládla na samé jedničky a VŠ absolvovala obstojně.

@Ijen píše:
Souhlas. Ale kdyz ma dite porad same 1 tak clovek proste podlehne a mysli si, ze to dite na gympl ma. Navic syn se dobre umistoval i v Klokanovi. Jenze kdyz je okoli podprumerne tak se bezne dite muze jevit jako nadane a ono je jenom normalni.

Kaliopa
Závislačka 3282 příspěvků 20.04.18 14:19
@viola1122 píše:
Tak to si říkám taky „slepý mezi jednookými…“ :? U dcery ve třídě je to průměr až podprůměr, není tam žádný tahoun. Ona je šikovná, ale jde jí to celkem samo a učení samo o sobě jí fakt nebaví.
Já to na základce měla opačné, většina spolužáků byla nadaná a já se musela snažit, abych udržela aspoň nějaké tempo. Nakonec střední jsem zvládla na samé jedničky a VŠ absolvovala obstojně.

Jak to myslíte, že na ZŠ jsou s Vašimi dětmi děti průměrné a podprůměrné a není se tedy třeba snažit? Přece se stejně jede podle nějakých osnov, ne? Nebo myslíte, že by učitelka dávala těžší nebo zajímavější příklady, kdyby měla ve třídě nadané děti? Třeba ano, nevím.

frndulka
Zasloužilá kecalka 777 příspěvků 20.04.18 14:24

Můj syn dělal teď na střední z devítky. Podle něj čeština lehká a matika těžká, v obou kolech.
Co jsem koukala na přijímačky pro páťáky, přišlo mi to těžké.
Dcera bude v páté příští rok, učí se dobře (tedy spíš se vůbec neučí :think: ), má samé jedničky, ale o gympl nestojí. Nutit ji to určitě nebudeme, já nejsem moc zastánce 8mi letých gymnázií. Ty děti v páté třídě nemají vyhraněný směr, co by chtěli studovat, co je za pár let bude bavit…a na vejšku mohou jít z jakékoliv školy, nemusí to být jen gympl. U těch páťáků to velmi často bývá hlavně přání rodičů co nám říkali učitelé v páté třídě. A to samé říkali i profesoři osmiletých gymnázií kam jsem se ze zvědavosti šla podívat na den otevřených dveří. A apelovali na rodiče, aby si to skutečně dobře rozmysleli, jestli to samo dítě opravdu chce a je studijní typ.
Syn si teď v devítce také nevybral gympl, ale střední školu se zaměřením, které ho baví a kterému by se chtěl věnovat, případně ho dále studovat na vysoké škole. A přitom by na gympl měl.

Anonymní  20.04.18 14:26
@Kaliopa píše:
Jak to myslíte, že na ZŠ jsou s Vašimi dětmi děti průměrné a podprůměrné a není se tedy třeba snažit? Přece se stejně jede podle nějakých osnov, ne? Nebo myslíte, že by učitelka dávala těžší nebo zajímavější příklady, kdyby měla ve třídě nadané děti? Třeba ano, nevím.

Většinou se přizpůsobuje v dnešní době tomu nejpomalejšímu. Dcera říká, že jedou strašně pomalu a jí to nebaví, že pořád čekají, až to jedna holčička pochopí, paní učitelka jí to neustále vysvětluje, protože když neumí násobilku, tak se prostě dál nepohnou. A zrovna na tu matematiku na běžných ZŠ tolik nadaných není. Když jednou měli mít pro zájemce školní kolo soutěže z matiky, tak odmítla jít k doktorovi, protože chtěla dělat příklady, ale ona je v tomto „ujetá“. A proč jsou přijímačky z matiky letos těžší vysvětloval ředitel Cermatu. Přáli si to prý ředitelé některých gymnázií v Praze a v Brně, aby se jim podařilo najít opravdu nadané děti na osmiletá gymnázia, protože je velký zájem a má to být výběrová škola.

Kaliopa
Závislačka 3282 příspěvků 20.04.18 14:39
@Anonymní píše:
Většinou se přizpůsobuje v dnešní době tomu nejpomalejšímu. Dcera říká, že jedou strašně pomalu a jí to nebaví, že pořád čekají, až to jedna holčička pochopí, paní učitelka jí to neustále vysvětluje, protože když neumí násobilku, tak se prostě dál nepohnou. A zrovna na tu matematiku na běžných ZŠ tolik nadaných není. Když jednou měli mít pro zájemce školní kolo soutěže z matiky, tak odmítla jít k doktorovi, protože chtěla dělat příklady, ale ona je v tomto „ujetá“. A proč jsou přijímačky z matiky letos těžší vysvětloval ředitel Cermatu. Přáli si to prý ředitelé některých gymnázií v Praze a v Brně, aby se jim podařilo najít opravdu nadané děti na osmiletá gymnázia, protože je velký zájem a má to být výběrová škola.

Ano, to zdůvodnění jsem četla. Akorát nevím, proč ty studijní přepodklady a nadané děti chtějí testovat zrovna na matematice, to přece není jediné nadání nebo ano? Zrovna u CERMATU mi přijde, že ČJ třeba jazykové nadání moc netestuje a větší důraz je tam na tu matematiku. Přitom řada matematicky orientovaných dětí je třeba zase horší na ty jazyky. Potom jsou děti, kterým jdou jazyky a matematika je zase až tak nezajímá.

Kaliopa
Závislačka 3282 příspěvků 20.04.18 14:40
@Anonymní píše:
Většinou se přizpůsobuje v dnešní době tomu nejpomalejšímu. Dcera říká, že jedou strašně pomalu a jí to nebaví, že pořád čekají, až to jedna holčička pochopí, paní učitelka jí to neustále vysvětluje, protože když neumí násobilku, tak se prostě dál nepohnou. A zrovna na tu matematiku na běžných ZŠ tolik nadaných není. Když jednou měli mít pro zájemce školní kolo soutěže z matiky, tak odmítla jít k doktorovi, protože chtěla dělat příklady, ale ona je v tomto „ujetá“. A proč jsou přijímačky z matiky letos těžší vysvětloval ředitel Cermatu. Přáli si to prý ředitelé některých gymnázií v Praze a v Brně, aby se jim podařilo najít opravdu nadané děti na osmiletá gymnázia, protože je velký zájem a má to být výběrová škola.

Já ani nevím, jak se dá při běžné výuce matematiky na ZŠ třeba ve 3. třídě poznat matematicky nadané dítě, pokud se tam nedělají slovní úlohy podobné tomu CERMATU. My máme matematiku podle Hejného, nějaké slovní úlohy tam jsou, ale jinak mi to přijde spíše o sčítání, odčítání, násobení a dělení, kde ještě nějaké logické myšlení tak moc nutné není a zvládnou to i děti, které později na matematiku tak nadané nebudou.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Tatínci youtubeři: Divočiny, co mámy raději nevidí

Čas se svými dětmi tráví před kamerou, královsky se u toho baví... a přitom... číst dále >

OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na... číst dále >

Články z Expres.cz

Feťačka Katka se objevila v nové reality show. Její vzhled opět děsí

Nejslavnější pražská narkomanka Kateřina Bradáčová (41), která se proslavila... číst dále >

Čeští turisté uvízli na Krétě: Museli opustit letadlo kvůli závadě

Nízkonákladová letecká společnost Smart Wings řeší problém. Desítky českých... číst dále >

Články z Ona Dnes

Chození naostro patří k létu. Jaká jsou pro a proti?

Jsou ženy, které nenosí pod letním oblečením zhola nic. Je to příjemné, ale... číst dále >

Velká fotosoutěž: posílejte snímky na téma Léto v plavkách

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u... číst dále >

Reklama