Lícní obrna - nachlazení

Anonymní
23.7.21 18:18

Lícní obrna- nachlazení

Ahoj :)
chtěl bych znát názor, někoho, kdo si tím prošel…
Od začátku července jsem nachlazená, klasická rýma a kašel… do toho zánět močáku(vyléčen).
Poslední týden me trápilo ucho, samozřejmě zánět středního ucha a do toho mi dnes potvrdila doktora Bellovu obrnu- zánět licniho nervu. Za všechno může moje nachlazení, které jsem jen přecházela, protože si nemohla vzít dovolenou v práci, jelikož je období dovolených, byli jsme v podstavu a neschopenka byla taky nevhod, jsem jen až moc ohleduplná. :( Na ambulanci mi dnes nerv opichali a nasadila 3 denní atb, aby se dolecilo nachlazení… jenže problém je v tom, že tuto neděli odletame do Turecka na dovolenou, takže jsem úplně v háji a psychicky na dně, vůbec nevim, co mám dělat, kromě toho, že mam ochablou půlku obličeje a občas me píchne v nervu, mi nic není, necitim se nijak špatně … je mi jasný, bych měla zůstat doma, ale zase si říkám, že pokud budu v klidu, pod slunečníkem, což jsem i tak, tak by neměl být problém. Doktorka mi řekla, pokud poletím, ať jsem jen pod slunečníkem… takže si myslím, kdyby to bylo jóó nějak vážné, asi by mě “zarazila” rázněji, než jen: buďte pod slunečníkem a když poletíte, vemte si šálu, aby nerv byl v teple. :think:
Je mi to samozřejmě strašně lito, vůči přítelovi…
Dekuji za názory a zkušenosti ;)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
33189
23.7.21 18:24
@Anonymní píše:
Od začátku července jsem nachlazená, klasická rýma a kašel… do toho zánět močáku(vyléčen).
Poslední týden me trápilo ucho, samozřejmě zánět středního ucha a do toho mi dnes potvrdila doktora Bellovu obrnu- zánět licniho nervu. Za všechno může moje nachlazení, které jsem jen přecházela, protože si nemohla vzít dovolenou v práci, jelikož je období dovolených, byli jsme v podstavu a neschopenka byla taky nevhod, jsem jen až moc ohleduplná. :( Na ambulanci mi dnes nerv opichali a nasadila 3 denní atb, aby se dolecilo nachlazení… jenže problém je v tom, že tuto neděli odletame do Turecka na dovolenou, takže jsem úplně v háji a psychicky na dně, vůbec nevim, co mám dělat, kromě toho, že mam ochablou půlku obličeje a občas me píchne v nervu, mi nic není, necitim se nijak špatně … je mi jasný, bych měla zůstat doma, ale zase si říkám, že pokud budu v klidu, pod slunečníkem, což jsem i tak, tak by neměl být problém. Doktorka mi řekla, pokud poletím, ať jsem jen pod slunečníkem… takže si myslím, kdyby to bylo jóó nějak vážné, asi by mě “zarazila” rázněji, než jen: buďte pod slunečníkem a když poletíte, vemte si šálu, aby nerv byl v teple. :think:
Dekuji za názory a zkušenosti ;)

To jim v práci nevadilo, že tam chodíš prskat? V této době? Těžko ti může někdo říct, jaký to bude mít vývoj. Nemusí ti být nic a může se to zvrtnout. Znám někoho, kdo „díky“ něčemu takovému skončil dost mizerně, adept na ID.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1790
23.7.21 18:32
@Anonymní píše:

No na obrnu lícního nervu jsou nutné rehabilitace a ne pobyt v Turecku. Můžeš mít doživotní následky. Mmch při obrně lícního nervu je postižené i oko, protože se plně nezavírá a tak aby si nemusela v Turecku řešit zánět rohovky. A 3 denní ATB nepůsobí tři dny, ale 3+7 dní. A pokud nejsi očkovaná, tak by si se ani po návratu nemohla léčit neb karanténa.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5585
23.7.21 18:34

Určitě bych po návratu zvážil lumbální punkci, mnozí kolegové infektologové ji chtějí u každé periferní obrny lícního nervu (k vyloučení příp. neuroboreliózy). Jak moc je vyjádřen tzv. lagoftalmus (člověk nedovře oko)? Na noc by v případě lagoftalmu bylo vhodné nanést do oka větší množství např. Vidisic gelu™, k podpoření „biologické pohody“ nervu by nebylo od věci užívat např. Neuromultivit™. A co je nejdůležitější - rehabilitace nervu (aby nebyla zbytková obrna). A jak slyším 3denní ATB (nejspíše tedy azitromycin), tak začínám vidět rudě…

Příspěvek upraven 23.07.21 v 18:35

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1790
23.7.21 18:34
@Anonymní píše:
No na obrnu lícního nervu jsou nutné rehabilitace a ne pobyt v Turecku. Můžeš mít doživotní následky. Mmch při obrně lícního nervu je postižené i oko, protože se plně nezavírá a tak aby si nemusela v Turecku řešit zánět rohovky. A 3 denní ATB nepůsobí tři dny, ale 3+7 dní. A pokud nejsi očkovaná, tak by si se ani po návratu nemohla léčit neb karanténa.
@Anonymní píše:

A při a po zánětu středního ucha do letadla nelézt, ten tlak to ucho nemusí snést. A byla si vůbec na neurologii?

Příspěvek upraven 23.07.21 v 18:36

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.7.21 18:35

Znám a chodila jsem denně a pak Ob den na rehabilitace.
Nemohla jsem ani dovrit oko, na noc jsem ho musela zalepovat.
Už nikdy víc, byl to hnus
A fakt trvalo dlouho, než se to zlepšilo
Dnes jsem rok po a já sama cítím, že to není ono
Okolí už to ale nepozná

• Citovat
  • Nahlásit
17591
23.7.21 18:43

A jak budes resit zhorseni zdravotniho stavu v Turecku?
Pred lety jsem se s virozou vracela z Kosu a ta cesta ledadlem byla priserna… jsem myslela, ze mi prasknou dutiny :think:
Neletela bych :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.7.21 18:47

@Doctus ano, na neurologii jsem byla a tam by bylo řečeno, jak jsem psala. Vitaminy B, kapky a mastičku do oka samozřejmě mám a “zatím” cvičím a rehabilituju sama doma.

• Citovat
  • Nahlásit
5585
23.7.21 18:54
@Anonymní píše:
@Doctus ano, na neurologii jsem byla a tam by bylo řečeno, jak jsem psala. Vitaminy B, kapky a mastičku do oka samozřejmě mám a “zatím” cvičím a rehabilituju sama doma.

A to nechtěli lumbální punkci? 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.7.21 18:58
@Doctus píše:
A to nechtěli lumbální punkci? 8o

Ne, ani o tom nezminili…

• Citovat
  • Nahlásit
536
23.7.21 19:34

Já obrnu lícního nervu měla asi před 12 lety, brala jsem nějaké léky a musela jsem chodit na rehabilitace - masáže té půlky tváře. Nemohla jsem zavírat oko, na noc jsem ho musela přelepovat páskou a mazat nějakými gely. Nehledě na to, že jsem díky obrně půlky obličeje vypadala jako retardovaná a na veřejnosti jsem se raději neukazovala, dodržovala jsem přísný režim, byla jsem doma, v klidu, v teple.

Ty tu popisuješ, co vše jsi prodělala, záněty ucha atd. a po tomto chceš lézt do letadla, kde se to různými bakteriemi jen hemží? Nehledě na riziko covidu, který by s tebou při oslabené imunitě mohl pěkně zamávat.
A ještě dodám - když to špatně přeléčíš, svalstvo obličeje se ti nemusí vrátit úplně do původního stavu a může ti zůstat např. křivý úsměv. A za to teda nějaká dovolená nestojí 8o :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1045
23.7.21 19:38

V tomto případě bych nikam nejela, klima v letadle, změna klimatu celkové :( koupat se stejně asi nebudeš moct tak nevím a riskovat doktora v Turecku :( myslím že i psychika ti nepřidá, když bys to zrušila nakonec by se ti ještě ulevilo a pořádně bys to dolecila! Jako je to na prd, že to propadne :( případně jestli přítel nemůže vzít někoho z rodiny?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5585
23.7.21 20:44
@Anonymní píše:
Ne, ani o tom nezminili…

Určitě bych to po návratu zmínil. Bohužel vyšetření protilátek proti borreliím ze séra nemusí být plně vypovídající, klíčové k vyloučení neuroboreliózy (nejčastější infekční příčina periferní parézy lícního nervu) je stanovení ev. syntézy protilátek přimo v mozkomíšním moku. Jen akademický dotaz - chuť je snížena? je přítomno „intenzivnější“ vnímání zvuku? (dotaz k úrovni léze nervu)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.7.21 20:58

@Doctus chuť mám pořád stejnou a zvuky vnímám také stejně…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
23.7.21 21:15

Neletěla bych v tomto stavu. Ono nejde o to, že budeš ležet pod slunečníkem, to asi doktorka doporučila spíš v kontextu ATB terapie. Jde především o cestu letadlem, námahu, počasí, emoce atd. S Bellovou obrnou to není úplně sranda.

Nedostala jsi informace k tomu, jaký máš dodržovat režim? V rané fázi, ve které se nacházíš, bys neměla pokud možno ani moc mluvit, smát se, minimalizovat mimiku, držet si zdravou část obličeje, aby nedošlo k přetažení. Postiženou polovinu oproti tomu pak máš chránit proti průvanu a chladu, vyhýbat se klimatizaci apod. Což v letadle a následně v Turecku v tuto roční dobu nebude jednoduché.
Jinak se s obrnou v rané fázi (cca prvních 14 dní) chodí denně či obden na rehabilitace, parafínové zábaly, elektroléčbu. Vhodná je medikace kortikoidy kvůli otoku nervu. Oční mast na noc proti vysychání oka.

Píšeš, že ti nic není, ale ta estetická rovina ti nevadí? To jak to vypadá? Víš, že nedodržováním režimu a namáháním obličeje si můžeš přivodit trvalý problém (že ti to zůstane)? Pokud ti nedali tyto informace lékaři (což je s podivem, ale ne neuvěřitelné), načti si to na internetu.
Já jsem prodělala Bellovu obrnu letos na jaře, dávala jsem se dohromady 2 měsíce a ještě teď vidím v zrcadle lehkou asymetrii, neskutečně pomalu to mizí. Poctivě jsem 5× denně „cvičila“ a chodila na rehabilitace, všechno dodržovala. Představa, že bych měla zůstat zohyzděná navždy mě celkem držela ve střehu. V životě bych nedala přednost zájezdu do Turecka před zdravým obličejem. Držím palce, ať se ti to spraví a neriskuj.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat