Linka jako součást nemovitosti

Anonymní
28.2.20 13:29

Linka jako součást nemovitosti - prosím o radu

Ahoj holky prosím o radu. Koupila jsem dům kde měla být kuchyňská linka. Majitelka se rozhodla, že si linku odnese, pokud ji nekoupím myčku. Chtěl bych se zeptat řešil někdo? Má právo si linku odnést? Popřípadě jak řešit. Přijde mi to jako hloupost. Linka je na míru a vůbec jsem nepočítala, že je možné aby odnesla. Na netu jsem našla jen toto kuchyňská linka je součástí bytu ve smyslu § 120 obč. zák.,, ale kdyby to tak bylo co dál. Děkuji za týden se stěhujeme. Vím, že se dá linka sehnat ale mám tři děti a potřebuji bydlet co nejdřív a fungovat. Díky

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

16107
28.2.20 13:31

Tak asi záleží jak ste se dohodli co v domě zůstane a co máte v kupní smlouvě :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2399
28.2.20 13:36

Právě něco podobného řešíme - my prodáváme. Makléřka říkala, že součástí smlouvy musí být sepsáno, co tam zůstává a co ne (myslím, že jako příloha). a taky u předání nemovitosti musí být obě strany a kupující by měl si zkontrolovat nejen, co tam zůstalo, ale také jestli je to v tom stavu, na kterém byli domluveni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71506
28.2.20 13:38

Pokud nemáš linku zmíněnou ve smlouvě, tak si ji klidně odnést může.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2368
28.2.20 13:41

Co v nemovitosti zůstane jsem vždy řešila přímo v KUPNÍ SMLOUVĚ! Takže záleží, co v ní je!!
u posledního bytu byla třeba uvedena, ale s majiteli jsem měla i tak spor, protože se v ní nacházela vsunutá (nikoliv napevno zabudovaná) pračka a myčka..
Nepotěším tě, ale jelikož nebylo v kupní smlouvě VÝSLOVNĚ UVEDENO, že LINKA se myslí i s těmito 2 spotřebiči, tak myčku jsem od ní odkupovala a pračku si odvezl a já na rychlo na bazoši kupovala novou…
Takže tohle opravdu na E-MIMI nevyřešíš, mrkni řádně do smlouvy. Pokud tam linka (nejlépe „včetně spotřebičů“) není výslovně uvedena, tak máš velký problém.

Edit : Jednou jsme krátce bydleli v Městském bytě bez linky. Vyřešila jsem to nákupem přes s-bazar v okolí, kdy se manželé rozváděli a prodávali zánovní krásnou rohovou linku (původní cena kolem 80tisíc) za 15.. tak jsem ji vzala, kámoš stolař mi ji tam za litr sestavil dle potřeby a bylo vyřešeno, člověk si holt musí umět poradit i v takové situaci - ne, že bych ti ji přála (obvykle je kuch. linka opravdu součástí nemovitosti).

Příspěvek upraven 28.02.20 v 13:46

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8941
28.2.20 13:44

Pokud nemáš ve smlouvě, že je linka součástí vybavení bytu, tak máš smůlu. Proč bys jí měla kupovat myčku? To byla mezi váma nějaká dohoda? Že ty jí koupíš myčku, a ona tam nechá linku?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.2.20 13:45

Díky, v kupní smlouvě právě nic uvedeno o tomto není, a to řeším přes realitku. Tak asi neudělám nic :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
2399
28.2.20 13:48
@Anonymní píše:
Díky, v kupní smlouvě právě nic uvedeno o tomto není, a to řeším přes realitku. Tak asi neudělám nic :roll:

to je divný, že ti v realitce neřekli co a jak. Protože většinou když makléř provází po bytě/domě, tak už budoucím zájemcům říká, co a jak. Například.. linka zůstává bez ledničky. To se týká i různých skříní, i když jsou vestavěné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71506
28.2.20 13:51

@mamina2017 No, to sice jo, ale pokud to není ve smlouvě, tak není relevantní, že to makléř neřekl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2368
28.2.20 13:51
@Anonymní píše:
Díky, v kupní smlouvě právě nic uvedeno o tomto není, a to řeším přes realitku. Tak asi neudělám nic :roll:

tak to bych Realitce pěkně poděkovala!!! to jsou naprostí amatéři…
takže bych to řešila tak, že bych Realitce poslala Předžalobní výzvu, že ti způsobili nekvalitním zněním kupní smlouvy (určitě ji chystali oni, že?) Škodu ve výši xx Kč a částku bych se z nich za cenu soudního sporu snažila vymlátit..
Budou se stavět na zadní, ale už jsem do pár podobných sporů šla a většinou dosáhla kompromisu (jednou jsem dokonce od jednoho obchodního řetězce obdržela náhradu ještě ve vyšší částce..).. Spor se potáhne, tak holt jestli se ti linka líbí a počítáš s ní, tak bych těch pár tisíc Kč za myčku nyní oželela a právě tuto výši s kopií dokladu o úhradě myčky, pak vymáhala po realitce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
728
28.2.20 13:53

Dala bych si bacha i na ostatni vybaveni :D

https://youtu.be/eHANLC9JtWI

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2399
28.2.20 13:55
@j.a.n.i1 píše:
@mamina2017 No, to sice jo, ale pokud to není ve smlouvě, tak není relevantní, že to makléř neřekl.

samozřejmě zakladatelka si měla přečíst smlouvu a dožadovat se dopsání, že linka je součásti. Tedy pokud se tak domluvili. Přece jenom to není varná konvice za litr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1999
28.2.20 13:56

Pokud je ve smlouvě linka zmíněná, tzn. že ji kupuješ spolu s domem, tak tam musí zůstat. Pokud je to např. rozepsane i na spotřebiče (písemně vypsané zvlášť jako vybavení), což pochybuji, tak teoreticky si paní může vymontovat mycku a odvézt (jako jiné spotřebiče z linky), ale kuchyňský nábytek tam musí zůstat. Jinak „odnést“ linku, jako na zádech, to znamená její demontovaní, převoz a znovu smontovaní někde jinde, což bych řekla, že se úplně nevyplatí dělat na truc. Pokud je to tedy velká linka na míru a ne nějaký blok, který se hodí všude. Nova myčka je skoro levnějsí než demontáž, doprava a montáž staré linky. Krom toho to nikdo nechce dělat. Vůbec jsem nepochopila, proč bys měla kupovat novou mycku prodávajícímu 8o 8o 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28885
28.2.20 14:01

@marg asi to bylo mysleny tak ze prodavajici po ni chce, at si mycku odkoupi zvlast, ze jako neni v cene.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
211
28.2.20 14:02

Pokud není ta linka ve smlouvě, tak na ní bohužel nemáš nárok. Já to před lety řešila s právníkem, s bývalým jsme se nemohli domluvit na majetkovým vyrovnání - barák zůstal mě a on si odvezl vybavení+jsem ho vyplácela, a chtěl si odvézt i linku. Přišlo mi to taky na hlavu, ale bohužel jsem musela ustoupit a linku si nakonec odkoupit, protože jsem nechtěla žít měsíce bez linky :roll: Jinak s vámi teda paní docela vyčůrala, ale myčku bych nechala koupit toho makléře že vás na to neupozornil :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama