Listerie z ne dobře provařených párků z mrazáku

23.4.21 09:15

Listerie z ne dobre provarenych kurecich parku z mrazaku?

Ahoj holky,

jsem v 13tt, vcera jsem si vyndala z mrazaku drubezi parky (mam je doporucene kvuli zaludecni diete, veprove nemuzu a jelikoz drzim dietu a kasicek uz jsem mela plne zuby, tak jsem si je zkusila dat, i kdyz nejsou uplne mnamozni - ale byly to dle testu jedny z nejlepsich v ramci kurecich).

Mela jsem je asi 3 hodky na rozmrazeni na lince, pak jsem je dala na hodku do lednicky, kdyz uz se zacaly rozmrazovat a pak jsem si je dala na ohrati. Dala jsem je na „maly plamen“ do studene vody, aby se ohrivaly pomalu. Kdyz zacinaly varit, tak jsem je varila na 100 stupnu ve vrouci vode tak 3-4 minuty si myslim (plus to pomale rozehrivani predtim).

Kdyz jsem do nich pak ale kousla, tak vevnitr nebyly uplne horke, byly takove stredne prohrate, mozna nebyly jeste na zacatku uplne rozmrzle. Tak jsem snedla asi tretinu parku a dala jsem je jeste na 3 minuty do vrouci vody.

Myslite, ze je nejake riziko pri tom prvnim ne uplnem ohrati ze zmrazeneho stavu? Nebyly proste uplne horke uvnitr, jak jsem zvykla.
Cetla jsem, ze u drubezich parku je riziko vetsi… :oops: :,(

Moc Vam dekuji.

Příspěvek upraven 23.04.21 v 09:34

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14613
23.4.21 09:17

Parky z mrazaku nerozmrazuj. Vloz je do studene vody, tu prived k varu, vypni a nechej v ni parky asi 10-15 minut prohrat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26201
23.4.21 09:18

A to jsi těhotná nebo čeho se bojíš? Vařit parky 3 minuty varem, to je kuchařské barbarství maji se pomalu ohřívat ;) nic ti nebude pokud to nejsou parky ze syrového masa, což předpokladam nebyly

Příspěvek upraven 23.04.21 v 09:18

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21075
23.4.21 09:18

Ne z parku nemáš žádné riziko, u nás se uziraji i syrové :mrgreen: a ani si nevybavuju, ze bych parky někdy vyloženě vařila, to musí popraskat ne? Je nechám max projít par vteřin varem a vyndavam.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.4.21 09:19

@pikola ano, to jsem nenapsala, jsem ve 13tt

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.4.21 09:22

@pikola nechala jsem je pomalu ohrivat ze zacatku, studena voda a stupen 4 z 9, bez poklicky, takze se zacaly postupne ohrivat ze studene vody do varici (jeste kdyz nebyla poklicka, tak to slo fakt pomalu).

Ale jde mi o to, ze po kousnuti nebyly uplne teple, tak jak jsem zvykla z normalnich parku. Takze super extra prohrate asi nebyly… :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63701
23.4.21 09:34

Neřeš to.. Parky jsou blaf sám o sobě, a už jsou tepelně upravené předem. Nic nehrozí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2812
23.4.21 09:39

Párky nejsou ze syrového masa, nemusí se vařit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.4.21 09:39

@martina.se nerikam, ze jsou mnam mnam, ale jednou za mesic si je normalne davam, ale ne kureci, ale kvalitni videnske a ne v tehotenstvi. Tak jsem z toho byla vcera uplne spatna, ze jsem si je zrovna ted spatne prohrala…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.4.21 09:41

@ZuzaM nasla jsem bohuzel clanek z roku 2019, kde nasli listerii v parcich, zrejme druhotna nakaza ve zpracovatelskem zavodu… takze muze se stat. A informace o zniceni listerie se na netu ruzni - nekde pisou 10 minut na 72 stupnu, nekde 2 minuty, nekde 5 minut nad 75 stupnu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14530
23.4.21 09:50
@Ma_li_cka21 píše:
@ZuzaM nasla jsem bohuzel clanek z roku 2019, kde nasli listerii v parcich, zrejme druhotna nakaza ve zpracovatelskem zavodu… takze muze se stat. A informace o zniceni listerie se na netu ruzni - nekde pisou 10 minut na 72 stupnu, nekde 2 minuty, nekde 5 minut nad 75 stupnu…

Myslím, že riziko je minimální… :think: Navíc jsi je měla v mrazáku, nezničí je i mráz případně..? Já nevím, párky jím často neuvařené, vždyť jsou tepelně opracované…listeriózu jsem neměla ;) Takovéhle zbytečné stresy ti uškodí víc, než párek :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.4.21 09:51

@Sonarka mrazak tu svinuchu prave neznici, to jsem si procetla… no, nejak jsem to neresila, ale pak jsem dostala strach.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14530
23.4.21 10:01
@Ma_li_cka21 píše:
@Sonarka mrazak tu svinuchu prave neznici, to jsem si procetla… no, nejak jsem to neresila, ale pak jsem dostala strach.

Ono i kdyby čistě teoreticky v tom listerie byla, nemusí ti nic způsobit, může projít bez povšimnutí, podobně jako salmonela, ta taky nevyvolá onemocnění u každého. Ale fakt si myslím, že můžeš být v klidu. Já třeba i v těhotenství jedla ty různé plísňové sýry, nivu a pod, které by se taky neměly, nevěděla jsem o tom, že jsou pro těhotné nevhodné…no a nic z toho ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
951
23.4.21 10:39

Myslím, že se nic nestalo..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1365
23.4.21 20:12

V těhotenství evidentně mizí mozek, to je daleko nebezpečnější než párky