Lituji toho, že jsem nešla na císaře

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Phiriani
Stálice 82 příspěvků 24.02.18 02:22
Lituji toho, že jsem nešla na císaře

Rodila jsem před necelým rokem. Kvůli oční vadě by mi povolili císařský řez. Vzhledem k tomu, že jsem mladá, těhotenství probíhalo bez jakýchkoliv komplikací atd., zvolila jsem variantu klasického vaginálního porodu.
Porod probíhal zcela bezproblémově až do samotného závěru. Miminku začaly klesat ozvy a situace se nelepšila. Protože již miminko bylo příliš nízko v porodních cestách, nemohli mi provést císařský řez. V podstatě mi museli rozříznout konečník a miminko vytáhnout ven. Porodní poranění 3b. Od porodu trpím fekální urgencí. Situace se postupem doby o něco zlepšila (také díky rehabilitaci), nehodu jsem naštěstí nikdy neměla, ale oproti stavu před porodem musím, když pociťuji nutkání na stolici, spěchat výrazně více než předtím. Rovněž někdy po stolici „špiním“, i když se velmi pečlivě otřu.
Nikdy nezapomenu na vyděšený tón hlasu zdravotní sestry, když říkala „že jsem měla maličko větší poranění“. Na ten moment, kdy mi došlo, jaké následky mi hrozí - ten pocit byl horší než všechny porodní kontrakce dohromady. Na větu doktorky, že vyloženě fekální urgence je po tomto poranění spíše výjimečná. Na pocit, když jsem oznamovala širšímu okolí narození dítěte a nemohla jsem do zprávy připojit obligátní „maminka i miminko jsou v pořádku“, protože jsem v pořádku prostě nebyla. Na clonu strachu zakrývající období prvních několika měsíců, kdy nebylo jasné, jak vážné následky mít budu. Na to, když jsem zjišťovala, jak velké riziko následků tohoto poranění je, a zjistila jsem, že pravděpodobnost, že budu zcela v pořádku, je spíše menší. Širší okolí o mých komplikacích v podstatě nic neví. Špatně snáším, když má třeba v okolí maminka nějaké problémy po porodu - takové ty zveřejnitelné, ostatní se o ni zajímají, vyjadřují ji podporu, obdiv, že je statečná atd. Vlastně bych také potřebovala „utěšit“, ale nedokážu si představit, že svoje problémy s někým sdílím. Vzhledem k tomu, že hojení probíhalo dobře v tom směru, že jsem neměla větší bolesti, tak si o mě vlastně všichni myslí, že jsem v pořádku, ale já si, zvláště psychicky, v pořádku úplně nepřipadám.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

elena.78
Zasloužilá kecalka 671 příspěvků 24.02.18 04:48

Sice tento problém nemám, ale zcela Ti (lidsky) rozumím, jak Tě to musí trápit. Do budoucna neexistuje šance, že se tento stav zlepší, třeba tou rehabilitací nebo operací?

Rive
Ukecaná baba ;) 1009 příspěvků 24.02.18 04:53

Co psycholog? Jít se vypovídat a slyšet jiný názor, neuraz se, ale příjde mi, že se moc lituješ a tím to v sobě všechno moc živíš. Jako jo, je to nepříjemné, ale sama píšeš, že se to lepší,
A u toho špinění, nepomohlo by se po každé stolici umýt?

g.sandova
Závislačka 3541 příspěvků 24.02.18 05:54

@Rive i potom v práci nebo na výletě? Kde se umýt? Ano, jsou horší věci na světě ale pro ženu, mladou ženu, to není lehké.
@Phiriani nevím, co ti říct. Je super, že dítě je v pořádku. Je možné ještě nějaké zlepšení?

Uživatel je onlineVerun83
Echt Kelišová 8442 příspěvků 33 inzerátů 24.02.18 06:02

Uplne ti rozumim. Je to dost neprijemne. Ja mela prvni dite vetsi a to vcetne hlavy, nesel mi vytlacit a nastrih byl take dost velky. Spinenim teda netrpim. Ale kdyz se mi chce na velkou, tak proste musim jit pokud mozno hned. Sverac neni tak pevny a proste bych to neudrzela.dost me to stresuje mimo domov. Jen jsem k tomu nikdy nepristoupila jako ty. Nelituju se, vzala jsem to jako dan za zdrave dite narozene prirozene, s tim ze se to proste vstava. A ani bych nechtela, aby me nekdo nelitoval. Ono totiz vse neprijemne se litovanim a stezovanim si jeste zhorsuje.
Zkus to prijmout. hledat, zda nejsou nejake moznosti, jak to zlepsit. A myslim, ze dobry psycholog by ti pomohl to zpracovat a zmensit tu,,bolest,, z te situace.

Uživatel je onlineVerun83
Echt Kelišová 8442 příspěvků 33 inzerátů 24.02.18 06:04
@g.sandova píše:
@Rive i potom v práci nebo na výletě? Kde se umýt? Ano, jsou horší věci na světě ale pro ženu, mladou ženu, to není lehké.
@Phiriani nevím, co ti říct. Je super, že dítě je v pořádku. Je možné ještě nějaké zlepšení?

Napadaji me vlhcene ubrousky.

Uživatel je onlineEMicina
Ukecaná baba ;) 1689 příspěvků 24.02.18 06:15
@Rive píše:
Co psycholog? Jít se vypovídat a slyšet jiný názor, neuraz se, ale příjde mi, že se moc lituješ a tím to v sobě všechno moc živíš. Jako jo, je to nepříjemné, ale sama píšeš, že se to lepší,
A u toho špinění, nepomohlo by se po každé stolici umýt?

Připadá mi nemístné potíže zakladatelky zlehčovat.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.02.18 06:38

Pripojuji se k tomu, ze psycholog by mozna byl na miste. Urgenci mam taky, i spineni, I kdyz ne jako nasledek porodu, a zas tak omezujici mi to neprijde :nevim: Spineni resim intimkami plus se utiram pokazde, i kdyz jdu jenom na malou, uz to mam roky, zvykla jsem si :nevim: Podle me te dusi obavy, co bude, vidis nejcernejsi scenar, mozna te trapi, zes mela na vyber, a vybrala sis „spatne“ (ze bys nemela komplikace, i kdyz mozna jine, po cisari, taky neni vyloucene). A kdyz se nedokazes sverit nekomu blizkemu, psycholog je na to idealni.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.02.18 07:00

Mam podobny typ poporodniho problemu - cystokelu a rektokelu plus utrzenou polovinu svalu sverace, takze vim o cem mluvis. Nikdo kdo to nezna si nedokaze predstavit jak obtizny a neprijemny typ problemu to je.
Ze kdyz nejdete okamzite na velkou at jste kdekoliv jakmile se vam zacne chtit (a ze to vsude a hned skutecne nejde) tak to proste vyleze samo. To jeji spineni, tam rady s lepsim otiranim a sprchovanim nepomuze - jeji problem zrejme bude, ze to unika PRUBEZNE behem dne. Ze mame zdrave dite je bajecne a clovek si toho vazi, ale neni to moc argument pro nejake smireni se situaci - jine maji take zdrave deti a nemaji takove celozivotni trapeni navic ve veci o ktere se spatne mluvi a malo kdo ji chape…

Zakladatelko, mne se to zlepsilo trochu rehabilitaci, ale asi az po trech letech po porodu. Ted uz stolici udrzim v radu minut od pocitu ze se mi zacalo chtit, coz je velky uspech. Ovsem je temer jasne, ze ve vyssim veku mne tento problem ceka v plne sile. Na proktologii mi doporucili dost slozitou operaci, ke ktere mi rovnou rekli ze je velke riziko, ze se nepovede jak by mela a s reoperaci je problem. V podstate sdelili, ze bych take mohla skoncit s vyvodem, coz je ve 35 letech takova hruza, ze jsem to radsi odmitla. Jsem rada ze ke mne byli alespon uprimni.

Takze chapu te a preji ti hodne sily - jak na boj se zdravotnim problemem, tak na nepochopeni ze strany okoli… :hug:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.02.18 07:06

Ahoj:) urcite se nezaobirej tim, co kdyby kdybys rodila tak a tak…protoze si se rozhodla v tu chvili spravně…a i cisar muze mit svoje trvale nasledky, takze ted si tu mohla klidne psat: „od porodu trpim nesnesitelnou migrenou, bolestmi patere, o dite se nemuzu pomalu starat- lituji, ze jsem nesla rodit normalne“…a rok od porodu je opravdu malo na nejake zavery!! ;)… ja mam tuto komplikaci od druheho porodu( bylo mi 21) a chce to poctive cvicit, po trech letech uz to bylo temer pryc a paradoxne po tretim porodu po deviti letech to prestalo uplne! Az po ctvrtem se mi to vratilo v mirne forme( tedy tak 3× do roka zašpinim( jinak nic), ze se musim jit vysprchovat a prevleknout, ale je fakt, ze cviceni flakam :nevim: :nevim: )…a kdyz se podivam na dneska toho 14 ti leteho „klacka“.. tak to proste stalo za to! :lol: ;)… a sverovani? Nevim, moji dobri pratele o tom ví, proste poporodni komplikace jako kazda jina :nevim: samozrejme clovek nepouziva vyrazy jako fekalni urgence, ale proste porod byl tezky a od te doby mam problemy s chozenim na velkou…nikdo si nikdy ze me srandu nedelal :nevim: ;)

Alyss1
Závislačka 2749 příspěvků 6 inzerátů 24.02.18 07:21

Je mi lito ze mas takove potize. Je to velmi nepeijemne, kor pro mladou zenu.

Nicmene je zbytecne litovat. Nevratis to, a CS je velka operace ktera sebou nese take rizika. A Co by kdyby muze byt i nakopak, i u cisare se muze neco pokazit.

Nevim jak dlouhi jsi po porodu, ale obtize tohohle razu se hoji a lepsi dlouho, takze nic nebi ztraceno.

A chapu ze o tom nebudes mluvit na potkani, nicmene mozna v nejblizsim okoli, nebo treba s kamaradkama s detma kdyz si popovidas, tak se ti ulevi, zjistis ze treba maji stejne, jine, nebo horsi potize.

Tichošlápek
Echt Kelišová 9171 příspěvků 24.02.18 07:31

Mam stejne poranění po druhem porodu ;) nema smysl se vracet k tomu, ze by cs třeba byl lepší, co slo udělat jinak apod. Proste se stalo a teď se to musí zpracovat a vyléčit jak to nejlépe jde. Nemám potřebu, aby mne okolí litovalo nebo vidělo jako nějakou statecnou osobu, co zvládla to a to. Ale pokud ty ano, tak se jim svěř. Nemusíš přece zmiňovat vse, ale to, ze jsi měla velké zranění, problémy a strach - to přece klidně říct můžeš. A když mam depku, tak se vykecam třeba tady - holky jsou tu většinou fajn a neznají te osobně ;)

Rive
Ukecaná baba ;) 1009 příspěvků 24.02.18 08:00

@EMicina ale já vůbec nic nezlehčuju, chápu, že to musí být nepříjemné, ale co pomůže sebelítost a případná lítost okolí? Jen si to v sobě bude víc a víc živit a bude to ještě horší.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.02.18 08:34

Mám podobný problém, asi jsem na tom tedy částečně lépe. Rodila jsem před 6 lety. Syn byl velký, tahali ho vexem a i přes nástřih mě kluk hodně potrhal. Sami doktoři byli v šoku, co se to stalo. Jako bonus jsem měla celé těhotenství neléčenou mykózu (tehdejší gynokoložka mi sdělila, že se to v těhotenství vyléčit nedá a že to není problém, tak to prostě neřešila a já blbka jí věřila). Kvůli tomu jsem měla hodně „křehké tkáně“ a nešlo jim to pořádně ani sešít (tak mi to vysvětlil můj nový gynekolog). Nakonec se to celkem utřepalo. Mně tam nechali nějakou „řasu“ a jak píšeš, utřít se je vlastně nemožné. Když to jde, tak se sprchnu. Vlhké ubrousky jsem nezkoušela. Osobně mi velký problém dělá i to, že neudržím větry. Taky to není nic příjemného.
Podle doktora to bude potřeba časem nejspíš nějak víc řešit, ale čekáme na to, až budeme všichni (plánujeme ještě další děti).
Na začátku jsem to nesla taky špatně, ale pak jsem se s tím srovnala. Asi i kvůli tomu, že syn šel vexem, tak jsem se první rok bála, jaké bude mít následky. Nemá následky žádné.
Okolí jsem tehdy řekla, že porod byl hnus, že mám určité problémy, které se k tomu vážou, ale víc jsem to nepitvala. Plus syn měl na hlavě obrovskou modřinu, která mizela snad 3 měsíce, tak tam jsem taky vysvětlovala, co se stalo.
S druhým dítětem jsem šla na sekci - kvůli špatnému prvnímu porodu. Prý by byl problém s tím, že jak jsem byla hodně šitá, tak nejsou tkáně tolik pružné a mohlo by to dopadnout stejně - opět bylo riziko, že bude mimino velké.

Pokud tě to tak moc užírá, což chápu, tak se objednej k psychologovi. Ona sebelítost nepomůže a nic nevyřeší. Spíš se to tím ještě bude horšit. Zkus se s tím srovnat. :hug:
M. P.

malá_holka
Závislačka 4760 příspěvků 24.02.18 09:09

To je případ jak dělanej pro všechny ty osoby, který se tady smějou matkám, co chtěj císař. Viz ten rozhovor s porodníkem, co kdyby byl baba, sám by volil císaře, protože prej prostě ví a viděl, k čemu může při normálním porodu dojít.
Musí to být strašný a neumím si to představit. Ptej se doktorů, co doporučují, možná fakt i toho psychologa. Nebo to říct aspoň někomu blízkýmu. Sdílet to.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aby bylo mateřství jen samá radost!

Objevila jste dvě čárky na těhotenském testu poprvé nebo kolem vás už běhá... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Tipy na zdravé recepty přímo od výherkyň

Jaká zdravá jídla vedou v domácnostech výherkyň naší soutěže o hubnutí pod... číst dále >

Články z Expres.cz

Slunce, seno, bikiny a krajka: Ochotská pálí ostrými, kdo bude její cíl?

Je to přesně pět let, co Michaela Ochotská (33) dala výpověď na Nově a... číst dále >

Wow! Takhle sexy Petru Kvitovou asi neznáte: Trumfla i slavné topmodelky!

Úspěšná tenistka Petra Kvitová (28) je ve skvělé formě. Aktuálně to dokazuje... číst dále >

Články z Ona Dnes

Módní bible Vogue přichází do Česka, titulní stránka patří Olze Havlové

Poprvé v historii se magazín Vogue objevuje v československé verzi. První... číst dále >

Mámina péče už se nedala vydržet, říká Petr. Dětí jako on jsou tisíce

Některé děti prožijí víc, než mohou unést. Ozvat se není snadné. Je potřeba,... číst dále >

Reklama