Logopedie - je nezbytná?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu

Reklama

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »

Reklama

Levandule121
Ukecaná baba ;) 2346 příspěvků 18.09.14 08:32

@loula Vůbec se logopedie neboj! Logoped není doktor, vystudoval speciální pedagogiku - takže celé studium se učí pracovat s dětmi + má spoustu praxe. Až na konci studia se specializuje na logopedii a dělá z ní (mimo jiné) státnice. Potom pracuje několik let pod vedením zkušeného logopeda s následným složením atestace ve zdravotnictví.

Takže logoped je pedagog - s dítětem pracují čistě tak, že si s ním hrají a jsou běžně zvyklí, že se dítě poprvé nerozmluví. Snaží se s dítětem navázat kontakt. V ordinaci mají mnoho poutavých hraček a z výslovnosti dítě nezkouší - povídají si s ním o hře, starším dají třeba plnit zábavné úkoly v knížce a při tom naprosto přirozeně a nenápadně „omrknou“, zda-li má dítě nějaký problém a kde.

Navíc logopedie není jen o tom, aby se procvičila mluvidla. Pokud se dítě vyvíjí řečově s byť malými odchylkami, je to na základě nějakého „oslabení“ nervového systému. Často se tam pak ve školním věku projeví nějaká „dys“ (dyslexie atd.). Proto se procvičuje celý mozek (různými úkoly, kterých se prodává miliony = sešity pro předškoláky s různými bludišti, spojováním atd. atd.). V tomhle případě opravdu vše souvisí se vším.

Jinak dokud nevysloví hlásku L, nevysloví R ani Ř. A většinou pokud přijdete s dítětem k logopedce, ta si často všimne, že vyslovuje nesprávně i další hlásky. Ty si dítě musí procvičit postupně, simuluje se přirozený vývoj. Navíc vás logoped může poslat i na vyšetření foniatrické - jestli dítě dobře slyší všechny frekvence atd. I to může být příčinou.

Takže obecně bych se nebála, máte štěstí na pečlivou pediatričku, takže vzhůru pohrát si k paní logopedce! (Ony ty objednací lhůty bývají dlouhé, takže tak hned to asi nebude.) :hug:

Tunrida
Hvězda diskuse 36248 příspěvků 18.09.14 08:39

A jak to má pochytit ve školce, když do ní nechodí? :nevim: :mrgreen: Logopedie není od věci, oni tam chodí skoro všechny děti, takže ta tvoje se v tom davu ztratí. Aspoň budete vědět, jak ji to máte učit.

Jančakecalka
Neúnavná pisatelka 18641 příspěvků 18.09.14 08:55

CHodíme s dcerkou na logo už od jejích tří let a za tu dobu udělala opravdu pokrok :palec: Doktorka nás tam tehdy poslala kvůli tomu, že skoro nemluvila, ale krásně to dohání :* Jsem ráda, že se to podchytilo brzy a nečekalo se, až jí bude pět, šest ;)

lynč
Ukecaná baba ;) 1088 příspěvků 18.09.14 09:01

Já bych taky zašla. Zkoukne ji při ruzných ukolech a řekne co je špatně co procvičovat atd. Však s ní stejně budeš většinou cvičit doma. Náš se taky jen tak s nikým nebaví a při prvních návštěvách si myslela že snad neumí říct pořádnou větu ale upozornila mě na pár věci co s ním mam hlavně cvičit a všechno začalo naskakovat tak nějak samo. Neboj se toho aspon se naučí spolupracovat s cizím člověkem to ve školce stejně bude muset

Mafina5
Kelišová 5352 příspěvků 18.09.14 09:08

Nečetla jsem to celé, možná ti už holky napsaly totéž, tak se omlouvám…
Náš malej skoro nemluvil, a rozmluvil se až ve školce. To je důvod, proč k logopedce, která ordinuje přímo ve školce chodíme už od tří let. Teď mu budou čtyři a také nevyslovuje některá písmenka dobře (nyní začínáme trénoval L). Logopedka říká, že je na to poměrně brzo, normální mluvící děti ze školky k ní začínají chodit a začínají výslovnost písmen řešit obvykle až od pěti. Nicméně pokud vaše pediatrička uznala, že to problém je, je možné, že to není jen běžné nedokonalé vyslovování z lenosti a že to chce větší zásah. Věřila bych jí a nebála se logopedie. Je to obvykle zábava a i ty se třeba naučíš nějaké nové hry pro malou…

lulinaaa  18.09.14 09:45
@eumedon píše:
A proč se teda radíš tady, když máte v rodině odbornici? Ostatně, ta odbornice ti mohla říct, že logopedi děti nežerou, tak jakýpak blok?

Nikdo zde tvé dítě nezná, nezná ani logopedku, ke které bys chodila, tak z čeho zde kdo může vyvozovat, zda by mohl vzniknout blok, či ne?

Logopedi jsou školeni na práci s dětmi, stejně jako učitelky v MŠ. Naše malá chodila taky na logopedii a žádný blok nevznikl. Mimoto se trochu naučila učit se. Ale každé dítě je jiné a každý logoped je jiný.

Chtela jsem se zepatat na vas nazor, je na tom neco spatne? :nevim: a ano, ja vim ze detsti lekari by meli umet s detmi pracovat, ale ja znam sve dite lip nez vy a vim, ze pri sebemensim natlaku se zasekne a nespolupracuje. Jsem rada, ze jsem se dozvedela, ze formou hry ji muzu i doucovat ja doma (mimo jine). Ptam se proto, ze pani o kterem mluvim je uz starsi (coz je jasne kdyz ne to spoluzajdy babicka), tak muze mit jiny pohled na vec. Spousta lekaru s dlouhou praxi se drzi postupu uz davno inovovanych… Holky mi napsaly sve zkusenosti, za coz jsem rada, dekuji :kytka:

Tunrida
Hvězda diskuse 36248 příspěvků 18.09.14 09:55
@loula píše:
Ve skolce moznost logopedky neni. Uz mi to navrhovala. Napadlo me, videla jsem ze DDM v nasem meste nabizi nejake tanecky s naukou vyslovnosti, ale kdovi jaka je tam kvalifikace :think:

K tom teda nevím. Já mám dítě ještě malý, ale sestřenka má pětiletého kluka (vývojově teda spíš čtyřletého) a chodí s ním teď v Praze na logopedii. A kromě toho, že se mi celkem nelíbí docházka jednou za měsíc až dva měsíce, tak ho učí říkanky a u toho ještě ve vzduchu kreslit to, co povídá. A když ho u toho tak pozoruju, tak mi to přijde naprosto bezpředmětný, protože vlastně nedělá pořádně vůbec nic. Nějak mává rukama a je mu rozumět ještě míň, než když normálně povídá. Ale třeba je to jinak osvědčená metoda :nevim:

Akras2
Ukecaná baba ;) 1915 příspěvků 18.09.14 10:41

@RadkaCh ono řečové centrum a motorika na sebe navazují tak na tom něco být může :think:

gabki
Ukecaná baba ;) 1106 příspěvků 18.09.14 10:43
Ahoj u nás taky tragédi
@-Evka- píše:
Nechápu, proč by si malá měla udělat nějaký blok z logopedie.

Osobně z vyprávění logopedky, je raději, když děti přijdou dříve, než když tam dojdou předškolní děti, které pak ve škole můžou mít problém.

Naše mladší dítě bylo na mluvení relativně šikovné, ale R a Ř bylo tragédie. Písmeno R řeklo po dvouletém cvičení 5× denně.

ahoj :mavam: prosímtě jak jste cvičili to R, Ř? my mame ten samý problém :( Logopedie nam začína za týden. ale už jsme loni chodili při školce, to se učila L. celkem už ho vysloví dobře, ale zapomíná ho zakomponovat do slov.Ta technika taky pokulhává mohla bys mi napsat jakou technikou to R cvičite, cvičili jste. dekuji

-Evka-
Závislačka 3154 příspěvků 18.09.14 11:02

@gabki Už to je pár let, určitě jsme to trénovali přes d, d, d/da, da, da/de, de, de apod plus později rotavibrátor.
Má to vydřené, pokud by nechodilo na logopedii, neříkalo by R a Ř dodnes.

A není logoped, jako logoped.
K té naší chodili beznadějné případy ostatních logopedů a většinou si poradila, i když to trvalo delší dobu.

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 30888 příspěvků 18.09.14 11:24
@gabki píše:
Ahoj u nás taky tragédiahoj :mavam: prosímtě jak jste cvičili to R, Ř? my mame ten samý problém :( Logopedie nam začína za týden. ale už jsme loni chodili při školce, to se učila L. celkem už ho vysloví dobře, ale zapomíná ho zakomponovat do slov.Ta technika taky pokulhává mohla bys mi napsat jakou technikou to R cvičite, cvičili jste. dekuji

Může říkat rychle za sebou td-td-td, tdiko-tdáva. Ale u nás zabral až rotavibrátor, ř pak už naskočilo samo.

gabki
Ukecaná baba ;) 1106 příspěvků 18.09.14 21:48

Děkuji :kytka: vám za tipy

Marcelka146
Závislačka 4764 příspěvků 13.09.17 17:10

Ahoj holky, musi byt na logopedii doporuceni od pediatra? Nebo muzu dceru objednat jen tak ze sve vule?

nozu
Extra třída :D 10283 příspěvků 13.09.17 17:14

@Marcelka146 záleží, jestli půjdeš ke klinickému logopedovi, který je na pojišťovnu, nebo k soukromému, kde budeš vše platit. V prvním případě je doporučení potřeba, v tom druhém ne.

Billi
Nadpozemská drbna 25266 příspěvků 13.09.17 17:14

@Marcelka146 podle toho u koho. My budeme chodit se starším k učitelce, co má dodělanou logopedii (učitel-logoped), doporučení nechce. S mladším chodíme ke klinické logopedce, chtěla doporučení a chodíme tam na pojišťovnu.
Nevím, jak to je v případě, že se jedná o docházku bez pojišťovny.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Jsem expertka na zkrácené úvazky, směje se Karolina

Karolina Macúchová působí klidně, jako by se právě vrátila z jógové lekce.... číst dále >

Jak dítě odtrhnout od počítače? Klíčem je jiná zábava

Také byste radši viděli své děti trávit čas jinak než koukáním na videa na... číst dále >

Články z Ona Dnes

Je mi z tebe na blití, urážel vyměněnou manželku drobkový král

Jestliže Katka (25) ve Výměně manželek nazývá svého manžela Vaška (33)... číst dále >

Všichni překonáme strach, ale nesmíme ho zazdít, říká sociální pedagožka

Láska. Hledání. Rozvod. Handicap. Puberta. Strach. Zoufalství. Zranění.... číst dále >

Reklama