Logopedie - mám přehnaná očekávání?

Anonymní
16.1.21 07:43

Logopedie - mám přehnaná očekávání?

Posledních 5 let navstevuji s dětmi logopedii. Vystřídala jsem s nimi 3 klinické logopedie a dvě paní učitelky (jedna měla nějaký kurz a druhá jede jen podle publikací).
Zajímalo by mě, jak vypadá logopedie u vás, kdy jste s dětmi začaly napravovat hlasky? Nesmyslim tim jen věk, ale co dělala logopedka před tím. Jsem nespokojená s tím, že syn jen rozcvicuje pusu, má vymýšlet věty a třídit obrázky podle toho, co na co začíná, u ní mu to nejde, tak to dělame pořád a pořád :roll: S logopedkou stále ještě nenacvicuje hlásky, i když má jít do školy. Logopedka mi jen sdělila, že to umět do školy nebude, protože na to ještě nemá a dál si jede to svoje. Je to klinická logopedka, slyšela jsem na ni chválu. A první rok jsem byla spokojená.
Mám opravdu přehnaná očekávání, když předpokládám, že pro dítě ve skoro 7 letech by měla být priorita, aby dobře mluvilo?
Syn chodí na hlídání k paní učitelce, ta učila prvňáky a i když by neměla, tak má své postupy a naučila syna sykavky a L.
Takže i přes tvrzení logopedky na to má.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
677
16.1.21 07:54

Tak syn taky asi půl roku „jen“ cvičil jazyk a pusu. Ale ono i to je důležitý. Pokud nemá posílené svaly, některá písmena se nenauci nebo naučí špatně. Logopedka asi ví, proč to dělá. Pokud ho nějaká učitelka kdoví jak něco naučila, třeba to ani neumí správně, na to bych si dala pozor. Co ti logopedie řekla na to, že se vlastně sám naučil něco, koncem ona tvrdí, že na to nemá? Jesli umí sykavky a L, tak už mu chybí jen R a Ř ne? Třeba to R ho můžeš klidně učit i ty sama, pokud si myslíš, že ten jazyk to zvládne. To záleží na tom, jak říká L. Celá naše generace se R naučila opakováním „tdnka, tdnka…“, tak to prostě zkus a uvidíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33460
16.1.21 08:00

Prosím Tě, už to řešíš ve třetí diskuzi za poslední dva dny. Co si myslíš, že Ti tady kdo nového poradí :nevim: Sem chodí pořád ta stejná komunita diskutujících. Postup vaší logopedky je špatně, v tomto věku, pokud nemá nějaký závažný anatomicky hendikep mluvidel, by měl umět většinu hlásek, kromě R a Ř, tam je fyziologicky ještě čas.
Nějaké rozcvicovací cviky jsou jen podpurnou metodou a samy nepomohou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
643
16.1.21 08:01

Me na logopedii chodil nejstarší syn. Ve třech letech jsem ho nechala od paní logopedky pospudit a řekla mi, že má velkou slovní zásobu, takže je ještě čas. Jen doporučila zkusit trénovat jazyk. Chodit začal od 4 let, mluvil hrozně. Máme výhodu, že k nám do mš chodí logopedka 1× za 14 dní, takže jsme začali chodit tam. Ta schůzka byla vždy jen cca 15 min. Dostal papíry na procvičování hlásek. Vlastně nikdy jsme nenacvicovali nic jiného než ty hlásky. Nedělala s ním žádné hry atd. to znám jen z vyprávění od známých co chodili jinam. Každopádně od 4 do 6 let jsme s ní zvladli: ď, ť, ň, č, š, ž, c, s, z, l, r, ř. Do školy šel v 6letech a 10mesicich a mluvil perfektně. Teď tam chodím s dcerou. Postup úplně stejný, jen dcera má méně problémů. Takže v 5,5 už zvládla vše po R a chybí už jen ř. Kamarádka chodila s dcerou k jedné logopedce a tam třičtvrtě roku trénovali R a holka pořád nic. Měla jít do školy, tak ze zoufalství zaplatili jinou logopedku a ta ji to naučila za 30 minut!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1820
16.1.21 08:03

5 let rozcvicuje pusu a tridi obrazky? 8o to by mi taky asi prislo, ze se to nikam neposouva…a radila ses o tom treba s pediatrem? Jak se to zda jemu? Asi maji nejake postupy, co musi nejdriv dite zvladnout, nez se prejde k dalsimu, je mozne, ze kdyz se neco preskoci, tak se pak dite nenauci dobre…znam jedno dite, ktere uz chodi do druhe tridy a neumi L a RŘ a ve skole mu to neprekazi a pracuje na tom taky porad a nejde a nejde

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.1.21 08:03

@Midaku umí to správně. Logopedka to komentovala tak, že se mu to pěkně samo naskočilo, protože posílil pusu. Nic samo nenaskočilo, jsou za tím hodiny práce. Museli jsme přeučovat všechna slova, co uměl.
Tdnku už jede s učitelkou.
My jazyk a pusu cvičíme víc jak rok a půl. Syn to u ní dělá špatně. Doma a u učitelky v pohodě. Plus pořád dokola opakujeme, že má na obrázku třeba šišku a má zakroužkovat vše, co má Š, ale on to prostě nechápe. Když napíšu Š, zakrouzkuji Š, tak bude krouzkovat sám bez pomoci. Dodnes prostě nepochopil, proč má kroužkovat podle šišky. Takže to opět cvičíme. Nebo rozlišuje dlouhé a krátké slabiky. Ona ho to učí s nějakou gumou. On to opět nepochopil, učitelka na něj sla jinak, takže to umí. Ale s gumou to nedá, ta ho plete, protože se soustředí na gumu a ne na to, co jak zní.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
16.1.21 08:06

@Melodie91 tohle dělá jen 2 roky. Předtím jsme chodili jinam. Tam logopedka začala napravovat u tříletého nemluviciho dítěte L, rok se nic nedělo, tak jsme šli jinam.

• Citovat
  • Nahlásit
2126
16.1.21 08:07

Syn chodí na logopedii od 2 let? Má nějakou vrozenou vadu mluvidel?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1820
16.1.21 08:10
@Anonymní píše:
@Melodie91 tohle dělá jen 2 roky. Předtím jsme chodili jinam. Tam logopedka začala napravovat u tříletého nemluviciho dítěte L, rok se nic nedělo, tak jsme šli jinam.

No nevim odkud jsi, jaky tam je vyber, ale nezbyde, nez najit zas noveho logopeda, jestli to jde…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1883
16.1.21 08:11

Dalsi diskuze na stejne tema? Tak zkus treba logopedicky stacionar, jestli bezi i za Corony. Pak taky rodice deti s vetsim logopedickym problemem navstevuji casto 2 logopedie. Jednu na pojistovnu a jednu si plati soukrome, takze dosahnou pak frekvence treba 1 tydne. Existuji logopedicke nebo specialni skolky, kde je ta logo pece intenzivnejsi. Existuje PPP, kde vam mohou rici, jak to vidi se skolou a jestli by nebyl lepsi odklad. Muzete zase zmenit logopedii. To uz jsou asi vsechny moznosti, co me napadaji. Jo jeste ho to ucit sama, ale ja bych se dotoho radsi nepoustela, aby to nebylo kontraproduktivni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
677
16.1.21 08:21
@Anonymní píše:
@Midaku umí to správně. Logopedka to komentovala tak, že se mu to pěkně samo naskočilo, protože posílil pusu. Nic samo nenaskočilo, jsou za tím hodiny práce. Museli jsme přeučovat všechna slova, co uměl.
Tdnku už jede s učitelkou.
My jazyk a pusu cvičíme víc jak rok a půl. Syn to u ní dělá špatně. Doma a u učitelky v pohodě. Plus pořád dokola opakujeme, že má na obrázku třeba šišku a má zakroužkovat vše, co má Š, ale on to prostě nechápe. Když napíšu Š, zakrouzkuji Š, tak bude krouzkovat sám bez pomoci. Dodnes prostě nepochopil, proč má kroužkovat podle šišky. Takže to opět cvičíme. Nebo rozlišuje dlouhé a krátké slabiky. Ona ho to učí s nějakou gumou. On to opět nepochopil, učitelka na něj sla jinak, takže to umí. Ale s gumou to nedá, ta ho plete, protože se soustředí na gumu a ne na to, co jak zní.

Jenže ono je pravda, že až dite posílí všechny potřebné svaly, tak to pak naskočí samo. Synovi se stalo úplně to stejný. Je náhoda, že jste zrovna i cvičili s učitelkou, mebo se to vzajemne podpořilo. ale kdyby neměl ty svaly správně posílené, tak ho to nenauci ani ta vaše super učitelka. Já teda nechápu, proč na tu logo dál chodíš, když máte tu super učitelku, která ho to podle tebe všechno naučí. Zbytečně zabírate místo někomu, kdo o tu péči stojí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30457
16.1.21 08:24

Dcera chodila asi půl roku. Logopedka říkala, že nejdůležitější je práce doma. Ona s ní cvičila, zkoušela ohebnost jazyka atd. Doma jsme trénovaly podle pokynů klasické TD. A R se naučila :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.1.21 08:44
@Midaku píše:
Jenže ono je pravda, že až dite posílí všechny potřebné svaly, tak to pak naskočí samo. Synovi se stalo úplně to stejný. Je náhoda, že jste zrovna i cvičili s učitelkou, mebo se to vzajemne podpořilo. ale kdyby neměl ty svaly správně posílené, tak ho to nenauci ani ta vaše super učitelka. Já teda nechápu, proč na tu logo dál chodíš, když máte tu super učitelku, která ho to podle tebe všechno naučí. Zbytečně zabírate místo někomu, kdo o tu péči stojí.

Protože není logopedka, tak se bojím, aby to bylo správně. Plus u ní už dlouho nebyl. Syn chodí do školky a ona se bojí Covidu.

• Citovat
  • Nahlásit
20453
16.1.21 09:15

Nějak nechápu, pět let, pět logopedů no není chyba taky v tobě? dítě nechápe nějaký kroužkování podle obrázku proč to s ním necvičíš doma přesně stejně aby to pochopil ve škole taky bude muset pracovat přesně podle zadání a né podle toho jak mu to ukážeš ty

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3273
16.1.21 09:32

Dcera vždycky dostala nějaký ukol, ze začátku jsme jely slabiky, pak slova, pak říkanky, seřadit obrázky a říct příběh a nakonec pohádky podle obrázků, to bylo nejtěžší, nemá moc dobrou pamět…

u nás hodně pomáhalo zrcadlo…jo a fakt to chtělo neustále opakovat…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat