Losování dětí při přijímacím řízení

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
shanin
Kecalka 121 příspěvků 08.05.19 20:31
Losování dětí při přijímacím řízení

V naší spádové školce se všechny tříleté děti losují. Nedělá se rozdíl mezi dětmi narozenými v září 2015 a v srpnu 2016. Protože nám to podstatně snížilo šanci přijetí dcery, zkusila jsem ji zapsat ve dvou školkách v jiných městských obvodech. Ředitelky obou těchto školek mi nechtěly věřit, že se u nás losují opravdu všechny tříletí, že ony to seřazují podle věku a když už losují, tak děti narozené např. ve stejném měsíci.

Proč to tak je? Jaký důvod má ředitelka zvolit si losování, když může vybírat podle věku? Navíc ke změně došlo až letos, doteď se děti podle věku vybíraly. Je to velká školka, těch tříletých se hlásí určitě minimálně padesát.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
Cuddy
Neúnavná pisatelka 16360 příspěvků 08.05.19 20:35

@shanin a to losování je verejne? Tipla bych si, že chce mít ředitelka větší prostor pro nějaké čachry, protože když je jediné kritérium věk, tak prostor pro přijímání „známých“ téměř není.

shanin
Kecalka 121 příspěvků 08.05.19 20:44

@Cuddy Losování se uskuteční v MŠ za přítomnosti ředitelky školy, zástupkyně ředitelky a zástupce městské části. Taky mě jako jediný důvod napadá prostor pro korupci, ale zajímalo mě, jestli to jde odůvodnit i jinak.

Kriss Tina
Extra třída :D 10797 příspěvků 08.05.19 20:48

A to losujou nespadove? Já to vidím zas spravedlivější než to brát podle věku (pokud je to losovani skutečně poctivé), takhle maj naději všichni, jinak by se třeba nedostalo dítě protože je o den mladší než jiné :think:

PaníBovaryová
Závislačka 4717 příspěvků 08.05.19 20:59

Já spíš nechápu, proč není dostatek míst pro všechny děti, když je teda školka vzdělávací zařízení a ne hlídací

Cuddy
Neúnavná pisatelka 16360 příspěvků 08.05.19 21:00
@Kriss Tina píše:
A to losujou nespadove? Já to vidím zas spravedlivější než to brát podle věku (pokud je to losovani skutečně poctivé), takhle maj naději všichni, jinak by se třeba nedostalo dítě protože je o den mladší než jiné :think:

No ale tak to prostě je, na tom není nic nespravedlivého. Míst je omezené, bere se dle věku. Proč se má dostat srpnové dítě z 2016 a ne o rok starší zářijové z 2015?

Kriss Tina
Extra třída :D 10797 příspěvků 08.05.19 21:07

@Cuddy nevím, u nás místa dostanou spádové děti, syn se dostal ve 3 a půl roku a byl někde ke konci přijatých. Ono i rodiče těch srpnovych třeba musí do práce. Spíš bych udělala nějaké kritérium i to, jestli tu rodiče tu školku nutně potřebuji kuli zaměstnání, nebo jen tak, protože treba u nás je polovina děti ve školce, kteří mají zároveň rodiče doma s mladším dítětem a ti co potřebují do práce děti nemaj kam strčit :nevim: prostě pro někoho to nebude fér vždycky, vždycky se najde někdo koho nevezmou, kdo doplatí na ten aktuální systém, ať je jakýkoliv.

Tarinka
Echt Kelišová 8418 příspěvků 08.05.19 21:19

@Kriss Tina to uz tady prece bylo a muselo se to zrusit jako diskriminace maminek, co jsou doma :think:

Jinak to losovani je divny, prijde mi to nefer, melo by to byt podle veku, proc by se mely prijimat min zrale deti :nevim: a jako chapu, ze ma nekdo male dite uplne genialni, ale rocni rozdil musi byt sakra videt. U nas ve skolce si zas reditelka ponechavala pro svuj vyber, ale vetsinou tam dala dite, co bylo prvni pod carou… dcera se taky ve trech nedostala a sla az ve ctyrech

Tichošlápek
Extra třída :D 14858 příspěvků 08.05.19 21:19
@Cuddy píše:
No ale tak to prostě je, na tom není nic nespravedlivého. Míst je omezené, bere se dle věku. Proč se má dostat srpnové dítě z 2016 a ne o rok starší zářijové z 2015?

Souhlasím. Losování je nesmysl. U nás naštěstí rozhoduje věk

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.05.19 21:45

Losování je dané vyhláškou, není to žádný výmysl ředitelky.

Beruu
Povídálka 29 příspěvků 18 inzerátů 08.05.19 21:49

Jinak losování bylo zavedeno již na minulý školní rok, není to žádná novinka. Kritérium „den dítěte v roce“ se dva roky zpátky zrušilo (dostávalo se i ve spádové školce za každý den dítěte v roce 0,02 bodů - takže dítě narozené v září mělo o něco málo víc bodů než třeba květnový apod.). Za umístěného sourozence ve stejné školce bylo 10 bodů, takže se běžně stávalo, že teprve 2,5leté dítě i mladší přeskočilo již tříleťáka o dost bodů, a ten se nedostal. Bodování se změnilo a upravilo, teď je to tak - pokud se bavíme o spádové školce - že všechny dětí narozené září až srpen mají stejný počet bodů, v případě že je více dětí než je míst, losuje se. V naší školce bylo minulý rok 11 míst, tříletých dětí se stejným počtem bodů něco kolem 40, tak se losovalo. Při losování musí být dle vyhlášky ředitel, zástupce zřizovatele (tedy zástupce městské části) a ještě třeba zástupce z Klubu rodičů. To, že to ředitelé dělají v jiné školce podle věku, je proti vyhlášce a napadnutelné.

shanin
Kecalka 121 příspěvků 08.05.19 21:53

@Kriss Tina Spádové děti se losují, kritéria jsou pouze spádovost a počet roků. Nespádové děti se paradoxně bodují i podle věku v dnech. Ale konkrétně v té naší školce, respektive v celé čtvrti, nespádové dítě teoreticky nemá šanci se do školky dostat. Teoreticky. Samozřejmě znám osobně pár lidí, co měli nějakou tu tlačenku.

https://zapisdoms.brno.cz/kriteria-rizeni

shanin
Kecalka 121 příspěvků 08.05.19 22:02

@Beruu Já jsem si schválně vygooglovala namátkově pravidla přijímacího řízení v různých školkách a nejednou tam bylo psáno o rozhodování dle věku sestupně. Prohlášení to byla z dubna 2019. Můžu tě poprosit, o jakou vyhlášku konkrétně se jedná? Moc děkuju.

Beruu
Povídálka 29 příspěvků 18 inzerátů 08.05.19 22:46

S novelou zákona č. 561/2004 Sb. dala povinnost stanovit školské obvody. Pokud se bavíme o Brně - zastupitelé podle novely schválili novou obecně závaznou vyhlášku stanovující spádové oblasti, z nichž mají děti upřednostňovat. Další kritéria přijímacího řízení stanovuje ředitel MŠ. Z důvodu transparentnosti a zjednodušení administrace Brno - město udělalo jednotná kritéria př. řízení. Přímo na stránkách zapisdoms/kriteria je uvedeno pod spádovou školkou: „1) Pozn: Výše uvedená kritéria se uplatní pouze pro děti, které do 31. 8. 2019 dosáhnou nejméně třetího roku věku, pokud mají místo trvalého pobytu… V případě nedostatečné kapacity se pořadí přijetí určí losováním za účasti vedení školy a zástupce zřizovatele. “

shanin
Kecalka 121 příspěvků 08.05.19 23:10

@Beruu Děkuji, ano, je to tam. Jsem v tom případě dost zmatená z těch ředitelek jiných školek (též Brno město), které se tomu zcela upřímně divily a nechápaly, že „skoro čtyřletá“ se nedostane do spádové školky a že „skoro čtyřletá“ není kritérium.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama