Lymfologie - zkušenosti

Anonymní
16.8.21 21:36

Lymfologie - zkušenosti

Ahoj holky, máte některá zkušenost s léčbou otoků, celulitidy na odd. lymfologie? Sestra má problémy, její praktický lékař není úplně sdílný nebo s tím nemá příliš zkušenosti… Preventivně tu raději píšu, že nečeká zázraky druhý den, že to půjde samo nebo to bude zadarmo 8) prosím anonymně…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2
16.8.21 22:20

V první řadě by si sestra měla zajít ke kožní, kde jí řeknou, co a jak, a pošlou ji na lymfoscintigrafii, aby se zjistilo, kde přesně je problém. Na základě výsledků z vyšetření pak na lymfologii budou vědět, jak postupovat při léčbě — určitě bude muset nějakou dobu chodit na terapii, ruční/strojové lymfatické masáže, nosit kompresní prádlo (punčochy, návleky apod.), možná brát nějaké odvodňovací prášky či pít čaje. Terapie se opakuje dle potřeby. Já třeba chodím k lymfoložce pravidelně dvakrát do roka (jaro a podzim) po dobu 3 týdnů (2× až 3× týdně). Jestli se zjistí, že má sestra skutečně zdravotní problém a špatně fungující lymfatický systém, je terapie plně hrazena pojišťovnou, akorát za léky a další pomůcky se něco doplácí s tím, že každého půlroku má právo na kompresní prádlo plně hrazené pojišťovnou. V některých případech pojišťovna dokonce částečně hradí i koupi lymfodrenážního přístroje domů.

Nicméně je důležité podotknout, že lymfedém (pokud nevznikl po operaci nebo třeba kvůli zranění) nejde zcela vyléčit, bohužel. :,( Dá se jen udržovat v přijatelné formě přísným režimem a zdravým životním stylem. Jíst zdravě, hodně pít, sportovat, nosit kompresní prádlo…

Já mám lymfedémy na obou dolních končetinách, na levé permanentní, na pravé se mi tvoří jen v horku nebo při větší námaze (dlouhé stání/sezení). Když každý den poctivě nosím kompresivní punčochy, nalévám se vodou, necpu se přesoleným či přeslazeným jídlem a hodně se hýbu, tak není skoro poznat, že mám s otoky problémy. Dřív jsem mívala rozdíl v obvodu kotníků téměř 4 cm, teď necelý 1 cm, někdy ani to ne. 8) Hodně ale záleží na tom, jak moc jsou lymfatické žlázy/uzliny narušené, takže výsledek léčby se nedá jen tak odhadnout. :think:

Tak jako tak doufám, že to Tvé sestře dobře dopadne. :hug: A snad jsem alespoň trochu pomohla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.8.21 22:59

@BearRaven vyčerpávajíc :) děkuju… A doporučila by jsi nějaký čaj?

• Citovat
  • Nahlásit
2
16.8.21 23:11

@Anonymní
Prodávají se různé směsi bylinek přímo na otoky, já popíjím čaj od Ryoru a ten pomáhá. Jinak je dobrý třeba i čaj z kopřivy, pampelišek… Je toho spousta, spíš se musí vyzkoušet, co vyhovuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18.8.21 12:32

Já byla hodně zavodněná, byla jsem z toho fakt smutná. Kolegyně mi doporučila produkt H2out, který byl fakt super a ještě mohu doporučit maderoterapii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat