Lze ovlivnit malé dítě?

Anonymní
26.2.21 21:02

Lze ovlivnit malé dítě?

Ahoj, mám takový možná trochu přiblblý dotaz, ale zajímalo by mě, jestli když malému dítěti (1,5 - 2 roky a víc ) se opakovaně říká, že je ostuda když se chová nebo nosí a při blbnutí „schovej se u mámy“… když
přiběhne tak se mu řekne že je srab a dotyčný se tomu ještě nahlas směje-vysmiva se mu, jako že je to legrace… Je dítě v tomto věku schopno pochopit o co se jedná, že je to legrace a nebo že by si to mohlo přebrat jinak a najednou se chovat vůči matce odtažitě ve smyslu, že se přestane chovat apod.? Má z toho už trochu rozum? Jaký na to máte prosím názor?
Předem díky za odpověď a omlouvám se za anonym :oops:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1206
26.2.21 21:15

Pamatovat si to do dospělosti zřejmě nebude, pokud se v tom nebude pokračovat, ale podvědomě to pořád bude vědět a bude ho to ovlivňovat. Vždyť kolik je všude příběhů o tom, jak stačila jedna jediná věta myšlená třeba v legraci a zadělalo to na problém… :nevim:
„To máme holt v rodině, ty nikdy hubená nebudeš.“ A posedlost kontrolováním váhy je na světě.
„Prosím tě, takovej velkej kluk a fňuká tady…“ A obavy přiznat strach nebo pocit zoufalství je na světě.
„Teda, takhle tady brečet, když se ti nic neděje! Ty jsi ale ostuda!“ A na světě máme strach vyjadřovat „negativní“ emoce.
„Tobě jsou tři a ještě se vozíš v kočáře, jo? To už bys měl chodit sám…“ Vzniká myšlenka, že nezapadám do tabulek, proto jsem špatný a nebudu přijímaný, musím se naučit zapadnout a být jako ostatní!

Jestli vám z toho vychází, že pak byste nemohla říkat nic, tak ne… Stačí jen nejdřív přemýšlet a pak až mluvit. Nehledě na to, že nechápu, proč by se vůbec dítěti mělo říkat, že je ostuda… Ať jde o srandu, nebo ne - a ať se to týká vás konkrétně, nebo to jenom dítěti necháváte říkat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
487
26.2.21 21:17

Myslím že by hlavně dotyčný měl pochopit, že Vám je to nepříjemné a že se takhle k dítěti chovat nemá. Protože i jestli to teď 1,5 leté dítě nechápe, tak to ten/ dotyčný/á bude dělat i za 5 let a to je už docela zesměšňování a nemyslím že je to něco příjemného ani pěkné chování. A i kdyby si to nevzalo osobně dítě naučí se že „může“ zesměšňovat ostatní. Že třeba svěřit se mamince je něco špatného apod.

Já třeba říkám, nemluv sprostě před dětmi už teď. Sice teď to ještě nechápou, ale už si to trénuj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26445
26.2.21 21:18

Hlavně doufám, že takový moudra neříká jeho otec :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1638
26.2.21 21:26

Hlavně nevím, proč by to měl někdo takhle malýmu dítěti říkat. Je MALÉ, tak at´ se ještě chová přece. A myslím si, že z toho až takový rozum nemá, případně pak to může dělat na just přesně naopak, že k té mámě zrovna půjde. Ale to až tak kolem 3. roku tipuju.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8338
26.2.21 21:28

Nevím jak vnímavé jsou k tomu takto malé děti, ale zatrhla bych to tomu dospělákovi.

Je to ulítlé, takto se vyjadřovat, i jen ve hře hledat klid a ochranu matky, co je na tom.

U nás to je tedy ze srandy, když dcera dožgaruje na tátu a vyprovokuje ho a on si zase ten „strach v očích“ u ní užívá a ona se letí s jekotem schovat ke mě, ví, že je to nějaký mantinel a hra se zklidní.
Pokud jí říká: vylez srabe, ona z toho má srandu a pokud ještě chce hecovat, tak vyleze a stejně se přiletí ke mně schovat a mít klid.

Ale u nás to patří ke hře a je to jedno „z pravidel“, ale z popisu je to u vás spíš výsměch.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24388
26.2.21 21:30

Možná si nebude pamatovat slova, ale ten pocit ani. Přemýšlej, co před dětmi říkáš…děti nechápou ironii ani věci řečené v legraci, berou to smrtelně vážně…
Mě máma (+krom mnoho jiného později), řekla asi ve čtyřech, pěti letech, že sem ji zkazila život, ze sem se jí narodila. Mám to v době dodnes :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.2.21 21:35

@pikola
Právě že říkal, a občas řekne i teď když si ho bere 1×za 14dni na víkend. Já se sice ozvu, když něco takového prohlásí, ale pak v startuje i na mě… 2roky spolu už nežijeme, jsme rozvedení, synovi jsou teď 4 roky, dneska mě tak napadlo, když se ke mě pritiskl, což už dlouho neudělal, mu říct, že chování a tuleni není ostuda a v tu chvíli si na mě sedl a seděl strašně dlouho a celý den byl najednou přítulný. Celou dobu se ke mě vždy choval strašně odtazite, hlavně vždycky, když se vrátil od otce, přitom než odjížděl, tak to bylo v pohodě. Docházelo i k agresi že strany syna vůči mě, tak mě napadlo, jestli ho nemůže nějakým způsobem manipulovat, proti mě, ikdyž vím, že je malý, že z toho rozum nemá, ale vím, že mě řeší s jinými před synem, jak jsem špatná apod. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
1638
26.2.21 21:57
@Anonymní píše:
@pikola
Právě že říkal, a občas řekne i teď když si ho bere 1×za 14dni na víkend. Já se sice ozvu, když něco takového prohlásí, ale pak v startuje i na mě… 2roky spolu už nežijeme, jsme rozvedení, synovi jsou teď 4 roky, dneska mě tak napadlo, když se ke mě pritiskl, což už dlouho neudělal, mu říct, že chování a tuleni není ostuda a v tu chvíli si na mě sedl a seděl strašně dlouho a celý den byl najednou přítulný. Celou dobu se ke mě vždy choval strašně odtazite, hlavně vždycky, když se vrátil od otce, přitom než odjížděl, tak to bylo v pohodě. Docházelo i k agresi že strany syna vůči mě, tak mě napadlo, jestli ho nemůže nějakým způsobem manipulovat, proti mě, ikdyž vím, že je malý, že z toho rozum nemá, ale vím, že mě řeší s jinými před synem, jak jsem špatná apod. :nevim:

No tak to je zase trochu něco jiného, předtím to vyznělo jinak, v tom úvodním příspěvku. Táta z něho možná jen nechce mít fňuknu, což zřejmě předpokládá, že bude, když bude vyrůstat jen s mámou a vzal to za špatný konec. Bylo by dobrý si s bývalým promluvit osobně a hlavně bez emocí.
Udělala jsi dobře, že jsi malýmu řekla, že mazlení a tulení je v pořádku. Pokud se mu ho nedostává u táty, tím víc ho bude chtít s tebou

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.2.21 22:08

@Taktinevím choval se tak ikdyž s námi ještě bydlel

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
26.2.21 22:09

@Taktinevím.. Teda ten poslední rok, co to šlo do kytek…

• Citovat
  • Nahlásit
8359
26.2.21 22:10
@Anonymní píše:
Ahoj, mám takový možná trochu přiblblý dotaz, ale zajímalo by mě, jestli když malému dítěti (1,5 - 2 roky a víc ) se opakovaně říká, že je ostuda když se chová nebo nosí a při blbnutí „schovej se u mámy“… když
přiběhne tak se mu řekne že je srab a dotyčný se tomu ještě nahlas směje-vysmiva se mu, jako že je to legrace… Je dítě v tomto věku schopno pochopit o co se jedná, že je to legrace a nebo že by si to mohlo přebrat jinak a najednou se chovat vůči matce odtažitě ve smyslu, že se přestane chovat apod.? Má z toho už trochu rozum? Jaký na to máte prosím názor?
Předem díky za odpověď a omlouvám se za anonym :oops:

dítě bere všechna slova vážně a svoje sebehodnocení a sebevědomí ovlivňuje to, co rodiče říkají a jak se k němu chovají. negativní hodnocení dítěte (jsi ostuda, srab atd), jeho chování a osoby může negativně ovlivnit to jak se sám vnímá.

takže to je špatně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.2.21 22:11

@Taktinevím teď už mu to jen připomíná, když k němu syn nechce a já ho doprovázela k autu, když byl mladší, tak jsem ho nesla

• Citovat
  • Nahlásit
1638
26.2.21 22:48
@Anonymní píše:
@Taktinevím.. Teda ten poslední rok, co to šlo do kytek…

Hm, to je blbej přístup

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1938
27.2.21 00:51
@Anonymní píše:
Předem díky za odpověď a omlouvám se za anonym :oops:

Jak by to dítě mohlo pochopit, že se jedná o legraci, když z toho, co dál píšeš, je vidět, že o nešlo o legraci ale o agresi. Ať už byl naštvaný na syna, na tebe nebo kohokoli jiného, tak tou legraci jen maskoval agresivní chování. Ono kdyby to byla jen legrace, tak nad tím asi ani teď takhle nepřemýšlís.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat