Lze pracovat až do porodu?

1333
3.6.17 18:35

Lze pracovat až do porodu?

Nikde jsem podobne tema nenasla a bohuzel ani na internetu se mi nepodarilo dohledat tak treba tu ma nekdo podobnou zkusenost.
Vsude se pise ze je dane nastoupit na MD 6 az 8 tydnu pred terminem. Ja bych potrebovala pracovat idealne az do porodu, bohuzel v mem zamestnani prace z domova nelze.
Je mozne termin nastupu na MD odlozit az do porodu popr. i pri MD jeste do porodu pracovat u soucasneho zamestnavatele v souladu se zakonikem prace?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2079
3.6.17 18:39

@petulka23 Můžeš nastoupit později, ale pak budeš mít celkovou mateřskou kratší, 22 týdnů po porodu. Nemůžeš být na mD a pracovat u stávajícího zaměstnavatele na stávající smlouvu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.6.17 18:41

Myslím se že nikde není určený že žena nesmí pracovat…myslím si že záleží na zdravotním stavu a práci spíše já měla silné záněty takže jsem brzy šla na neschopenku a před porodem na MD…jelikož jsem dělala u pasu který byl široký a musela jsem se doslova na něho lepit a natahovat se silou tak by ani nešlo abych s tím břichem tam dělala

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8115
3.6.17 18:42

@petulka23 : pracovat můžeš až do porodu, ale o to se ti pokrati MD. Nebudeš na MD 28 týdnů, ale jen 22 týdnů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1333
3.6.17 18:44
@selia píše:
@petulka23 Můžeš nastoupit později, ale pak budeš mít celkovou mateřskou kratší, 22 týdnů po porodu. Nemůžeš být na mD a pracovat u stávajícího zaměstnavatele na stávající smlouvu.

Tam mam pocit ze by stacilo zmenit smlouvu a pracovni pozici jestli se nepletu?
Tzn. ze bych si o tech 6 tydnu pokratila delku materske? To by ani nevadilo pokud by to slo, prijem ze zamestnani by pro mne byl vyhodnejsi nez vyse materske kterou bych pobirala

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2079
3.6.17 18:46

@petulka23 O šest týdnů by sis to pokrátila, pokud bys nastupovala na MD v den porodu. Samozřejmě, pokud chceš a můžeš dělat, plat je obvykle vyšší než mateřská, takže finančně se to vyplatí. Pokud jde o změnu smlouvy, no teoreticky by to stačilo, ale jelikož by to bylo takhle účelové, tak to může nějaká případná kontrola odhalit a případně hrozit sankce (konkrétně nevím).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1333
3.6.17 18:49

Dekuji za informaci. O tom ze lze pokratit MD pozdejsim nastupem jsem se nikde nedocetla a urcite je to pro mne lepsi mozna varianta. Zkusim toto probrat se svou ucetni

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Smazaný anonym
3.6.17 18:50

@petulka23 já jsem nastupovala u prvního na Md 6 ty před termínem a také jsem chtěla ještě pracovat, ale bylo to již z domova a dali mi buď dohodu na 2 ty s jiným pracovním zařazením nebo to bylo vyplácené jako odměna. Stihla jsem vyčerpat jenom jeden ty a pak jsem porodila předčasně.

• Citovat
  • Upravit
6608
3.6.17 19:09

Pracovala jsem více méně až do porodu, cca dva týdny před termínem už jen z domova. Měla jsem sepsanou DPP na jinou pracovní náplň (ale prakticky jsem dělala totéž co na smlouvu).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8690
3.6.17 19:13

@petulka23 muzes nastoupit pozdeji, jak uz tu zaznelo bude se ti kratit materska a klidne muzes uz ted domluvit se zanestnavatelem DPČ ale musi byt uvedena jina pracovni pozice, takze treba pokud bys byla sales manager tak napsat do DPČ treba sales assistant a muzes nastoupit materskou a zaroven mit jiny uvazek, ale pozor, je to jen 80 hod mesicne a posuzuje se to za celou dobu trvani kontraktu, takze napr. jeden mesic lze delat 120 hodin, ale musi se hlidat abys neprekracovala porad, to by mohl byt problem. V zakone je takovy paragraf, kde se rika ze ze a ma narok v souvislosti s porodem na volno myslim 16tydnu neprerusenych…jsem ted na mobilu to zneni presne nevim, ale resila jsem pred 3 roky s pravnickou a neni problem pracovat je to jen ochrana te zeny na prac.trhu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3936
3.6.17 20:11
@petulka23 píše:
Dekuji za informaci. O tom ze lze pokratit MD pozdejsim nastupem jsem se nikde nedocetla a urcite je to pro mne lepsi mozna varianta. Zkusim toto probrat se svou ucetni

Ano, materskou lze pokratit viz. vyse.
Pokud budes mit u stavajiciho zamestnavatele novou smlouvu na uplne jinou pozici (podle zakona bys ale mela take vykonavat uplne jinou praci), muzes pobirat materskou a zaroven pracovat.

Pozor, vyse zmineny priklad sales manager - sales assistant je uz napadnutelny, spise treba sales manager a napr. jen assistant - napln prace se musi vyznamne lisit.

Edit: ale 14 dni az 3 tydny pred porodem je uz i kancelarska prace hooodne narocna, uz se blbe sedi i 4h na zidli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2758
3.6.17 20:22

Taky se mi nechce úplně blbnout doma, takže jsem měla teď 31.5. nástup na MD a od 1.6. mám DPP na jinou náplň než pracovní smlouvu, což i reálně dodržuju, protože jsem měla smlouvu dost úzce specifikovanou. Do konce roku to mám na 300 h, nesmím překročit 10 000,– a mám místo výkonu práce jako své trvalé bydliště. V šestinedělí se nesmí pracovat (ale to asi nebude problém dodržet :lol: ) a pak můžu směle pracovat dál, pokud to půjde a malá dovolí :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3936
3.6.17 20:25
@luccifera píše:
Taky se mi nechce úplně blbnout doma, takže jsem měla teď 31.5. nástup na MD a od 1.6. mám DPP na jinou náplň než pracovní smlouvu, což i reálně dodržuju, protože jsem měla smlouvu dost úzce specifikovanou. Do konce roku to mám na 300 h, nesmím překročit 10 000,– a mám místo výkonu práce jako své trvalé bydliště. V šestinedělí se nesmí pracovat (ale to asi nebude problém dodržet :lol: ) a pak můžu směle pracovat dál, pokud to půjde a malá dovolí :)

V sestinedeli se pracovat smi, je to jen povera. Mam potvrzeno s pravnikem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2758
3.6.17 20:51

@Limi123 všude jsem se to dočetla, i personální mi to tak řekla

http://materskarodicovska.cz/…-zamestnanec

jedině kdy to neplatí je u OSVČ

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70119