Lze prodloužit pracovní smlouvu v době rodičovské dovolené?

Anonymní
14.1.20 13:06

Lze prodlouzit pracovni smlouvu v dobe rodicovske dovolene?

Zdravim vsechny, nastoupila jsem v 04/2019 do noveho zamestnani ale v cervnu tehoz roku jsem neplanovane otehotnela. Rodit bych mela ted zacatkem brezna 2020. Mela jsem uzavrenou smlouvu na dobu urcitou do cervna 2020 ale od zacatku jsem byla s vedoucim domluvena, ze mi po zkusebce smlouvu prodlouzi na neurcito, coz se i stalo. A ted k veci - kdyz jsem oznamila tehotenstvi, tak me vedouci poprosil, zda bychom nemohli ten dodatek zrusit, ze by bylo nefer vuci ostatnim zamestnancum, abych po trictvrte roce odesla a mela smlouvu na neurcito a vsichni ostatni maji vzdy 2× na urcito a po té az na neurcito. Samozrejme jsem souhlasila. Ted jsme se s manzelem bavili o druhem diteti (samozrejme jen teoreticky, jeste nemame ani jedno, takze je to opravdu vyhledove). Mrzi me, ze bych kvuli tomu prisla o materskou u druheho ditete, pritom jsem pred tim pracovala u jednoho zamestnavatele bez prestavky 8 let.
Chtela bych se zeptat, zda je realne se s timto zamestnavatelem domluvit, ze by mi smlouvu prodlouzili na neurcito jen z duvodu druhe materske. Co by to pro zamestnavatele znamenalo? Museli by za me po celou dobu hradit nejake odvody nebo by jim to nijak „neublizilo“? Vim, ze by mi jen museli drzet misto ale ja bych se pak nepozadovala vratit.
Meli jsme s vedoucim hezky vztah, takze mi jde jen o to, jestli je to teoreticky vubec mozne, pak to budu resit primo s nim.
Mockrat vsem dekuji

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

5824
14.1.20 13:13

Stačí prodloužit smlouvu na určitou dobu. Tedy třeba 2 roky.
Dle mě se jim to pojí jen s tím, že vzniká nárok na návrat. Což by ale nemuselo vadit, když by smlouva vypršela v době kdy budeš ještě na RD. Ale to záleží samozřejmě na nich, zda by ti vyšli vstříc.
A jinak to jde- prodloužit smlouvu během MD či RD. Stačí dodatek ke stávající smlouvě.
Taky jsem teď podepsala prodloužení. Nabídl mi to zaměstnavatel sám od sebe. Jsem na RD.

Příspěvek upraven 14.01.20 v 13:14

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
574
14.1.20 13:13

No, to by udělal asi jen blázen nebo srdcař. On by se tím zavázal, že ti bude držet místo (roky a roky), a pokud by tak neučinil, musel by ti vyplatit odstupné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1974
14.1.20 13:14

Ano, to máte pěkný vztah když s tebou tak vycural. Proc si s tim souhlasila? U druhé mateřské vzniká opět nárok na dovolenou, takže něco by je to rozhodně stálo plus nějaký papirovani. Tvoje slovo, že se nebudeš chtít vrátit je sice hezký, ale kdyby došlo na lámání chleba a ty by si se chtěla vrátit tak ti to musí umožnit a nebo dát odstupny. Kdybych byla zamestnavatelem tak ti to neumoznim ač by sme měli jakkoliv krásný vztah :nevim: Se tě elegantně zbavil jestli to nevidíš.

Příspěvek upraven 14.01.20 v 13:33

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2906
14.1.20 13:17

Velmi šikovně vás vmanipuloval do nevýhodného postavení. Prostě vám v červnu skončí smlouva a hotovo. Proč by si měl komplikovat život?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.1.20 13:23

Proč jsi ten dodatek o prodloužení na neurčito rušila 8o Pochybuju, že ti teď budou chtít smlouvu prodloužit. Museli by ti proplatit dovolenou před druhou RD, na kterou by ti vznikl nárok. A navíc kdyby ses rozhodla vrátit, tak by ti buď museli držet místo a nebo by je to stálo dost peněz na odstupném.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12032
14.1.20 13:26

Hezky ti to vysvetlil :zed: co je, nebo neni fer si mel rozmyslet driv. I tak to snad bylo nespravedlive vuci ostatnim a ted je to jako vic nespravedlive?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12455
14.1.20 13:44

No, pěkně tě přečůrali. A ty jsi jim na to skočila. Prodloužit ti smlouvu můžou a taky nemusí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
630
14.1.20 14:15

S prodloužením smlouvy bych nepočítala. Myslím, že ti to dali dostatečně najevo, tím, že jste to zrušili. V době kdy to rušil, věděl přesně co dělá. Jednak by ti musel držet místo ( odstupný)a jednak by musel proplatit dovolenou před další mateřskou ( ne jen před první, ale i třeba desátou, kdybys chtěla deset děti)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.1.20 14:32

Ty jsi měla smlouvu na dobu neurčitou a podepsala na dobu určitou? Víš že jsi tim přišla i o případné odstupné? A teď Ti jde o mateřskou na druhé dítě? To byste ho museli mít rychle, aby ses vesla do 180 denní ochraně lhůty - ale to si raději over na CSSZ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5884
14.1.20 17:04
@Cenarius píše:
Velmi šikovně vás vmanipuloval do nevýhodného postavení. Prostě vám v červnu skončí smlouva a hotovo. Proč by si měl komplikovat život?

Asi tak. Proč by si měl komplikovat život ženskou, co dva měsíce po nástupu otehotni a ještě přemýšlí nad dalším těhotenstvím. Byt zamestnavatelem tak tě vyhodim raz dva.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
15.1.20 11:18

V souvislosti s dotazem zakladatelky - byla jsem od zari 2018 zamestnana u (staro)noveho zamestnavatele (respektive predtim jsem od zari 2017 ucila nove v jedne mezinarodni skole a mela smlouvu jen na rok, protoze na konci skolniho roku 2017/2018 se ta skola spojovala s jinou a dostali jsme nove smlouvy od noveho zamestnavatele - te nove sloucene skoly). Od zari 2018 mi tedy dali novou smlouvu, tentokrat na dva roky do srpna 2020 a ja mezitim otehotnela a odesla na MD. Ted jsem na RD a zajimala jsem se o proplaceni nevybrane dovolene, na coz mi bylo napsano, ze mi ji proplsti po vyprseni smlouvy v srpnu 2020 anebo, pokud by smlouva byla prodlouzena, az po opetovnem nastupu do prace. Jenze ja si nemyslela, ze by bylo realne, aby prodlouzili smlouvu nekomu, kdo tam uz realne vic jak rok nepracuje…zazili jste nekdy situaci, kdy by se toto stalo? Byla by to senzace, ale nechci vypadat jako blbec, abych se na to vubec ptala, treba to ta ucetni jen napsala z nejakeho paragrafu ocitovane a nepremyslela o tom, ze vlastne v me situaci je prodlouzeni asi nepravdepodobne. Zeptali byste se na to vubec nebo jsem uplne mimo misu s takovym dotazem? Pro ne z toho prece neplyne zadna vyhoda mi smlouvu prodlouzit, jen by mi museli drzet misto :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
5884
15.1.20 11:34

Za mě ti určitě smlouvu neprodlouzi. Nema to pro ně žádnou výhodu. Ale klidně se zeptat muzes.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12455
15.1.20 12:07

Smlouvu ti prodloužit nemusí, jinak nejlepší je dovolenou čerpat mezi mateřskou a nástupem na rodičovskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1974
15.1.20 12:23

O dovolenou sis měla požádat před nástupem na RD, takto ji dostaneš až ti skonci smlouva. Ne oni z toho žádnou výhodu nemají spíš naopak. Kdyby si šla na 2 mateřskou tak ti vznikne opět nárok na dovolenou, takže pro ně peníze navíc. Musí ti držet místo, když ho nebudou mít tak odstupny, takže další peníze. S prodloužením bych moc nepočítala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama