Lze rezervační poplatek při koupi domu zahrnout do hypotéky?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Julipek
Kecalka 115 příspěvků 24.02.18 16:46
Lze rezervační poplatek při koupi domu zahrnout do hypotéky?

Zdravím,
mám prosbičku ohledně rezervačního poplatku při koupi domu.
S partnerem se nám velice líbí jeden domeček. Jeho cena činí 2 900 000,– + provize.
Rezervační poplatek (v tomto případě je to i samotná provize) činí 120 000,–.
Jde tento rezervační poplatek zahrnout do hypotéky?

Moc děkuji za názory

Reklama

Reakce:

Mallorka
Závislačka 2948 příspěvků 24.02.18 16:56

Ne, nejde to.

selia
Ukecaná baba ;) 1887 příspěvků 24.02.18 16:57

100% hypo stejne uz neni, a cena se urcuje odhadem. Ale je fakt, ze odhad pro ucely hypoteky vetsi nez kupni cena nebyva, a jestli bude rezervace soucasi kupni ceny zavisi od toho, jak to bude napsano ve smlouve. Muze tam byt 3 200 000, s tim, ze cast ceny se zapocita oproti rezervacnimu poplatku.

ebroker777
Povídálka 39 příspěvků 24.02.18 17:03

Rezervační poplatek - ano, provize - většinou ne

Julipek
Kecalka 115 příspěvků 24.02.18 17:07
@ebroker777 píše:
Rezervační poplatek - ano, provize - většinou ne

Mě bylo řečeno, že rezervační poplatek je v tomto případě zároveň provize.
Hypotéku budeme řešit přes stavební spoření, takže momentálně 120 tis. k dispozici nemáme.

Míša 95
Zasloužilá kecalka 789 příspěvků 24.02.18 17:12

Ano, my to tak taky měli

Vrtacka
Kecalka 469 příspěvků 24.02.18 17:47
@Julipek píše:
Mě bylo řečeno, že rezervační poplatek je v tomto případě zároveň provize.
Hypotéku budeme řešit přes stavební spoření, takže momentálně 120 tis. k dispozici nemáme.

Když budete mít v textu kupní smlouvy (před tím rezervační smlouvy), že „rezervační poplatek je součástí kupní ceny“, pak se bere, že to zaplatit lze. Otázkou je, k čemu Vám to bude. Pokud nemáš druhou nemovitost do zástavy, lze hypotékou financovat 90% odhadní ceny. Může se tak lehce stát, že je to úplně k ničemu. Ale neznám všechny detaily, nebudu vynášet soudy.

To hypotéku přes stavební spoření zavání průšvihem. Pokud to znamená, že budete mít překlenovák (meziúvěr) zajištený nemovitostí, je to v podstatě podraz na dlužníky. Tváří se to hezky, ale je to značný problém. Stačí si najít nějaké diskuzní vlákna zde, kde se nešťastníci snaží tohodle zbavit. Je to skoro nemožné pro období první fixace.

Tak pozor :think:

Nimie
Generální žvanilka 24657 příspěvků 24.02.18 18:04
@Julipek píše:
Zdravím,
mám prosbičku ohledně rezervačního poplatku při koupi domu.
S partnerem se nám velice líbí jeden domeček. Jeho cena činí 2 900 000,– + provize.
Rezervační poplatek (v tomto případě je to i samotná provize) činí 120 000,–.
Jde tento rezervační poplatek zahrnout do hypotéky?Moc děkuji za názory

Provize ani rezervační poplatek nejsou součástí kupní ceny a tedy nemohou být zahrnuty do hypotéky. Rezervační poplatek teoreticky jde zasmluvnit jako že je to kus kupní ceny, ale jednak hypotéka stejně závisí na odhadu (a ten většinou na RP kašle) a jednak to není vůbec obvyklé. Provize je zcela jiný poplatek, nepatří prodávajícímu, ale RK. Navíc je provize jinak zasmluvněná a RK na něj má často nárok až po úspěšném prodeji, což jde úplně mimo banku.

Mimochodem, doporučuju k přečtení
A mějte na paměti, že takové rezervace uzavřené mezi RK a kupujícím často nezaručují (pro vás) vůbec nic, protože prodávajícího tím k ničemu nezavazujete. Ještě když navíc to máte jako provizi, která je ve spoustě případech nelegálně vymáhaná předem jako „rezervační poplatek“, se kterým ale RK oficiálně nesmí nakládat a ve skutečnosti nemůže kupujícímu zaručit, že nemovitost bude jeho.

Tichošlápek
Echt Kelišová 9102 příspěvků 24.02.18 19:05

U nás to možné nebylo. I ve smlouvě s bankou bylo napsáno, ze rezervační poplatek je nutno složit v hotovosti. Zeptejte se konkrétně u poskytovate­le úvěru

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Do první třídy jedině s kvalitní aktovkou. Víte, na co si dát při výběru pozor?

Prázdniny pomalu končí a blíží se začátek školního roku, pro mnohé děti... číst dále >

Články z Expres.cz

Zdravotní stav Menzela se nezlepšuje, jaké změny provedla jeho žena Olga?

Kolem režiséra Jiřího Menzela (80) je opět rušno, podle dostupných informací... číst dále >

Vondráčková promluvila o rozchodu s Plekancem: Bylo to překvapení!

Když Tomáš Plekanec před týdnem prostřednictvím sociálních sítí informoval,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Chození naboso je nový trend. Není však pro každého

Stále více lidí mění klasické boty za tzv. bosou obuv s tenkou podrážkou,... číst dále >

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí... číst dále >

Reklama