Studium VŠ nebo VOŠ na sestru při dětech?

559
2.2.21 07:22

Lze studovat VŠ nebo VOŠ na sestru při dětech? Bez praxe

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda je možné při dětech vystudovat na zdravotní sestru? Mám 2 děti, teď jsem na mateřské s 5 měsíčním. Je mi 30. Střední mám zdravotnický asistent, teď praktická sestra. Po škole jsem jen půl roku pracovala v nemocnici, kde mě to odradilo na několik let. Pak po mateřské s prvním půl roku v lázních jako sestra a to je vše. Tam mě to moc bavilo, práce byla pohodička, ale strašně mizerné peníze. A teď s posledním dítětem už vážně přemýšlím co potom… Praxi nemám v ničem nic moc. Dělala jsem veterinární sestru 2 roky, operátorku a asistentku. Nijak zdatná v administrativě nejsem, vůbec nevím, co potom budu dělat. Klidně bych se ráda dala na nějakou školu, ale nevím, absolutně kam a jestli se zdrávka dá zvládnout bez té praxe. Upřímně mě děsí představa nočních směn a základního platu, když budu začínat od začátku. Ale nevím, co jiného dělat.. Jaký obor.. V testech mi vychází, že mám dělat právě něco takového. Ráda pomáhám, jsem empatická..kdybych v tom byla šikovná, ráda bych klidně seděla i v kanceláři 😁 nebo na recepci. Nebo je lepší se učit třeba jazyk? Omlouvám se, jestli je to trochu zmatečný, syn na mě mluví a já nenapíšu souvislou větu… Díky moc :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1823
2.2.21 07:40

Jestli to myslíš tak, že nemáš praxi a bojíš se náročnosti studia, tak to bych neřešila. Většina lidí chodí na VŠ hned po SŠ, praxi mají vůbec žádnou a zvládnou to. Ale jestli to myslíš tak, že chceš zdravotní školu, kde nebude v rámci studia i praxe, tak to ani omylem. A pokud nevíš, co se sebou, tak kromě toho, co tě baví, bych se díval A i na praktickou stránku věci. Plat (pokud musíte resit) a hlavně pracovní doba. S dětma bych dvanáctky, noční atp určitě nedělala. Ja.se teď taky placam v tom, co budu po RD dělat, a snažím se najít něco s co nejsilnější pracovní dobou. Žádné noční, víkendy, žádné směny…prostě abych byla pořád co nejvíc s dětmi, aby nemuseli trávit celý den v institucích. Což u zdravotní sestry dost jistě budou, pokud nemá vhodnější pracovní dobu manžel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
559
2.2.21 07:48

@Midaku také nechci směny, víkendy.. Myslela jsem, že jako diplomovaná sestra bych měla třeba větší možnosti. Ambulance apod… To studium jsem myslela tak, že když jde někdo studovat s praxí, tak mu ji prý mohou uznat zpětně.. Ale já s dětma prostě 2300 hodin neplacené praxe nedám.. Tak jestli je třeba nějaká jiná možnost, jestli někdo poradí.. Třeba to nechat až po mateřské, nechat se zaměstnat a mít to jako praxi…? Jsem celkem nadšená jít pro, něco studovat. Být něco víc, než jsem teď.. Přilepšit si platově. Nejsme na tom finančně zas tak nic moc.. Jinak děti jsou na mě, školka, pak škola.. Manžel jezdí do práce kolem 6h a vrací se jak kdy. Mám to pak s prací těžký…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34710
2.2.21 07:51

Na zdravotních školách je hodně praxe, která je povinná, nijak ji neobejdes a nikdo Ti nedopise ani den navíc, když nebudeš moct k vůli dětem přijít. Zvaž, jestli máš dostupné hlídání.

Zdravotnictví jsou příbuzné sociální služby a speciální pedagogika. Obojí je široký pojem, ale v těchto oborech, myslím, práci najdeš. O platech si iluzi nedělej, ale myslím, že na hodně místech je šance rozumné pracovní doby..

Co se týče jazyků, lidí, kteří dnes umí dobře anglicky, je dostatek. Tam je velká konkurence. Certifikáty C si v naší jazykovce dělají některé děti už v 11 letech, na gymplu mají možnost na tom vyšším stupni, takže než ukončí základní vzdělání. Pokud chceš zvýšit možnost uplatnění, je vhodné umět na dobré úrovni ještě druhý jazyk. Žádaná je němčina, španělština, italština a ruština.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1823
2.2.21 07:55

@Katka372 no to co jsi psala, ti téměř jistě jako praxi neuznaji. A delat skolu s tal rozsahlou praxi i s dětma je podle mě sebevražda. Ale jak jsi psala od můžeš se zkusit někde nechat zaměstnat a počítat si to jako praxi. Ale předem si na škole zjistí, jestli to takto umožňují. A předem si zjistí i případného zaměstnavatele. Ono je všichni se do toho hrnou a navíc někde to prost nejde, je tam požadavek na už ukončené vzdělání. Takže mít třeba směny, studium, děti… jen proto, abys pak směny mít nemusela… A nebo si domluv víkendovou praxi. To za celé studium ty hodiny dohromady snad dáš. Pokud teda manžel o víkendech nepracuje. Ale to je zase o tom, jestli si zabrat všechny víkendy na x let dopředu prací… mně taky lákal zdravotnický obor, ale ta praxe je právě důvod, proč do toho nepůjdu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34710
2.2.21 07:55

@Katka372 Na VOŠ si můžeš nechat část praxe uznat v práci, ve které aktuálně jsi, ale že by Ti uznali praxi před dětmi, s tím moc nepočítej. Zdravka je hlavně o té praxi a zdokonalování se. Mám v blízkém okolí dva případy, co VOŠ zdravotnický obor studovaly. Jedna taky později po maturitě, mezitím byla v práci jinde.
Obecně platí, že cokoliv, třeba nějakou zkoušku, mohou uznat jen tři roky zpět.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
559
2.2.21 07:58

To mě mrzí, štve mě že jsem si ji nedodělala hned po škole :-( samozřejmě všechny víkendy za rodinu nevyměním, takže asi nic…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34710
2.2.21 08:01

@Midaku Ano, přesně. Navíc bych v ordinaci nechtěla potkat zdravotní sestru, která injekce píchala jen teoreticky, doma u počítače.
Jinak příbuzná byla zaměstnaná na specializovaném pracovišti po maturitě na zdravotním asistentovi s tím, že souběžně s nástupem do práce nastoupila na VOŠ. Zaměstnavatel s ní uzavřel smlouvu, že dostuduje v řádném termínu. Praxe v práci jí uznali jen část. Musela ještě projít jiná oddělení s jinou specializací. Nikdo jí neodpustil ani hodinu. A ještě se musela účastnit interních školení, kam ji poslal zaměstnavatel.

S dětmi by to nešlo ani náhodou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1823
2.2.21 08:04

@Pears206 až takhle přesně informace teda nemám, ale jen to podtrhuje to, co jsem už psala. Zdravka je prostě bohužel jedna z těch škol, která se s dětmi dá udělat jen velmi těžko. Zas na druhou stranu známá dělala s dítětem medicínu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
559
2.2.21 08:05

@Pears206 injekcí jsem na veterině napíchala spoustu. A co jsem pracovala v lázních, tak jsem píchala injekcí za den taky spousty. Lidé si mě chválili. Takže tak to zas není. Ale jinak praxe, kterou potřebuji ke studiu prostě chybí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2596
2.2.21 08:06

To je zrovna úplně dementní systém studia. Já to v půlce vzdala. Chtěla jsem si dodělat VŠ, abych měla lepší práci a abych se uživila, šla jsem na dálkový a u toho brigáda. Jenže - té praxe se strašně moc, nedalo se to skloubit, plus ještě se učit. Výhodu měly holky, co dělaly v nemocnici - praxi si vždycky někde nechaly potvrdit a taky se jim počítala ta ze zaměstnání. Smůla je, že jsem té praxe odchodila půlku, nebylo to žádný flákání a vylívání bažantů, nebo stlaní postelí, ale práce na směny se vším všudy, nicméně tuhle praxi by mi neuznali v zaměstnání :zed: a třešnička byla, když jsem za každý den té praxe musela já zaplatit nemocnici. Pak jsem se na to vyprdla, nebyla jsem schopná to stíhat a uživit se.
Nicméně je to pěkný obor a třeba se k němu někdy vrátím, i když hledám jiné alternativy než dřít v nemocnici, chodit na směny a pak dostat tu chabou výplatu. Na ambulanci to u nás je bez šance, to musíš mít konexe nebo románek s někým zhora.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34710
2.2.21 08:15

@Petula306 Tak zkušenost v rodině mám jinou. Jiná příbuzná našla místo po pár letech v jinem oboru na ambulanci ve vojenské nemocnici.Pred tím měla vystudovaneho toho asistenta, praxe v oboru skoro nic. Svobodná, bezdetna. Ze dne na den se sbalila a odjela do Prahy bydlet na ubytovnu. Práci si našla na inzerát. Nenápadná holka z Moravy. Ošetřovala celebrity. Souběžně taky ale nastoupila na VŠ. Teď už se posunula, je na dětském kardiocentru v Motole. Ta první je na dětské onkologii. Obě říkají, že jsou tam nejen dobré peníze, ale taky spousta dovolené a benefitů od zaměstnavatele, protoze jde o psychicky náročnou práci. Dá se to skloubit i s dítětem, jedna z nich už má. Akorát musí počítat s tím, že sem tam musí odslouzit nějakou odpolední a noční, ale vyvažuje to velká část volných dnů. Podle mě je to hlavně o tom času, který studiu chceš a můžeš obětovat.

Ale chápu, že někde v malém městě a oblastní nemocnici takové šance nejsou :nevim:

Příspěvek upraven 02.02.21 v 08:17

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15138
2.2.21 08:17

@Petula306 To se za praxi nemocnicim plati? 8o Ziju asi v naivni predstave, ze praxi zajistuje skola a studenti ji vykonavaji pod dozorem pedagoga :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2596
2.2.21 08:17

@Pears206 no jo, tak v Praze je to úplně o něčem jiným než v Šumperku, to se nedá srovnat. Tady u nás máš navíc ještě úplně stejnou práci jako sestra s vyšším vzděláním, ale samozřejmě miň peněz.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34710
2.2.21 08:18

@cecetka Pokud studuje dálkove, někdo si to může účtovat. Za studenta v denním studiu platí škola, a to i v jiných oborech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat