Lze vymazat informace o mě z netu, když už nepodnikám?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

bigl
Ukecaná baba ;) 1491 příspěvků 17.08.18 21:56
Lze vymazat informace o mě z netu, když už nepodnikám?

Možná někdo z vás umí poradit. 6 let jsem podnikala, teď mám už 3 roky pozastavenou živnost a asi s tím už ani nezačnu.
Vadí mi, že pokud se mé jméno zadá do googlu, pořád o mě vybíhají informace, hlavně má adresa a tak. Na portálech rejstrik.penize.cz, rjstrik.finance.cz apod.
Dá se s tím něco dělat? Poprosit nějakého ajťáka?
Nebo stačí, že tu živnost úplně zruším a zmizí to samo?
Díky za rady.

Reakce:

Ou
Kelišová 5156 příspěvků 17.08.18 22:01

Ne, takhle to nefunguje.

Ony weby čerpají z živnostenského rejstříku, který je ze zákona veřejný. Po čtyřech letech od ukončení živnosti bude budou data přesunuta z veřejné části do neveřejné.

Pokud jste i v obchodním rejstříku, tak tam si můžete podat žádost o výmaz.

https://portal.pohoda.cz/…o-rejstriku/

_0812_
Zasloužilá kecalka 598 příspěvků 17.08.18 22:03

Místo pozastavení jí úplně zruš a pak zkus požádat o výmaz z rejstříku. Spíš se ale poptej přímo na živnostenském úřadě

eumedon
Extra třída :D 13612 příspěvků 18.08.18 16:36
@bigl píše:
Možná někdo z vás umí poradit. 6 let jsem podnikala, teď mám už 3 roky pozastavenou živnost a asi s tím už ani nezačnu.
Vadí mi, že pokud se mé jméno zadá do googlu, pořád o mě vybíhají informace, hlavně má adresa a tak. Na portálech rejstrik.peni­ze.cz, rjstrik.finance.cz apod.
Dá se s tím něco dělat? Poprosit nějakého ajťáka?
Nebo stačí, že tu živnost úplně zruším a zmizí to samo?
Díky za rady.

Tak když zadám své příjmení na portále rejstrik.penize.cz, tak kromě lidí se stejným příjmením tam vyjede taky název, IČO a adresa s. r. o., kterou jsem úspěšně zlikvidoval v roce 2002, s tím, že je to zaniklý subjekt, vyjede tam moje funkce člena dozorčí rady velké dopravní společnosti, provozující MHD, kterou jsem měl, protože jsem byl jedno volební období členem zastupitelstva krajského města, včetně tedy mé tehdejší adresy trvalého pobytu, vyjede tam moje současná adresa a IČO s tím, že jsem podnikatel (stav - Zrušeno - nezjištěno).

@Ou @_0812_ Na rejstrik.penize.cz je celá moje podnikatelská historie i funkce v dozorčí radě, kterou jsem vykonával někdy mezi roky 1994 a 1998. Jsem tam, i když jsem společnost zlikvidoval, živnost zrušil a členem dozorčí rady té společnosti už přes 20 let nejsem.

bigl
Ukecaná baba ;) 1491 příspěvků 18.08.18 22:50

@eumedon Tos mě teda moc nepotěší. A co zkusit zažádat o ten výmaz? My jsme teď mimo ČR ale po návratu to zkusím zjistit. Já mám pravé ještě celkem nezvykle příjmení a v kombinaci s mým jménem ( celkem běžným) jsem asi jediná, takže tam vyběhnu jen já. A prave mi vadí ze tam mám svou adresu.
A taky si mě díky tomu vyhledal jeden nepříjemný anonym co mi píše prasárny na sluzebni mail.

eumedon
Extra třída :D 13612 příspěvků 19.08.18 08:35
@bigl píše:
@eumedon Tos mě teda moc nepotěší. A co zkusit zažádat o ten výmaz? My jsme teď mimo ČR ale po návratu to zkusím zjistit. Já mám pravé ještě celkem nezvykle příjmení a v kombinaci s mým jménem ( celkem běžným) jsem asi jediná, takže tam vyběhnu jen já. A prave mi vadí ze tam mám svou adresu.
A taky si mě díky tomu vyhledal jeden nepříjemný anonym co mi píše prasárny na sluzebni mail.

Zrušit živnost a poté, co tvé údaje budou odstraněny z veřejného seznamu, požádat provozovatele těch serverů o odstranění těch údajů z jejich databáze. To by šlo.

O výmaz z živnostenského rejstříku požádat nemůžeš, dokud máš živnost. O výmaz z živnostenského rejstříku žádáš tak, že zrušíš živnost (nestačí oznámit její pozastavení).

A dokud tyhle databáze čerpají z veřejných seznamů, tak myslím nic neporušují: To, co v nich lze najít, lze najít i ve veřejném seznamu, vedeném ze zákona.

Ale jakmile nejsi ve veřejném seznamu, tak možná porušují GDPR, pokud dál vedou a dokonce zveřejňují osobní údaje, které nejsou ve veřejném seznamu, když k tomu nemají zákonný důvod.

Já jsem to dosud neřešil. Vyhledávat, o všecko má vyvěšenou mou dávno neplatnou adresu z doby, kdy jsem ji sám zadával na tyto servery a žádat všecky o stažení by asi bylo nad moje síly.

To máš stejné s realitkami, když prodáváš nemovitost. Uzavřeš smlouvu s jednou realitkou, ta tvou nabídku vyvěsí na svou nástěnku a web a pár dalších realitek ji bez dovolení a ptaní zkopíruje a vyvěsí na svou. Když nemovitost prodáš, tak to oznámíš té realitce, se kterou máš smlouvu. Ta tvou nabídku sundá, ale ty ostatní, které nabídku bez dovolení a ptaní zkopírovaly, ji tam budou mít vyvěšenou ještě měsíce. Kupec se pak třeba bude divit, proč mu jeho nemovitost někdo pořád okukuje a případně má ve schránce, že ji koupí.

Pokud se týče té dopravní společnosti, tak moje angažmá v dozorčí radě tam bude zapsáno až do konce světa, tedy v úplném výpisu. To by ji to město muselo zrušit s likvidací a požádat o výmaz, což se nestane. Je tam moje adresa baráčku, který jsem dávno prodal a už tam nebydlím.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rebečina křídla: Příběh Rebeky, která trpí nemocí motýlích křídel

O nemoci motýlích křídel v poslední době slýcháme stále častěji. V čem... číst dále >

Jak bojovat proti vzniku potravinové alergie u dětí – pomůže hypoalergenní mléko?

Stále častěji se setkáváme s nešvarem zvaným alergie u dětí. Riziko jejího... číst dále >

Články z Expres.cz

Tenisová hvězdička Siniaková: Zbožňuje Rusko, fandí jí tajemný přítel!

Po dramatickém zápasu s Američankou Keninovou je z ní v podstatě národní... číst dále >

Láska Pavly Tomicové: Manžel je pro ni muž života, ten jí to stále dokazuje

Nejusměvavější, nejzábavnější, nejrytmičtější a nejpřekvapivější. To je... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu,... číst dále >

Deset let jsem tajila lupénku, protože jsem se styděla, říká moderátorka

Britská moderátorka a fashion blogerka Louise Roe (36) veřejně přiznala, že... číst dále >