Lze zařadit čtyřleté dítě do předškolní třídy? Vaše zkušenosti.

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
12.11.21 08:50

Lze zařadit čtyřleté dítě do předškolní třídy? Vaše zkušenosti.

Zdravím všechny rodiče a prosím o Vaše zkušenosti s podobnou situací.

Syn je narozený začátkem prosince, čili budou mu zanedlouho 4 roky. Zdá se mi celkem chytrý, chtěla bych ho od příštího školního roku umístit do třídy předškoláků ve státní MŠ. Řešil jste někdo něco podobného a s jakým výsledkem? Je třeba posudek ped.-psych. poradny, pediatra…?

Uvažuji možnost, že by nastoupil do první třídy v těch necelých šesti letech, proto bych ráda volila třídu předškolních dětí, kde se jim učitelky systematicky věnují. A kdyby do školy nakonec nešel, dá si to dva roky po sobě, což snad nevadí.

Pro představu napíšu co umí.

Počítání - sčítá a odčítá z hlavy, nepoužívá prsty, nikdy nepoužíval a hlavně se neplete. Zvládne příklady typu auto píchne jedno kolo, kolik zbyde (tj. bez čísel) ale i zápis číslicemi (ty zná, ač je sám nepíše), to vidí třeba 2+3 a z vybere k tomu lísteček s pětkou. Dělá to rychle a suverénně. Rovněž pozná množství kusů od 1 do 4 jen pohledem, od 5 dál počítá. Když počítá třeba kartičky pexesa, napočítá do 20 a nesplete se. Umí i dělit nižší jednotky a dokonce se zbytkem (mám pět fix, dám ti dvě, dvě si nechám a jedna zbyde). Myslím, že částečně chápe i zlomky (to jsem zjistila při krájení těsta).

Umí tvary, ne jen vyjmenovat, ale např. ubrousek je čtverec, přehnu ho mám obdélník, přehnu ho napříč a mám trojúhelník.

Logika - co nepatří do řady, seřadit vzestupně/sestupně, dětské sudoku. Pexeso a člověče nezlob se hraje od 3 let. Nyní umí i kvarteto, logické hry pro starší děti. Když mu řekneme, že je na to ještě malý, tím spíš se to chce naučit :)

Určuje pravá/levá, orientace v prostoru, čase. Dny v týdnu (zítra, pozítří), měsíce, roční období.

Jemná motorika: sám kreslit moc nechce, ale když mu dám nějaké grafomotorické cvičení, je to docela dobré (na to, že téměř vůbec ručičku netrénuje). Stříhá taky jednou za čas ale dobře. Lepí dobře, navleče korálky.

Fonematický sluch - naučili jsme asi bezděky při trénování s dcerou předškolačkou, které to moc nešlo. Ač napsaných pozná jen pár písmen, identifikuje hlásku na konci a začátku slova. Dokonce tak, že vymění za jinou a řekne, jak by to pak znělo. Vytleská slovo.

Sociálně je zdatný, komunikativní, empatický. Je mírný ale dovede se i ohradit. Má rád lidi a zajímají ho.

Slušná paměť na zážitky i říkanky, hezky přednáší. Výslovnost správná (zkontrolován 2 logopedy), chybí zatím R, Ř. Mluví od roku a čtvrt, bohatá slovní zásoba. Občas chybně časuje nebo chybná syntaxe (vezmul jsem si, já chci si dát…)

Pro úplnost v čem zaostává: pohybové dovednosti. Jezdí sice od 3 let na kole, ale je celkově méně obratný než vrstevníci a častěji padá. Hází a chytá míč. Běhá pomaleji než jiné děti. Od miminka měl o něco zpomalený motorický vývoj (Vojtova metoda, lezení 11 měsíců, chůze 15 měsíců).

Na noc má ještě plenku, vždy je několik týdnů suchá ale pak zase počůraná. Podle dětské lékařky v pořádku až do 5 let.

Taky se neumí moc kulturně najíst (chce už používat příbor a moc to nezvládá) :)

Budu ráda za Vaše zkušenosti a názory!

Vkládám anonymně - detailní údaje o dítěti. Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
450
12.11.21 08:58

Zeptala bych se ve školce, jestli by to umožnili. Taky by záleželo, kolik budou mít předškolních dětí ten rok.
Kontaktovala bych PPP. Když tak poradí a z PPP budeš muset mít papír, kdyby jste chtěli školu předčasně. I do školky může mít IVP, aby se mu věnovali jinak než ostatním. Ale jestli to budou dělat a jak moc, taky záleží na školce a na konkrétní učitelce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
65238
12.11.21 09:00

Na dřívější nástup do školy potřebuješ posudek ppp.ale to až na školu. jinak stačí zajít za vedením školky a požádat o umístění mezi starší a pokud mají kapacitu, tak ti vyhoví. Já to řešila, i když byl syn narozen na konci srpna.oni ho chtěli nechat mezi mladšími, ale nakonec díky posudku vse proslo.. přesne jak u Tebe, chytrý, bystrý, ale třeba pohybové dovednosti zaostávají. Ale holt nemůže každý umět všechno :palec: jinak teď už je vše v druhé třídě, učitelka v první ho zaměstnávala bokem, jinak by se nudil.. ale u nás stačila spolupráce s učitelkou, ta to vzala úplně krásne a rozvíjí ho tam, kde je potřeba a nekara za pohybové nedostatky :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9005
12.11.21 09:04

Ahoj. No jsou různé školky a třeba v některých jsou děti rozděleni na mladší a starší a a v těch starších jsou jakože předškoláci ale jso i tam i 5 leté děti tak že některé děti jsou v předškolácích roky. Něbo někde jsou čistě předškoláci nebo někde je smíšený kolektiv a předškoláci mají ještě navíc vlastní cvičení přeškoličku atd.
To si zjisti v dané školce jak to tam mají, ale myslím že zařazení v 5 letech do přeškoláků by problém být neměl kdyžtak tam bude chodit 2 roky.

Jinak pak v 5 letech po 5 leté prohlídce dostanete žádanku do PPP a tam posoudí jeho vývoj a a dají kdyžtak souhlas. Jen si musíš uvědomit, že dnes je dost častý zrejména u kluků odklad a to i v případě že jsou děti narozené na podzim. To pak znamená že by byl o 2 roky mladší než jiní kluci a tam pak je obrobský rozdíl v té hrubé motorice, síle atd. Škola není jen o vědomostech a zejména u kluka by tohle mohl být teoreticky hendikep. Kor když je v té hrubé motorice slabší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1144
12.11.21 09:08

Gratuluju k sikovnemu ditku! Hlavně asi matematicky (zajimaly by mě ty zlomky u testa:-)). Jinak mi připadá odpovídající věku (leda že by se úroveň dětskych schopnosti postupně snižovala, což je díky trendům možné). Je videt, že se mu hodně venujete a máte ho radi, právem jste pyšní rodice. Zvaz, jestli mu chceš ubrat kousek bezstarostného dětství (osobně ho vidim spíš na nadane dítě zaměřené později ve specializované škole či třídě).

Především si zjistí, jaké jsou zákony ohledně umisťování děti do vzdělávacích zařízení, jsou tam také určitě věkové hranice.
Trosku mám pocit, že se za chvíli bude nudit i v té přípravce. ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2190
12.11.21 09:08

Já se na to u nás osobně neptala… je to taková domněnka, stejně se nejvíc dozvíš u vás. Ale už teď u nás mají ve druhé třídě několik předškoláků, kteří se do třetí třídy nevešli a dostávají svoje předškolní úkoly apod. Plus, pokud chce někdo z mladších dětí pracovat s nimi, učitelky jim to taky dají. Takže u nás si myslím, ze by to vlastně vůbec nebyl problém. U nás by stačilo nejspíš požádat paní učitelky, aby k dítěti přistupovali jako k předškolákovi. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79489
12.11.21 09:11
@Anonymní píše:
Pro úplnost v čem zaostává: pohybové dovednosti. Jezdí sice od 3 let na kole, ale je celkově méně obratný než vrstevníci a častěji padá. Hází a chytá míč. Běhá pomaleji než jiné děti. Od miminka měl o něco zpomalený motorický vývoj (Vojtova metoda, lezení 11 měsíců, chůze 15 měsíců).

No, z tohoto důvodu bych o předčasném zaškolení neuvažovala, to, že se jeví jako chytrý je jedna věc, ale tohle je obrovské minus pro fungování v kolektivu, plus ho umocníš tím, že bude o rok až 2 mladší, než ostatní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
370
12.11.21 09:12

U nás to jde. Mám 4 leťáka u předškoláků. Narozený 19.12.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18255
12.11.21 09:16

@ludmilaadamkova ano, to si taky říkám, když pak bude v necelých 6 a vedle něj o hlavu větší kluk co má třeba už 7,5 roku. To teď zažívám s dcerou, která je v první třídě, je hubená, nejmenší a vypadá že zabloudila ze školky. Intelektuálně tak průměr, možná trochu pod. Narozena v srpnu, žádali jsme o odklad a zamítli ho. Skutečně vypadá mezi spolužáky jak mimino, co chvíli ji někdo smete, porazí.

U nás v MŠ je to tak, že nyní syn chodí už druhým rokem do třídy pro děti 3-5 let. Pětiletí a šestiletí jsou v čistě předškolních třídách. Takže příští rok by formálně nárok na předškolní třídu neměl a @marcela-matej ano, je zde hodně dětí. Velký přetlak hlavně předškoláků, letos dokonce otevřeli další předškolní třídu (hodně dětí mělo odklad skrze covid).

@ludmilaadamkova no právě v jeho pěti letech je pozdě začít to řešit, to už by měl být od září mezi předškoláky, narozený v prosinci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18255
12.11.21 09:21

@Takco Pekla jsem martinské rohlíčky :) Rozválela kruh, překrojila na polovinu, čtvrtiny, osminy…stál u mě, komentoval a srovnával to s výsečemi pizzy tak mi přišlo že to chápe. Ale nevím :D
Ne nevěnujeme se právě moc :? Od narození se jen veze, většina všeho se točí kolem starší dcery. Učí se spontánně a snadno, to třeba od dcery moc neznám. Vím, že by se děti neměly porovnávat ale stejně mi to nedá.

@Ladiabola děkuji za sdílení zkušenosti a jak jste toho prosím dosáhli?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9005
12.11.21 09:22
@Amandine píše:
@ludmilaadamkova ano, to si taky říkám, když pak bude v necelých 6 a vedle něj o hlavu větší kluk co má třeba už 7,5 roku. To teď zažívám s dcerou, která je v první třídě, je hubená, nejmenší a vypadá že zabloudila ze školky. Intelektuálně tak průměr, možná trochu pod. Narozena v srpnu, žádali jsme o odklad a zamítli ho. Skutečně vypadá mezi spolužáky jak mimino, co chvíli ji někdo smete, porazí.

U nás v MŠ je to tak, že nyní syn chodí už druhým rokem do třídy pro děti 3-5 let. Pětiletí a šestiletí jsou v čistě předškolních třídách. Takže příští rok by formálně nárok na předškolní třídu neměl a @marcela-matej ano, je zde hodně dětí. Velký přetlak hlavně předškoláků, letos dokonce otevřeli další předškolní třídu (hodně dětí mělo odklad skrze covid).

@ludmilaadamkova no právě v jeho pěti letech je pozdě začít to řešit, to už by měl být od září mezi předškoláky, narozený v prosinci.

Jo chápu.. já jsem to myslela tak že ted by jsi zařídila tu předškolní třídu a že by tam najisto od září nastupoval (u nás by to nebyl problém i bez PPP) Ale někde třeba ano a tak tedy potom tu PPP řešte už ted aby ti ho do té předškolní vzali a když už bude v přeškolní pak se uvidí, zda by šel o rok dříve do školy nebo ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18255
12.11.21 09:24

@Kamkam Tohle mě taky napadlo, požádat paní učitelky zda by mu nedávaly nějaké pokročilejší úkoly. Samy učitelky vícekrát zmiňovaly, že si jim zdá hodně chytrý. Ale vidím, co dá práce aby zvládly všechny děti, mají tam dost těch tříletých mrňousů, k tomu pár kluků divochů a určitě to nemají snadné. Navíc syn by asi řešil, proč má jako nějaký spec. zadání když ostatní dělají jiné…což by se právě mezi těmi předškoláky odbouralo, dělal by to co oni bez zaváhání. Nicméně děkuji za názor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13720
12.11.21 09:29

A socialne je na tom jak? Zvladne se mezi o rok-dva starsima prosadit?
Vyhledava sam od sebe starsi deti a rozumí si vic s nima? Oni ho berou mezi sebe?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18255
12.11.21 09:30

@j.a.n.i1 děkuji za názor. Určitě kdyby pak došlo na nějaké honičky a strkanice (což zřejmě mezi chlapci dojde), byl by první kdo padne jak hruška! Jak píšu výše, zažívám aktuálně s dcerou, malou výhodou je, že holčičky se tak nervou :lol:
Na druhou stranu, bude do skoro 7 let ve školce mezi dětmi, které s prominutím neudělají rovnou čáru (a jsou bohužel takoví v předškolácích), aby tak nedošlo ke ztrátě motivace k učení - na to mne upozorňovali v PPP s dcerou, když jsem chtěla odklad. Že je namotivovaná na školu a další rok v MŠ by mohl vyloženě uškodit právě právě kvůli ztrátě motivace a v málo podnětném prostředí. A už teď po dvou měsících ve škole vidím, že to byla pravda - dcera musí makat ale posouvá se hodně.

Vidím, že už nejsem anonym :mrgreen: nevadí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18255
12.11.21 09:34

@Elen8 ano, to zvládá dobře. Nikdy neměl třeba separační úzkost a přišlo nám trochu zvláštní, že na nás nebyl nijak moc fixován. Ani na mě jako na mámu. Kontaktní a mazlivý začal být až kolem 3. roku. Ale určitě není citově nějak oploštěný, dobře čte emoce druhých. V poslední době s tím přestal, ale dost dlouho se bavil s úplně cizími lidmi na ulici když ho něčím zaujali. Starší děti ho berou, umí dobře komunikovat. Jestli přímo vyhledává starší neumím říct, on bere co zrovna je a nemá s tím problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat