Lze změnit příjmení nenarozeného dítěte na matrice?

6
18.7.21 07:21

Lze změnit příjmení nenarozeného dítěte na matrice?

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli jste někdo řešil v průběhu těhotenství, jestli lze změnit zápis příjmení na matrice. S přítelem nejsme manželé a byli jsme už asi v 6 měsíci na matrice kvůli zápisu otcovství na matrice - chtěla jsem, aby se miminko jmenovalo příjmením po něm. Jenže se situace dost změnila a chtěla bych, aby mělo moje příjmení, jen nevím, jestli to jde ještě změnit? :( Máte s tím prosím někdo zkušenosti? Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15964
18.7.21 07:28
@Pepe23 píše:
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli jste někdo řešil v průběhu těhotenství, jestli lze změnit zápis příjmení na matrice. S přítelem nejsme manželé a byli jsme už asi v 6 měsíci na matrice kvůli zápisu otcovství na matrice - chtěla jsem, aby se miminko jmenovalo příjmením po něm. Jenže se situace dost změnila a chtěla bych, aby mělo moje příjmení, jen nevím, jestli to jde ještě změnit? :( Máte s tím prosím někdo zkušenosti? Děkuji.

Zajdete spolu na matriku a tam to zmente spolecnym prohlasenim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11504
18.7.21 08:00

Když s tebou na tu matriku zajde, tak to půjde, pokud ne, tak asi smůla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2391
18.7.21 08:02

Ano jde to, musíte tam spolu jít a změnit to. 👍🏻Pokud nebudeš mít souhlas partnera máš už asi smůlu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35059
18.7.21 08:06

Pokud nebudeš mít souhlas partnera, tak jedině soudní cestou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2124
18.7.21 08:10

Par.18 a 19 zakona o matrikach. Prolitla jsem a dohodu nelze menit :nevim:

Kazdopadne zacni uvazovat jako dospela. Mate spolu dite a neni zahodno to dite trestat vypovidanim dohod s otcem, ktery ‚zlobi‘. :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
100
18.7.21 08:14

Nás teda matrikářka přímo upozorňovala, že to do porodu už změnit nejde (ani křestní jména) a jestli jsme si opravdu jistí. :nevim: Dál jsem to nezjišťovala, nebyl důvod. Tak tam zkus zavolat a optat se, ale myslím, že to nepůjde.

Teď koukám, že to @FlorenceF Jenkins našla i v zákoně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13629
18.7.21 08:16

Matrika není holubník. Dítě holt bude mít stejné příjmení jako otec. Dítě nemůže za spory mezi vámi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51937
18.7.21 08:36
@Zijposvem píše:
Nás teda matrikářka přímo upozorňovala, že to do porodu už změnit nejde (ani křestní jména) a jestli jsme si opravdu jistí. :nevim: Dál jsem to nezjišťovala, nebyl důvod. Tak tam zkus zavolat a optat se, ale myslím, že to nepůjde.Teď koukám, že to @FlorenceF Jenkins našla i v zákoně.

A po porodu jo?
My menili zapsane krestni jmeno, mimino totiz na puvodne vybrane jmeno vubec nevypadalo :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2124
18.7.21 08:42
@Baba píše:
A po porodu jo?
My menili zapsane krestni jmeno, mimino totiz na puvodne vybrane jmeno vubec nevypadalo :mrgreen:

Ale podepisovali jste oba? A bavis se o souhlasnem prohlaseni o jmenu ditete v ramci souhlasneho prohlaseni o otcovstvi?

My do prohlaseni o otcovstvi kresni jmeno nepsali a nechali to az do porodnice, ale tam ten podpis otce vyzadovali taky.

Zakladatelka se ptala predpokladam na situaci, ze by zmenila sama

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51937
18.7.21 08:48
@FlorenceF Jenkins píše:
Ale podepisovali jste oba? A bavis se o souhlasnem prohlaseni o jmenu ditete v ramci souhlasneho prohlaseni o otcovstvi?

My do prohlaseni o otcovstvi kresni jmeno nepsali a nechali to az do porodnice, ale tam ten podpis otce vyzadovali taky.

Zakladatelka se ptala predpokladam na situaci, ze by zmenila sama

Predpokladam, ze by otce na matriku musela dotahnout taky.

Krestni jmeno se v porodnici psat nemusi, staci do 30 dni. Kdybysme
To vedeli driv, usetrili bysme si dve cesty :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
18.7.21 08:59

@FlorenceF Jenkins Nene, na matriku bychom zašli samozřejmě oba, jde mi spíš o to jestli ta změna je vůbec možná

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12805
18.7.21 09:00

Zavolej na tu matriku, to bude asi nejjistejsi.
Urcite uz neco takoveho resili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51937
18.7.21 09:07
@topazio píše:
Matrika není holubník. Dítě holt bude mít stejné příjmení jako otec. Dítě nemůže za spory mezi vámi.

Kde se pise, ze to nejde zmenit? Otcovsti ne, ale jmeno/prijmeni?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
100
18.7.21 09:19
@Baba píše:
A po porodu jo?
My menili zapsane krestni jmeno, mimino totiz na puvodne vybrane jmeno vubec nevypadalo :mrgreen:

Tak po porodu to měnit lze. Ale tuším, že za nějaký poplatek + odůvodnění. Ale jak říkám, já jsem to neřešila, jen nás na to matrikářka sama upozorňovala. Já bych hlavně zavolala na matriku a neřešila to tady :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat