Má dnes ještě smysl stavební spoření?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.07.19 09:19
Má dnes ještě smysl stavební spoření?

Zdravim, uz nejakou dobu premyslim o tom, jestli zalozit stavebko. Vyplati se to dnes jeste? Jde mi o vyhodne sporeni jako takove, aby penize jen tak nelezely (sporici ucty mame). Je stavebko o hodne lepsi? Nevyplati se spis investovat penize jinak, jinak je zhodnotit? Za par let planujeme kupovat dum, ale nevim, jestli to bude za 3 roky nebo za 10, i proto vaham, zda stavebko je ten pravy sporici nastroj pro nas. Premyslela jsem, ze bychom mesicne davali na stavebko cca 2000,–, jenze me hloda to, ze kdyby neco, tak 6 let s temi penezi nemuzu nic delat. Jinak dalsi uspory zatim mame na sporicich uctech, jak uz jsem psala, takze mame kam sahnout v pripade potreby, ale i tak.. Diky za postrehy a rady

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.07.19 09:22

Jinak se tedy omlouvam za anonym, ale kdybych tu potom psala nejake udaje o financich apod, tak nemusi hned kazdy vsechno vedet :lol:

klamonožka
Závislačka 2549 příspěvků 25.07.19 09:24

V případě, že tam budeš vkládat tolik, abys měla nárok na státní podporu (tj. těch tuším asi 20 tisíc ročně), tak to podle mého výhodné je, ale já jsem konzervativní a nešla bych do těch rizikovějších produktů, jako jsou nějaké investiční fondy a podobně, nebo do čehokoliv, o co se musím nějak extra starat. Jako ano, je to na 6 let, ale zas když tam budeš posílat právě těch 20k ročně, tak v něm zas tolik prostředků vázaných mít nebudeš.

SlečnaDahlia
Závislačka 2719 příspěvků 25.07.19 09:26

Taky jsem v tomhle konzervativní a myslím, že pokud někdo nemá k investici nebo k spoření k dispozici částky, se kterými se dá už výhodněji obchodovat např. s akciemi, tak je stavebko dobrá volba. Na ukládání dvou tisíc měsíčně ideální.

ProfZav
Ukecaná baba ;) 2334 příspěvků 25.07.19 09:29

Já už si ho nezakladala, přestože posílám tolik, že bych podporu od státu měla. A končí mi za 2 roky fixace hypo, tak tam ty peníze chci vložit a snížit tak dluh. A to by právě se stavebkem nešlo. Takže to dávám na spořící účet. Ale třeba moji rodiče ho maji, protože ty peníze na podobné účely jako já nepotřebují. Takže za těch třeba 6 let dostanou skoro 30 tisíc a za to už je dovca. Záleží, jestli je to pro vás hodně nebo málo peněz.

Tichošlápek
Neúnavná pisatelka 15550 příspěvků 25.07.19 09:31

Mám ho pro sebe i děti, když moje dobehne, tak vždy založím nové. Zase tolik peněz v tom vázaných není

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.07.19 09:35

No ja prave mam taky strach z ruznych investic, veci jako jsou akcie atd, je pravda, ze se v tom neorientuju… ale spousta lidi mi rika, ze to je mnohem lepsi, nez stavebko… urcite bych chtela dosahnout na statni podporu, jsou i ruzne akce, ze bez poplatku za zalozeni apod, takze… ale prave proto, ze z moha stran slysim a ctu, jak je dnes stavebko nevyhodne, tak vaham, jestli by to neslo i jinak a lip, n a druhou stranu jak rikam, akciim a spol. fakt nerozumim… a 2000,– mesicne muzeme bez problemu davat uplne bokem, i mimo sporeni na sporici ucet (tam sporime cca 10-15 000 mesicne - oba zatim pracujem na plny uvazek)

P4ja
Extra třída :D 10606 příspěvků 25.07.19 09:39
@ProfZav píše:
Já už si ho nezakladala, přestože posílám tolik, že bych podporu od státu měla. A končí mi za 2 roky fixace hypo, tak tam ty peníze chci vložit a snížit tak dluh. A to by právě se stavebkem nešlo. Takže to dávám na spořící účet. Ale třeba moji rodiče ho maji, protože ty peníze na podobné účely jako já nepotřebují. Takže za těch třeba 6 let dostanou skoro 30 tisíc a za to už je dovca. Záleží, jestli je to pro vás hodně nebo málo peněz.

30 tisíc? Kde jsi to vzala?? Státní podpora je 18 tisíc. A z toho odečti poplatky za vedení účtu. A ještě daně z úroků.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.07.19 09:40

Jako rikam si, ze kdybychom nemeli zadne uspory a jedine, kam bychom davali penize, by bylo stavebko, tak by to asi nebylo idealni, ale takhle by to mohlo byt ok? Jde mi i o to, ze zatim nevlastnime nemovitost, takze nemame hypoteku, platime najem… a chceme kupovat dum v budoucnu, ale nevim kdy, no… kdyz se naskytne prilezitost za 3 roky, tak bychom ji radi vyuzili, jenze co kdyz nam budou chybet ty penize, co budou na stavebku :think: ale je fakt, ze podle me to za 3 roky nebude, spis za 5-10 let… ale kdo to vi jiste, ze

klamonožka
Závislačka 2549 příspěvků 25.07.19 09:41
@Anonymní píše:
No ja prave mam taky strach z ruznych investic, veci jako jsou akcie atd, je pravda, ze se v tom neorientuju… ale spousta lidi mi rika, ze to je mnohem lepsi, nez stavebko… urcite bych chtela dosahnout na statni podporu, jsou i ruzne akce, ze bez poplatku za zalozeni apod, takze… ale prave proto, ze z moha stran slysim a ctu, jak je dnes stavebko nevyhodne, tak vaham, jestli by to neslo i jinak a lip, n a druhou stranu jak rikam, akciim a spol. fakt nerozumim… a 2000,– mesicne muzeme bez problemu davat uplne bokem, i mimo sporeni na sporici ucet (tam sporime cca 10-15 000 mesicne - oba zatim pracujem na plny uvazek)

Tak jasně, čím vyšší riziko, tím vyšší výnos. Za mě je to prostě produkt s fajn poměrem cena (riziko - nízké) : výkon (zhodnocení), protože do těch rizikovějších jít nechci.
Případně se můžeš poohlédnout po současných možnostech nějakých termínovaných vkladů, ale jestli by ti stejně ty 2 tisíce měsíčně nescházely, tak bych to stavebko založila, jak už zaznělo, jestli to pro tebe není významná částka (20 000k ročně), tak je tam posílej. Na těch 20 000 ročně dostaneš státní podporu 2 000, takové zhodnocení na žádném spořáku nedostaneš.

klamonožka
Závislačka 2549 příspěvků 25.07.19 09:42
@P4ja píše:
30 tisíc? Kde jsi to vzala?? Státní podpora je 18 tisíc. A z toho odečti poplatky za vedení účtu. A ještě daně z úroků.

Myslím, že myslela za oba dva, když psala „moji rodiče“.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.07.19 09:43

@klamonožka no prave, uz jsem to propocitavala, ale porad me nekdo zvikalava :pocitac: a ja uz pak zacinam vahat a to je konec :P

klamonožka
Závislačka 2549 příspěvků 25.07.19 09:44
@P4ja píše:

Ale pak máš ještě + úroky z vkladů a úroky z té připsané státní podpory. To se víceméně pokrátí, záleží, kolik tam člověk má, jakou má úrokovou sazbu a kolik platí za vedení účtu.

Marty94
Povídálka 15 příspěvků 25.07.19 09:46

Zdravím,

úročení u stavebního spoření se pohybuje aktuálně kolem 1-1,5%, když nepočítám státní podporu, tudíž efektivnější zhodnocení, byť se jedná o pár desetin je posílat peníze spíše na spořící účet třeba od MMB, která nabízí 2% a ke konci roku vybrat ze spořícího účtu těch 20.000 Kč a vložit je na stavebko - abyste státní podporu dostali v max. možné výši. Samozřejmě na trhu jsou i výhodnější produkty, ale pokud jste konzervativní, proč ne.

Pokud byste chtěli kupovat dům dejme tomu za 3 roky, můžete si vzít úvěr z toho stavebního spoření. V tomhle bych doporučil založit si ho u Buřinky, jelikož nabízí i úvěry ze stavebního spoření, které se splácí anuitně a nemáte klasický překlenovací úvěr.

g.sandova
Kelišová 5977 příspěvků 25.07.19 09:47

Já mám stavebko pro sebe a pro děti. Mně to přijde dobrá forma spoření, na investice nemám.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama