Má na to úřad práce právo?

Anonymní
20.5.16 11:50

Má na to úřad práce právo?

Maminky, jdu se spíše zeptat ze zvědavosti. Při RD jsem pracovala 9 měsíců v určité firmě na HPP. Kvůli vysoké nemocnosti syna (každý měsíc alespoň týden) jsem ukončila pracovní poměr dohodou z důvodu nezbytné péče o dítě do 4 let věku. S tím, že budu hledat něco na zkrácený úvazek s pružnou pracovní dobou. Jsem doma měsíc aktuálně a jen dokládám různé papíry, naposledy mi volala včera z ÚP, že jí mám donést potvrzení od lékaře, že syn nemůže celodenně navštěvovat školku. To jsem donesla dnes a oni ještě chtějí, aby mi zaměstnavatel vydal potvrzení, že mi neumožnil zkrácený úvazek (práce je 45 min autem a opravdu by možnost zkráceného úvazku nebyla, nicméně jsem ofiko cestou nežádala). Opravdu má na toto ÚP nárok vyžadovat ještě toto potvrzení? Odůvodňujín to tím, že pokud by přiznaly podporu těch 65% tak je to více než 15 000 Kč a to je hodně peněz a potřebují to mít podložené. Tak jako to jim nestačí mít podložené potvrzením od lékaře? P. S. místo už mám sehnané s plně pružnou pracovní dobou na 4 hodiny denně.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

6471
20.5.16 11:54

Problem podle me je, ze podle zakona zamestnavatel zrejme musi umoznit zkraceny uvazek, proto chteji mit oficialne, ze to odmitl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3704
20.5.16 11:55

Zřejmě ano, ono svůj smysl to má, zřejmě rozhodují jestli přiznat podporu 65% nebo 45% pokud se nemýlím :think:… nehledě na to je třeba si uvědomit, že ty žádáš peníze, tudíž je ve tvém zájmu abys dodala potřebné dokumenty pro výplatu podpory. Pokud nedodáš, je to zase jen tvoje věc :nevim: Buď to dodáš ten dokument nebo se budeš handrkovat a dřív začneš pracovat. Nebo máš ještě jednu možnost, pokud už máš zaměstnání, nahlas se jen na zdravotní pojišťovně a na pracák se vykašli, samozřejmě bez koruny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.5.16 11:57

@Callipo90 já si myslím, že potvrzení od lékaře je dostatečný dokument…

• Nahlásit
  • Citovat
11617
20.5.16 11:58
@Jana525 píše:
Problem podle me je, ze podle zakona zamestnavatel zrejme musi umoznit zkraceny uvazek, proto chteji mit oficialne, ze to odmitl.

ANo, to musí. Ale ona ho o to přece nemusí požádat. Ta práce nemusí vyhovovat i z jiných důvodů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59280
20.5.16 12:04

Jo, je to normální postup :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3704
20.5.16 12:04
@jessikka píše:
ANo, to musí. Ale ona ho o to přece nemusí požádat. Ta práce nemusí vyhovovat i z jiných důvodů.

To sice ano, to nemusí… ale pak má jednoznačně nárok na podporu ve výši 45% z průměrného výdělku. Protože skončila ona. Podle mě rozhodují jakou výši podpory jí přiznat :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3704
20.5.16 12:05
@Anonymní píše:
@Callipo90 já si myslím, že potvrzení od lékaře je dostatečný dokument…

Myslet si člověk může cokoliv, ale pokud dané problematice vyloženě nerozumíš, tak nemá smysl se nad tím víc pozastavovat, protože jediné čeho docílíš je, že se to prodlouží a ty dřív budeš v práci než obdržíš podporu. A ve tvém případě si myslím, že postup úřadu práce je správný :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11617
20.5.16 12:07

@Callipo90 To jo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6471
20.5.16 12:07

Ja si vubec myslim, ze ten postup je v poradku a ze by to takhle melo fungovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
JayLee
20.5.16 12:29

Ma na to plny pravo ;)

• Citovat
  • Upravit
3065
20.5.16 12:42

Podle mě na to právo nemají, buď máš splněnou účast na důchodovém pojištění 12 měsíců včetně náhradní doby za poslední 2 roky, pak máš nárok na podporu nebo ne, pak na podporu nárok nemáš. Co je jim do toho, pro už nechceš pracovat, to je tvoje věc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3704
20.5.16 12:49
@Hanney píše:
Podle mě na to právo nemají, buď máš splněnou účast na důchodovém pojištění 12 měsíců včetně náhradní doby za poslední 2 roky, pak máš nárok na podporu nebo ne, pak na podporu nárok nemáš. Co je jim do toho, pro už nechceš pracovat, to je tvoje věc.
:roll:… podpora se přece každému vyplácí v jiné výši, někomu 65%, někomu 50% a někomu 45% z průměrné výdělku. A o tom musí rozhodnout, pokud to není jednoznačné jak pracovní poměr skončil, tak přeci mají právo dožadovat se potřebných dokumentů aby o tom mohli rozhodnout. Ono to totiž není tak jednoznačné, jakože ty si dal/dostal výpověď, dostaneš 7 tisíc. Dá se říct, že každý případ je do jisté míry individuální. Zakladatelka má samozřejmě právo o podporu nežádat.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3065
20.5.16 13:08

@Callipo90 aha, tak ona to ukončila sama, tím by měla nárok na 45 % po celou dobu, pokud je to z vážných důvodů, což je zřejmě tento případ dostávala by normálně 65%, pak 50% a zbytek 45… tak to ty potvrzení můžou chtít.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13744
20.5.16 13:51

Oni ji chteji dolozit, ze v praci dala vypoved proto, ze ji neumoznili pracovat na zkraceny uvazek, protoze z toho duvodu odchazela. Jenze zamestnavatel dle meho toto nepotvrdi, protoze matce s malym ditetem by v takovem pripade mel vyhovet, pokud tomu nebrani nejake provozni duvody. Tudiz pokud opravdu by se zkracenym uvazkem nemeli nejake vazne provozni problemy, tak ji to nedolozi, protoze by byli sami proti sobe, kdyby se na pracaku napraskali :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama