Má na tyto informace FÚ právo?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.04.19 09:20
Má na tyto informace FÚ právo?

Zdravím, minulý týden volala manželovi paní, údajně z finančního úřadu a začala se vyptávat na věci ohledně naší nemovitosti, kterou jsme před 2 lety koupili. Paní se ptala, jestli jsme koupili nemovitost na adrese XXX, jestli nemovitost užíváme my, nebo tam bydlí někdo jiný. Pak na manžela spustila, proč si kupuje nemovitost, když tam nebydlí a nemá tam trvalé bydliště, ať si to trvalé bydliště co nejdříve přepíše, že to měl udělat už dávno. A chtěla písemně potvrzení, kde jí manžel slíbí, že si to trvalé bydliště přepíše a vysvětlení, proč to dosud neudělal.

I dle vyjádření právníka je takový postup podezřelý, prý se s ní neměl manžel vůbec bavit. A pokud FÚ nějaké vyjádření chtěl, měl poslat doporučený dopis.

Je tu někdo, kdo na FÚ pracuje? Je to normální zjišťovat takové informace? Nebo jste koupili nemovitost a FÚ to taky zjišťoval? Děkuji všem za odpověď, vrtá mi to hlavou.

Reakce:
Uživatel je onlineBábrdl
Generální žvanilka 23607 příspěvků 25.04.19 09:28
@Anonymní píše:
Zdravím, minulý týden volala manželovi paní, údajně z finančního úřadu a začala se vyptávat na věci ohledně naší nemovitosti, kterou jsme před 2 lety koupili. Paní se ptala, jestli jsme koupili nemovitost na adrese XXX, jestli nemovitost užíváme my, nebo tam bydlí někdo jiný. Pak na manžela spustila, proč si kupuje nemovitost, když tam nebydlí a nemá tam trvalé bydliště, ať si to trvalé bydliště co nejdříve přepíše, že to měl udělat už dávno. A chtěla písemně potvrzení, kde jí manžel slíbí, že si to trvalé bydliště přepíše a vysvětlení, proč to dosud neudělal.

I dle vyjádření právníka je takový postup podezřelý, prý se s ní neměl manžel vůbec bavit. A pokud FÚ nějaké vyjádření chtěl, měl poslat doporučený dopis.

Je tu někdo, kdo na FÚ pracuje? Je to normální zjišťovat takové informace? Nebo jste koupili nemovitost a FÚ to taky zjišťoval? Děkuji všem za odpověď, vrtá mi to hlavou.

Podle mě na tom nic podezřelého není. Zvláště pokud jste uplatňovali odpočet na hypotéku, když tam nebydlíte (to se nesmí) nebo pokud manžel podal přiznání na špatný FÚ :nevim:

barbuchablond
Ukecaná baba ;) 1090 příspěvků 25.04.19 09:29

A to máte nemovitost na hypo a odečítáte si úroky? Pak by ten dotaz byl zcela logický. A jednodušší je se prostě zeptat a vyřídit to neformálně, než spustit kolečko výzev. Samozřejmě, že po telefonu se s nikým bavit nemusíte, ale většinou je to rychlejší a pohodlnější pro obě strany.

jenny.fields
Nadpozemská drbna 26296 příspěvků 25.04.19 09:32

Jestli si neoprávněně odečítáte úroky-jsou na to zcela přesná pravidla, kdy to jde a kdy ne, tak buď ráda, že ti někdo volá a ne hned posílá výzvu s pokutou atd.

carsa
Ukecaná baba ;) 1343 příspěvků 25.04.19 09:35

Pokud jste tu nemovitost uvedli v daňovém přiznání a chcete si odečítat úroky z hypotéky, tak buďte rádi že Vám paní z FÚ zavolala a nesmetla to hned ze stolu. Já jsem OSVČ, takže s FÚ komunikuju docela často a vždycky jsem ráda, když mi odpovědná paní zavolá, probereme to a vyřešíme, než když si formálně posíláme výzvy skrz datovku.

Uživatel je onlineLama Lama
Hvězda diskuse 52448 příspěvků 25.04.19 09:39
@Anonymní píše:

A neodečítá si nějakou hypotéku? Nebo neprodával nějakou nemovisto s tím, že to nezdanil jako příjem s tím, že peníze použil na nákup nemovistosti za účelem zajištění bydlení? :think:
My měli v tomdle naopak problém, pani ani nezavolala, rovnou nám napařila pokutu a vyměřila daň z příjmů, podle papír nebylo ani odvolání. Tak jsem tam na ní vlítla, paní se teda omlouvala, že si to měla před tím asi ověře, že to stornuje a nemáme to řešit, že pokud jsme pak z peněz z prodeje koupili další nemovitost a tam bydlíme, tak se na to dan z příjmů nevztahuje.

Anitramm
Ukecaná baba ;) 1410 příspěvků 25.04.19 09:39

Po telefonu bych fakt neřekla vůbec nic, zajdi si na FÚ osobně. ;)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.04.19 10:03

Děkuju všem za odpověď, není to naše jediná nemovitost a nikdo se o to nikdy nezajímal, kde máme trvalé bydliště, tak nám to přišlo divné. V telefonu se za pracovníka FÚ může vydávat kdokoliv :think: Vyřešíme to tedy osobně na finančáku.

Hvězda diskuse 52448 příspěvků 25.04.19 10:07
@Anonymní píše:
Děkuju všem za odpověď, není to naše jediná nemovitost a nikdo se o to nikdy nezajímal, kde máme trvalé bydliště, tak nám to přišlo divné. V telefonu se za pracovníka FÚ může vydávat kdokoliv :think: Vyřešíme to tedy osobně na finančáku.

Může. Já zas než se trajdat na finančák, tak to rád po telefonu vyřeším. Ptala jsi se, proč je to zajímá, tak se ti dostalo odpovědi, že nejspíše s ohledem na danový odpočet hypo nebo dan z příjmů. Kdy je fakt, zda tam skutečně bydlíte, podmínkou ke slevě na dani nebo odproštění od daně.

Janee19
Zasloužilá kecalka 866 příspěvků 25.04.19 12:39

Mně vždy volá finančák z krytého čísla. Ohledně tvého problému mi taky volali, prostě jen chtěli vědět, že nečerpáme slevu na dani na pronajímanej byt. Takže mi slušně paní do telefonu řekla, ať si necháme podepsat od předsedy SJM čestné prohlášení, že tam trvale bydlíme, a pošlu jí to poštou. Zabralo mi to, nevím, 10 minut? :nevim: Rozhodně bych kolem toho nedělala cavyky a nejezdila na FÚ…

Hvězda diskuse 52448 příspěvků 25.04.19 12:44
@Janee19 píše:
Mně vždy volá finančák z krytého čísla. Ohledně tvého problému mi taky volali, prostě jen chtěli vědět, že nečerpáme slevu na dani na pronajímanej byt. Takže mi slušně paní do telefonu řekla, ať si necháme podepsat od předsedy SJM čestné prohlášení, že tam trvale bydlíme, a pošlu jí to poštou. Zabralo mi to, nevím, 10 minut? :nevim: Rozhodně bych kolem toho nedělala cavyky a nejezdila na FÚ…

předseda SJM :mrgreen: :lol: :mrgreen: To jsi ty nebo manžel? ;)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.04.19 12:59

@Janee19 Po manželovi chtěla jen mail, kde jí potvrdí, že tady skutečně bydlíme. Potvrdili by nám to případě sousedé, toho se nebojím. Ptali jsme se i známých, jestli je někdo ohledně tohoto z FÚ kontaktoval, a nikdo to prej nezjišťoval, tak nám to přišlo podezřelé. No, je pravda, že po určitých zkušenostech jsem podezřívavá až moc :mrgreen: Ještě jednou díky všem za odpovědi.

Janee19
Zasloužilá kecalka 866 příspěvků 25.04.19 13:18

@Lama Lama mně už dnes hrabe, já tam měla původně navíc jednatel, tak jsem to přepsala na takovouhle idiotinu :lol: a minutu mi trvalo, než mi došlo co myslíš :oops:

Váš příspěvek
Reklama