Má někdo zkušenost s aspergrovým syndromem?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Klara178
Povídálka 48 příspěvků 07.12.18 09:32
Má někdo zkušenost s aspergrovým syndromem ??

Dobrý den,

potřebovala bych poradit od někoho, kdo má zkušenost nebo něco více ví o aspergrově syndromu.
Mám syna 4,5 let. Do 3,5 letech prakticky nemluvil, ani moc nerozuměl. Od 3,5 let začal mluvit v echolálicích, pak na všechno ukazovat, ptát se co je to, každou větu desetkrát zopakoval, v mluvení se stále zlepšuje, už neopakuje, má velkou slovní zásobu, mluví. Je ale velký rozdíl mezi jeho slovní zásobou a porozuměním, nemá ani abstraktní myšlení. Dle psycholožky má porozumění na 2-3 roky. Má k tomu susp. poruchu aktivity a pozornosti, s tou pozorností je to hodně špatné. Ve školce mu SPC předělily asistenta pedagoga, kvůli zlepšení adaptace a té pozornosti. Syn si hraje sám, ale společnost jiných dětí mu nevadí. Zejména odpoledne, kde je ve třídě méně dětí, mu vyhovuje. Děti má rád, ale vyhovuje mu přítomnost třeba jednoho, dvou, tří dětí…po emocionální stránce je to takové slabší, syn není empatický a co mě velmi mrzí, syn nás neoslovuje. Vztah k nám má, ví, že jsme máma, táta, ale mami, tati nám neříká. Mě teda občas řekne mámo, ale to už musí být…jinak se chová rád, mazlí. Má mladší sestru, kterou jménem oslovuje.
Jinak ale s hračkami si hraje adektvátně, dříve si občas něco postavil do řady, ale ted už ne, nebo v rámci hry, často si hraje ně něco, vyžaduje hodně pozornost, má rád, když se mu někdo věnuje. Když se mu ode mě nedostává pozornosti, tak mě provídá různé nascvhály, ještě se mi s nimi přijde pochlubit :-) začal konečně trochu kreslit, vidí v tom, to co nakreslí. Hodně napodobuje. Jak slovně, tak chováním. Drobné rituály by se možná našly, ale nic hrozného. Zvuky mu nevadí, s oblečením problém nemá. Se změnami také ne, fungujeme uplně normálně. Jeden čas měl období, kdy se všeho bál, ale to už pominulu. Chodí do sokola na organizované cvičení, kde nemá problém. Sice se tam projevují problémy s pozorností i to, že všemu nerozumí, ale odkouká a nemá pak problém s cviky. Žádný vyhraněnný zájem nemá, vzteklý taky moc není. Má stále dobrou náladu.
Zkrátka jeho hlavní porblém je problém s pozorností a nedostatečné porozumění, asi by se dalo říct s chápáním světa, empatie zatím není rozvinuta a sociální chování také úplně ne, hraje si vedle dětí.
Má někdo zkušenost, mohlo by se jednat o AS nebo ne??

Reakce:
Uživatel je onlineGerberka
Závislačka 3185 příspěvků 07.12.18 09:49

Ahoj, mám syna s diagnostikovaným AS….co mě zarazilo – jak píšeš, že „nemá abstraktní myšlení“ – myslím, že ve 4,5 letech ani „normální“ dítě prostě neumí abstraktně myslet :nevim: – to je myslím přehnané….

Jinak – podle toho, cos napsala (a to se opravdu velice těžko usuzuje takto jen podle popisu, jak se projevuje), tak si osobně myslím, že více je to ta porucha pozornosti – proto má přece toho asistenta. Netuším teda, co je to ta „susp. porucha aktivity“?

Když si vzpomenu, jak by syn v tomto věku, tak něco, cos napsala, tak „sedí“ a něco ne…fakt těžko říct. Syn vyžadoval pravidelné rituály, měl problém s oblékáním a sebeobsluhou a rušily ho zvuky, stavěl ty nekonečné řady – čehokoliv. Maloval málo – a když už, tak také jen nějakou „čmáranici“, ve které jen on sám, co chce vyjádřit. Zase naopak velice dobře mluvil a nikdy nemluvil v těch echoáliích…fakt těžko říct. Taky nás neoslovoval, nebyl ani žádný „mazlící“ typ

Podle mě je ještě stejně brzo v 4,5 letech na diagnozu AS….já jsem se synem byla poprvé ve 4 letech u psycholožky, a ani tenkrát žádná diagnoza nepadla, psycholožka říkala, že i tak je to brzo…AS mu byl diagnostikován až v 6. třídě. Nyní má už před maturitou na střední škole….

Osobně si myslím, že je na diagnostiku AS prostě brzo a podle toho, co popisuješ, tak něco „sedí“ – že to třeba dělal i můj syn v té době a něco zase ne….

Je dobře, že má sourozence už teď – já mám mezi kluky 7 let.

Klara178
Povídálka 48 příspěvků 07.12.18 11:33

@Gerberka

děkuji za odpověď.
abstraktní myšlení myslím to, že to co nevidí konkrétně nebo nezná ze zkušenosti, tak s tím má problém. I to propojování souvislostí mu vázne, i když jak kdy …...v čase se neorientuje vůbec, ale na to má prý čas.

Má susp. ADHD, suspektně proto, že je ještě malý, ale ty velké problémy s pozorností tam jsou.
Ty echolálie byly přechodná fráze, ted už v nich prakticky nemluví, už se dokáže domluvit normální řečí.

Já vím, že je na diagnozu ještě brzy, že mi to nikdo nic neřekne, když je takhle malý.

Mužu se zeptat, jak syn funguje dnes, vyrostl z něčeho ? jak reaguje na okolí a ono na něj ? Já všude čtu, jak to majít tyhle děti těžké, mají problémy se šikanou apod…jak se vám s tím žije a jak to nesete vy ?

Závislačka 3185 příspěvků 07.12.18 12:59

Ahoj, z něčeho vyrostl, z něčeho ne…on má tedy konkrétně dg. Aspergrův syndrom – mírná symptomatika. Základní škola byla nešťastná, jednak to bylo o přístupu učitelek (oni přece s takovým dítětem „nemají zkušenosti“ :zed: - přitom tato „porucha“ byla vždycky, akorát že se to nepojmenovávalo a učitelky si musely poradit bez nějakých diagnoz, že… apod.) a jednak šikana – asistenta měl v 8. a 9. třídě.
Střední školu dělá celkem v pohodě, tam už se se šikanu nesetkal a víceméně je klid. Jak říkám – letos je v maturitním ročníku a má už dojednané nějaké úlevy (jakože písemnou část bude dělat sám v místnosti a navýšení času na přípravu u ústních zkoušek – ale takových děcek je tam víc – říkal, že podepisoval nějaký seznam všech, kdo nějakou úlevu mají a to byla celá stránka A4.
Zůstává hodně introvertem, ale snaží se s tím i bojovat….už si hodně věcí uvědomuje. Sourozenec – mladší brácha – byl nejdřív super, tak do cca 16 let, dost spolu řádili na hřištích apod. (jakoby si starší syn s AS chtěl něco „vynahradit“ z dětství – protože takto se neprojevoval), pak se dost uzavřel do sebe – prostě tak střídavě – taky s nástupem puberty…

Závislačka 3185 příspěvků 07.12.18 13:32

@Klara178 jinak já tady budu až v pondělí, co chceš, tak se zeptej - co budu vědět, odpovím ;) . A neboj - myslím, že máš doma šikovného a veselého kloučka! :palec:

Sneezy
Kecalka 124 příspěvků 10.12.18 22:02

Mně snad ani nepřijde, že by měl nějaké znaky AS.. :think: slabší porozumění může byt klidně dysfazie.. pro AS je právě docela typické, že mluví velice brzy.. a tím, že dítě nerozumí úměrně věku obvykle ani řeč a socialno neodpovídá..

pajulinkaa
Závislačka 4383 příspěvků 11.12.18 09:29

@Gerberka ahoj, dobrý den ;) , chci se zeptat jak zvládal syn třeba hůř druhý stupeň ZŠ? Můj syn je ve třetí třídě, má od druhé třídy asistentku, ta mu pomáhá, přesto poslední dva měsíce se strašně zhoršil, uzavírá se, má jakoby záchvaty úzkosti skoro z každé maličkosti, že si nevycisti zuby, že nedokáže vymáčknout pastu, že si špatně vysuší vlasy…a to už zvládal v pěti letech, každopádně teď hodně brečí, stále neoslovuje,nej­menuje a ani nečte nazvy a jména lidí, neříká mi mami ani tati, prostě nic, ale teď se to rapidně zhoršilo a vrátil se zpátky o několik let :( , měli jste taky nějaké takové horším období? Já už přemýšlím že si od jeho psychiatričky nechám napsat nějaké léky, protože už sama nemůžu…

Klara178
Povídálka 48 příspěvků 11.12.18 14:03

@Gerberka

Dekuji za podporu. A podle ceho se tedy AS diagnostikuje? Ja prave vubec nevim, to porozumění, sociálno a empatie tam by to sedelo, jinak zbytek ne, zvuky, svetlo, pachy, zmeny, nic mu nevadi, vyhranene zajmy taky nema, vztekly neni…

Klara178
Povídálka 48 příspěvků 11.12.18 14:05
@Sneezy píše:
Mně snad ani nepřijde, že by měl nějaké znaky AS.. :think: slabší porozumění může byt klidně dysfazie.. pro AS je právě docela typické, že mluví velice brzy.. a tím, že dítě nerozumí úměrně věku obvykle ani řeč a socialno neodpovídá..

A jake jsou tedy znaky AS ?

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Pomeje si vyslechl krutý verdikt: Rakovina se šíří dál a lékaři tápou

Rakovina je velmi zákeřný soupeř, který se nechce vzdát bez boje. Svoje o tom... číst dále >

Slávek Boura: Zažil jsem poltergeista a našel recept na výrobu zlata!

Slávka Bouru (54) si pamatujeme jako potrhlého moderátora pořadu Rande, který... číst dále >

Články z Ona Dnes

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >