Má právník oznamovací povinnost/právo?

Anonymní
19.1.20 09:38

Ma právník oznamovací povinnost/právo?

Dobrý den. Má prosím právník oznamovací povinnost/právo? Chtěli bychom se poradit s právníkem o řešení jisté situace. Pro dotyčnou osobu by informace, které máme, mohly mít zásadní následky, zřejmě nepodmíněný trest. Primárně nám však o toto nejde, nám se jedná o problém s jiným člověkem, ale dotyčná osoba je do toho vtažena. Rádi bychom aspoň zjistili bližší informace a možnosti, jaké máme, ale nevíme, zda můžeme s právníkem mluvit zcela otevřeně. Zda by měl právník povinnost oznámit podezření na trestný čin u osoby, kterou známe a o které bychom jej informovali a pokud nemá takovouto povinnost, má právo to oznámit, nebo je povinně vázán mlčenlivostí?
Děkujeme.

  • Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Ou
11375
19.1.20 10:01

Nikdo nemá povinost oznámit podeření na náhodný trestní čin o kterém se dozvěděl z druhé až páté ruky.

Máš povinost překazit probíhající tretní čin. Respektive oznamovací povinost se vztahuje na to když z důvěryhodného zdroje víš, že někdo spáchal nejtěžší trestné činy zahrnující vraždy, týrání, obchod se zbraněmi či vlastizradu, genocidu a podobně. Pokud se toto dozví z důvěryhodného zdroje. Jediný kdo z toho má výjimku je tvůj advokát a kněz z církve, které má právo zpovídat.

Pokud si najmeš advokáta - tedy uzavřete spolu smlouvu o tom, že je tvůj zástupce pak má takový právní zástupce povinnost mlčenlivosti.

Pokud se svěříš náhodnému právníkovi v baru že prodáváš svoji dceru na dětské porno, tak bude mít zákonnou povinnost to překazit, jinak se dopustí trestního činu.

Pokud se svěříš advokátovi, co jste uzavřeli dohodu o zastupování, tak ti asi bude radit, aby si toho nechala že to je fakt špatný nápad, ale musí mlčet.

Pokud se svěříš náhodnému právníkovi (nebo třeba instalatérce) v baru, že si jednou okradla svou babičku a už se to nikdy neopakovalo, tak nemá zákonnou povinnost něco oznamovat. Jednak to není čin, na který se vztahuje oznamovací povinnost a druhak opilec na baru není důvěryhodný zdroj.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
728
28.1.20 16:11

Oznamovací povinnost se vztahuje na závažné trestné činy (zneužívání, vražda).

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama