Má šanci Ukrajinec na lepší práci?

3
14.8.20 08:36

Má šanci Ukrajinec na lepší práci?

Ahoj,
Můj dotaz zní, jestli má Ukrajinec šanci u nás dostat lepší práci. Přítel pracuje „tradičně“ ve fabrice. Je to inženýr, vystudoval na Ukrajině. Má u nás vůbec nějakou váhu diplom z Ukrajiny? :nevim: Je v České republice rok, za rok zvládá češtinu na komunikační úrovni, píše taky už poměrně zdatně. Zvažuje si udělat zkoušky z českého jazyka, aby se šance zvýšila. Ale známe předsudky některých čechů :oops:
Máte některá zkušenost nebo radu, jaké kroky podniknout pro to, aby se mohl ucházet o lepší zaměstnání?
Moc děkuji za zkušenosti :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6744
14.8.20 08:37

Ten diplom si tu musi nechat uznat nejak pokud se nepletu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1076
14.8.20 08:45

S diplomem uplne nevim, jestli je nejake uznani mozne, zavolala bych si na MSMT. S cim to ale stoji a pada, je uroven ceskeho jazyka. Pokud mluvi spatne pkus ten prizvuk, tak tady terno neudela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3
14.8.20 08:47

@kalie za rok se naučil mluvit plynule, přízvuk samozřejmě stále má. Děkuji, mrkneme na to :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1076
14.8.20 08:51

@BeataElme myslim, ze dobra investice by byla i treba nejaky kurz cestiny pro cizince…verim, ze tu je spousta schopnych lidi, kteri by se dokazali uplatnit, ake je fakt, ze predsudky jsou…chce to asi stoupat postupne…kdyby si treba tady dalkove doplnil vzdelani, tak by to taky uz bylo o necem jinym…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13999
14.8.20 08:52

Záleží na tom, kde vystudoval a jaký obor. Je důležité, zda tady máme '' stejný '' obor.
Pak si na státní vysoké škole zažáda o nostrifikaci - najdete si to na webu msmt

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6079
14.8.20 08:52

Důležité bude, jestli mu uznají vzdělání. Záleží jaký obor a kde studoval. Pokud zvládá plynule češtinu (nějaký jiný přízvuk problém není) a uznají mu vzdělání, tak šance je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21941
14.8.20 08:53

Diplom si musí nechat uznat, možná složit nějakou profesní zkoušku. Ať se pt na ministerstvu školství nebo u potencionálníh zaměstnavatele.

Mám spoustu kolegů z post-sovětských republik, ale většina z nich vystudovala ve střední Evropě a dále na západ, umí mimo ruštiny i plynule anglicky + češtinu minimálně komunikativně. V Praze sehnat práci dle kvaifikace problém neměli.
Prý je ale „voser“ s pracovními vízi, pokud nevystudovali v EU.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.8.20 08:54

Urcite sanci ma! Manzeluv kolega pracuje v oddeleni V&V americke firmy, platy maji slusne. Predtim pracoval v AV CR. Jeho zena tady provozuje montesorri skolku, maji se hezky. Sousedi od tchanovcu tez - pan dela ajtaka. Jsme z Prahy. Anonym prosim - info o cizich lidech.

• Citovat
  • Nahlásit
1710
14.8.20 09:02

Doporucuji se prihlasit na doktorske studium na nejake VS, ktera odpovida. Tam mu pomuzou jednak s uznanim diplomu a bude tam mit cestinu a na zacatku dostane doktorske dtipendium. K tomu muze zacit pracovat na AV CR, kde bude mit ke stypku notmalni plat. Bude na „teplem“ miste, zadna fabrila, pas, kopani. Mam spousty ukrajinskych i ruskych pratel, co delaji vedu a po dodelani phd pracuji na vysokych dobre placenych pozicich. Kdyztak mi napiš SZ

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21941
14.8.20 09:03

A inženýr je poměrně široký pojem. Od agronoma, přes účetního po jaderného fyzika.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3329
14.8.20 09:05
@BeataElme píše:
Ahoj,
Můj dotaz zní, jestli má Ukrajinec šanci u nás dostat lepší práci. Přítel pracuje „tradičně“ ve fabrice. Je to inženýr, vystudoval na Ukrajině. Má u nás vůbec nějakou váhu diplom z Ukrajiny? :nevim: Je v České republice rok, za rok zvládá češtinu na komunikační úrovni, píše taky už poměrně zdatně. Zvažuje si udělat zkoušky z českého jazyka, aby se šance zvýšila. Ale známe předsudky některých čechů :oops:
Máte některá zkušenost nebo radu, jaké kroky podniknout pro to, aby se mohl ucházet o lepší zaměstnání?
Moc děkuji za zkušenosti :kytka:

Kašli na předsudky, zrovna kecy od čecháčků, jednoho z nejubožejších národů, by mě fakt netankovaly. Pár ukrajinců znám, mají se relativně dobře, ale mají to vydřené.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.8.20 09:10

Samozřejmě! Muž je z Bosny, nemá diplom, maturita na hotelovce. Našel si tu práci v it korporátu (přes internet měl i pohovor, přijel sem a neznal tu vůbec nikoho). Díky jeho píly a pracovnímu nasazení se rychle vypracoval na manažera. Teď po téměř 14ti letech dávno mluví čistě česky a pracuje na vysoké pozici v české firmě.
Korporát je za mne nejlepší cesta - vyřídí ti všechny papíry, pracují v nich hromady cizinců - národnost ti tam nebrání v kariérním postupu.

• Citovat
  • Nahlásit
2169
14.8.20 09:11
@Zumpa píše:
Kašli na předsudky, zrovna kecy od čecháčků, jednoho z nejubožejších národů, by mě fakt netankovaly. Pár ukrajinců znám, mají se relativně dobře, ale mají to vydřené.

Jakoze jiny narody nemaji predsudky jo? Jasny, u sousedu, idealne na zapad, je trava zelenejsi. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17393
14.8.20 09:11
@Zumpa píše:

Teď sis to pos.al. My a jeden z nejubožejších národů? Otevři oči a začni cestovat. Pak možná pochopíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama