Má smysl začínat studium při mateřské?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

bilkovate
Nováček 2 příspěvky 06.01.17 21:01
Má smysl začínat studium při mateřské?

Ahoj,
chtěla bych poradit od zkušenějších maminek, co tím třeba prošly… Myslíte, že má smysl začínat dálkové studium VŠ na mateřské s prvním dítětem (10 měs.), když do budoucna (+- 3 roky) plánujeme třeba další mimčo? Nebo byste to raději nechaly „na důchod“?

Je mi 21, tak si moc neumím představit, jak mi to třeba ve 30 bude myslet a jestli „až děti povyrostou“ bude třeba více času…? (nedělám si iluze :D)

Samozřejmě bych nechtěla nějakou náročnou školu, ráda bych zkusila nějaký méně náročný obor na ČZU. :)

Díky moc za odpovědi.
Terka

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

MariMart
Kecalka 180 příspěvků 06.01.17 21:06

Ahoj, za mě se to dá. Za měsíc státnicuju na CZU. Během studia se mi narodily dvě děti. Jednou jsem přerušovala, ale čas mě netlačil. Měla jsem pocit, že dělám něco užitečného, vypadnu mezi lidi a neřeším jen plenky. Jinak čím seš ty i děti starší, tím je to horší. Potřebuješ v každým případě podporu v rodině.

Kateřina Hubálková
Kecalka 138 příspěvků 06.01.17 21:07

No je mi 30 a myslí mi to lépe než leckterým dvacítkam :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:,tohle fakt není o věku! Ale obor se snad nevybírá podle náročnosti, ale podle toho čemu se chci v budoucnu venovat-tvůj příspěvek jen vypovídá o degradaci univerzitního vzdělání! snad víc než to, ze je možné si titul koupit..
Edit:při dítěti se dá zvládnout vse! stačí jen chtít ;)

silvie1978
Kecalka 312 příspěvků 06.01.17 21:10

Já jsem začala poslední rok na mateřské a teď budu dodělávat mgr statnice. Při práci a dvou dětech už to bylo náročnější, takže studovat na mateřské mi přijde ideální :)

Lendeš
Kelišová 5412 příspěvků 06.01.17 21:14

Myslím, že až budeš chodit do práce a budeš mít malé děti, tak se to bude zvládat hůř než na mateřské. Na mateřské to záleží na tom kolik prostoru ti dítě nebo děti nechají, jestli budeš mít hlídání, abys mohla do školy a případně se učit. Když to nepůjde, můžeš studium přerušit.

ZuzaMi 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.01.17 21:22

Příjde mi to jako ideální čas. Já v červnu státnicuji na Bc. (mám dcerku rok a půl), v létě se narodí druhé a mám v plánu pokračovat na Ing. :)

klinerovi
Kecalka 245 příspěvků 06.01.17 21:29

Za mě určitě ano, s velkým odhodláním se dá zvládnout skoro vše i to, co člověku přijde nemožné :kytka:. Ale bez přerušení bych si naplanovala udělat alespon Bc. stupen a pak třeba zbytek, odkládat to v průběhu je určitě víc na prd :think:.

já sem nakukuji a samozřejmě mě zatím odpovědi mooc těší. Neee je mi jasný, že to může být pořádnej hukot apod., nicméně tento rok mi bude v říjnu 24 a až příští rok končím bakaláře. Zkrátka sem šla do školy už jako malá později a pak si to ještě trošku natáhla změnou apod.. A po miminku toužíme doma moc, povedla se mi nějak necíleně strhnout už před časem i má drahá polovička, takže je čekání o to horší. Samozřejmě užíváme si, šetříme atd., ale kdo touhu nezažil nepochopí :oops: :kytka:. Chceme se od prosince snažit, snad to bude v pořádku, pak bych si nechala rok a pak zkrátka zvládnout Ing., střídá se odvaha a strach, ale musí to přece jít :think:. Můžu pak rovnou nastoupit, dyž bude možnost, odstudovat, zůstat tři roky doma a pak hledat kontakty mi přijde nějak horší varianta, než dodělat školu s dítětem a možnost nastoupit díky například získaným kontaktům. Varianta škola + práce a potom miminku je na mě fakt daleko.

Všem kdo to takto má nebo plánujeme přeju moc sil. Trošku mám dojem, že by se matky studentky mohly podporovat, přecijen mít mimčo v době studii je pro stát vlastně výhodná varianta :lol:

Liliana08
Zasloužilá kecalka 586 příspěvků 06.01.17 21:32

Proč ne? Až budeš chodit do práce a ještě k tomu budeš mít děti, tak to budeš stíhat hůř. Jako vysokoškolačka ti můžu říct, že pokud jsi chytrá a nevybereš si nějaký vyloženě těžký obor, tak ti studium zase tolik času nezabere. Ale záleží jaké máš možnosti hlídání nebo jak pomáhá přítel - i při dálkovém studiu musíš občas do školy a před zkouškami budeš také potřebovat víc volného času.

Agneth
Ukecaná baba ;) 1309 příspěvků 06.01.17 21:49
@Kateřina Hubálková píše:
No je mi 30 a myslí mi to lépe než leckterým dvacítkam :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:,tohle fakt není o věku! Ale obor se snad nevybírá podle náročnosti, ale podle toho čemu se chci v budoucnu venovat-tvůj příspěvek jen vypovídá o degradaci univerzitního vzdělání! snad víc než to, ze je možné si titul koupit..
Edit:při dítěti se dá zvládnout vse! stačí jen chtít ;)

Myslím, že to o věku dost je. Když ze školy na několik let vypadnes, hodně těžko se budeš vracet zpět. Oproti svým spolužákům budes mit minimum znalosti - za 10 let toho spoustu zapomeneš a zasunes do nejtemnějších hlubin mozku. Pokud v něm budeš chtít ztracene vědomosti najit a oprášit, bude Te to stát spoustu sil. Také je mi 30 a bez jakéhokoliv studu přiznám, že dnes už bych svuj obor s takovou lehkostí jako kdysi rozhodne nevystudovala. Neříkám, že bych to nezvládla, ale rozhodne bych se pohybovala na hranici svých možnosti. A to v tom oboru denne pracuji.

JanaJeli
Kecalka 223 příspěvků 06.01.17 22:39

Pokud mas nekoho kdo ti dite ohlida, tam do toho jdi. Na MD se da i podnikat a dobre, k rodicaku si muzes privydelat a nemusis platit zalohy… Ale jen pokud mas hlidani. Pokud ne, je to cesta jak se pretizit a nestihat vubec…

Mmmanka
Ukecaná baba ;) 1549 příspěvků 06.01.17 22:45

Ahoj, já školu dodělávala s druhým cca 10měsíčním prckem. :mrgreen: Dá se to, brnkačka to není, když chceš rodinu i studium brát vážně, ale dá se to. Jak už tu ale někdo psal, musíš mít podporu rodiny a „hodné“ děti. :oops: :pankac: :mrgreen: Já teda jen „dopisovala“ na mateřské práci, ale starší je dost akční a s ním si teda neumím moc představit (jako s mimčem/malým klučinou) se připravovat na zkoušky a tak, byl prostě náročnější na čas, pozornost. S mladším by to šlo asi líp. 8) ;) Jinak držím pěsti! :palec:

Elenloth
Závislačka 3837 příspěvků 7 inzerátů 06.01.17 22:48

@bilkovate Pokud máš nějaké hlídání, tak je to ideální. Já začínala Bc. obor (ale už jsem měla vystudovanou mnohem těžší VŠ za bezdětna), když bylo mladšímu synovi 8 měsíců a staršímu nějakých 21. Škola jednou týdně, měla jsem chůvu a bylo to strašně fajn, dostala jsem se mezi lidi, obor mě bavil, neřešil se nočník a plíny…
Ale obor bych vybírala podle možného uplatnění, nikoli podle domnělé náročnosti.

tterka
Kelišová 5420 příspěvků 06.01.17 22:50

@bilkovate Ještě před pár lety bych ti napsala „jdi do toho“. Zkusila jsem to také. Doma dítko čtyřleté a roční. Školu jsem milovala, mám ráda vzdělávání se, ale některé zkoušky byly fakt děs běs. Ovšem já nedostudovala. Prostě jsem to s malými dětmi nezvládla. Byla jsem sama na děti, domácnost, k tomu jsem začínala podnikat. Manžel byl denně od rána pozdě do večera v práci, domů se vracel až když už děti spaly. Babičky byly absolutně nehlídací. Ve čtvrtém semestru jsem školu vzdala, protože jsem doslova padala na hubu. Mladší dítě hodně náročné. Ukončení studia jsem hodně oplakala, dodnes si to vyčítám, ale prostě bych to tehdy dál nezvládla. Jsem si jista, že kdybych měla podporu rodiny, šlo by to lépe. Ale bohužel jsem nestále slýchala jen samé sliby a nakonec výmluvy. Nakonec studium byla jen má věc a záležitost a tudíž jsem neměla právo po někom chtít, aby mi pomáhal s dětmi.
Teď mi bude 33 let, v životě jsem se po určitých peripetiích dostala myšlenkově někam úplně jinam, než jsem byla tenkrát a chystám se na studia znova. Ovšem teď na jinou školu, jiný obor, protože mám jiné cíle. Teď už jen udělat přijímačky :lol: :zed:.

Jestliže se na to cítíš, a máš podmínky, klidně jdi studovat. Ale hlavně si vyber obor, který tě zajímá, který třeba jednou využiješ. Pokud chceš studovat jen kvůli titulu, tak do toho nechoď. A fakt si nemyslím, že je snadné říct, že ten či onen obor je lehčí :think:. Podle mě, i kdyby byl obor fakt brnkačka, tak když tě nebude bavit, nepůjde ti :think:

Ivalka
Kecalka 350 příspěvků 06.01.17 23:05

Zdravím ;) Je mi 30, čekám své první dítě a zároveň jsem začala studovat VŠ. Přihlášku jsem si podala dřív, než jsem otěhotněla..říkala jsem si, kdo ví, jak nám to snažení bude dlouho trvat.. a k zápisu jsem šla už s miminkem v bříšku :) Takže ti nepovím, jak moc to bude náročné a jestli se to dá s dětmi zvládnout, na to jsem totiž sama zvědavá :) Ale v letech zatím moc rozdíl nevidím. Ve 20ti jsem studovala VOŠku a přijde mi, že mi to myslí pořád stejně..podobné mi to přijde i v soustředění se na učení - místo dřívějšího paření a ponocování, mě teď rozptyluje příprava na mateřství :mrgreen: Uvidím, jak to půjde v budoucnu, ale beru to jako výzvu a budu se snažit si vše naplánovat a přizpůsobit tak, abych to nakonec zvládla ;) Jestli se také rozhodneš studovat, přeju hodně štěstí a pevné nervy ;) A řekla bych, že v každé životní etapě se dá studovat..když je odhodlání a zdraví to dovolí, tak klidně i v důchodu :D

AndelaCerna
Zasloužilá kecalka 966 příspěvků 06.01.17 23:43

Kdyz jsem mela malou ve 22 zacla jsem vos dalkove, ted je mi 24 a jeste jsem si pri sobotni brigade nasetrila na make up kurz (naskytla se moznost budouci prace v divadle v kostimerne) studuji aby mi nezlenivel mozek, u me to jde fakt hodne rychle, jsem bez prisunu informaci z okoli, bavit se 24/7 o plinach me nebere. Mam sš ekonomku, voš delam ekonomku, ale prace v kanclu se bojim, nevim jestli me bude bavit, do ted jsem byla barmankou :D takze mam dvoje zadni vratka kancl nebo maskerka. Vim, ze by asi bylo lepsi mit Bc, ale za tituly se uplne nehonim. Dite vzdy usina kolem 20:00 takze casu na uceni je hafo, opravdu nijak netrpi. Doma naklizeno a uvareno, to jeste stiham za lenocha pritele 1-2h 3× tydne home office vyrizovat objednavky (on si zase po celem dni hraje s mrnousem) bavi me to. Cekam kdy sebou svihnu, ale rok snad jeste vydrzim:D zalezi na jake tempo si byla zvykla pred tim…

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Válka mezi Ester a svazem pokračuje: Peníze se někam ztrácí, rýpla si Ledecká

Nechybělo mnoho a fenomenální česká sportovkyně Ester Ledecká (23) dost možná... číst dále >

Jak Babiš ml. psal o Protopopových? Jí nedůvěřuji, ten Rus se mi smál!

Kauza Čapí hnízdo a Andrej Babiš mladší hýbe celou veřejností i politickou... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vánoční divočina podle Konarovské na přehlídce luxusního prádla

Jemné krajky, podvazky nebo průsvitné negližé na těle krásných modelek... číst dále >

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >