Má tchán právo na vnouče?

Anonymní
5.5.20 13:05

Má tchán právo na vnouče?

Ahoj maminky,

jdu se poradit. Mám problém s tchánem. Je to zlý, agresivní člověk. Tchyni i děti mlátil, kdysi od něho utekli po spoustě let týrání a i tak jim dělal dál peklo, vyhrožoval jim a pronásledoval je. Tchyně radši ani nechtěla soudy na rozdělení majetku, všechno včetně bydlení mu nechala, aby měla klid, a začla úplně od nuly. Teď jsou vztahy jakž takž „v pořádku“, ale hodně křehké. Tchán má vždycky pravdu, když má někdo jiný názor (i kdyby ověřeně správný a vyargumentovaný), začne po něm řvát a hádat se. Takže to často dopadá tak, že tchán plácá nesmysly a všichni mlčí a drží hubu, jen aby byl klid.
Neřešili jsme ho do té doby, než se nám narodilo jeho první vnouče. O své děti se nestaral, ale najednou chce být vzorný dědeček. Nakvartýroval se k nám na návštěvu hned v den, kdy mě pustili z porodnice, byla jsem nevyspalá, bolavá a chtěli jsme se v klidu doma začít sžívat s miminkem. V šestinedělí u nás byl každý týden, pozval celou svoji rodinu a byl naštvaný, že jsem jim odmítla uvařit (pro 10 lidí!) a nechat část z nich u nás přespat (malá prokřičela půl noci). Tenkrát nás kvůli tomu nazval ostudou rodiny.
Na návštěvy se zve sám, neptá se, oznamuje, většinou chvíli předem. Když jsme ho několikrát odmítli (byl už tu někdo jiný, dospávala jsem probdělou noc), mohl se zlostí zbláznit, co si to jako dovolujeme.
Byla jsem tak ráda za karanténu, že jsme měli na 2 měsíce klid!!! Ale začíná uvolňování a on chce vnučku zas vidět. Svolili jsme, ať jde s námi na procházku ven s kočárkem (dovnitř jsme ho nechtěli brát, stýká se s hodně lidma a na roušku kašle). A bylo to hrozné, venku se málem porval bezdůvodně s cizím člověkem, nechybělo mnoho.
No a k jádru problému. Cítím, že se to brzy mezi námi nějak vyhrotí, je to jen otázka času. Nechci takovému člověku dávat svoji dceru. Zatím je malinká, ale nechci, aby v budoucnu byla svědkem jeho sprostého řvaní a agrese. Máme jiné názory na výchovu, nechci, aby ji bil nebo po ní řval nebo se s někým dorval v její přítomnosti.
Bolí mě břicho pokaždé, když se s ním máme vidět. Jsem klidný a nekonfliktní člověk, ale vážně cítím, že spějeme ke konfliktu v budoucnu, když se bude jeho stylem dožadovat vnučky a bude to mazec.
Tak se chci zeptat, má jako dědeček nějaké právo mi vyhrožovat? A teď se ptám čistě teoreticky - kdyby mi nějak ublížil, kdybych s ním vedla nějaký konflikt - může mít zákaz styku s vnučkou?
Už několikrát jsem málem přišla o mlíko, když se s ním o něčem dohadujeme. Jsem obsypaná ekzémy z nervů.
Manžel zatím vyčkává, taky se mu to chování nelíbí a přiznal mi, že si od dětství nese strach z něj a tak kolikrát radši udělá to, co si táta nadiktuje, jen aby byl klid.

Hrotím to moc? Co byste dělali vy? Děkuji za názory :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2576
5.5.20 13:14

To je dobrej psychouš :roll: Nastavte s manželem mantinely a neustupujte. Až se bude vztekat a nadávat, klidně mu říct, ze pokud s tim nepřestane, nebudete se s nim stýkat. Nic jiného mě nenapadá. Ke konfliktu pravděpodobně dojde, ale vy se na něj muzete pripravit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3278
5.5.20 13:17

Proč se dobrovolně stýkáte s člověkem, ze kterého máte strach? 8o Já jsem v tomto dost nekompromisní. Žádné ústupy takového rázu, jen aby byl klid v rodině, bych nedělala. Určité právo prarodiče mají a myslím že se tady už tyto případy řešily. Myslíš že by to dával až k soudu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6010
5.5.20 13:22

Prarodič má právo vídat vnouče. Což neznamená, že s vnoučetem musí být sám. Podle mě to nehrotíš, naopak jsi až „benevolentní“. Především co se týče návštěv. Pokud někdo přijde k nám a není dostatečně dlouho dopředu ohlášen, tak neotvírám. Nazdar :nevim:
Nemáš právo mu upírat sama od sebe styk. Ale nikdy bych nenechala svoje dítě s takovým guvnem osamotě. Nikdy. Ani na pět minut. Prostě ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2576
5.5.20 13:27

Hlavně musíte držet s mužem při jednom. Ne, ze neco reknes a on mu ustoupí. Ja bych se s takovym člověkem v rodině vídala ze slušnosti jen párkrat do roka a to jen, když je důvod. Žádny neohlašeny navštěvy

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5144
5.5.20 13:29

Do mého bytu by se vůbec nedostal. Když se s ním jeho nejbližší rodina nestykala dlouhé roky, není důvod si ho zatahovat do své blízkosti. Vy ho k sobě do příbytku pouštět nemusíte. Dítě bych mu nedala, klidně bych ho nechala to řešit přes soud.
Během procesu vyleze na povrch jeho minulost a mohl by dostat diagnózu, kterou jistě má.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6348
5.5.20 13:33

Proboha, sestinedeli je, aby jste se szili s novou situaci a by ty jsi se jako rodicka dala dohromady fyzicky a psychicky a on k vam taha navstevy a ocekava servis?
A vy to trpite!!!???
Jo budete si muset udelat poradek, s tomhle panem to bez konfliktu nepujde, ale absolutne nema pravo, si dovolovat to, co si dovoluje. Vy mu zadny kontakt s vnoucetem neupirate, ale on vas naopak terorizuje a vy se ho bojite.
ted mate dite, jste dospeli, tak se tak chovejte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.5.20 13:39

Ano má, ale přiměřený a ne že vás bude takto likvidovat a něco si vynucovat.
Jednou za 14 dní procházka s vámi venku s kočárkem úplně stačí. A může vyřvávat jak chce, tohle bych mu nabídla a tím skončila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.5.20 13:40

My jsme řešili něco podobného s tchýni, má diadnostikovanou poruchu osobnosti s paranoidními bludy a neléčí se. Vydrželi jsme do roka a půl, kdy poprvé napadla manžela, když držel na rukou dceru. Od té doby jsme utnuli kontakt. Byli jsme se radit s právníkem, ten říkal, že v ramci rodiny jsou zákazy přiblížení dost problematické, ale ať klidně utneme kontakt. Za prvé, ona by musela dát podnět k soudu a za druhé by soud musel v případném kontaktu vidět přínos pro dítě (což kontakt s osobou s bludy fakt není). Prosím anonym.

• Nahlásit
  • Citovat
672
5.5.20 13:42

Tchán vypadá z vašeho popisu jako agresivní hulvát, ale možná by nebylo špatné slyšet celý příběh i z jeho strany. Jak je dcerka stará? Nemluví z vás ještě hormony? Tím se nechci nikoho zastávat ani obviňovat, ale abychom příběh pochopili komplexně, museli bychom si vyslechnout i jeho… takhle nemůžu dát objektivní radu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.5.20 13:44
@berusa.m píše:
Proč se dobrovolně stýkáte s člověkem, ze kterého máte strach? 8o Já jsem v tomto dost nekompromisní. Žádné ústupy takového rázu, jen aby byl klid v rodině, bych nedělala. Určité právo prarodiče mají a myslím že se tady už tyto případy řešily. Myslíš že by to dával až k soudu?

Nevím, jestli až k soudu, ale jsem si jistá, že peklo by dělal určitě a v hrozném měřítku. Vyčkáváme a neřešíme to jako srabi jen proto, ze se bojíme toho pekla, co by jistojistě přišlo. :,(

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
5.5.20 13:49
@Anonymní píše:
Nevím, jestli až k soudu, ale jsem si jistá, že peklo by dělal určitě a v hrozném měřítku. Vyčkáváme a neřešíme to jako srabi jen proto, ze se bojíme toho pekla, co by jistojistě přišlo. :,(

Já tě chápu, my jsme dokonce zvažovali i stěhování, aby byl klid :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
@me57h píše:
Tchán vypadá z vašeho popisu jako agresivní hulvát, ale možná by nebylo špatné slyšet celý příběh i z jeho strany. Jak je dcerka stará? Nemluví z vás ještě hormony? Tím se nechci nikoho zastávat ani obviňovat, ale abychom příběh pochopili komplexně, museli bychom si vyslechnout i jeho… takhle nemůžu dát objektivní radu.

Jasně, chápu. Dcera má půl roku.
Jako nikdo není jen špatný, i on má světlé chvilky. Semtam nám přispěje na plínky, pomohl s rekonstrukcí. Proto ho taky nechceme hned odstřihnout, snaží se. Ale ta druhá horší stránka bohužel převažuje.

• Nahlásit
  • Citovat
13214

No já bych se s ním nestýkala vůbec, do bytu bych ho nepustila, řvát by si mohl jak chce. Čím víc se ho budete bát, tím to bude horší, myslí si, že si vše vymůže násilím. A zvát mi do bytu někdo cizí návštěvy, to si neumím ani představit. Budeš muset stát neústupně na svém, já bych ho naprosto škrtla. Jak bys vůbec mohla připustit, aby takovéhle hovado přišlo do styku s vnučkou? A ještě se bát, že jí bude bít.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
@Anonymní píše:
Nevím, jestli až k soudu, ale jsem si jistá, že peklo by dělal určitě a v hrozném měřítku. Vyčkáváme a neřešíme to jako srabi jen proto, ze se bojíme toho pekla, co by jistojistě přišlo. :,(

Tohle ale zní, že neumíte ochránit vlastní dítě :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama