Majetek otce a jeho vliv na výpočet alimentů

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.19 18:36
Majetek otce a jeho vliv na výpočet alimentů

Dobrý den,

nenašla jsem podobnou diskusi. Doufám, že mi rámcově poradíte s rodinnou záležitostí:
Bratr má tříměsíční dceru, s bývalou partnerkou nejsou manželé. Nepořídili si žádný majetek. On má asi deset let staré auto již splacené. Žije v družstevním bytě v hodnotě cca jednoho milionu, je asi tak v polovině splátek, ručitele mu dělá druhý bratr. Švagrová žije nyní v bytě 3+1 se svojí matkou (pracující), chce být tři roky na RD. Švagrová si během těhotenství i teď hradila vše sama, odmítala peníze v době těhotenství, nechtěla ani koupit věci na miminko. Nevzala si žádné dárky z naší strany. Vše poslala zpátky. Bratr smí dceru vídat velmi nepravidelně, ač by chtěl častěji a déle, většinou ho švagrová po hodině pošle domů. Prarodiče vídají vnučku asi jednou měsíčně. Švagrová i brat se poradili s právníky, on navrhuje vzhledem ke svému platu (výši nevím) alimenty 2000-2500 Kč. Dceru chce vídat alespoň třikrát týdně, brát si ji ven, za rodinou atp. Není žádný alkoholik, ani násilník. O dceru projevuje velký zájem, vozí ji k lékaři a všude, kde je potřeba. Švagrová šla k soudu s tím, aby soud prověřil bratrovy majetkové poměry. Ona prý nemá kde bydlet, kdežto on má družstevní byt a auto. Navrhuje kontakt pouze dohodou a chce dceru svěřit do péče.
Moje otázky zní:

1. Byl jste někdo v podobné situaci, kdy jste nemohli vídat své dítě a jak se to vyřešilo?
  2. Jaký vliv má jeho auto a byt na splátky na výši alimentů?
  3. Jaká je obecně Vaše zkušenost s kontaktem dětí s tatínky? Kontakt dohodou není soudem pevně stanoven?

Jsme z celé situace v rodině zoufalí :zed:. Malou bychom rádi vídali všichni. Chápeme, že oni spolu být jako rodiče nechtějí. Mouchy jsou na obou stranách. Jenže nám připadá, že švagrová chce bratrovi rapidně omezit kontakt s dcerou :(.

Předem děkuji za radu a za slušnou diskusi.
Zakladatelka

Reakce:
Lama Lama
Hvězda diskuse 54961 příspěvků 03.09.19 18:44
@Anonymní píše:
Dobrý den,

nenašla jsem podobnou diskusi. Doufám, že mi rámcově poradíte s rodinnou záležitostí:
Bratr má tříměsíční dceru, s bývalou partnerkou nejsou manželé. Nepořídili si žádný majetek. On má asi deset let staré auto již splacené. Žije v družstevním bytě v hodnotě cca jednoho milionu, je asi tak v polovině splátek, ručitele mu dělá druhý bratr. Švagrová žije nyní v bytě 3+1 se svojí matkou (pracující), chce být tři roky na RD. Švagrová si během těhotenství i teď hradila vše sama, odmítala peníze v době těhotenství, nechtěla ani koupit věci na miminko. Nevzala si žádné dárky z naší strany. Vše poslala zpátky. Bratr smí dceru vídat velmi nepravidelně, ač by chtěl častěji a déle, většinou ho švagrová po hodině pošle domů. Prarodiče vídají vnučku asi jednou měsíčně. Švagrová i brat se poradili s právníky, on navrhuje vzhledem ke svému platu (výši nevím) alimenty 2000-2500 Kč. Dceru chce vídat alespoň třikrát týdně, brát si ji ven, za rodinou atp. Není žádný alkoholik, ani násilník. O dceru projevuje velký zájem, vozí ji k lékaři a všude, kde je potřeba. Švagrová šla k soudu s tím, aby soud prověřil bratrovy majetkové poměry. Ona prý nemá kde bydlet, kdežto on má družstevní byt a auto. Navrhuje kontakt pouze dohodou a chce dceru svěřit do péče.
Moje otázky zní:

1. Byl jste někdo v podobné situaci, kdy jste nemohli vídat své dítě a jak se to vyřešilo?
  2. Jaký vliv má jeho auto a byt na splátky na výši alimentů?
  3. Jaká je obecně Vaše zkušenost s kontaktem dětí s tatínky? Kontakt dohodou není soudem pevně stanoven?

Jsme z celé situace v rodině zoufalí :zed:. Malou bychom rádi vídali všichni. Chápeme, že oni spolu být jako rodiče nechtějí. Mouchy jsou na obou stranách. Jenže nám připadá, že švagrová chce bratrovi rapidně omezit kontakt s dcerou :(.

Předem děkuji za radu a za slušnou diskusi.
Zakladatelka

1. nebyla, ale každopádně je to pro něj situace blbá. Podle mě to mál kdo dá. Jestli kojí, tak prakticky nemá šanci na to, aby měl nějaký větší styk více, než v řádu pár hodin za týden, zvlášt pokud pracuje, A na základě pár hodin si vztah s dítětem jen obtížně vytvoří. POkud bude ona dělat naschvály, tak nejspíš časem rezignuje. Čas se pak navyšuje jen velmi obtížně, je to začarovaný kruh - matka argumentuje tím, že dítě není na otce zvyklé, nemají vztah, vztah se nevytvoří, když není dost společného času.
2. na výši aliemtnů -spíše jen přihlédnou, význam by to mělo spíše za situace, kdy by neměl žádný příjem a chtěl tvrdit, že může platit pouze minimálně. Hlavní je jeho příjem
3. já s tím mám perfektní zkušenost, ale děti nemáme v mé péči, ale péči společné. Tím dáváme jasně oba najevo, že není žádný rodič lepš/víc, než ten druhý. A na všem se dohodneme. Jako otec bych s výhradní péčí bez stanovení styku nesouhlasila.

Lucie_Sx
Závislačka 4247 příspěvků 03.09.19 18:56

Tak hlavně byste si všichni měli uvědomit, že malé jsou 3 měsíce, takže někde trajdat bez mámy po příbuzných není úplně na místě. Bylo by fajn, kdyby ji otec (bratr) mohl vídat třeba obden na hodinku, dvě, to si vztah vybuduje úplně v pohodě. A vy také nějak na návštěvě u matky.
Blbé je, pokud ona to bude blokovat.
Ale pokud otec malé u soudu dá najevo, že respektuje věk miminka a dá návrh na rozumný harmonogram styku, tak proč by mu nevyhověli. Snad. Zkušenost tedy nemám.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.19 19:22

Jsme rozvedení asi rok, máme dítě už skolkove. V peci mám dite já a styk je dohodou. Funguje nám to. Většinou se tatínek v 1-2× ydne staví navečer na kafe a pohrát si. Jeden den o víkendu si bere na výlet. Druhý den třeba jedeme všichni nebo taky ne, někdy má dítě celý víkend. Vánoce, narozky…slavíme s tatínkem dohromady. U tříměsíční bych to viděla idealnena ty návštěvy párkrát týdne na chvilku, miminko bez maminky stejně dlouho být nemůže. Maminka by nesouhlasila réva s návštěvou babičky? Já někdy k extchyni jezdím na víkend, ať si taky dítě užije.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.19 20:15

Díky všem za reakce. Babička mohla vidět malou dvakrát pouze v dětské herně s kavárnou. Já s manželem a dcerou (necelý rok), jsme se zatím nesměli přijít podívat. K ním do bytu smí jen bratr.
Chápeme, že takhle malé miminko nemůže být bez mámy na návštěvě. A bratr má na styk s ním rozumné požadavky.
Sama mám dceru (necelý rok), je kojená a na návštěvy beze mě a na hlídání ji bral manžel až po příkrmech.
Spíš mě zajímalo, jestli je do budoucna šance, že by soud ošetřil i styk s širší rodinou, až to bude adekvátní věku.

Shari81
Kelišová 6176 příspěvků 03.09.19 21:58
@Anonymní píše:
Díky všem za reakce. Babička mohla vidět malou dvakrát pouze v dětské herně s kavárnou. Já s manželem a dcerou (necelý rok), jsme se zatím nesměli přijít podívat. K ním do bytu smí jen bratr.
Chápeme, že takhle malé miminko nemůže být bez mámy na návštěvě. A bratr má na styk s ním rozumné požadavky.
Sama mám dceru (necelý rok), je kojená a na návštěvy beze mě a na hlídání ji bral manžel až po příkrmech.
Spíš mě zajímalo, jestli je do budoucna šance, že by soud ošetřil i styk s širší rodinou, až to bude adekvátní věku.

prarodič má ze zákona právo na své vnouče a naopak. Pokud by matka dítěte nechtěla umožnit styk prarodiče s vnoučetem, tak prarodič může podat návrh na soud o úpravu styku. Ve většině případů soud stanoví třeba 1 odpoledne-1den měsíčně.

Kačus82
Echt Kelišová 7691 příspěvků 04.09.19 07:36
@Anonymní píše:
Spíš mě zajímalo, jestli je do budoucna šance, že by soud ošetřil i styk s širší rodinou, až to bude adekvátní věku.

Myslim, ze ty jako svagrova styku soudne nedosahnes. Chapu, jak jste vsichni hotovi z te situace, ale nechcete chvili nechat matku a otce, aby si to vyjednali sami? Otec ma pravnika, verim, ze mu poradi jak se stykem, tak s vyzivnym. Me by teda jeblo, kdyby na me naskakovala pulka Hujerovych a vsichni chteli pravidelny styk s 3mesicnim miminem, notabene u me doma :roll: jinak uznavam prava obou rodicu, to jen na upresneni

Uživatel je onlinestinga
Echt Kelišová 9104 příspěvků 04.09.19 07:40
@Anonymní píše:

nárok na styk stanovený soudně mají pouze prarodiče, na tetičky se to nevztahuje, a představ si tu situaci naopak, kdyby švagrová si vysoudila styk se tvým dítětem, navíc ve věku miminka 3 měsíců, ráda bys jí miminko dávala v určené dny soudem? :nevim: :zed:

AninkaCV
Kecalka 134 příspěvků 04.09.19 12:25

Doporučovala bych se obrátit na mediátora, který by Vašemu bratrovi a jeho bývalé přítelkyni mohl pomoci k dohodě. Dnes může soud jednání na 3 měsíce přerušit a právě k mediátorovi bývalé partnery poslat. Výsledná dohoda bývá trvalejší díky tomu, že odráží potřeby obou (a samozřejmě dítěte). Zkuste najít vhodného mediátora v seznamu, který vede Ministerstvo spravedlnosti: www.mediatori.justice.cz
Hodně štěstí! Anna

canaglia
Závislačka 4100 příspěvků 04.09.19 17:14

1. ano, ale mladší dítě bylo o rok a půl starší. Vyřešilo se to tak, že jsem si děti vzal a jel na tři týdny na ozdravný pobyt. U tříměsíčního mimina záleží řešení na tom, zda je kojené.
2. byt na splátky a auto mohou mít na výživné vliv prostřednictvím životní úrovně. Navíc matka má právo do dvou let na příspěvek i na sebe.
3. obecně bez stanovení styku to může být zdrojem problémů. U někoho to funguje, u někoho to je průšvih a bez úpravy to nejde.

Váš příspěvek
Reklama