Majetkové vyrovnání - nejsme manželé

422
16.4.20 13:22

Majetkové vyrovnání - nejsme manželé

Ahojte, chci se zeptat, s přítelem jsme si brali hypotéku na byt, avšak nejsme manželé a je to psané všechno jen na něj protože to bylo finančně výhodnější. Podílím se na financování vybavení bytu, zvyšuju jeho hodnotu rekonstrukcemi…v případě rozchodu mi nemusí nic vyplatit. Jak by jste to resily vy? On platí měsíčně všechny účty a já platím všechny dalsi měsíční výdaje…jakou s ním třeba sepsat smlouvu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2665
16.4.20 13:28

Od všeho mít doklad a ideálně se poradit s právníkem ohledně smluv, ne na emiminu… :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14598
16.4.20 13:40

Schovávej si faktury od toho, co platíš a ideálně je hraď převodem z účtu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13362
16.4.20 13:46

Obrať se na právníka a s ním to řeš. A schovávej si doklady k tomu, co platíš (vybavení, řemeslníci atd.)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
761
16.4.20 13:59

Jak je psáno, schovávej si doklady. Já mám s přítelem smlouvu, že mě v případě rozchodu vyplatí vklad, co jsem dávala do hypotéky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9500
16.4.20 13:59

A jaké máte příjmy/výdaje? Našla by se ve společných penězích stejná částka jako na hypo, kterou by sis posílala na spořící účet?
Na vyšší částky, které jsi jednorázově vložila do rekonstrukce a vybavení podle mě nejlepší sepsat směnky nebo alespoň půjčku. V běžném hospodaření mi přijde spravedlivý model:
Např. Příjmy dohromady 60tis., čistě hypo 8tis., tak ty na svůj spořící účet taky 8tis., z těch 44tis. zbylých společně hospodařit.
Pokud máte oddělené finance, tak ty si ze svých peněz pošli částku 8tis. na svůj spořící účet, a pokud ti potom nezbyde na to, co máš podle domluvy platit (např. jídlo), tak ti on bude posílat nějakou částku. Základ ale je, že ty na těch 8tis. nesáhneš a nebudeš je rozpouštět ve společném životě.
V případě rozchodu bez domluvy on má byt, ty máš na svém účtu částku, se kterou můžeš začít.
V případě fungujícího vztahu on na tebe třeba za 15 let přepíše polovinu bytu a společně se domluvíte, co uděláte s tím mega a půl našetřeným na tvém účtu.
Pokud to rozpočet umožňuje, přijde mi to jako fér řešení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4516
16.4.20 14:40

Hodně štěstí :kytka: můžu se zeptat proč jste se nevzali a nepořídili si bydlení až společně?
Kromě peněz tam totiž vkládáš i svůj čas na péči o byt…a ten už ti po rozchodu nikdy, nikdo nevynahradí :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1269
16.4.20 16:30

Další z nekonečné řady těžko řešitelných příběhů soužití cizích lidí.
Spoluvlastnictví nemovitosti cizími lidmi je vždy problematické. Nemá smysl vymýšlet nějaké berličky v podobě smluv, dokladů a pod. V praxi je to stejně nevymahatelné.
Od toho je manželství s neupraveným SJM.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
16.4.20 19:30
Celkem dost let jsem se tímto pracovně zaobírala a čistě za mě si nemyslím, že zákonná úprava pokud se týče manželství je lékem na vše. Prvé mé manželství po mnoha letech skončilo úplně bezproblémově pokud se majetku či děti týče. Ale nebylo to ani tak zákonem, ale tím, že jsme se domluvit chtěli, za cenu značných oboustranných ústupků. Za mě jsem se poučila a se současným mým mužem manželé nejsme, takto jsme se usnesli se k oboustranné spokojenosti. Se Prosím anonym
Zs@JTom
@JTom píše:
Další z nekonečné řady těžko řešitelných příběhů soužití cizích lidí.
Spoluvlastnictví nemovitosti cizími lidmi je vždy problemluatické. Nemá smysl vymýšlet nějaké berličky v podobě smluv, dokladů a pod. V praxi je to stejně nevymahatelné.
Od toho je manželství s neupraveným SJM.
  • Nahlásit
  • Citovat
6674
16.4.20 19:44

@JTom Jenže tady oficiálně není spoluvlastnictví, vlastníkem je jen přítel. Gabčo, já chápu, že mohlo být výhodnější brát hypotéku jen na přítele. Ale měli jste se jako vlastníci zapsat každý 1/2 (ale nevím, jestli by jemu banka půjčila požadovanou částku).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
16.4.20 19:48
Půjčila, v tom problém není. My jsme měli také tak. Hypotéka na jednoho, vlastnictví obou. @Petule030
@Petule030 píše:
@JTom Jenže tady oficiálně není spoluvlastnictví, vlastníkem je jen přítel. Gabčo, já chápu, že mohlo být výhodnější brát hypotéku jen na přítele. Ale měli jste se jako vlastníci zapsat každý 1/2 (ale nevím, jestli by jemu banka půjčila požadovanou částku).
  • Nahlásit
  • Citovat
1269
16.4.20 21:56
@Petule030 píše:
Jenže tady oficiálně není spoluvlastnictví, vlastníkem je jen přítel.

Pravda, špatně jsem to přečetl. V takovém případě k tomu už není co dodat. Snad jen Baťovo úsloví, že nemá smysl pokračovat ve vadně započaté práci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama