Majitelé nemovitostí - pronájem

Anonymní
19.3.16 12:36

Majitelé nemovitostí - pronájem

Krásné sobotní dopoledne,

děkuji za respektování anonymu, je zbytečné, aby někteří lidé z mého okolí toto četli a věděli, i když to není nic intimního.

Mám zařízenou nemovitost, která ještě donedávna byla obydlená, nyní jsem se rozhodla, že jí pronajmu. Prosím majitele nemovitostí, kteří také pronajímáte o tipy, na co si dát při pronájmu pozor.

Samozřejmě budu vše řešit přes právníka, resp. RK, se kterou už mám zkušenosti s prodeji vícero bytů.

Napadá mě si zařízení nafotit, zdokumentovat, udělat na vše potřebné revize, aby mi nemohl nájemce omlátit o hlavu, že něco nefunguje.

Elektřinu mi říkala paní z RK, že je lepší přepsat na nájemce, u vody to bohužel nejde.

Budu ráda za každý tip, na co se zeptat, co zakotvit do nájemní smlouvy atd.

Moje představa je, si pro nájemné chodit osobně a nemovitost aspoň z venku, resp. předsín vidět., ale nevím :nevim:

• Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

35461
19.3.16 13:16

Energie - podle mě lepší nepřepisovat na nájemce z důvodu, že když neplatí, pak všechno odstřihnou a je problém znovu připojit.
Zařízení - předávací protokol, co všechno v bytě je, v jakém stavu, podpis, případné poškození uhradí z kauce.
Nájemné můžeš chtít v hotovosti a s nájemníkem se domluvit, že např. po 1. měsíci si byt zkontroluješ, pak třeba, že přijdeš jednou za půl roku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22835
19.3.16 13:43

Elektriku je podle mě lepší zakotvit do nájemní smlouvy včetně doložky o vyrovnání při ročním vyúčtování - budeš mít přehled, že na nemovitosti nevisí dluh (potíže se znovuzapojením).
Sepsat předávací protokol, včetně fotek vybavení, vodo-elektro-plynoměrů. Do smlouvy sepsat i jakým způsobem se budou hradit nezbytné opravy a věci, které zničí sami nájemníci.
A nedávat smlouvu na dobu neurčitou, minimálně ze začátku, pak můžeš mít problém se nájemníků zbavit, když s nimi budou potíže.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22835
19.3.16 13:47

A nevím, jak je to v rámci NOZ, ale s právníkem bych pořešila možnost mít ve smlouvě, že byt nebudou dále pronajímat a že potřebují souhlas vlastníka, aby se tam nastěhovali další lidé. Pronajmeš byt mladému páru a za půl roku tam bude nastěhovaná celá famílie až do pátého kolene…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24858
19.3.16 13:56

Pronajímám byt již 5.rokem. Jak je psáno výše, zálohy mám psané na sebe, vyúčtování je sepsané ve smlouvě. Mám aspoň přehled, co si sama zaplatím a nikdo mě „nehoní“ kvůli nedoplatkům.
Rozhodně stanovit kauci, stav bytu s vybavením do předávacího protokolu.
Pronajímám se smlouvou nejdřív na 3m, to pokryje případná kauce. Dále už po 6m. Nikdy ne na dobu neurčitou.
@Mar__tanka1983 moje smlouva obsahuje přímo počet osob v nájmu se zákazem pronájmu třetí osobě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.3.16 14:05

Holky, děkuju, Já to zatím jen řešila po telefonu, paní z RK přijde za cca 14 dnů, věřím, že mi se vším poradí. Jen ty energie mi v prvním nástřelu řekla jinak, ale prodiskutuju to když tak ještě s právníkem.

Přes tuto RK jsem prodávala už 2 byty, takže zkušensoti s nimi mám, tak snad proběhne dobře i pronájem.

Na dobu neurčitou by mě to ani nenapadlo.

Zakl.

• Citovat
  • Upravit
4047
19.3.16 14:21

To co psali holjy vyse delam stejne, nebo podobne.
Ale taky mysli na pojisteni. Napr pokud najemnik ve tvem byte vyhori, vytopi 5 pater pod vami, atd…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.3.16 14:24
@2012Mex píše:
To co psali holjy vyse delam stejne, nebo podobne.
Ale taky mysli na pojisteni. Napr pokud najemnik ve tvem byte vyhori, vytopi 5 pater pod vami, atd…

Pojistku jsem si říkaka že nechám na sebe, aby se předešlo problémům. :nevim:

Zakl.

• Citovat
  • Upravit
3257
19.3.16 18:31

Já mám zase plyn s elektřinu napsané na nájemníky.

Ať mi tam nikdo ve velkém nepěstuje marihuanu :nevim:

Jinak mám nejlepší zkušenosti s mladými lidmi, kdy kluk většinou již pracuje a holka je na VS. Takto jsem nikdy neměla problémy s placením.

Starší rozvedení lidé podle mych zkusenosti většinou mají problémy s penězmi a placením.

Byt pronajimam cca 11 let. Peníze si nechávám posílat na účet, protože se mi tam nechce jezdit. Ve smlouvě mám napsané, že po domluvě můžu přijít do bytu na kontrolu - ale ještě jsem to nikdy nevyužila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.3.16 19:50

@fia80 Děkuji. U mě se jedná o dům, takže předpokládám, že to rozvedení nebudou, spáš rodina s dětmi, :nevim:

• Citovat
  • Upravit
Anonymní
12.9.16 18:28

Dobrý den, mohla byste mi do zprávy napsat jméno RK s kterou máte dobré zkušensoti spronájmem? Kolik platíte realitní kanceláři? Předem děkuji Martina

• Nahlásit
  • Citovat
3798
12.9.16 18:42
@Anonymní píše:
@fia80 Děkuji. U mě se jedná o dům, takže předpokládám, že to rozvedení nebudou, spáš rodina s dětmi, :nevim:

Doporučuji podnájemní, nikoli nájemní smlouvu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
176
17.5.18 10:07

Zdravím, prosím, chci se jen zeptat. Když jsem majitel bytu, který pronajímám a měním si trvalé bydliště, musím psát dodatek ke smlouvě, nebo stačí jen písemně oznámit? Moc díky za odpověď

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1143
17.5.18 10:18

@mar.cat nemusíš dělat vůbec nic…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1766
17.5.18 10:30

Píšete hlouposti

„Doporučuji podnájemní, nikoli nájemní smlouvu.“ Proč radíte hlouposti? Podnájemní smlouvu uzavírá nájemník se třetí osobou (OZ  2274).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama