Málo přibírá - co dělat?

123
24.5.16 09:34

Malo pribira - co delat?

Holky, poraďte mi. Mam 3,5 měsíčního syna. A nas problem je ten, ze malo pribira. Na úvod musim rict, ze to ma nejspis v genech. Ja sama jsem mala a drobná, ve třiceti letech vážím 47 kg a to uz od střední skoly. Muzu se cpát vším a stejne nepriberu. Muj Tatinek i sedá byli take spise drobní. Maly se narodil s vahou 3,62 a 52 cm. Pousteli nas s vahou 3,43. Na konci sestinedeli mel 4,60. Ve 2 mesicich 5kg, ve třech 5,5kg a nyni ma 5,65. Jenže uz tak me si nabírá jen cca 100g tydne, ted spis uz i méně. Nyni měří 63cm. Doktorka zatim nic nerikala. Asi i proto, ze maly je hrozne spokojene miminko, mam jeste starší dceru a ta dost plakala, porad chtela byt u prsa, vypadala hladove, ale ta pribirala vic nez dobre. Ale maly je pravý opak. Prsa si bere po2-3 hodinach, v noci kojim 2 az trikrat. Po kojeni neplace, pije klidne. Kaka skoro po kazdem kojeni, cura dostatečně, tak 8 plen denne. Zkousela jsem mu davat i nutrilon, ale odmítá a place. Chce jen prsa. Psychomotoricky je velmi šikovný, pani doktorka ho vzdy chválí. Jen to pribirani… Budou nam 4 mesice, ma cenu do nej rvat uměle mliko nebo je lepsi zacit davat uz kaše ci zeleninu? Mate nekdo zkušenost? Dekuji :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1185
24.5.16 09:42

UM už nedávej (ani ti ho nechce), ale s příkrmama bych klidně začala-on bude ze začátku stejně jenom ochutnávat. Ono se stejně doporučuje teď dát příkrmy brzo, aby se předešlo potravinovým alergiím.
Po 3. měsíci se může tempo přibírání zpomalit a pokud jste drobnější rodina, tak bych se podle tabulek neřídila, pokud je to spokojené miminko :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
55076
24.5.16 09:46

@Donata pokud je spokojený a celkový vývoj je přiměřený, tak bych do něj UM nervala. Kluci mi taky přibírali málo. Kolem 4m začali asi 50g týdně, ale byli spokojení, psychomotorický vývoj spíš rychlejší. Vím, že je to náročné, když miminko moc nepřibírá, ale pokud je spokojené, tak opravdu nemá cenu to řešit.
Malý měl při narození 3210, z porodnice šel s váhou 2860. V 6 týdnech 4140, ve 3 měsících 4930, ve 4 měsících měl už jenom 5120 a v 6 měsících 5410. Teď má 11 měsíců a váží 7,5kg. Přes den jedl po 2,5-3h, v noci většinou tak 2×, ani jsem u něj nezaznamenala růstový spurt. Prostě byl a stále je velmi spokojené miminko

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3405
24.5.16 09:48

@Donata UM bych mu rozhodne nedavala. Z toho co pises je jasne, ze je spokojeny a roste svym tempem. A jestli je jeho psychomotoricky vyvoj OK, tak uz bych nic neresila. Je to tezke, ale hlavne nesrovnavej s jinyma a kolik by mel vazit. Bude drobnejsi, ale to nicemu nevadi.
Jestlize ted bude mit 4 mesice, tak bych jeste mesic pockala a pak v lete zacala davat prvni prikrmy zeleninove, kdy rostou cerstve letni zeleniny ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
123
24.5.16 10:07

@tezi tak to mame asi podobne, u nas doteď taky zadny spurt nebyl. Je to proste jen stresující, protoze dneska jak nejste tabulkové dite, tak se to hned resi. Ale je fakt, ze nase dr je super, zatim nic nerikala, ani me do ničeho nenutí. Uvidime co rekne na 4 mesicni kontrole.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3607
24.5.16 10:08

@Donata pokud čůrá, kaká, něco malinko přibírá, je spokojené miminko, píšeš, že i šikovné, tak bych to fakt neřešila, žádné UM nedávala a počkala na zavedení příkrmů. Syn byl na UM a ze začátku přibíral hezky, pak se zasekl a taky měl nárust 50-100 gr. týdně. Pokud jste drobní, tak i to je vysvětlení, my s mužem jsme štíhlí, takže nám nepřišlo divné, že syn je jak tyčka, neměl ani takovou tu typickou miminkovskou dvojitou bradičku, žádný faldík, krk měl (a má) dlouhý jak žirafa (kamarádka pořád hlásila, že miminko s takovým krkem ještě neviděla :mrgreen: ) Ostatní děti byly jednou tak velké, faldíky měly všude, náš je doteď poloviční, dlouhý, ale hubený. Je-li mimčo spokojené a vykonává všechny potřeby, tak není důvod být nervózní…koneckonců spokojený rodič = spokojené dítě :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
123
24.5.16 10:10

@spirunka taky si rikam, ze kdyz je spokojeny, tak bych mohla vydrzet jeste mesic. Spis jde o to, ze dneska internet chrli všelijaké moudra, ze jakmile dite pribira min nez 100g tydne, tak je podvyzivene atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1072
24.5.16 10:12

A proč to řešíš, když doktorka nic neříká a malej je spokojenej?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3405
24.5.16 10:16

@Donata jj ty informace co jsou vsude jsou stresujici. Chapu :hug:. Nase mala je porad na minimech tabulek a obcas i pod co se tyce vahy a taky jsem mela faze, kdy jsem to resila. Ale ted uz ne, je proste vahove drobna.
Urcite bych pockala na leto a pak zacala se zeleninou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
55076
24.5.16 10:38

@Donata pokud dr. neřeší, tak neřeš taky. Naše řešila u prostředního syna, teď už ne. Prohlásila, že roste a vyvíjí se stejně jako bráška, z kterého je teď šikovný kluk, takže to nemá absolutně cenu řešit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17056
24.5.16 10:57

To sou ty tabulky :roll: ne každý dítě musí přibírat kilo za měsíc, malej ze začátku taky přibíral mín, dr si nás zvala na vážení co tejden, prej podle tabulek přibírá málo, pak začal přibírat víc, a řeklá nám že přibírá zase moc, takže já bych to neřešila, pokud je spokojenej a prospívá. UM mlíko bych zbytečně nedávala, kdyžtak začít od 4 měsíců se zeleninkou, já to tak udělala :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9719
24.5.16 11:02
@Donata píše:
Holky, poraďte mi. Mam 3,5 měsíčního syna. A nas problem je ten, ze malo pribira. Na úvod musim rict, ze to ma nejspis v genech. Ja sama jsem mala a drobná, ve třiceti letech vážím 47 kg a to uz od střední skoly. Muzu se cpát vším a stejne nepriberu. Muj Tatinek i sedá byli take spise drobní. Maly se narodil s vahou 3,62 a 52 cm. Pousteli nas s vahou 3,43. Na konci sestinedeli mel 4,60. Ve 2 mesicich 5kg, ve třech 5,5kg a nyni ma 5,65. Jenže uz tak me si nabírá jen cca 100g tydne, ted spis uz i méně. Nyni měří 63cm. Doktorka zatim nic nerikala. Asi i proto, ze maly je hrozne spokojene miminko, mam jeste starší dceru a ta dost plakala, porad chtela byt u prsa, vypadala hladove, ale ta pribirala vic nez dobre. Ale maly je pravý opak. Prsa si bere po2-3 hodinach, v noci kojim 2 az trikrat. Po kojeni neplace, pije klidne. Kaka skoro po kazdem kojeni, cura dostatečně, tak 8 plen denne. Zkousela jsem mu davat i nutrilon, ale odmítá a place. Chce jen prsa. Psychomotoricky je velmi šikovný, pani doktorka ho vzdy chválí. Jen to pribirani… Budou nam 4 mesice, ma cenu do nej rvat uměle mliko nebo je lepsi zacit davat uz kaše ci zeleninu? Mate nekdo zkušenost? Dekuji :)

100g týdne mi teda málo nepřijde a jestli hlady nepláče a roste na cm je to ok um bych nedávala ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5864
24.5.16 11:52

@Donata Vůbec to prosím tě neřeš! Pokud je spokojený a nic mu nechybí, nech ho být.

Můj taky nepřibíral, ale je hrozný drak. Furt někam lozil, stál dřív, než se pohyboval po čtyřech a u všeho chtěl být. Nepřibíral, všichni to začli řešit, posílali nás po všech čertech, jen aby zjistili, že mu v podstatě nic nechybí. Ale pořád chtějí, aby přibíral. Vystresovali tím tak akorát nás oba. Já se málem hroutila, že nechce jíst, kolik energie jsem tomu věnovala, aby snědl alespoň o kousíček víc. Párkrát jsem to do něj zkusila i nacpat. Takže se poblinkal a mě málem odvezli. Teď, po nějakém půl roce, už se na to snažím kašlat. Ať si radí co chtějí. Dítko neznají, vidí ho na pár minut a dávájí akorát „chytré“ rady. Tuhle už jsem i povídala, že nám může poslat dobrovolníka, co bude malého krmit. Žádná reakce :)
Klukovi je rok a půl, váhu mám pod grafem a růst někde na 3-5percentilu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59265
24.5.16 14:07

@Donata nedávej um, je spokojený, nabírá stabilně.. kašli na tabulkové doktory atd.. evidetně zdravé spokojené dítě, které to má v genech. Těžko můžeš čekat 10 kg pucka, když jste sami drobní ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24.5.16 18:36
@martina.se píše:
@Donata nedávej um, je spokojený, nabírá stabilně.. kašli na tabulkové doktory atd.. evidetně zdravé spokojené dítě, které to má v genech. Těžko můžeš čekat 10 kg pucka, když jste sami drobní ;)

přesně, mi syn přibíral cca 200g měsíšně, byl spokojený, doktrrka furt něco řešila, já ne, dítě spokojené, nemocný nebyl, já byla hodně štíhlá i muž, geny. dodnes jsou synové extrémně štíhlí, nemocní nebývají, jí vše, jsou velmi vysocí. takže klid, neřeš co řešit není třeba, zakladatelko.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama