Málo vápníku ve stravě - jak to řešit ?

1180
17.10.08 23:14

Málo vápníku ve stravě - jak to řešit ?

Moje dcera je od narození nejedlík a bojujeme stále a stále. Navíc začala v 8mi měsících odmítat mléko, prostě jí přestalo chutnat - měla HA a Dr. nás nutila ho dávat až do roku. Tenkrát se to řešilo jogurty a kašemi (nejdříve v HA UM, od roku už mohla klasické instatní). Od 10ti měsíců měla povolený i tvaroh - dostávala ho smíchaný s jogurtem. Dr. mi řekla, kolik Ca má denně dostat a já pořád počítala a kontrolovala ve stravě :roll: Od 2 let začala pít normální mléko. To jí chutná, ale nechce ho každý den a taky max. tak 100 ml. Do 3 let jedla denně aspoň ten jogurt nebo MaxiLipánka a večer kaši. Takže to bylo pořád v pohodě, ale od 3 let už jogurt jen sporadicky, Pribináky taky a kaši nechce ani vidět - nedostanu to do ní. Takže příjem vápníku téměř žádný. Ještě někdy do sebe ráda cpe tvrdý sýr, ale ne pravidelně - holt fakt hrozný nejedlík. Řešila jsem to s Dr. na 3leté prohlídce a ta mi pro malou předepsala sirup Calcium chloratum, ale prý není jisté, že to malá přijme - prý to některé děti baští bez problémů a některé to zcela zavrhují. No tak my jsme ten druhý případ. Nepodařilo se mi to do ní dostat i když jsem to maskovala i různě ve šťávách nebo čajích, vždycky na to přišla a říkala, že pitíčko není dobrý.
Neporadíte, v jaké formě jí Ca dávat ? Nějaké tablety - třeba rozpustné, které 3leté dítě už může ?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

9868
18.10.08 00:26

Ahoj, hned jak sem si přečetla tvůj dotaz, vzpoměla jsem si na článek o veganské stravě, který jsem kdysi četla. Vegani nejedí maso a mléko vůbec, takže řeší alternativní přírodní zdroje minerálů a vápnku. Jedná se o ořechy, semena a atd…

Prosímtě, nenabádám tě rozhodně k něčemu takovému, jen překládám alternativní zdroj vápníku, ju? Já si z toho vzala třeba to, že hodně přidávám semínka do chleba, jednak je chutnější, jednak mi přijde zdravější…

http://www.vegan.cz/view.php?…

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
18.10.08 08:23

Jukni na stranku: http://www.weleda.cz/new/index.php?…

temer az uplne dole, mas tam produkt: Podpurny vapnik I,II je to takovy prasek staci na spicku noze, lehce zakamuflujes v jakekoliv jine strave ci napoji, ja to jedla v dobe kojeni, velice krasne mi to zlepsilo vlasy, kosti a zuby :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
18.10.08 12:54

Jestli mě paměť nklame, vápník obsahuje i mák, takže jestli má dcerka ráda sladká jídla, může to být jeden ze zdrojů.

nepřihlášená vrony

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
18.10.08 13:51

Můj syn nesmí kvůli alergii nic od mléka, ani mák či ořechy, takže kupuju tekutý OSTEOCARE (pozor, jsou i tablety, ty nemyslím!). Je to sirup s mírně mentolovo-pomerančovou příchutí a syn ho miluje.

• Nahlásit
  • Citovat
1180
18.10.08 21:08

Ahoj, díky za odpovědi a rady. S tím přírodním alternativním zdrojem vápníku je to špatné. Vegani to musí jíst záměrně, ale 3leté dítě k tomu nedonutím. Navíc by to muselo být velké množství, aby měla malá 400 mg vápníku denně, jak požaduje naše Dr.. Myslím, že to pro tak malé dítě ani není vhodné - právě ty oříšky a semínka. O maku mi říkala už naše Dr. ale ve větším množství už na dítě může působit jako silný alergen, takže doporučuje opatrnost. A navíc jsem psala, je Julka hrozný nejedlík. Maminky nejedlíků ví, jaké je to každodenní trápení, dostat do dítěte nějaké jídlo. Sladká jídla (kromě čokolády) taky nejí, občas si dá buchtu, když upeču nebo na snídani drobenkový rohlík nebo někdy koblížek a víc slakého už ne. Třeba těstoviny s tvarohem nebo máke, případně ovocné knedlíky odmítá. Utloukla by se po kyselých okurkách a kysaném zelí - to má po manželovi :lol: Taky má ráda vejce - no aspoň něco :roll:
Určitě juknu na tu Weledu a taky Osteocare, protože jinak než něčím přidaným ve stravě (hlavně v pití) to nepůjde :cry:
S pitím problém nemáme - denně vypije skoro 1 litr tekutin. Miluje čaje (bylinkové i ovocné) a ředěné šťávy, takže to budu maskovat v nich :D
Ještě jednou díky :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
549
19.10.08 13:46

Ahojky, muj dvoulety syn ma rovnez alergii na BKM, takze jsem mu zacla dvat calciove tablety. Doktor nam doporucuje 1 g denne, coz jsou 2-3 tablety denne. Jsou dost velke, ale daji se rozkousat a Theovi chvalabohu chutnaji. Sam se o ne hlasi kazdy den. Jsou slazene manitolem (prirodni sladidlo), jinak zadne barviva a podobne zverstva. Daji se koupit i s mnoha prichutema (asi chemie :? ), takze zkus, jestli by tve cacorce treba taky nesmakovaly. Muj Theo to ma misto bombonu. Zkousela jsem je sama, chutove nic moc, neco jako sladka krida na tabuli, ale da se to a malemu fakt jedou. :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
210
28.1.09 13:45

Ahoj,
mému synovi také zjistili alergii na BKM, tak mám obavu, jak s tím vápníkem.

Četla jsem si to od Weledy a tam je laktóza, což nám také nedoporučili, protože tam může být stopové množství té bílkoviny.

Fakt Vám to někomu pomohlo? Já to kdysi brala a neměla jsem pocit, že by se cokoliv dělo :cry: Tehdy jsem to dost potřebovala, byla jsem těhotná a nemohla žádné mléčné výrobky.
Navíc homeo se, pokud vím, s normální stravou míchat nemůže…

O vápníkových tabletách jsem vícekrát slyšela, že se nedoporučují, protože si tělo ten vápník pak neumí samo vyrábět. Navíc je třeba ten prvek navázat na jiné, aby působil.
Zaujal mě ten celozrnný chléb, tak že bych se ho naučila péct? :roll:
V těch kupovaných je totiž spousta éček a často podmáslí, syrovátka, nebo sušené mléko, takže to také nejde.
Kamarádka mi doporučovala Pangamin, nebo tak nějak. Tak to ještě zjistím…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1180
25.2.09 11:03

Tak jsem nakonec našla něco, co malá baští … je to Osteocare v tekuté formě, je to pro děti od jednoho roku a kromě vápníku to obsahuje ještě hořčík, zinek a vit. D. Takže je splněna ta podmínka vápník + hořčík. Dopátrala jsem se tohoto přípravku na www.porodnice.cz v poradně MUDr. Honzíka, kde se podobný dotaz měla jedna maminka a doporučil jí právě Osteocare. Ale v lékárně mi nejdřív tvrdili, že je to pouze ve formě tablet a jen pro dospělé, nakonec jsem je přesvědčila, že je i tekutý, vhodný pro děti :roll:

Pro Táňulku: neobsahuje laktózu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
210
1.3.09 21:35

Díky :D

Ještě mi řekni - jak se ten vápník ve stravě počítá?
Je jen málo zdrojů, které udávají množství vápníku v mg kromě mléčných výrobků. Asi bych měla ověřit, jestli toho má malej dost (to jsem ale matka :( )
Mmch, na základě jednoho článku v MfD jsem zavolala na alergologii a vymohla si, že syn smí znovu jíst jogurty. Ekzem se mu totiž po vysazení mléčných výrobků leda tak zhoršil… Tak teď už nemusím mít takovou starost. Kromě víkendu má jogurt denně k snídani s vločkama (tam prý taky nějaký vápník je) a sní ho docela dost, jupíííííí :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5393
9.1.12 20:29

dcera má alergii na mlíko. a bylo mi řečeno, že při pestré stravě může být s kalciovými tabletami spíš problém - hrozí lehce předávkování. takže já řeším vápník rýžovým mlékem z dm od alnatury. stačí 3 - 4 decky denně (dostává ho místo um na noc a v noci)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Eliškaar
7.4.15 22:34

Teď jsem zrovna četla tento článek (jak do dítěte dostat vápník, když nechce mléčné výrobky - http://blog.pilulka.cz/…ko-nechutna/. A říkám si, jestli to nevyzkoušet, protože do toho svého mléko ani jogurty nedostanu. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Při alergii na mléko se to ale bohužel nehodí.

• Nahlásit
  • Citovat
2203
7.4.15 23:20

Vápník v mléku? Není to s ním až tak slavné. Udělej dítěti makové mléko, krásně ti po něm bude spát a je to mega zdravé, plné vápníku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8753
7.4.15 23:29
@brulinka píše:
Vápník v mléku? Není to s ním až tak slavné. Udělej dítěti makové mléko, krásně ti po něm bude spát a je to mega zdravé, plné vápníku.

To je teda mega nesmysl. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1570
7.4.15 23:47

.. Rozmixovany 24hrs namiceny mak doporucuji a ani jsem ho necedil… Ale jen 1,4%

Ale vic vapniku jak mak bude mit seskrabnuta omitka nebo nadrcene skorapky :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama