Mám děti totálně na zabití

Anonymní
2.8.21 15:32

Mám děti totálně na zabití

Mám pocit, že jsem totálně selhala ve výchově. Dcera jde do předškoláků, druhá bude mít v zimě 3. Snažím se jim udělat hezké prázdniny (asi poslední bez mé práce), každý den je aspoň malinký program, abychom jen neseděli doma. A tak jednou týdně je větší výlet - hory, zoo, nějaká atrakce. Ta starší mě vyloženě nemá ráda. Při každé příležitosti po mně začne štěkat, že jsem zlá, že pořád musí něco dělat (když ji požádám, aby si třeba po sobě srovnala boty a nekopla je doprostřed předsíně), že má ráda jen tatínka a že je doma hrozná nuda a nechodí k ní zadní kamarádi. Podotýkám, že je to přesně naopak, jsme doma většinou jen ráno na sbalení věcí, každý den je buď hřiště nebo nějaká procházka, koupání, kolo s kamarády nebo s příbuznými. Jiné děti mě mají celkem v oblibě, nejsem žádná zapšklá komandérka, ale prostě s dcerou nejsem schopná vyjít. Nikdy nic neudělala sama od sebe nebo na slušné požádání - základní úkony, jako umýt si ruce, sednout si s jídlem ke stolu, nebrat ostatním věci apod. Dodržujeme to odmalička, mladší to chápe bez problémů, máme normální rodinu, ale ta starší je prostě zaseknutá, umanutá, všechno je problém. :zed: Doma ji nic nebaví, ale i při tom programu je stále něco, co jí vadí. Ušlape pár metrů, bolí ji nohy, nechce jíst, hru ostatním kazí. Na otázku, co by chtěla dělat odpoví to, co děláme, ale proč kazí náladu, to není schopná vysvětlit. Už jsem jí několikrát ostře řekla, že klidně může jít od rána do večera do školky, já do práce a nemusíme vůbec nic takového podnikat, jestli se jí to tolik nelíbí. Tak to se zarazila a říkala, že ji to baví. Tak nevím. :nevim: Když si uděláme pohodový den a jsme jen doma, že si budeme samy jen tak stavět puzzle nebo něco, chodí od ničeho k ničemu, se mnou nic dělat nechce, chytá hysteráky, viz začátek. :nevim: Že by si něco spokojeně hrála nebo prohlížela, to prostě neznám. Max donese knížku zrovna ve chvíli, kdy mám od něčeho špinavé ruce a prostě nemůžu odejít a vyšiluje, že pořád musí na něco čekat. Ačkoliv jsem se jí předtím celé dopoledne snažila věnovat. U ostatních dětí vidím, jak si se zapálením malují nebo něco vyrábí, staví bunkry a pořád čekám aspoň náznak u nás. A nic. :zed: Mám ji ignorovat v tom vynucování pozornosti nebo co se s tím dá dělat? :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
12042
2.8.21 15:41

Tak jí nevymýšlej žádný program, ukaž jí, jak by to vypadalo, kdybys na ní neměla čas prostě vůbec. Klidně bych jí dala na pár dní do té školky :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13138
2.8.21 15:46

Syn ( ted uz 10) se taky nikdy neumel moc hrat sam. Vim, je to narocne.
Tak jsem mu rikala, ze ted delam to a to a ze nemuzu hned jit za nim. A jestli se chce nudit, tak at se nudi… Trocha nudy jeste nikoho nezabila.
Btw. ty nejsi zodpovedna za jeji stavy. Kdyz ji to bavi, at to tak dela. Na druhounstranu nejsi povina se na to divat. Pokud jste doma, vykazala bych ji do jine mistnosti.
A pokud vam kazi vylety, dej ji do te skolky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9677
2.8.21 15:54

Je, taky mám dvě takový děti, starší…vždy u mě za zadkem, mladší si hodiny hrála sama, asi se to moc řešit nedá, normálně se ji věnuj, když chceš ty, když ona vymrčuje a dělá scény pomáhá ignorace, nenechat se vyprovokovat :mrgreen: ale kolem nás to takhle má spousta lidí, starší se neumí zabavit samo, mladší jo…asi je to daný tím, že na to prvorozený měl člověk hodně času a to druhorozené se odmala zabaví samo… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2129
2.8.21 15:54

Mozna je to tim, ze jsi porad a stale vymyslela program. Kdyby jsi ji nechala obcas doma, tak by se i zabavit sama dokazala si i sama hrat. Delas ten program pro sebe, nebo deti? Taky znam jednu co nevydrzi chvili doma. Mozna to je tim ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14845
2.8.21 15:58

Prijde mi, ze se ji moc venujes a zaroven mas vysoke pozadavky na to, co smi a nesmi.
Ubrala bych na pravidlech a nechala ji se vic nudit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1005
2.8.21 16:07

Neblbni, jaképak selhání, vždyť výchova teprve začíná :mrgreen:
no vidíš, že děti nemají jednoduché povahy, připrav se, že věkem se to malinko upraví, ale povaha zůstává. Já šílela z mojí prostřední jak v předškolním věku, tak v pubertě - ale jinak je to dobrý člověk a 70% času milá holka. Je jí 16 a myslím, že moje vedení ještě chvíli potřebovat bude.
Její jen o málo starší sestra je povaha mírumilovná, zodpovědná a hodná, tam v podstatě vychovávat nebylo třeba.
Nemá každý štěstí na bezproblémové děti, hlavně klid. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
457
2.8.21 16:22

Mně přijde, že to děláš svědomitě, třeba má jen takové období, a pokud se dětem venujes od srdce opravdu se jim ze srdce snažíš vymyslet hry, program atd., to oni poznají, bude to dobré. Může jen být složitější povahy třeba. Pokud bych cítila, že ji nevyhovuju, snažila bych se co nejvíce nasměrovat na pobyt u jiných lidí/školka. Ať si tě váží. Mně teaa děti nejvíce ' zlobí ' když já sama se necítím dobře mám třeba depku, nevyspala atd mám děti 4,2. tak jsou protivn é podrážděné nebo když se nudí ( starší ) je hodně živý temperament a hodně životní energie a vyžaduje pořád nějaké akce, hodně pohybu atd

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2056
2.8.21 16:25

Zrovna mám rozečtenou knížku Nejsou stejné a souběžně čtu Ani mámy nejsou stejné. Je to o typech osobnosti. Díky té druhé se mi podařilo určit svůj typ a ta první je zase na určení typu dítěte. Jde o to, že každý typ osobnosti může mít jiné potřeby a když se typ rodiče a dítěte dost liší, může to vést právě k neporozuměním a taky k vyčerpanosti a stresu rodiče. Tady jsou články s takovým úplně základním přehledem, třeba z toho něco vyčteš:
https://www.teorietypu.cz/…eby-sp-deti/
https://www.teorietypu.cz/…eby-nt-deti/
https://www.teorietypu.cz/…ovu-sj-typu/
https://www.teorietypu.cz/…eti-nf-typu/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2151
2.8.21 16:33

I děti potřebují někdy vypnout, popravdě mít každý den nějaký program, tak mě to štve taky a to jsem docela akční člověk,…
Je hezký, že jim každý den něco vymýšlíš, ale oni pak nemají prostor na to, aby se zabavili sami nějakou hrou v pokoji a rozvíjeli vlastní iniciativu a navíc se pak už na výlety ani nemusí tešit, protože je to samozřejmost, že se každý den něco děje :nevim:
Měli byste trochu zvolnit všichni, očividně jsi z toho unavená i ty a pak se to přenáší i na děti

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7907
2.8.21 16:44

Buď bych trochu polevila s programem, nebo dělej to, co baví tebe, případně mladší dítě a ať ona se nějak přizpůsobí, pokud vlastní návrh nemá. Případně půjde do té školky. Asi bych to postavila jednoduše - pojedeš s námi, nebudeš mrčet, protože to nikoho nebaví poslouchat anebo půjdeš do školky.

Zkus se na ni tolik nesoustředit. Chápu, že to není jednoduché. S uklízením si po sobě je to boj, my už ho vedeme doma 4. rokem a s manželem razíme zkušenost, že zavedení každého zlepšení (ať už jíst příborem, uklízet si po sobě po sprše apod.) trvá v průměru 2 roky. Načež se opět objeví něco nového.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2234
2.8.21 16:55

Asi bych jí přestala dělat animátora. V pěti letech by měla být schopna najít si zábavu sama. Prostě se na ni jednou vykašli. Naše děcka taky prudí, že chtějí pohádku a když ji prostě nepustíme, tak chvíli držkujou, ale pochopí, že neustoupíme a za pět minut si staví lego, nebo malují, prostě je ta nuda donutí vymyslet něco alternativního.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
572
2.8.21 17:05

Určitě bych nedělala něco pro děti každý den. Moje dítě taky razí teorii, že doma je nuda, ale kdybych ji někam tahala denně, bude si toho vážit míň a míň a chovat se u toho čím dál hůř. Pokud chceme hezké prázdniny, jeden den je „hezký“ pro mě a druhý pro dceru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
497
2.8.21 17:07

U nás je dcera nejspokojenější, když má klid a já ji ho ráda dopřeji, když má ty prázdniny :P
Takže jediné co po ní chci je uklizený pokojíček perfektně a pak se jen domluvíme co by ráda dělala druhý den.
Když chce výlet, něco vymyslím.
Většinou je domluvená s kamoškama na lítání po vesnici s tím, že se mi chodí ob dvě hodiny ohlásit a jsme šťastné obě :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8021
2.8.21 17:10
@Anonymní píše:
Mám pocit, že jsem totálně selhala ve výchově. Dcera jde do předškoláků, druhá bude mít v zimě 3. Snažím se jim udělat hezké prázdniny (asi poslední bez mé práce), každý den je aspoň malinký program, abychom jen neseděli doma. A tak jednou týdně je větší výlet - hory, zoo, nějaká atrakce. Ta starší mě vyloženě nemá ráda. Při každé příležitosti po mně začne štěkat, že jsem zlá, že pořád musí něco dělat (když ji požádám, aby si třeba po sobě srovnala boty a nekopla je doprostřed předsíně), že má ráda jen tatínka a že je doma hrozná nuda a nechodí k ní zadní kamarádi. Podotýkám, že je to přesně naopak, jsme doma většinou jen ráno na sbalení věcí, každý den je buď hřiště nebo nějaká procházka, koupání, kolo s kamarády nebo s příbuznými. Jiné děti mě mají celkem v oblibě, nejsem žádná zapšklá komandérka, ale prostě s dcerou nejsem schopná vyjít. Nikdy nic neudělala sama od sebe nebo na slušné požádání - základní úkony, jako umýt si ruce, sednout si s jídlem ke stolu, nebrat ostatním věci apod. Dodržujeme to odmalička, mladší to chápe bez problémů, máme normální rodinu, ale ta starší je prostě zaseknutá, umanutá, všechno je problém. :zed: Doma ji nic nebaví, ale i při tom programu je stále něco, co jí vadí. Ušlape pár metrů, bolí ji nohy, nechce jíst, hru ostatním kazí. Na otázku, co by chtěla dělat odpoví to, co děláme, ale proč kazí náladu, to není schopná vysvětlit. Už jsem jí několikrát ostře řekla, že klidně může jít od rána do večera do školky, já do práce a nemusíme vůbec nic takového podnikat, jestli se jí to tolik nelíbí. Tak to se zarazila a říkala, že ji to baví. Tak nevím. :nevim: Když si uděláme pohodový den a jsme jen doma, že si budeme samy jen tak stavět puzzle nebo něco, chodí od ničeho k ničemu, se mnou nic dělat nechce, chytá hysteráky, viz začátek. :nevim: Že by si něco spokojeně hrála nebo prohlížela, to prostě neznám. Max donese knížku zrovna ve chvíli, kdy mám od něčeho špinavé ruce a prostě nemůžu odejít a vyšiluje, že pořád musí na něco čekat. Ačkoliv jsem se jí předtím celé dopoledne snažila věnovat. U ostatních dětí vidím, jak si se zapálením malují nebo něco vyrábí, staví bunkry a pořád čekám aspoň náznak u nás. A nic. :zed: Mám ji ignorovat v tom vynucování pozornosti nebo co se s tím dá dělat? :nevim:

Možná se jí / jim až moc věnuješ..Děti by se měli i zabavit sami..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat