Mám maligní melanom, máte zkušenost?

Napsat příspěvek
Velikost písma:
2010
21.5.14 07:52

@Doctus Ve zprávě mám, že se jedná o displastické névy :( Ale zase se uklidňuju tím, že chodím pravidelně každý rok na kontroly a poslední ko byla v pořádku a ty pihy už jsem tam měla a dr je dermatoskopem kontrolovala.. Každopádně teď to bude měsíc strachu :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5277
21.5.14 08:27

@fialka06
Kdo stanovil dg. dysplastický névus? Dermatolog, nebo to bylo ex post z excize?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2010
21.5.14 09:12

@Doctus Dermatolog

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5277
21.5.14 09:22

@fialka06
A to nebyla indikována excize névu? Je to dost velké riziko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2010
21.5.14 09:28

@Doctus Ne, jdu začátkem června odstranit..  :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54
21.5.14 09:33

Ahoj Doctus, je nějaký rozdíl v tom, jestli se melanom vyvine ze znamínka nebo na zdravé kůži? Jako jestli se ty malanomy pak chovají jinak? a jestli je nějaký nebezpečnější?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5277
21.5.14 09:46

@tlacolula
Chování melanomu je poměrně nepředvídatelné, biologickým chováním se de novo vzniklé melanomy signifikantně neliší od těch, které vznikly z dysplastických névů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1219
21.5.14 12:48

Mám taky dotaz. :-) Lze vůbec pouhým okem poznat melanom v počáteční fázi? Tzn. pokud se mi někde udělá nějaké nové „znaménko“, nijak výrazně neroste a zůstává ve velikosti do cca 0,5 cm, může to být melanom? A pozná to Dr. pouhým okem? Díky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5277
21.5.14 14:56

@Martikov
Může vyslovit podezření. Navíc existují amelanotické melanomy, které dlouhou dobu unikají svému objevení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9125
21.5.14 15:11

@Doctus Také prosím o radu.. Mám po těle plno pih. Některé mi byly doporučeny odstranit, to už mám za sebou. Mám teď ale několik nových pih na vnitřní straně stydkých pysků. Jsou výrazně černé. Je mi nepříjemné s tím jít k doktorovi. Je to nutné, nebo je stačí jen pozorovat? Můj taťka i jeho otec měli rakovinu kůže. Děda na ni zemřel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5277
21.5.14 16:06

@Paoloska
Pokud se v rodinné anamnéze vyskytne údaj o vícečetném výskytu rakoviny kůže (je to ovšem příliš obecný pojem, pod ním si můžeme představit bazaliom, spinaliom, kavernózní a kapilární hemangiom, Kaposiho sarkom, mycosis fungoides, Sézaryho syndrom, melanom), je třeba zvýšená pozornost. Člověk by si myslel, že se neuroektodermový melanom vyskytne jen na kůži, která je exponována slunečnímu záření (prim zde hraje UV složka). Bohužel popisujeme i akrální lentiginózní (akrolentiginózní) melanomy, které se mohou objevit i v oblasti anogenitální (okolí análního otvoru, perineum, vulva, zevní genitál muže atd.). V takových lokalizacích je výskyt nesmírně vzácný, kdysi jsem se zajímal, jak to máme s melanomy v intimních částech my muži. Ze všech nádorů penisu (kterých je v civilizovaném světě minimum a navíc vrchol výskytu je v pozdějším věku, tedy nad 60 let; často ve spojení se špatnou hygienou a chronickou balanitidou, postitidou či kombinovanou balanopostitidou, mnohdy na podkladě neléčené fimózy) zaujímá melanom necelá 2 %, z melanomů na celém těle pak 4 %. U žen to bude podobně. Ale pro jistotu bych se o tom dermatologovi zmínil, je tam od toho, aby vám pomohl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
214
21.5.14 20:17

Můžu se zeptat - je problém, když piha svědí?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5277
21.5.14 20:25

@zajicovic
Bohužel, s tím vám moc neporadím. Může docházet k lokálnímu dráždění podkožních nervů, přičin může být mnoho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
819
2.6.14 19:55

Existuje nějaká léčba na stadium 3- 4 melanomu? Po roce metaztáze na játře, kostech, pobřišnici…bolesti, otoky atd. Příbuzný zařazen do léčebného programu a nadějí prodloužení života až na 2 roky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1
2.7.14 12:02

Chodím taky do VFN, mám už 4,5 roku od diagnózy, Breslow 0,52, Clark II. v době, kdy mi melanom odstranili, bylo mýmklukům 5 měsíců a 1,5 roku. Byl to celkrm záhul, ale aspoň jsem neměla čas se stresoovat. dokonce i kojení jsme zvládli (všechno probíhalo v lokále, tak malý chodil se mnou:-)). Ani mi neodebírali uzliny, jen co půl roku kontrola a jednou za rok RTG plic. co se týká kontrol, tak jsou více nwež zběžné, vyloženě ve spěchu, hrozný návaly, vždycky si říkám, že příště se na všechno vyptám, ale když je člověk tam tak je nakonec rád, že nikdo nic nenašel a rychle vypadne…:-). Co se kontroly ostatních znamének týká, tak jen pokud na něco upozorním. Mně se tedy osvědčilo si vždy vložit kontrolu 2× ročně (vždy mezi kontroly ve VFN) u MUDr. Zloského (dříve pracoval v melanomové ambulanci) v Esthe laser. Mám digitální dermatoskop, dokonce i křeslo se světlem, kde pohlédne kštici, a léta zkušeností. Je to sice placené, ale kompletní scan těla stojí kolem 500, a to mi nepřijde taková hrůza.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat