Mám mít prohlášení o jm.dítěte do porodnice, když jsem vdaná?

6
18.1.21 07:59

Mám mít prohlášení o jm.dítěte do porodnice,když jsem vdaná?

Krásný den děvčata. Prosím o radu. Už jsem z toho lehce zmatená, protože se dozvídám pokaždé něco jiného. Včera se ke mě donesla informace, že musím v porodnici odevzdat formulář z příslušné matriky (prohlášení o jménu dítěte). Prý ho musím mít i když jsem vdaná. Je tomu opravdu tak? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
799
18.1.21 08:03

@Katkouš pokud se neco teď nedávno nezměnilo, tak to pravda není. U obou děti jsem dostala jen formuláře v porodnici, do kterých jsme jméno vypsali. Oba synové se narodili po svatbě. Na matriku jsme šli až po narození pro RL.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24194
18.1.21 08:05

Na matrice v porodnici jsem akorát odevzdávala kopii oddacího listu a vyplněný formulář, jak se mimino bude jmenovat.

Nikam extra na matriku nic vyběhávat jako vdaná nemusíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1303
18.1.21 08:12

To opravdu mít nemusíš. Musí to mít pouze nesezdane páry. Je to vlastně přiznání otcovství a tam se zapisuje i jak se bude dítě po porodu jmenovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1123
18.1.21 08:13

Já jako vdaná dokládala kopii oddacího listu a vyplněný formulář se jménem - přímo matrice v porodnici.
Jinak porodnice takové info mívají vypsané na svých stránkách.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2390
18.1.21 08:36

@Katkouš jestli to není nějaká novinka, tak já jsem na matrice před porodem určitě nebyla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
634
18.1.21 08:36

Ne nemusíš. Jméno nahlásíš sestřičce a příjmení je v oddacím listu, který musíš mít s sebou. Na matiku půjdeš až po porodu pro rodný list. Před porodem musí na matriku ti, co nejsou sezdani, a to hlavně kvůli příjmení, pokud ho chtějí po otci. Jinak je automaticky po matce. A jméno i ti nesezdani nemusí mít v žádném papíře, stačí nahlásit přímo u porodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74853
18.1.21 08:40

@Midaku No, ani ti nesezdaní před porodem na matriku nemusí, úplně stejně to mohou na matrice vyřešit po porodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
62182
18.1.21 08:42

@Katkouš nemusíš

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
634
18.1.21 08:50

@j.a.n.i1 jasně, my jsme to tak udělali u prvního. Akorát měl kvůli tomu už 3 rodný listy :D první s mým příjmením a bez otce, druhý, když jsme došli na matriku sepsat to přiznání o otcovství a dali mu příjemní po otci, a třetí po svatbě, kdy se tam měnilo moje jméno (což jsem vůbec netušila, že se dela).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
775
18.1.21 09:04

No, já vždy dostanu Prohlášení k narození (jméně) dítěte na gyndě a to se odevzdává právě v porodnici, to prohlášení je právě o jménu dítěte a to se odevzdává spolu s kopií dalších dokladů (OP, oddací list -podle toho je určeno příjmení) v porodnici, mělo by být podepsáno oběma rodiči.
Pokud nejsou rodiče sezdaní nebo je tam jiná komplikace, tak se to řeší na matrice před porodem, kde se ještě dostane další lejstro (o určení otcovství)…

Pokud žena nerodí v porodnici, tak to tam samozřejmě neodevzdá, jde o to, že pokud to člověk odevzdá, tak po porodu nemusí už nic řešit a na matrice si už rovnou vyzvedne hotový rodný list (nebo mu ho pošlou), jinak si to asi musí obíhat sám a stejně to odevzdat, stejně jako ten, co rodí mimo zdravotnické zařízení, protože až na základě toho (a dalších dokumentů), je ten rodný list pro dítě zhotoven a vydán.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
775
18.1.21 09:12

PS. Já třeba dostávám ten formulář z „příslušné matriky“, kde se nachazí spádová porodnice pro mé bydliště, ale není vůbec problém rodit v místě, které spadá úplně pod jinou matriku a doložit tam ten samý formulář co dostanu, který je určen pro matriku, kam spadá spádová porodnice…Doufám, že to píšu srozumitelně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74853
18.1.21 09:13

@Midaku Tak my byli taky po porodu, ale tím, že jsem to per huba nahlásila matrikářce v porodnici, tak počkala a rovnou vystavila RL se správným příjmením.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1310
18.1.21 09:13
@eryby píše:
No, já vždy dostanu Prohlášení k narození (jméně) dítěte na gyndě a to se odevzdává právě v porodnici, to prohlášení je právě o jménu dítěte a to se odevzdává spolu s kopií dalších dokladů (OP, oddací list -podle toho je určeno příjmení) v porodnici, mělo by být podepsáno oběma rodiči.
Pokud nejsou rodiče sezdaní nebo je tam jiná komplikace, tak se to řeší na matrice před porodem, kde se ještě dostane další lejstro (o určení otcovství)…Pokud žena nerodí v porodnici, tak to tam samozřejmě neodevzdá, jde o to, že pokud to člověk odevzdá, tak po porodu nemusí už nic řešit a na matrice si už rovnou vyzvedne hotový rodný list (nebo mu ho pošlou), jinak si to asi musí obíhat sám a stejně to odevzdat, stejně jako ten, co rodí mimo zdravotnické zařízení, protože až na základě toho (a dalších dokumentů), je ten rodný list pro dítě zhotoven a vydán.

Taky jsem to tak měla. Na gyndě jsem dostala papír a ten jsem odevzdávala v porodnici.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
634
18.1.21 10:53

@j.a.n.i1 jo nám to v porodnici taky řekli, že počkají, ale když jsme pak pro ten RL přišli, byl už hotový. Ale nový byl hned na počkání, takže vlastně žádný problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat