Mám nárok na dovolenou? Na kolik dnů?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.01.19 22:07
Mám nárok na dovolenou? Na kolik dnů?

Prosím anonymně, budu hodně osobní. Děkuji.
Dostala jsem možnost 3 měsíce pracovat na dotovaném místě na klasickou pracovní smlouvu na dobu určitou od 1. 11. 2018 do 31. 1. 2019. Práce jen ve všední dny, 8 hodin denně. Mám nárok na dovolenou? A pokud ano, na kolik dní? Protože každý mi říká něco jiného. Obrátila jsem se i na lidi, kteří jsou placeni za to, že tomu mají rozumět, a stejně nic nevím. Ani ti, co mě zaměstnali, se neshodnou, každý tvrdí něco jiného. A já mám odpracovat nějaký počet hodin, což nestihnu, pokud budu muset čerpat několikadenní dovolenou.
Za rok 2018 jsem neodpracovala 60 dní, po kterých vzniká nárok na dovolenou, takže z tohoto hlediska žádnou dovolenou nemám.
Jenže v Zákoníku práce je § 214, který říká, že když jsem neodpracovala 60 dní, přísluší mi dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za každých 21 odpracovaných dní.
V listopadu jsem odpracovala 22 dní, tj. mi měl vzniknout nárok na dovolenou. Za prosinec jen 18 dní, tj. žádná dovolená. Pak je nový rok, tj. se začíná zase od nuly. Za leden to bude opět 22 dní, tj. opět dovolená.
Dovolená ze zákona jsou 4 týdny, tj. 20 dní. Jedna dvanáctina je 1,7 dne dovolené. Takže bych za listopad měla mít nárok na 1 celý den volna a k tomu ještě 5,6 hodin volna (to je to 0,7). Dohromady tedy 3,4 dne volna. Je to tak?
Jak jsem psala, každý mi tvrdí něco jiného, že nárok nemám, pak zase mám, ale když nárok mám, tak pokaždé se dozvím jiné číslo. Jak se k těm číslům dopočítali, to už mi ale nikdo neřekne.
Je-li tu prosím někdo, kdo tomu rozumí, budu moc ráda, když mi poradíte. Děkuji! :kytka:

Reakce:
Sojkka
Závislačka 2531 příspěvků 26.01.19 22:43

Vznikne ti nárok za odpracované dny. Do odprac. dnů se počítá i stát. svátek připadající na jinak prac. den. Takže v prosinci to je 21 dnů. Za rok 2018 ti vznikne nárok na 2/12. Při nároku 20 dnů ročně to je 20/12×2 = 3,5dne. Za leden 2019 je to 1/12 a tedy 1,5 dne. Celkem 5 dnů.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.01.19 23:11

Já taky anonymně. Na kolik dní dovolené má nárok učitel, který pracoval od začátku ledna do konce června?

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 64553 příspěvků 3 inzeráty 26.01.19 23:13

Na 20 dnu, pokud je ten konec června myslen tak, ze mu skončila smlouva.

Váš příspěvek

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Zavřená komnata Jitky Zelenkové: Proč zůstala na „stará kolena“ úplně sama?

Láska k jednomu muži dostala zpěvačku Jitku Zelenkovou (68) až na samé dno.... číst dále >

Atrej z Nekonečného příběhu po 35 letech: Všude tetování, ale pořád stejná tvář!

Fantasy film Nekonečný příběh svého času oslovil snad všechny generace: děti,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >