Mám nárok na dovolenou při neschopence?

Anonymní
18.2.20 10:11

Mám nárok na dovolenou při neschopence?

Ahoj holky,

nevíte některá jak to chodí prosím, když jsem do prosince byla zaměstnaná a teď do konce února budu na neschopence a pak nastupuji na mateřskou, jak je to s nárokem na dovolenou? Za minulý rok ji mám všechnu vyčerpanou, ale jestli mi po dobu nemocenské naběhne dovča i za leden a únor?

Děkuji :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

57
18.2.20 10:13

Na nemocenske nevim, ale za materskou narok mate a pokud Vam to vychazi takto, tak budete mit narok na celou dovolenou, kterou vycerpate po skonceni materske.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2318
18.2.20 10:15

A seš pořád zamestnana? Jestli ano, tak nárok na dovolenou ti naběhne za tu mateřskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2771
18.2.20 10:19

Jestli pracovní smlouva trvá i v průběhu mateřské, tak jo, platí to viz JancaMa. Za leden a unor narok na neschopence nevzniká, ale mateřská se počítá do odpracované doby, a pokud mateřská v daném roce trvá alespoň 60 dní, což u vás je, pak je nárok na celou dovolenou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
18.2.20 10:22
@Pennya píše:
Jestli pracovní smlouva trvá i v průběhu mateřské, tak jo, platí to viz JancaMa. Za leden a unor narok na neschopence nevzniká, ale mateřská se počítá do odpracované doby, a pokud mateřská v daném roce trvá alespoň 60 dní, což u vás je, pak je nárok na celou dovolenou.

Děkuji moc…a s proplacením dovolené je to pak jak? Když mi bude účetní zpracovávat DPFO tak v tom potvrzení o příjmech je nějak ta dovolená započtená?

• Nahlásit
  • Citovat
2771
18.2.20 10:27
@Anonymní píše:
Děkuji moc…a s proplacením dovolené je to pak jak? Když mi bude účetní zpracovávat DPFO tak v tom potvrzení o příjmech je nějak ta dovolená započtená?

Musíš si o ni zažádat u zaměstnavatele ke konci mateřské. Aby sis ji vybrala mezi mateřskou a rodičovskou. Zaměstnavatel to musí umožnit. Rodičákem pak začneš až ti skončí dovolená. Pokud bys na to zapoměla, tak pak už si ji mužeš prý vybrat až po rodičáku, ale mohlo by dojít k nějakému krácení. Tomu už moc nerozumim, ale vychází ti to zhruba jako mě, a to mi tchyně ( účetní)řikala, že bych přišla asi jen o dva dny, kdybych si to nevybrala hned.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
18.2.20 10:32
@Pennya píše:
Musíš si o ni zažádat u zaměstnavatele ke konci mateřské. Aby sis ji vybrala mezi mateřskou a rodičovskou. Zaměstnavatel to musí umožnit. Rodičákem pak začneš až ti skončí dovolená. Pokud bys na to zapoměla, tak pak už si ji mužeš prý vybrat až po rodičáku, ale mohlo by dojít k nějakému krácení. Tomu už moc nerozumim, ale vychází ti to zhruba jako mě, a to mi tchyně ( účetní)řikala, že bych přišla asi jen o dva dny, kdybych si to nevybrala hned.

Tak to jsem vůbec netušila tyhle věci, ze srdce děkuji :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
2318
18.2.20 11:25
@Pennya píše:
Musíš si o ni zažádat u zaměstnavatele ke konci mateřské. Aby sis ji vybrala mezi mateřskou a rodičovskou. Zaměstnavatel to musí umožnit. Rodičákem pak začneš až ti skončí dovolená. Pokud bys na to zapoměla, tak pak už si ji mužeš prý vybrat až po rodičáku, ale mohlo by dojít k nějakému krácení. Tomu už moc nerozumim, ale vychází ti to zhruba jako mě, a to mi tchyně ( účetní)řikala, že bych přišla asi jen o dva dny, kdybych si to nevybrala hned.

Rodicak může mít současně i když bude čerpat řádnou dovolenou. Nemusí čekat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2771
18.2.20 13:24
@JancaS84 píše:
Rodicak může mít současně i když bude čerpat řádnou dovolenou. Nemusí čekat.

Aha, no, ale přijde mi to výhodnější, vybrat peníze z dovolené a až pak čerpat rodičák.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1534
18.2.20 15:44

Je třeba rozlišovat rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek. Nemusí to být vždy souběžně (např. matka dítěte jde pracovat, dítě je mladší 4 let a rodičovský příspěvek není vyčerpán - může pobírat RP a nebýt na RD a naopak příspěvek je nastaven ve vyšší výši a vyčerpán třeba do dvou let dítěte, ale rodič může být na RD do 3 let věku - tedy je na RD, ale nepobírá RP).
Takže oznámit zaměstnavateli, že po mateřské dovolené si budete vybírat dovolenou na zotavenou a pak nastoupíte na rodičovskou dovolenou. Dovolená se vlastně neproplácí, ale opravdu čerpá, takže musí souhlasit ty dny.
O rodičkovský příspěvek na ÚP požádat s koncem mateřské dovolené.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama