Mám nárok na mateřskou po 4. roce věku prvního dítěte?

36
21.9.19 22:21

Mam narok na materskou po 4. roce veku prvniho ditete ?

Ahoj holky, mam dotaz, zda mam narok na materskou s druhym ditetem, kdyz nastup mi vychazi po ctvrtych narozeninach prvniho ditete? Synovi budou ctyri roky 5.1. 2019 a nastup na MD mi vychazi az na 13.1.2019. Jsem stale s nim doma a do jeho ctvrtych narozenim jsem vedena na rodicovske. Prispevky uz nepobiram. Nekde jsem prave slysela, ze na materskou nebudu mit narok a rovnou mi skoci rodicovska. Ma nekdo zkusenost a poradi mi?
Dekuju ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

24320
21.9.19 23:07

Předpokládám, že tam má být 2020. Na rodičovské být nemůžeš, je max. do tří let dítěte.
Jsi zaměstnaná?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16826
22.9.19 06:13

Kde jsi vedena jako na rodicovske? V praci mas domluvene neplacene volno? Pokud ano a smlouva ti bezi, tak narok mit budes. Pokud nebezi, tak nebudes.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3571
22.9.19 06:52

Jsem ve stejné situaci, jsem s dcerou doma (v lednu bude mít 5) rodičák již nemám od 4 let, jsem s ní doma ze zdravotních důvodu, jako osoba pečující o osobu blízkou. V práci mám od ledna 2019 do prosince 2019 neplacené volno a v únoru 2020 bychom měla nastoupit na mateřskou, bylo mi ale řečeno, že pokud měla dcera 4 roky tak na novou materskou nárok mít nebudu a musím zrovna nastoupit a rodičovskou dovolenou. Mateřska bych šla po šestinedělí napsat na manžela, na 4 měsíce (po dobu šestinedělí je třeba vybírat rodičák, pak ho pozastavit na 4 měsíce) a napsat mateřskou na manžela, který by musel mít dvě smlouvy s různými pozicemi, na jednu by vybral po dobu 4 měsíců mateřskou a na druhou byl zaměstnání (nesmí být vedena mateřská a výdělečná činnost na stejnou pozici v zaměstnání) a po 4 měsících zase obnovit rodičák. Na mateřskou musí být odpracováno 220 dní, což v době neplaceneho volna neplatí a dále musí být žena poplatníkem zdravotního pojištění, což v době neplaceneho volna není. :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6947
22.9.19 09:18

@saiimona Nejde o zdravotní, ale o nemocenské a ne 220 dní, ale 270 a i v době neplaceného volna trvá nemocenské pojištění, takže podmínky pro PPM jsou splněny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
36
22.9.19 09:59

@Pipet
Je pardon, ano mel tam byt rok 2020. Zamestnana stale jsem. Domluvili jsme se na prodlouzeni “rodicovske “ do synovo ctyr let.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6947
22.9.19 10:03

@Leny666 Rodičovská dovolená nejde prodloužit déle než do 3 let dítěte. Mělo by se jednat o neplacené volno, tak požádej o jeho prodloužení do nástupu na další mateřskou, nárok na PPM mít budeš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
36
22.9.19 10:03
@saiimona píše:
Jsem ve stejné situaci, jsem s dcerou doma (v lednu bude mít 5) rodičák již nemám od 4 let, jsem s ní doma ze zdravotních důvodu, jako osoba pečující o osobu blízkou. V práci mám od ledna 2019 do prosince 2019 neplacené volno a v únoru 2020 bychom měla nastoupit na mateřskou, bylo mi ale řečeno, že pokud měla dcera 4 roky tak na novou materskou nárok mít nebudu a musím zrovna nastoupit a rodičovskou dovolenou. Mateřska bych šla po šestinedělí napsat na manžela, na 4 měsíce (po dobu šestinedělí je třeba vybírat rodičák, pak ho pozastavit na 4 měsíce) a napsat mateřskou na manžela, který by musel mít dvě smlouvy s různými pozicemi, na jednu by vybral po dobu 4 měsíců mateřskou a na druhou byl zaměstnání (nesmí být vedena mateřská a výdělečná činnost na stejnou pozici v zaměstnání) a po 4 měsících zase obnovit rodičák. Na mateřskou musí být odpracováno 220 dní, což v době neplaceneho volna neplatí a dále musí být žena poplatníkem zdravotního pojištění, což v době neplaceneho volna není. :roll:

Dekuji za vysvetleni, ale jestli to dobre chapu, tak kdybych nastoupila napr.: den pred synovych 4 narozenin na materskou, tak na ni mit narok budu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6947
22.9.19 10:07
@Leny666 píše:
Dekuji za vysvetleni, ale jestli to dobre chapu, tak kdybych nastoupila napr.: den pred synovych 4 narozenin na materskou, tak na ni mit narok budu?

Uživatelka @saiimona to ale vysvětluje blbě. Nárok budeš mít před i po čtvrtých narozeninách, z hlediska posuzování nároku ty čtvrté narozeniny nehrají žádnou roli. Roli hrají jen z hlediska výpočtu výše PPM - do 4 let se porovnává vyměřovací základ s předchozí PPM, po 4. narozeninách se neporovnává.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3571
22.9.19 10:38

@Lendeš v tom případě jsem to špatně pochopila… takže pokud bych donesla neschopenku do práce přesto že mám smlouvu na neplacené volno do prosince tak bych měla nárok na mateřskou? Pochopila jsem tedy špatně paní na socialce. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6947
22.9.19 11:25

@saiimona V době neplaceného volna nemáš nárok na náhradu mzdy ani nemocenskou, to až po jeho skončení. Ale taky můžeš požádat o prodloužení neplaceného volna do mateřské. V obou případech budeš mít nárok na další PPM.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3571
23.9.19 17:47

I když jsem na pojišťovně vedená jako osoba pečující o nezletilé dítě? (to že jsem v práci domluvená na neplaceném volnu na pojišťovně vědí). Takže když mi zaměstnavatel prodlouží smlouvu „na neplacené volno“ do doby mateřské, tak bych měla nárok na mateřskou, kterou mi vypočítají z čeho? Když jsem za poslední 4 roky byla jedna na mateřské/rodičáku a pak rok na neplaceném volnu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.9.19 19:06

Ahoj, chci se taky zeptat, v květnu jsem odmaturovala, nyní nastupuji na VŠ - kombinované studium. Je mi od státu normálně hrazeno pojištění. Můj přítel je učitelem na základní škole. Plat má v čistém kolem 34 tisíc (dost supluje). Já jsem nikdy nepracovala na HPP, pouze rok a půl brigáda na dpp, později dpč, ale byl to pouhý přivýdělek při studiu na střední kolem 3 tisíc měsíčně. Chtěla bych se zeptat, když bych teď chtěla s přítelem miminko, nepracovala bych, mám nárok vůbec na nějaký příspěvek? Mateřskou nedostanu, ale četla jsem něco o rodičovském příspěvku, krerý se vyplácí, když není mateřská. To, co mě mate je, že má kamarádka je vyučená kadeřnice, je jí 19, otěhotněla a teď je v šestém měsíci. Nikdy nepracovala, pouze brigády. Říkala mi ale, že nemá nárok vůbec na nic ani na rodičovský příspěvek, do rodného listu neuvede otce a ani s ním nechce mít nic společného - jako by vůbec neexistoval. Jak je možné, ze nemá nárok vůbec na nic? A ještě mám jeden dotaz, četla jsem, pokud ja nemám nárok na mateřskou, jde to nějak udělat přes otce dítěte? Jak jsem psala, pracuje 20 let nepřetržitě ve školství a plat ma 34 tisíc čistého. Omlouvám se za sloupek, byla bych ráda, kdybyste někdo poradil a ocenila bych i zdlouhavé vysvětlení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7838
23.9.19 19:27

@Kateřina0987 Kamarádka samozřejmě nárok na rodičovský příspěvek má, ale je to rodičovský příspěvek a ne příspěvek v těhotenství, takže o něj požádá po porodu. To samé platí i pro tebe. Když nikde nebudeš pracovat, tak po porodu zažádáš o rodičovský příspěvek a dostaneš ho. Jeho výši můžete volit přes otce (jen doloží jeden papír s výpočtem vyměřovacího základu od účetní), tzn. rozvrhnout si těch 220tis. (resp. 300tis., snad to zvedli) si přes jeho příjmy můžete. Na mateřskou by měl samozřejmě otec taky nárok, ale až po šestinedělí a NESMĚL BY PRACOVAT (a jako učitel opravdu nezfalšuje, že by měl jinou smlouvu na jinou činnost a pořád by učil, takže varianta, aby pracoval i bral peněžitou pomoc v mateřství moc reálná není), takže finančně se vám to nevyplatí (je lepší jeho plat).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.9.19 20:06

@zrcadlo
Díky moc za vysvětlení. Kamarádce právě řekli, že po porodu má nárok na úplné minimum.. snad jen 3 tisíce měsíčně. Vůbec to nechápu, je to proto, že nelze výši rodičovského příspěvku z žádného vyměřovacího základu vypočítat, když neuvedla otce (tím pádem žádný příjem) a sama nikdy nepracovala? Takže na rodičovský příspěvek mám nárok i když jsem nikdy nepracovala a ani nebudu? Bude i tak 21 měsíců činit 7600 a potom 3800 dovršením 4 let dítěte? Nechci vypadat jako někdo, kdo nechce pracovat, jen si už od samého začátku přeju malý a chtěla bych ho už teď. Moc děkuju za předchozí vysvětlení:)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama